Болка в гърдите по време на и след кърмене

  • 1 261
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!

Започвам малко по-отдалече, защото предполагам, че всичко има връзка.
Първият проблем при мен с кърменето е, че имам вдлъбнати зърна. Бебето засука около час и малко след раждането. Нямаше проблем, но зърната излязоха навън и ужасно много се разраниха. Млякото дойде с гръм и трясък още на втория ден и трябваше спешно да се предприеме нещо, а зърната тогава кървяха вече и за мое съжаление се наложи да използвам силиконов накрайник, за да мога изобщо да кърмя. Даже и с него болеше ужасно много.
Вкъщи продължих да кърмя със силикона. Зърната започнаха постепенно да се пооправят и започнах да правя опити да го махам. Повече от 3-4 кърмения обаче не издържах без него. Sad Появи се болка (може би я е имало и преди това, но съм си мислела, че е от зърната) около ареолите и някак си навътре в гърдите. Сега зърната вече не се разраняват и съм почти сигурна, че не те са причина да боли толкова. За съжаление усещам болката (понякога като от натъртено) и почти винаги със силиконовия накрайник. Бебето понякога, най-вече нощем, суче доста продължително и доста боли. Засега опитите ми за кърмене без силикон са само през деня. В повечето случаи след няколко кърмения се налага пак да слагам накрайника. Sad След кърмене болката е осезаема още известно време.

Другият проблем е, че доста често получавам запушвания. Преди 2 дни даже и съпроводено с 40-градусова температура, която за щастие отшумя за един ден. Днес пак усещам втвърдяване в другата гърда. Sad По принцип се старая са сменям позите доколкото е възможно, защото не всички са приложими с моите малки гърди, масажирам гърдите преди кърмене, затоплям/охлаждам при нужда, слагам компреси ..., но ето пак се запушва.

Ако някой може да помогне с някакви съвети за подобряване на положението най-вече с болките, ще съм много благодарна. Много искам да кърмя, но не знам ако така продължава да боли колко време ще издържа. Sad
Бебето иначе е само на кърма. Не е пило никога нищо друго. Засега наддава добре.

Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 4 406
Здравей, Синьо! Първо искам да те окуража в желанието ти да кърмиш, въпреки болките и неудобствата, които изпитваш!
Запушванията можеш да контролираш с прием на лецитин. При запушвания се препоръчва да се приемата 4 пъти в рамките на денонощието по 1200 мг, и така до отшумяване на запушванията. След това постепенно се намалява количеството с по 1200 мг, като последно се приема профилактично около седмица поддържащо количество от 1200 мг на ден.
Болката в зърната може да се дължи на различни причини- както на неправилно засукване, така и на инфекция. Бих ти предложила контактите на ЛЛЛ лидер в твоя район: Ulla Junghänel  +49 (0721) 4998695, с която можете да се срещнете и обсъдите проблемите с кърменето.
Междувременно за облекчаване на разранените зърна помагат въздушните бани- след кърмене размажи няколко капки кърма по зърната и остави гърдите открити, без да се обличаш. така се повлияват добре и кожата се успокоява. също така добре действа и крем Лансинох, който е удобен поради това, че не е необходимо отмиване преди следващото кърмене.

# 2
  • Мнения: X
Бумеранг, благодаря за отговора и за окуражаването. Simple Smile

За лецитина бях чела и бях пратила мъжа ми в събота да купи, но в аптеката нямали и не били и чували даже да се използва с такава цел. Ще видя от къде другаде може да се набави. Засега няма нови запушвания. Praynig

Иначе останалите неща ги прилагам. Общо взето от раждането все полугола си ходя нагоре. Те зърната вече са добре, не се разраняват и след опитите ми да кърмя без силикона. Проблем ми е другата болка, която след сукане без накрайник се появява и след това със силикона.

Днес ще се обадя на консултантката.

Благодаря още веднъж.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт