Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 13 част

  • 44 926
  • 886
  •   1
Отговори
# 780
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,пиши мейл на нои.ако има грешка ще ти обяснят и ще се коригират.като ще ти изплатят парите наведнъж за миналите периоди

# 781
  • Габрово
  • Мнения: 26
 Много ти благодаря Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥!Лек ден!

# 782
  • Мнения: 361
хм, и аз имам чувството, че от нои са ми изчислили грешно майчинството, защото според служителка парите трябва да са като на болничните преди това, а сега се получват с около 200лв по-малко.

# 783
  • Мнения: 1 043
Четох, четох и се обърках,та затова ще питам. Моля да ме извините, сигурно се повтарям   bouquet
В момента съм бременна в 3-я месец, термин 15.01.2012. Първият ми болнични трябва да се издаде на 01.12.2011 г, нали? Базата за изчисляване на майчинството ми е 18 месеца назад, т.е от юни 2009 до ноември 2011. Ако реша да изляза болнични от 5-я месец (август 2011) до края на бремеността, на каква база ми се изчисляват месеците, в които съм била в болнични?

# 784
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
хм, и аз имам чувството, че от нои са ми изчислили грешно майчинството, защото според служителка парите трябва да са като на болничните преди това, а сега се получват с около 200лв по-малко.

като кои болнични???

обезщетението от 135 я до 410 я ден дневно е като 45 дневния ти болничен и другите болнични нататък,да
пиши мейл на нои,за да направят проверка

Четох, четох и се обърках,та затова ще питам. Моля да ме извините, сигурно се повтарям   bouquet
В момента съм бременна в 3-я месец, термин 15.01.2012. Първият ми болнични трябва да се издаде на 01.12.2011 г, нали? Базата за изчисляване на майчинството ми е 18 месеца назад, т.е от юни 2009 до ноември 2011. Ако реша да изляза болнични от 5-я месец (август 2011) до края на бремеността, на каква база ми се изчисляват месеците, в които съм била в болнични?

на сайта има калкулатор-сметни си с него кога ти е 45 дневния

ако взимаш болничен за общо заболяване базата за него е 12 м.за тези месеци в болничен ще ти вземат не самия болничен,а сумата от която е изчислен.т-е ако базовите 12 м си била осигурена примерно на 500 лв и за месеците в болничен ще ти взимат 500 лв

# 785
  • Мнения: 18
Здравейте,

имам един въпрос по отношение на правото ми на майчинство - работя на постоянен трудов договор, имам и граждански договор (по него не съм осигурявана за общо заболяване и майчинство) и съм едноличен собственик на фирма, на която съм и управител. По гражданския си договор няма да получвам доход в периода на майчинството, защото там ми плащат за конкретна свършена работа, а аз няма да работя нищо по него. Обаче ЕООД е напълно възможно да има приходи, тъй като имам сделки, договорени, преди бременността, които могат да се случат по всяко време. Аз с решение на Едноличния собственик определям, че за дейността си като управител не получавам възнаграждение, обаче като едноличен собственик има ли опасност заради приходи (респективно печалба в края на годината) на фирмата да ми вземат майчинските или за получен от мен доход ще се счита само разпределен дивидент? Т.е., ако имам приходи (и печалба) но не разпределям дивидент, няма да има проблем. И другия ми въпрос е, че аз като управител подавам лично ДДС декларациите и годишната данъчна декларация, дали не е по-разумно да упълномощя някой друг да го прави? да не кажат от НОИ, че работя активно за фирмата, щом подавам декларации, т.е. съм работеща и нямам право на майчинските?

Благодаря!

# 786
  • Мнения: 2 200
Tara Wilson, мисля, че е по-добре тези въпроси да се зададат направо на НОИ. Все пак от тях зависи изплащането на обезщетение за бременност и раждане.
Ако като собственик и управител на ЕООД сте заявили нисък % на осигуряване /само за пенсия/ според мен няма пречка ЕООД-то да си работи активно.

# 787
  • Мнения: 361
Tara Wilson, назначаваш някого на договор /може и на 4 часа/ във фирмата ти и го упълномощаваш да се занимава с фирмените въпроси. след това си излизаш в майчинство спокойно. щом фирмата ти е работеща, трябва да има и реално работещ човек в нея.

# 788
  • Мнения: 10
здравейте, искам да попитам за здравните осигуровки. осигурявам се на 307 лева заплата от февруари насам, а преди това бях на 315 за период от 8 месеца. във фирмата в която се осигурявам ми вземат по 25 лева за здравна осигуровка, понеже съм болнични, но едно момиче ми каза,че здравната осигуровка все още е 20.16 лева. мен ли ме лъжат , или това от 20.16лв е за МРЗ за страната , а аз съм на по висока заплата ? и затова давам 25 лева

# 789
  • Мнения: 2 200
здравейте, искам да попитам за здравните осигуровки. осигурявам се на 307 лева заплата от февруари насам, а преди това бях на 315 за период от 8 месеца. във фирмата в която се осигурявам ми вземат по 25 лева за здравна осигуровка, понеже съм болнични, но едно момиче ми каза,че здравната осигуровка все още е 20.16 лева. мен ли ме лъжат , или това от 20.16лв е за МРЗ за страната , а аз съм на по висока заплата ? и затова давам 25 лева
Когато си в болничен целия месец здравната осигуровка е 20,16лв.

# 790
  • Мнения: 1 043
Четох, четох и се обърках,та затова ще питам. Моля да ме извините, сигурно се повтарям   bouquet
В момента съм бременна в 3-я месец, термин 15.01.2012. Първият ми болнични трябва да се издаде на 01.12.2011 г, нали? Базата за изчисляване на майчинството ми е 18 месеца назад, т.е от юни 2009 до ноември 2011. Ако реша да изляза болнични от 5-я месец (август 2011) до края на бремеността, на каква база ми се изчисляват месеците, в които съм била в болнични?

на сайта има калкулатор-сметни си с него кога ти е 45 дневния

ако взимаш болничен за общо заболяване базата за него е 12 м.за тези месеци в болничен ще ти вземат не самия болничен,а сумата от която е изчислен.т-е ако базовите 12 м си била осигурена примерно на 500 лв и за месеците в болничен ще ти взимат 500 лв
[/quote]

Благодаря много, до колкото те разбирам, това, че ще изляза в болнични не би следвало да влияе на размера на майчинството, нали?

# 791
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Благодаря много, до колкото те разбирам, това, че ще изляза в болнични не би следвало да влияе на размера на майчинството, нали?

да,точно так-болничния няма да намали обезщетението,ако 12 м преди него си осигурена на едно и също

# 792
  • Мнения: 95
Здравейте! Може ли и аз да попитам нещо, защото не мога да намеря отговор? Ще се връщам на работа 2 месеца преди края на майчинството. Сега счетоводителката ми подготвя необходимите документи, детето няма да ходи на ясла, следователно ще получавам по 120 лв. за следващите 2 месеца. Дотук ми е ясно, НО аз съм самоосигуряващо лице- като съдружник и управител на ЕООД, а не на трудов договор. Преди да родя се самооосигурявах на около 1000 лв. Въпросът ми е:
Трябва ли сега пак да се самоосигурявам на 1000 лв., или мога да избирам между 420 лв. и 2000 лв.? Питам, защото си спомням по новините, че обсъждаха нещо такова- че на колкото си се самоосигурявал преди майчинство, на толкова трябва да продължиш и след това (и то колко след това?!), но ТОВА ПРИЕ ЛИ СЕ със закон или друг нормативен акт? Или беше само някакъв коментар, относно как майките източвали НОИ и подобни съждения...
Благодаря предварително!

# 793
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Здравейте! Може ли и аз да попитам нещо, защото не мога да намеря отговор? Ще се връщам на работа 2 месеца преди края на майчинството. Сега счетоводителката ми подготвя необходимите документи, детето няма да ходи на ясла, следователно ще получавам по 120 лв. за следващите 2 месеца. Дотук ми е ясно, НО аз съм самоосигуряващо лице- като съдружник и управител на ЕООД, а не на трудов договор. Преди да родя се самооосигурявах на около 1000 лв. Въпросът ми е:
Трябва ли сега пак да се самоосигурявам на 1000 лв., или мога да избирам между 420 лв. и 2000 лв.? Питам, защото си спомням по новините, че обсъждаха нещо такова- че на колкото си се самоосигурявал преди майчинство, на толкова трябва да продължиш и след това (и то колко след това?!), но ТОВА ПРИЕ ЛИ СЕ със закон или друг нормативен акт? Или беше само някакъв коментар, относно как майките източвали НОИ и подобни съждения...
Благодаря предварително!

Не е възможно да си съдружник в ЕООД  newsm78

Елфита, адмирации и уважение, наистина и АЗ лично   bouquet.
Моля ... не толерирай и насочвай към заобикаляне на установената в страната уредба  - БГ е в ЕС, честно забравих, май от 2007 г.?

# 794
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Моля ... не толерирай и насочвай към заобикаляне на установената в страната уредба  - БГ е в ЕС, честно забравих, май от 2007 г.?

Моля,поясни,че не зацепвам

за най-голямо наше нещастие сме в ЕС,да  Tired

Общи условия

Активация на акаунт