Истанбул 3

  • 144 137
  • 724
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 11 747
Ето моето мнение за трасето Лалели Таксим, копирам го от друга тема, в отговор на запитване на друга съфорумка:


dobrudjanka, до Истиклял можете да стигнете и пеша. Ние всеки ден се разхождахме пеша от Лалели до Таксим (Истиклял е булеварда главен и пешеходен, който води до Таксим. Е, доста вървене е, но е приятно и това е задължително, ако искаш поне малко да усетиш атмосферата на града. Иначе ще видите само музеи и в свободното си време ще сте на групова, туристическа, организирана вечеря с пилешка пържола и т.н.  Smile
Варианта е да отидете пеша от Лалели до Таксим и да се върнете с автобус или да отидете с автобус до Таксим и от там да вървите пеша до Лалели. Препоръчвам втория вариант, тъй като ще вървите надолу, а не нагоре, срещу баира. За целта - от Лалели, от главния булевард Орду джадеси, този по който се движи трамвая (това е булевард който със сигурност ще видите и няма начин да пропуснете, той е главна артерия на квартала) тръгвате в обратна посока на Капалъ чарши, т.е. тръгвате в посока Аксарай. Стигате до едно огромно кръстовище, което има пътен възел на няколко нива - описвам го така, за да го разпознаете. Вървенето до там ще ви е около 200м, вероятно, съвсем близо е. От това кръстовище тръгвате на дясно, по тротоара. Вървите 100- 200м и виждате автобъусна спирка. Там минават поне 10 автобуса, които отиват до Таксим - последна спирка им е Таксим. На всеки от тях има табела, на която освен номера, пише и името на последната спирка, с големи букви пише Taksim. Освен това минават и жълти микробуси, които са маршрутки и също ходят до Ткасим. Съветвам ви да ползвате автобусите, тъй като са по- евтини (около лира и педесет, май малко вдигнаха цената на билета). Можете да платите с пари на кондуктора, който седи до шофьора. Те отварят първата врата за качване, от там се качвате и си плащате, връщат ресто, не са нужни точни пари. Ако все пак се притеснявате, питате Таксим? и те ви кимват, произнася се по абсолютно същия начин, както на български, няма да сгрешите. Автобусите минават на всяка минута, няма да чакате изобщо.
На Таксим има пейки, често има събития, много млади хора, гълъби, жени продават просо, за да храните гълъбите, ако искате, изобщо това е сърцето на града. Може да поседите, може да го обиколите, да погледате. От там тръгвате надолу по Истиклял, широка, пешеходна улица, по която се движи основната тълпа, няма начин да не я разпознаете. Тя е дълга, но поне е наклонена надолу и се върви леко  Smile Май 4км беше. Цялата е със стари красиви сгради от 19 век, от двете страни. Магазини за музика, сувенири, стъклария, книжарници, дрехи, обувки. Много заведения тип сладкарници, баничарници. Есенно време, пък и сега би трябвало има много колички за печени кестени. В пресечките е пълно със заведения тип ресторанти, механи, бистра. Можете там да вечеряте. Вечерно време има улични музиканти, ето примерен клип на такива, аз лично съм го снимала в края на септември 2010г.:
http://www.youtube.com/watch?v=5CdFF2WHRDM

Клипа съм го озаглавила Бейоглу, тъй като така се нарича района/квартала, то не е квартал, който е 'стъргалото'/центъра на Истанбул.
Като извървите Истиклял, ще стигнете до кула Галата, около нея има площадче, има пейки, продават се сладкиши от колички, можете да починете, да хапнете. Там също има ресторанти, може и там да се вечеря. Ако работи кула Галата, че не знам кога затваря за посетители, може да се качите на терасата най- горе, има чудна гледка към Босфора, Златния рог и града. Ако е тъмно не знам дали ще е добре за гледане. Входната такса е 10лири. Най- горе има и ресторант, който е с куверт и има програма с танцьорки и музиканти, но мисля, че трябва резервация.
От там продължавате надолу по малки, стръмни, калдъръмени улички, едната е за музикални инструменти, десетки магазинчета и от двете страни за музикални инструменти, също продават на улицата напитки, дюнери, сладкиши. И така стигате до моста Галата, по който минавате пеша и от който има невероятен залез, ако се случи да сте там по време на залеза. Веднъж съм случвала залеза, ама така красиво се отразява в морето.............. Под моста Галата има безброй рибни ресторанти, които са ви също опция за вечеря.
Там, където свършва моста Галата е Еминьоню и двамията Йени. Аз имах късмета да гледам залеза над поста Галата и там, където се свързва Златния рог с Босфора, едно морско кръстовище се получава и да слушам вечерния езан от тази джамия, което е направо магично. Направихме и жалък опит да запишем на видео поне малко, ама с телефона нито звука е качествен, да не говорим за картината и светлините...
http://www.youtube.com/watch?v=r9ymzgAFLX4

Там вече ще видите трамвая, на който може да се качите - трябва да си купите жетони за тази цел. Има будки, от които може да го направите. Ще видите другите хора къде пускат жетона и как влизат на спирката. С трамвая за 5- 10мин ще стигнете до Лалели, ще слезете на спирката на Университета. Спирките се изписват на светлинно табло и се съобщават от глас, няма начин да сгрешите. Университета е следващата спирка след Капалъ чаршъ - така го произнасят те.
Може и от Еминьоню да вървите пеша до Лалели, има какво да се види, но предполагам, че ще сте вече изморени, може и студено да ви е знам ли  Thinking

Запиши си обясненията ми на едно листче и на място си го чети. Сега ти е мъгла и всички тези понятия от сорта на Аксарай, Капалъ чаршъ, Еминьню, Истиклял и т.н. са ти мъгла и ти се струва, че по- скоро те объркват, от колкото да те ориентират, но на място ще се убедиш, че Орду джадеси е една права улица, която и да искаш не можеш да сгрешиш, че до Истиклял и със затворени очи се стига, защото всички пътища водят натам и така нататък.

# 76
  • София
  • Мнения: 13 149
Tранспорт ползваме само на връщане в края на деня, когато вече не са ни останали сили(не само за Истанбул Grinning). Проблем с надути крака нямах, но ми станаха рани на стъпалата отдолу. Дори много не ми пукаше, защото станаха още първия ден и за втория и третия просто претръпнах и стъпвах въпреки болката. Страшното обаче беше на соленото езеро преди Кападокия. Не можах да се въздържа и да не топна крака  hahaha. Точно тогава се сетих и за пролетарската литература, в която описват как лошите сипват сол в раните на партизанина, а той търпи ли, търпи...  Joy Joy Joy

Ние се возихме сами на корабче за 10 лири. Нямаше екскурзовод, който да говори на какъвто и да е език. Не можахме да разберем коя е къщата на Перла  Mr. Green. И тъй като не съм гледала сериала, а за тази "главна забележителност" питат повечето ни познати, снимахме всички подобни къщи наред. Като се върнахме разбрахме коя е  hahaha. Не ми е липсвал особено екскурзовода. Основните сгради ги познавах от снимки и ги разпознах сама. Само пикантните подробности, които често пускат гидивете пропуснахме, но пък и без това им нямам много вяра.

Последна редакция: вт, 01 фев 2011, 17:53 от Тaня67

# 77
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Кой питаше за апартамент? През ръчичките ми в момента преминава един , който се води в booking.com като No10 Taksim Studios  . Цените му са 70 и 100 евра. Проверете дали подхожда за целта.

# 78
  • София
  • Мнения: 13 149
Кой питаше за апартамент? През ръчичките ми в момента преминава един , който се води в booking.com като No10 Taksim Studios  . Цените му са 70 и 100 евра. Проверете дали подхожда за целта.
Едно уточнение - нощувка в двойна стая в Бирол, без резервация, беше 90 лири през септември. Ако има значение - датата случайно съвпадна с голям футболен мач на близкия стадион, така че в Бейолу беше пълно с англичани и цените с се определяли според търсенето.
Цените наистина варират. Нашият апартамент го наехме за 50 евро на нощ за 4-ма. По-късно го показахме на приятели и беше около 100 евро на нощ. Явно е както се случи. И е за конкретни дати, които дори не зависят от сезона. И ние резервирахме през букинг. Имаше и някаква уловка и първоначално не показваше апартаментите. Когато зададохме по-голям обхват(да включва и летището) се появиха апартаменти в центъра.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 141
Ето моето мнение за трасето Лалели Таксим, копирам го от друга тема, в отговор на запитване на друга съфорумка:

Пина, прекрасно описание. Като, че ли отново минах от там. Благодаря!

# 80
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 795
И аз нещо съм се настроила на Истанбулска вълна.

# 81
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 795
Да попитам когато се записвате за екскурзията казват ли ви предварително във кой хотел ще се отсяда?Не искам да бъда изненадана.

# 82
  • Мнения: 1 492
Да попитам когато се записвате за екскурзията казват ли ви предварително във кой хотел ще се отсяда?Не искам да бъда изненадана.
На мен ми казаха, че десетина дни преди заминаването, могат да ми кажат със сигурност.

# 83
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 795
Благодаря ама това май не ме устройва,защото нали доста време преди това се дава капаро?

# 84
  • София
  • Мнения: 1 724
Аз питах за апартамент, миналата година гледах един близо до Истяклил,  с бели мебели, повече от 100 евро в букинга, но сега не мога да го намеря  Rolling Eyes
Pina великолепно описание, тенкс  bouquet

# 85
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
Да попитам когато се записвате за екскурзията казват ли ви предварително във кой хотел ще се отсяда?Не искам да бъда изненадана.

                  Доколкото съм запозната, при редовните екскурзии може да се избира хотел и тогава цената зависи точно от хотела, в който ще бъдете настанени. Но ако екскурзията с промоционална цена, тогава може да е изрично упоменато, че настаняването е в някой от хотелите, включени в програмата.  Peace

# 86
  • Germany
  • Мнения: 7 942
Момичета, а има ли вариант да се спи на някое по тихо и спокойно място и да се ползва градски транспорт до забележителностите? За всички хотели, които прегледаха вчера, в отзивите пише, че е доста шумно и не може да се спи... Аз на шум хич не мога да мигна, а и искаме да си починем с мъжа ми, та се чудя дали да не сме в някой по отдалечен квартал, където е по спокойно и да си пътуваме до забележителностите.

# 87
  • Мнения: 11 747
В Лалели, ако не си на главната булевард Орду джадеси, и ако стаята ви е с прозорец към вътрешен двор/шахта, както са повече от половината стаи, не знам от къде ще дойде шум  Thinking съвсем тихо си беше. Само сутрин, към 5 часа се чуваше езана, но е толкова слабо, като далечен напев.

Иначе може да си вземете хотел дори в азиатската част, на някое напълно тихо и зелено място и да пътувате от там. Примерно огледай хотели в Бостаджъ - Bostanci, там е много чисто, спретнато, европейско и тихо. Много е зелено и палместо също така. Но всеки ден ще трябва да взимате ферибота до европейската част или с автобус също става. Аз също съм го мислиа този вариант.
Може и на Кадъкьой, дори съм гледала за хотели там, но там има и доста шумни места.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 724
Моля за помощ - а този хотел къде се намира, как е като среда?
   http://www.booking.com/hotel/tr/witt-istanbul-suites.html?aid=30 … booking_confemail

# 89
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
На хубаво място се намира Simple Smile Гледам обаче, че освен близо до кулата Галата , наблизо има и джамия , та долби съраунда може да ви дойде в повече.
Пине, поправи ме ако греша, но този хотел би трябвало да е в някоя от улиците, които водят към Таксим, нали?

Общи условия

Активация на акаунт