Спират ли майчинството при пускане на ясла?

  • 73 355
  • 249
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 420
Здравейте и от мен.
Детето ми е прието на ясла от септември. Въпроса ми е, трябва линда се върна на работа и ще ми спрат ли майчинството?
Ако ми го спрат, ще мога ли да си ползвам отпуските - платени и неплатени поне до края на годината, тъй като няма да го пускам на ясла още известно време?
Благодаря.

Ти сама трябва да си го спреш.Попълваш декларация затова в работата+декларация за 170 те лв майчиство.Но от момента,в който започне да посещава яслата реално.Това,че е приет и записан не означава нищо.От момента,в който тръгне,ти трябва да се върнеш на работа/отпуск/болничен
Преди двете години на детето нямаш право да ползваш неплатен за гл на дете.Платеният отпуск може
Благодаря! Simple Smile

# 241
  • София
  • Мнения: 420
А! Момент сетих се, че не разбрах нещо. Ако септрмври не тръгне по график на ДГ а си го оставя примерно няколко месеца вкъщи - това означава ли, че не трябва да си подавам декл. За прекъсване на майчинството? И означава ли, че ще си взимамм пълните 340 лв от 2г на майчинстото? И след като тръгне тогава да прекъсвам майчинството? Защото той реално няма да има и ден посещение в яслата? Извинявам се, но ми е пълна мъгла процедурата Sad

# 242
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
А! Момент сетих се, че не разбрах нещо. Ако септрмври не тръгне по график на ДГ а си го оставя примерно няколко месеца вкъщи - това означава ли, че не трябва да си подавам декл. За прекъсване на майчинството? И означава ли, че ще си взимамм пълните 340 лв от 2г на майчинстото? И след като тръгне тогава да прекъсвам майчинството? Защото той реално няма да има и ден посещение в яслата? Извинявам се, но ми е пълна мъгла процедурата Sad

Да, това означава. Подаваш декларация за промяна на обстоятелствата след като детето реално тръгне на ясла.  Peace

# 243
  • София
  • Мнения: 420
А! Момент сетих се, че не разбрах нещо. Ако септрмври не тръгне по график на ДГ а си го оставя примерно няколко месеца вкъщи - това означава ли, че не трябва да си подавам декл. За прекъсване на майчинството? И означава ли, че ще си взимамм пълните 340 лв от 2г на майчинстото? И след като тръгне тогава да прекъсвам майчинството? Защото той реално няма да има и ден посещение в яслата? Извинявам се, но ми е пълна мъгла процедурата Sad

Да, това означава. Подаваш декларация за промяна на обстоятелствата след като детето реално тръгне на ясла.  Peace
Благодаря! Simple Smile

# 244
  • Мнения: 115
Искам да попитам някой дали знае, когато детето трябва да тръгне на ясла след 90 календарни дни, т.е. не септември, а декември  но не искам да го пусна защото няма да има две години, каква бележка се взима от личния лекар и дали личния лекар може да не даде такава бележка? Благодаря.

# 245
  • София
  • Мнения: 420
Искам да попитам някой дали знае, когато детето трябва да тръгне на ясла след 90 календарни дни, т.е. не септември, а декември  но не искам да го пусна защото няма да има две години, каква бележка се взима от личния лекар и дали личния лекар може да не даде такава бележка? Благодаря.
Трябва да говориш с личния. Аз вчера бях при моя и ми каза, че няма проблем и ще ми даде бележка и аз ще си преценя кога да го пускам, ако искам. Но винаги ума вариант да откаже.

# 246
  • Мнения: 115
Благодаря Ви  за отговора. Дано не откаже, че понякога е доста странна.

# 247
  • Мнения: 115
А само да попитам бележката една ли трябва да е с периода, в който няма да е детето на ясла? Или това е бележка, че е болно. Благодаря.

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 18:03 от симба82

# 248
  • Мнения: 115
А ако не тръгне детето на 15.12 отписва ли се от системата, защото някъде така някой беше споделил, че било- ако не тръгне на 15.12 се отписвало от системата, ами ако пък е болно и не може да отиде какво пак ли ще го отпишат и съответно ще ми се спре ли майчинството да остатъка на две години? Това не мога да го разбера. Благодаря.

# 249
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А ако не тръгне детето на 15.12 отписва ли се от системата, защото някъде така някой беше споделил, че било- ако не тръгне на 15.12 се отписвало от системата, ами ако пък е болно и не може да отиде какво пак ли ще го отпишат и съответно ще ми се спре ли майчинството да остатъка на две години? Това не мога да го разбера. Благодаря.

Пиши мейл с този въпрос до вашата ел система.За всяка община е различно
Ако детето е болно,ЛЛ издава бележка и я носиш в яслата.Майчинството не ти се спира автоматично.Ти сама подаваш декларация затова.Ако не е тръгнало на ясла,не подаваш такава декларация,следователно не ти спират майчинството

Общи условия

Активация на акаунт