Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кулинария
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

New York, USA

Здравейте!
Вчера купихме микровълнова печка и искам да питам мамите :
Вярно ли е че не трябва да се приготвя ориз или зеленчуци на микровълновата печка, защото вълните които излъчва са вредни и унищожават полезните вещества и витамини в продуктите? Shocked Това важи ли и за притоплените плодови, зеленчукови и месни пюрета? Или за притопляне е безвредно? Ако някой знае инфо  от опит (май почти всички ползват) моля да ми отговори. Very Happy
Цитирай

Според мен това, че се губели витамините и т.н. е поредният мит. Това, за което трябва да се внимава, когато затопляш храната за детето, е температурата - в микровълновата пюлето не се затопля равномерно, а и съда, в който е храната, остава студен и може да се объркаш, и има опасност детето да се изгори, ако не внимаваш.
Цитирай
Готвенето в микровълнова фурна запазва възможно най-добре витамините и минералите. Това с витамините е относително, защото например витамин С се разгражда при висока температура. Когато готвиш зеленчуци в МВ използваш около 50 мл вода и ако захлупиш с капак съда, то на практика се получава готвене на пара (едно от най-здравословните начини за приготвяне на продуктите).
За ориза какво да кажа, ако използваш бял ориз (преработен 1000 пъти преди това), то в него не е останало почти нищо ценно от витамините и баластните вещества. Аз купувам бланщиран ориз - за него пише че е обработен по начин, който е запазил част от тези вещества. Иначе кафевия (нерафиниран) ориз си ги има в най-голямо количество.
Цитирай

София

Гостът бях аз!
Цитирай

New York, USA

Благодаря ви за отговорите-бях се отчаяла, че никой не ми отговаря! Може би темата ми не е толкова "интересна" като тази с 13 годишната девойка, която повече не и не писа... Evil or Very Mad , но разбира се надявам се да не се окаже бременна.
Все пак ме успокоихте и мисля да приготвям някои зеленчуци за зеленч. пюре, което и правя в къщи, защото става много по-вкусно и здравословно.
Пак ще питам нещо-давали ли сте преварена вода от микровълнова на детето?
Цитирай
В друг момент, когато се обсъждаше готвенето в микровълнова, някой беше казал специално за ориз - да се
готви 1 чаена чаша с 3 чаши вода??? Аз също съм чувала, че трябва с по-малко? Бихте ли ми обяснили по-подробно, за да готвя без да кипи нещо? Благодаря  Rolling Eyes
Цитирай
Ние редовно си правим ориз със зеленчуци на микровълновата и не мисля че има някакъв проблем. Laughing  Laughing  Laughing
Цитирай
Цитат на: Anonymous
Ние редовно си правим ориз със зеленчуци на микровълновата и не мисля че има някакъв проблем. Laughing  Laughing  Laughing

Би ли казал/а точно в какви пропорции готвиш и най-вече съотношението вода-ориз? Благодаря!
Цитирай

София

Цитат
Пак ще питам нещо-давали ли сте преварена вода от микровълнова на детето?

Няма никакъв проблем да правиш пюретата или преварената вода на бебо в МВ. Важно правило е след като въпросното нещо е извадено от фурната, да постои около 5 мин поне преди да го дадеш на детето. Ако само претопляш във фурната, нека да престои около 1 мин преди да го поднесеш към устата на бебо.
Цитат
В друг момент, когато се обсъждаше готвенето в микровълнова, някой беше казал специално за ориз - да се
готви 1 чаена чаша с 3 чаши вода???

Ориза в МВ фурна се готви с по-малко вода от колкото обикновено. За съжаление нямам навика като готвя да меря количеството което слагам. Да кажем - на 1 чаша ориз слагаш 1 чаша вода, пускаш на мах мощност за 5-8 мин, наблюдаваш през цялото време и ако забележиш че водата е на привършване - доливаш още малко. Когато ориза е почти готов мошността се намалява. Като краен резултат трябва да се получи сварения ориз със съвсем малко водичка, която се поема от ориза докато изстива.
Важно е да захлупиш съда по време на готвене. Така се получава готвене на пара до някъде, за това не се налага да се слага много вода към ориза.
Цитирай
Благодаря ти, Светле. Аз отскоро посещавам този сайт и съм направо очарована от отзивчивостта на всички тук. Още утре ще сготвя ориз в микровълновата. Smile
Цитирай
а защо моя ориз винаги изкипява,макар и да слагам по малко вода? Rolling Eyes  a11
Цитирай

София

Цитат на: Anonymous
а защо моя ориз винаги изкипява,макар и да слагам по малко вода? Rolling Eyes  a11

Да не би съдът в който готвиш да е прекалено малък? За предпочитане са по-дълбоки съдове за готвене в микровълнова, които се пълнят горе-долу до половината . Може да пробваш да намалиш  мощността ако започне да кипи.
Цитирай

Варна

Освен, че ориза в МФ се приготвя с по-малко вода, се приготвя и с по-малко сол като количество, а вкуса е същия. Максималното количество ориз, което се приготвя в МФ е 300 гр. кто съотношението м/у ориз-вода-сол е следното (имам го от упътването на моята МФ, но незнам за каква мощност става въпро, защото рецептите са автоматични): 1 : 3 : 1/4 ч.л. сол, а времето е около 20 минути като след приготвяне пресоява окло 20мин. без да се отваря капака.
По съшият начин приготвям и кус-кус.
Цитирай

София

Виж за кус-кус не се бях сещала да приготвям в МВ, а синът ми много го обича като следобедна закуска. Ще взема да пробвам и аз, много добра идея!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.