(Био) зеленчукова градина 14

  • 106 771
  • 753
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 854
Садих арпаджик, моркови, магданоз, копър, репички, грах, девесил. Слънце грее - ей, кеф!
Нещо друго актуално за момента да съм пропуснала?

И пак за лука - на този за зелено се берат перата - ясно, а на този за глави?

Вили, може ли линк към ножицата на Щил?

# 571
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Люб, моята ножица се оказа китайска. Хубаво ми реже, обаче колкото нитове имаше, всички се счупиха и съм ги подменила с винтчета и гайки и сега си бачка чудесно.

Бушка, аз отвсякъде бера, но без да прекалявам, за да не им нарушавам растежа. Някъде към края на май бера в по-големи количества, увивам на масурчета и "бам" във фризера. В моя фризер - зелении всякакви.

# 572
  • Мнения: 86
Ето-http://www.stihl.bg/-първо на продукти,,после на горски инструменти,после инструменти за работа в гората,и после първата лозарска ножица.Не иска да прикачи направо страницата/или аз не мога  Embarassed/
За глави ще сложиш арпаджик и от него няма да береш за зелено.Балучките правят по повече зелени стръкчета от глава.

# 573
  • Мнения: 854
А за да различавате кое е за зелено, кое за глави - предполагам садите на различни места? Че днес много се чудех как да го направя и посадих арпаджика не до балучките от есента?

Мерси за ножицата! На съвсем приемлива за мен цена е, а на Щил сме почитатели - на мъж ми всичките моторни резачки и останал инвентар е от там. Ще си взема такава.

# 574
  • Мнения: 8 567
Много сложно ми стана с този лук.
Аз миналата година садих, но не помня колко бяха големи, бяха си от моите семенца, които първата година сях и мислех, че направо ще бера лук. Embarassed Ама нали с другите зеленчуци е така - от семе стават, та същото си мислех и за лука.
Та есента съм насадила това, което се роди от семената, значи още не е арпаджик, а балучки ли?
Ще стане ли от него лук за глави или още не? Аз си мислех, че този от есента става за глави, а този, който се сади пролетта - за зелено. Crazy

Всъщност за глави се подбират едрите лукчета, които се наричат арпаджик или трябва да ги отгледам още една година, че да станат арпаджик? newsm78

# 575
  • Мнения: 86
Лука е три годишен.
Първата година от семена се произвежда арпаджик.
Втората се сее арпаджик и се прибира лук.
На третата от дребните главичка лук/балучки/се вади зелен лук,а едрите оставени да пуснат семенник произвеждат семена и завършват цикъла.

# 576
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Нова, браво на теб. Сяла си си семенца. Това е задача с повишена трудност и малко хора се хващат.
Значи сега си имаш поникнал арпаджик, от който, ако не го изядеш на зелено, ще чакаш лятос глави.

# 577
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 801
Аз нали доста често кося, та в България в началото бяхме с механична косачка- не върши никаква работа. После минахме през електрическа ( проблем е кабела, поне за мен). Докато не стигнах до моторна - реже и къпини  Mr. Green
Тук съм все с моторна, но първата ми беше без кош ( каквото окоси го разпръска из ливадата). Сега съм с кош и всичко отива в компостера. Вариант 2 с кош ми е много по удобен

# 578
  • Мнения: 8 567
Лука е три годишен.
Първата година от семена се произвежда арпаджик.
Втората се сее арпаджик и се прибира лук.
На третата от дребните главичка лук/балучки/се вади зелен лук,а едрите оставени да пуснат семенник произвеждат семена и завършват цикъла.

Да преговоря пак. Последно, обещавам. Embarassed
От семенцата съм получила арпаджик миналата година.
Садя го сега - пролетта, събирам го лятото, което е мъничко е балучка, оставям си го в земята и другата пролет от него имам зелен лук.

ПП. Ами този арпаджик, който садих есента, ще е за зелен сега -пролетта или за глави по-късно?
Или и двете може?

Нова, браво на теб. Сяла си си семенца. Това е задача с повишена трудност и малко хора се хващат.
Значи сега си имаш поникнал арпаджик, от който, ако не го изядеш на зелено, ще чакаш лятос глави.

При това два вида. bowuu
Воден май се казва на единия, а другият е по-червен, почти лилав, много го обичаме в салати, него трябва да го докарам до глави задължително, с ваша помощ. Heart Eyes

# 579
  • Мнения: 854
Тоз грах...сега чета за него. Защо се сади толкова нагъсто? 100 семена на кв метър? Няма ли да си пречат?

Нова, не казвай "последно" за питанията около лука. Аз тамън реша, че съм разбрала и се оплитам отново  Joy
Добре че знаещите са търпеливи и обясняват пак и пак.  Peace

# 580
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 083
 Blush с механичната косачка си играе детето - на 4 години беше и косеше малката ливадка. става за райграс, за по-дебели не.  Hug

имаме и ел. косачка с кош и тример, сега вече имаме и бензинова косачка. от нея съм най-доволна, коси и в лозето, като изпуснем нещата от контрол  Blush косим пред дворчето и даже отсрещната полянка за да си отворим поглед към Дунава  Hug

още щях да пиша, но забравих какво  Blush пролетна умора ще да е  Hug

# 581
  • Мнения: 0
това с лука е егатииии философиятааа #Crazy #Crazy #Crazy

# 582
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 083
това с лука е егатииии философиятааа #Crazy #Crazy #Crazy

всичко изглежда страшно, докато не го опиташ  Hug
да съкратим процедурата:
1) арпаджик и балучка от пазара;
2) садене - есента
3) пролетта балучката прави повече стръкчета и се бере "на зелено"
4) пак пролетта - арпаджика се окопава и обгрижва и средата/края на лятото, когато изсъхнат листата, се скубе, плете и пази за зимата  Hug
при нас напролет садят само за зелено  Hug

# 583
  • Мнения: 1 705
Анн  Hug тъкмо се чудех кой имаше много саксии с палми, кога ще ги изнасяме навън? А закума?
Бушката, като питаш какво още да си посееш, предлагам пащърнак, днес това си сях.

# 584
  • Мнения: 0
днес и аз посях пащърнак  Shocked - после ка се гледа и как се яде? за пръв път сях такова чудо

Общи условия

Активация на акаунт