ТЕЛК, Обжалване на ТЕЛК 2

  • 220 505
  • 770
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 58
Момичета, имам въпрос.
Синът ми е на 3 год. , с бронхиална астма, с многократни престои в болница от 4 месечен.
Диспансеририран през 02.2012г с диагноза астма.
На 6.12.2012 г подадаох молба за ТЕЛК с всики епикризи, които имах до момента. На 6.02.2013 г се явихме на комисия.Дадоха 60% инвалидност без чП, решението го получих още същия ден .Казаха ми след 19 дни да отида в Социални грижи.
Та въпросът мие с каква дата трябва да ми се изплаща Телка:
датата на инвалидност-6.12.2012, която пише в решението/датата на която са подадени документите/, или датата на ЕР-6.02.2013г.
Нещо хич не мие ясно, и не трябва ли да се върне с някакава задна дата/каква и аз незнам, само така съм чувала newsm78/.
Та сега при това положение незнам да обжалвам ли? Какво мислите?
А и освен това не ми ли трябва заверка на решението?

# 316
  • Мнения: 15 213
Ако не обжалваш ЕР на ТЕЛК по отношение на дата на инвалидизация, ще ти изплатят едната помощ /по чл.8д от ЗСПД/ от ДИ - 06.12.2012 год. Останалите - двойни детски и интеграционни от месеца на издаване на ЕР - 02.2013 год.
Ако обжалваш пред НЕЛК за промяна ДИ трябва да имаш основание т.е. епикриза и др. документи доказващи, че заболяването е "регистрирано" значително по рано. При положителен резултат от НЕЛК и примерно ДИ съвпада с датата на раждане, то добавката по чл.8д ще бъде от тази дата, но не повече от три години считано от датата на издаване на ЕР. Двойните детски и интеграционните от първо число на месеца през който е издадено ЕР.

Ако решиш да обжалваш имаш 14-дневен срок от датата на явяване пред ТЕлк - 06.02.2013г. т.е. до 20.02.2013 год. трябва да подадеш молба за обжалване. Не е нужно да е заверено ЕР. Тук не съм сигурна, но мисля, че е в РКМЕ по местоживеене.

Последна редакция: нд, 10 фев 2013, 14:43 от Mama_Nana

# 317
  • Мнения: 704
Момичета, имам въпрос.
Синът ми е на 3 год. , с бронхиална астма, с многократни престои в болница от 4 месечен.
Диспансеририран през 02.2012г с диагноза астма.
На 6.12.2012 г подадаох молба за ТЕЛК с всики епикризи, които имах до момента. На 6.02.2013 г се явихме на комисия.Дадоха 60% инвалидност без чП, решението го получих още същия ден .Казаха ми след 19 дни да отида в Социални грижи.
Та въпросът мие с каква дата трябва да ми се изплаща Телка:
датата на инвалидност-6.12.2012, която пише в решението/датата на която са подадени документите/, или датата на ЕР-6.02.2013г.
Нещо хич не мие ясно, и не трябва ли да се върне с някакава задна дата/каква и аз незнам, само така съм чувала newsm78/.
Та сега при това положение незнам да обжалвам ли? Какво мислите?
А и освен това не ми ли трябва заверка на решението?

Решенията вече не се заверяват!

От датата на инвалидност!, определена в ЕР трябва да ти изплатят парите в социалното.

Въпросът в случая е, че тази определена дата е 6.12.2012, а разбирам, че сте диспансеризирани от 02.2012г., т.е. губиш пари за 10-сет месеца./стига евентуално в НЕЛК при обжалване да признаят по-ранна дата за инвалидизация/.

Прецени дали ще обжалваш ЕР - тогава няма да започнеш да получаваш пари сега, а чак като се произнесе НЕЛК.

Ако решиш да обжалваш - пиши ми на лично съобщение, ще ти изпратя образец на жалба до НЕЛК.

# 318
  • Мнения: 13

 Обжалвай,не ги оставяй!Ние отидохме с 5 епикризи и 57 амб.листа и ни върнаха само 1 год.???   Всеки ТЕЛК дава колкото сам си реши и в зависимост от настроението....А за заверката тук при нас(Враца)все още се заверяват след като изтече 14 дневния срок за обжалване.Успех каквото и да решиш!                   

# 319
  • Мнения: 58
Благодаря за разясненията
  bouquet
Алиса,пращай-ще обжалвам.

# 320
  • Мнения: 413
Момичета, преценявайте добре дали да обжалвате. На нас Нелк ни върна ЕР за ново преосвидетелстване пред ТЕЛК и времето загубено покрай обжалването и излизане на новото решение от подаване на документите първоначално ще стане към 1 г. (обща Телк- специализирана Телк- Нелк - обща Телк-специализирана Телк).
И втория път общата Телк за сърдечни (от 30 до 50%) даде 30 % (а първият бяха 40%). Нали вземаме лекарства.
И първото ЕР ни е отменено от Нелк през м. 11.2012 г.
Правих проверка на здравните- м. януари все още не е цъфнал за дължими.
Сега в очакване на ново писмо от специализираната Телк за около след 2 -3 месеца. И какво ще излезне накрая newsm78. Но диагнозата е ясна, и дано не са пак минималните %-ти. И все пак се  връщаме отново при същите хора, който са издали ЕР. Sad
И 3-то лв. такса телк били за разходи канцеларски матерали+пощенски (вкарани официално в ценоразписа на услуги от МБАЛ Смолян).

# 321
  • Мнения: 704
Момичета, преценявайте добре дали да обжалвате.

При нас също имаше връщане за произнасяне на ТЕЛК - общо 8 месеца продължи процедурата по обжалване и второто произнасяне.

Но ако си под 50% с първото решение на ТЕЛК, така или иначе губиш правото на помощ за детето!

# 322
  • Мнения: 69
Здравейте, със сигурност е обсъждано по назад в темите, но нямам възможност да ги изчета за което се избвинявам. След злязо решение на ТЕЛК, първо какъв е срокът за обжалване пред НЕЛК? Тази жалба или молба може ли да се подаде по местоживене и в къде точно, в коя институция или трябва да е само в София? Кой трябва да я подаде, т.е лично ли трябва да е? Какъв трябва да е формата на молбата има ли бланка или е свободен текст? Какви други документи се прилагат?
Благодаря ви предварително.

# 323
  • Мнения: 89
Здравейте, със сигурност е обсъждано по назад в темите, но нямам възможност да ги изчета за което се избвинявам. След злязо решение на ТЕЛК, първо какъв е срокът за обжалване пред НЕЛК? Тази жалба или молба може ли да се подаде по местоживене и в къде точно, в коя институция или трябва да е само в София? Кой трябва да я подаде, т.е лично ли трябва да е? Какъв трябва да е формата на молбата има ли бланка или е свободен текст? Какви други документи се прилагат?
Благодаря ви предварително.


Здрасти. обжалването е 14 дена от датата на връчване. Жалбата се подава чрез РКМЕ към ТЕЛК. Ако имате въпроси може да се свържете с мен по скайп pc_sistemi

# 324
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Здравейте,много ви моля да ми обясните за дете с Астма с алергичен компонент и с Атопичен Дерматит как се определят процентите;общо за двете заболявания или се дават проценти и за двете по отделно и се събират?

# 325
  • Мнения: 29
m@y@,процента се определя върху водещата диагноза,в случая астмата и към него се прибавя процент от другите заболявания т.е. атопичен дерматит.Не искам да те обезкуражавам,но на мен ми се изсмяха на епикризата за атопичен дерматит,въпреки,че дават висок процент.Предполагам,че за дете е друго.Изтегли  Наредба за медицинската експертиза на работоспособността от интернет и прочети обстойно,за да си знаеш правата,защото ножицата е много голяма в момента.

# 326
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Ами прочетох  в наредбата че в нашия  случай при състоянието на астмата  се дават от 30%-50% и за АД  от 20%-30%(или до 50%беше).Ние се явихме на ТЕЛК на 19.03.2013г и дадоха 30%  като предният ден беше с хрипове установени от плумолог-др.Опаранова а с АД сме с  огромни петна на двете половинки на дупенцето които се чешат до разкървавяване,но дори не го погледнаха Sad.
Сега се чудя дали да обжалвам пред НЕЛК защото така се ядосах на цялата система и особено на дадени малцинствени групи които бяха 12 души а ние(бели интелигентни) 3 майки:(,и децата им бягаха като само 2 кашляха а моят само да подскочи и се почва едно кашляне.....
Та  като диагноза как се  изписва-водещата и друга(в случая за  дерматита)пише ли се някъде?

# 327
  • Мнения: 311
Моя съвет е да обжалваш,нищо не губиш опитай.Ние обжалвахме,НЕЛК реши че ще върне решението за преразглеждане на ТЕЛК и сега на 4.април ще се явяваме ,искрено се надявам и моля този път ТЕЛК да ни даде поне 50% дъщеря ми е с астма и сърдечна операция,ще пиша после какъв процент са ни дали,Късмет и на теб  Hug

# 328
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Моя съвет е да обжалваш,нищо не губиш опитай.Ние обжалвахме,НЕЛК реши че ще върне решението за преразглеждане на ТЕЛК и сега на 4.април ще се явяваме ,искрено се надявам и моля този път ТЕЛК да ни даде поне 50% дъщеря ми е с астма и сърдечна операция,ще пиша после какъв процент са ни дали,Късмет и на теб  Hug
Ееееее,то бива ама как е възможно твоето детенце и с астма и със сърдечна операция и да им се молиш едва ли не за тези 50%-дано да ви дадат необходимите проценти .
Ами да,нищо не губя,ще пробвам...
Можеш ли да ми кажеш в какъв вариант  текст е жалбата?

# 329
  • Мнения: 29
m@y@,водеща диагноза е по-тежката диагноза,както казах в случая мисля,че това е астмата.Съветвам те да обжалваш в НЕЛК,там има и кожен кабинет,детето ще бъде прегледано във всички кабинети според диагнозите,за които претендирате.Няма страшно,даже са значително по-любезни.В момента ухажват ромите,защото има директива ЕС.Има и друга директива от МФ и НОИ,да се обжалва от НОИ всяко решение над 50% и ако е надценено,трябва да плащат лекарите от ТЕЛК.Те от своя страна,за да си вържат гащите,дават безогледно само ниски проценти.Трябва да видиш за какво състояние при астма,се дават 50% процента и да се придържаш към това.Ако искаш ще ти изпратя някак тази наредба.

Общи условия

Активация на акаунт