(Био) зеленчукова градина 17

  • 101 238
  • 744
  •   1
Отговори
# 540
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Вили,
Доколкото разбрах си гледала био - ягоди. Само от 1 година неуспех ли се разочарова?
Грешката ни е , че не можем да си променим мисленето.Като влязохме в новия строй трябваше да сме наясно че за един живот човек трябва да фалира поне 5 пъти. Такива са законите на новия строй.
Още не можем да свикнем с тези закони.Няма такова нещо една година да мислим и да ни стигне за цял живот.Трябва постоянно да мислим.Този,  който мисли така ще успее.Аз съм от по-старото поколение и се опитвам така да мисля , въпреки че ми е трудно. Трябва само да е здрав човек.
Огънала си се пред трудностите.

# 541
  • Мнения: 1 437
  В Унгария се радвах на чудесни зеленчуци и се оказа че преди години български градинари са предавали уменията си. За разлика от тук, там са успели да ги съхранят.
Прадядо ми е бил градинар в Русия и във Франция.Единият му син е прекрасен градинар въпреки че е на 80 години. За съжалиние е далеко и не можем да попием от неговия опит.
Сега приятелите ни се чудят защо градинарстваме , след като имаме пари да си купим от магазина. ooooh! 

# 542
  • Мнения: 86
Веселче,Титина,в България и особено в провинцията хората мизерстват.Нямат пари за жизнени нужди,камо ли да заделят за такса за курсове и семинари Joy
Стелт,инсектицид ти трябва и то спешно.Не изтребиш ли гадинките освен накъдрянето ще се сдобиеш и със вирусни болести.
Бушка,основния ти проблем е засенчването на градината ти-това е спомогнало за стрелкуването на репите,това възпира и лука ти.Виж го с колко тъничко стебълце е-тъмно му е.Ще направи глава,но мъничка като балучка.
Виждаш ли,Стелт,отговорила си на въпроса-градушката е неблагоприятен момент,както и дългия ден за репичките.И от страх да не се затрият като вид бързат да пуснат семе,за да се запазят  Laughing
Просто е -растения на късия ден-зелен боб,репи и репички-сеят се като пред и след култура,рано на пролет и късно на есен.И сега ще ме попитате за боба,че тепърва ще завързва-да ама нас ни интересуват семената му,а не листата.
В агро аптеките препоръчват това,което имат в момента или от което имат повече изгода-не приемайте съветите като абсолютно точни.И най-вече проверявайте ги през Гугъл
Рорик,ягоди отглеждахме 10 години,кота първите 5 бяха възход.После се намеси държавата,тръгнахме уж да се разширяваме и стана страшно.И май не съжалявам-мой "колега" с 20 декара ягоди наблизо тази година не можа да си покрие разходите по обработките,за печалба изобщо не става въпрос.С тези дъждове  #Crazy
Това важи и за черешарите.
И не ми говорете за застраховки.За слана например застраховката се задейства от нула часа на 21 април  Joy,а ягодите започват да цъфтят още в началото на месеца.
И как ще докажеш каква точно вреда е нанесла бурята-срещу теб са юристите на мощна компания,а ти си притеснен,понякога не можеш да си платиш и съвета на адвокат.Наливат от сто кладенеца вода,но в крайна сметка не изплащат нищо-справка застраховките за земетресение  Grinning
Амбер, Hug

# 543
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Цитрусова настойка против акари
Нарязва се ситно кора от цитрусови плодове. Поставят се в съд подходящ по размер, така че да е понапълнен. Заливат се (да покрие) с топла 40°С  вода. Слага се на топло и тъмно място (или бурканът се увива в няколко слоя вестник). След 5 дни се прецежда, разрежда се с 2 пъти повече вода (30% р-р), добавя се малко течен сапун за прилепител и се пръска особено от долната страна на листата. Пръскай така през 1-2 седмици и няма да имаш проблем ИЗОБЩО.

# 544
  • Мнения: 854
Благодаря на всички ви за отговорите!   bouquet
Доста разочароващи опити като за новобранец, но...ще се уча и опитвам да компенсирам недостатъците на градината, до колкото е възможно.

За лука - ще видя в записките си какво съм садила  - арпаджик или балучки, че все още много се бъркам с тях.

# 545
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Грешката ни е , че не можем да си променим мисленето.Като влязохме в новия строй трябваше да сме наясно че за един живот човек трябва да фалира поне 5 пъти. Такива са законите на новия строй.
Още не можем да свикнем с тези закони.Няма такова нещо една година да мислим и да ни стигне за цял живот.Трябва постоянно да мислим.Този,  който мисли така ще успее.Аз съм от по-старото поколение и се опитвам така да мисля , въпреки че ми е трудно. Трябва само да е здрав човек.
Огънала си се пред трудностите.
Обикновенно бизнес (дори и за зеленяукопроизводство) изисква мин 10 години, за да можем да кажем, че сме доволни

# 546
  • Мнения: 86
Рорик,когато и на двамата родители доходите са от несигурното земеделие,когато приходите са сезонни,а разходите си вървят колко години трябва да лишаваш децата си и да не се огънеш?Бедна ти е фантазията през какво сме минали преди да се откажем и колко време ни е било нужно да решим да се откажем.
Бушка,ти си посяла арпаджик-това се вижда с просто око,ако беше балучка щеше да има копи.Но поради неблагоприятните условия-засенчването най-вече ще получиш дребна главичка лук-балучка.

# 547
  • Мнения: 8 567

И не ми говорете за застраховки.За слана например застраховката се задейства от нула часа на 21 април  Joy,а ягодите започват да цъфтят още в началото на месеца.
И как ще докажеш каква точно вреда е нанесла бурята-срещу теб са юристите на мощна компания,а ти си притеснен,понякога не можеш да си платиш и съвета на адвокат.Наливат от сто кладенеца вода,но в крайна сметка не изплащат нищо-справка застраховките за земетресение  Grinning


Добре де, нещо не ми е ясно - нали има цяла "Изпълнителна агенция за борба с градушките", защо непрекъснато ни бие градушка, тези хора...горките...
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4866471

Само на някои места ли има системи против градушки, работят ли, не работят ли, гледам, и сайт имат, та се чудя. newsm78

# 548
  • Мнения: 51

Репичките - закъсняла съм със сеенето ли, та са "хванали" дългият ден преди да направят главички?




не съм специалист но да се изкажа, понеже бях купил семена за репички и бях се ''поразходил'' из нета преди да ги сея

ето няколко бележки:

-почвата трябва да е с 6-7pH
-препоръчва се да се сее през август месец(тук се сее между август и април, даже и май)
-семената се сеят на 3-5см тазстояние и 10-15см междуредие
-сеят се на 1,5-2см дълбочина
-желателно е 12-15 °C на почвата при сеитба
-желателно е да се копа 2-3пъти
-след 4-5 седмици са готови за консумиране
-през тези 4-5 седмици се полива около от 3 до 6 пъти
-през тези 4-5 седмици желателно е почвата да е 14-16 °C
-увеличаването на топлината на почвата ускорява вегетативния растеж
-увеличаването броя на листата забавя узряването/развитието

тука старите ора викат че:
''Поне веднъж в година яж ряпа!
Ако не , поне веднъж в година мини през нивата за ряпа!''

 Hug

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 17:03 от Ердинч

# 549
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Титина,
При нас не е нормално общество.В печеливш бизнес  веднага се намъкват мръсни пари и то на печелившите места. Вили се е блъскала да произвежда ягоди.Мръсните пари обаче веднага са се ориентирали и са купили хладилни камиони, платили са за  квоти за износ  и са започнали да затриват ягодопроизводителите с ниски цени, защото те нямат друг избор, освен да продават.... Много закони трябва да се променят за да станем нормална държава .
Ако не си затвориш производството си загинал за 5 години.Какви 10 години бизнес?.Я,хладилник трябва да купиш , я консервна линия.
Това става с коопериране , обаче мръсните пари , където има двама винаги се вмъкват и затриват инициативата.
Така е за всичко , не само за селскостопанското  производство.

# 550
  • Мнения: 1 173
Само на някои места ли има системи против градушки, работят ли, не работят ли, гледам, и сайт имат, та се чудя. newsm78
В Пловдив явно работят http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/06/05/1840748_chast_ot_raket … na_vurhu_magazin/
 Joy

# 551
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Рорик,когато и на двамата родители доходите са от несигурното земеделие,когато приходите са сезонни,а разходите си вървят колко години трябва да лишаваш децата си и да не се огънеш?Бедна ти е фантазията през какво сме минали преди да се откажем и колко време ни е било нужно да решим да се откажем.
Родителите ми правят това от 1988 година. Успяха и двамата да ни изучат, че и парите за начален старт на нашия бизнес бяха от там. Естественно ние бяхме вкл активно в процеса - садях и берях плодове и зеленчуци наровно с циганите
Титина,
При нас не е нормално общество.В печеливш бизнес  веднага се намъкват мръсни пари и то на печелившите места. Така е за всичко , не само за селскостопанското  производство.
Не е точно така, имам бизнес в България работещ. По трудничко е, защото сме разчитали само на себе си, но благодаря на Господ ( и на много труд)- оцеляваме. Държавата има хубави закони, проблема е че не всички ги спазват.

# 552
  • DE
  • Мнения: 971
Ох значи понякога като чета тук и ме хваща "деприто".
Аз отдавна спрях да се замислям за "навремето", баби- дядовци кой как е правил и как е живял.
Може би съм и вече в тази възраст, в смисъл, зад гърба си оставих и хубави и лоши преживявания и ните за едните нито за другите искам да се замислям, защото е минало!

Куркума, обичам да те чета!
Амика, дойде време да прилагам някои от твоите съвети за "чайчета и отварки".
След тези дъждове бая въшки виждам из градината и мъжо ме заплаши с "червен картон" само ако се опитам пак с моите смърдяци да пръскам hahaha

Веселче, верно ли за индришето? Почвам да се отривам вечер че ме изядоха комарите Embarassed

Аз разгледах за "слънчоглед" и по всички растения на доматките от Бг семена има. По тези от немските сортове няма.
Само по едно такова цветче, а другите са си нормални.
Оставих на някои растения от долу колтуци. Ще наблюдавам разликата кое колко домати дава.
Всички от българските са на У горе, така ли трябва да са?
Махнах и долните листа вече.

При мен освен краставици, копър и ягоди друго няма за бране.

Благодаря за снимковата разходката из "Розовата долина"!



# 553
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Какво ще ги правим тези "слънчогледи"?
Аз последния път не видях да имам .Ще трябва да се чупят ли?

# 554
  • DE
  • Мнения: 971
rorik , и аз поразпитах из един тукашен голям градинарси форум.
Наблюдавани са такива цветове на растения с едри плодове, така наречените "месни домати":
Аз минала година бях снимала един такъв цвят, но по причина, че ми хареса.
Не  ми се иска да мисля че е някакво отклонение.
Разчовърках един от любопитство, някакво твърдо образувание по средата, приличащо на къдрав недоразвит домат.
Аз ги оставям да растат, пък може и да излезе най-хубавия домат Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт