РАЖДАНЕ В ЧУЖБИНА? мнения и критики:)

  • 14 396
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте дами и господа!

С жена ми ще ставаме млади, млади родители през Април идната година. И двамата сме български граждани, но ни хрумна да родим бебето в чужбина, защото познати ни споменаха, че детските надбавки и прочие (примерно във Франция) са много по-големи, дори да не си френски гражданин, а в някои държави детето може да получи и двойно гражданство.
Аз се разрових в интернет, но статиите и мненията по въпроса са съвсем непълни. Това, което разбрах със сигурност, е че за не- здравно осигурени дами, раждането в повечето европейски страни варира между 4000 - 10,000 Евро, но че също така някои международни здравни застраховки покриват раждането заедно с бременноста където и да отидеш. Никъде не открих някаква цена на такава застраховка. Та някой може ли да ме ориентира и по този въпрос - това стандартната застраховка, която се прави за избирателен брой дни, когато излизаш в чужбина ли е, или нещо по-различно?
Благодаря за вниманието и пардон за невежеството, ще трябва да се образоваме както можем, да се надяваме, че вие ще можете да ни помогнете Rolling Eyes

Поздрави

Кирил

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 18:14 от kiril.zaharieff

# 1
  • Мнения: 10
http://www.ezok.bg/rights.html

Не знам със сигурност дали покрива раждането, но пък си заслужава да се провери по-обстойно  Peace

# 2
  • Мнения: 8
О, да, мерси за линка - сега го чета! Аз също вчера попаднах и на тази доста логична алтернатива, но без точен линк. Като цяло се оказа, че може да се направи и застраховка, защото за една година е средно 60лв, а покрива абсолютно всичко в рамките на някаква сума от рода на от 10,000 до 60,000 евро. Аз гледах в Allianz България и ги запитах за подробности, но се надявам тук да срещна родители, които вече са имали случай с раждане в чужда държава, така че споделяйте.
Днес ще запитам и лекарката ни, която следи бременността, така че ще споделям опит.

# 3
  • Мнения: 6 992
Аз се чудя - не трябва ли да сте работили в дадена държава, за да имате право да получите там детски надбавки, ако бебето се роди там? Че и да живеете там в последствие, за да си ги получавате?
Само за едно раждане да дават надбавки...не ми се струва възможно Thinking

# 4
  • Мнения: X
кирчо, много неща дават
чакат те с червеното килимче пред самолета,после с лимузината в новата ти вила и ти само береш пачки от дърветата
 Joy


НЯМА държава, която само да дава, а да не взима
вие сте си измислили един рай, дето още го няма на Земята

съжалявам че ви разпердушинвам мечтите, ама това е реалността

леко раждане и не правете глупости

# 5
  • Мнения: 1 959
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.
Аз не мога да повярвам че има още Българи които вярват на такива неща че всичко ще им се даде на готово само защото са родили.В тая криза дето е тук всички помощи се спират в момента.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Авторът наистина трябва да е много, много млад, за да вярва в подобни приказки под шипковия храст.

# 7
  • Мнения: 8
Ами, Еовин:), това вероятно е по-реалната картинка. Учене или работа. А иначе, че трябва да сме си там е ясно. То това се очертава и като най-приятна алтернатива, да имаш кинти, да се развиваш в чужда държава, учене и пр. Но нали носим български ген - все пак ми се ще да знам какви са "далаверите". Така де, искам да се информирам малко по-дълбоко и някакъв личен опит да чуя Sunglasses

П.П. Сега ще звъня по посолства и уикенда ще говоря с една девойка която е живяла дълго във Франция, та ще пиша. Все пак и аз да съм полезен на тая тема - няма да чакам на готово я! Wink Simple Smile

# 8
  • Мнения: 8
Милинка и W'A'S'P' авторът е наистина много много млад и замечтан, но (това е само предложение, разбира се - всички са свободни да коментират каквото си искат) нека споделяме неща, които ще са полезни и на другите, които след време могат да попаднат на тази тема, а личните коментари да ги запазим примерно за личните съобщения. Те са за това  Wink. С цялото ми уважение!  Wink Благодаря!  Simple Smile

Та, мили хора, ако имате някакво любопитно мнение по въпроса  - пишете. Ако не - приемам всякакви морални критики, словестни двубои (та дори и нецензурни излияния на гняв и мъка #2gunfire) на ЛС. Отново Благодаря!  bowuu Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 8
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.

А това при какви условия се случва, Мама? Двамата родители са чужденци или единия е Английски гражданин?

# 10
  • Мнения: 8
Ново инфо относно раждането в чужбина (аз разбира се, работя по най-сигурния, но и най-неясния ми 4-ти вариант):

1. Ако си здравно застрахован примерно в Allianz, и ти се "случи" да си във Франция по време на термина, това значи, че ти покриват от 10,000 до 60,000Евро за всички необходими процедури от раждането до пълно възстановяване, престой в болница, престой за мъжа в хотел, самолетни билети при положение, че е отложен полет и всякакви други такива. Нещата са обвързани със срок на престой от 30 дни в дадената държава, но ако си примерно месец и половина преди това нагости на някого, имаш си пари, работиш от вкъщи и прочие - след две три седмици - излизаш от държавата и влизаш пак - така започват да текат нови 30 дни.

2. Като граждани на ЕС, във всяка държава-членка, ако имаш ЕЗОК и съответния документ за пътуване в чужбина с тази здравна застраховка, би трябвало да ти покрият всякакви разноски като на здравно застрахован гражданин на съюза (колко комунистически звучи;)). Т.е. осигуряваш се в България, но си пътуващ търговец/артист/турист и пр. - щом си редовен гражданин на Република България, си осигурен навсякъде в ЕС.

3. Франция, Швейцария и Германия (в низходящ ред) са най-добри откъм медицинско обслужване и обурудване.

4. Учене и работа в ЕС (това по все още непроверени мнения на познати студенти) - в мноооого университети, за бременни и майки се дават огромни стипендии, предоставят се много по-добри условия и прочие. Относно работа - нещата стоят по същия начин.

# 11
  • Мнения: 6 992
Как ще летиш до Франция или където и да е, като компаниите не те пускат на борда след дадена седмица? Не помня коя, но доста далеч от термин...Което значи, че в тая държава трябва да можете да се издържате 3-4 месеца, примерно. А и не можете без работа да останете повече от 90 дни в дадена европейска държава. Легална работа с договор.
Да се запишеш да учиш само, за да родиш някъде, ми звучи безумно. Не е лесно да се учи на чужд език. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1 959
Да се запишеш да учиш само, за да родиш някъде, ми звучи безумно. Не е лесно да се учи на чужд език. Rolling Eyes
Пък и да работи легално тук за Англия дават само около 20 часа на седмица мисля че беше е колко ще изкарваш на месец.Никой не дава стипендии щото си бреммена за да си живееш живота.Университет тук за година е около 9000 паунда отделно квартира отделно храна и други консумативи.Стипендиите се дават за добро образование за да те стимулират да се изявиш.
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.
А това при какви условия се случва, Мама? Двамата родители са чужденци или единия е Английски гражданин?
Двамата са българи но пак казвам това е при положение че сега бебето порасне и стане на 18г и то само реши с каква националност иска да бъде.
Не виждам как застрахователна компания ще ти направи застраховка за раждане при положение че вече приятелката ти е бременна.Как я виждате тази работа само ми обясни ще платите 5-6 месеца по 60-70лв и изведнъж ще се бръкнат да платят 10000-30000 евро или там каквато и да е валута.не виждам коя застрахователна компания ще ти направи такава застраховка.
Не знам кой ти пълни главата с тези глупости но не им се вързвай.

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз лични съобщения пиша само на хора, които малко, или много познавам, било и само виртуално.
личните си мнения пък, ги пиша точно във форума, в темата, която ги е породила.
искрено се надявам да не прочета "полезни" далавери, щото заради разни такива "хрумки" като вашата социалните услуги из Европа са на дереджето, на което са, и все повече хора не желаят да плащат за такива  ooooh!
и пак заради такива се леят обвинения за липсата на взаимопомощ при българите в чужбина.
аман! после к'ви били циганите в България. ми те такива, същите.

# 14
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко офф, че не е за раждане, но срещам тази година моят бивш, който няколко години изкара в Германия и той ми разправя как пак щял да ходи и след време да се опита да уреди по-добри документи. И аз си викам:"Ей, най-сетне малко да помисли за бъдещото. Порастнал е." И селд това чувам:"Ами, за помощи и далавери да е по-добре."  Sick Алоооооо, омръзнало ми е да плащам към 40% данъци за подобни тарикати..... Close

Общи условия

Активация на акаунт