Питанка за кръщенето

  • 1 427
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 289
В другиден ще правиме кръщене и ми казаха,че майката та даже и бащата не трябвало да присъстваме в църквата.Вярно ли е това,че хич не ми харесва тая работа,да не мога да видя кръщенето на детето,абе то ще има камера и после ще си го гледам цял живот,ама кой ще ми го съблича и облича newsm78.
 А и още нещо,ще го събличат ли гол или се топват само крачетата,че в тая студена църква ме е страх да не настине.
Съжелявам че пускам темата тук,ама има повече хора и съответно ще получа повече отговори.

# 1
  • Мнения: 5 622

 На различните места има различни традиции.Ние кръщавахме Габи в Дряновския манастир.Там уж майката не трябвало да присъства,ама аз си бях на кръщенето.Нашето беше двойно на детето и на мъжа ми.

И понеже беше май месец,все още не достатъчно топло,помолих изрично попа да мокри само крачетата му.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 289
Ние ще го правим в Св.Неделя,та значи мога да си изявя претенциите да не го събличат гол... Thinking

# 3
  • Мнения: 5 622

 Да,кажи на свещеника,че се притесняваш,че не е топло,не давай да те омае с приказки,че до сега,на кръщене дете не е настивало и го помоли да мокрят само крачетата,а не да го топят целия. Едва ли ще кеже ЙОК, не може...
 Peace

# 4
  • Мнения: 2 732
Ами ние присъствахме на кръщенето .Облича го кръстника .А за събличането не знам как е. Нашето беше през лятото и през ум не ми е минавало че няма да я съблекат, но и не са ме питали -и доста се ядосах -,но не прекъснах церемонията -потопиха и само краката.

# 5
  • Мнения: 272
Аз такова нещо не съм чувала.Присъствали сме и двамата с таткото на кръщенетата и на двете ни деца.А за събличането-и на двамата само крачетата им натопиха.Ама ти за всеки случай си вземи резервни дрешки,че на сина ми само му загънаха крачолите и не успяха да ги опазят сухи.

# 6
  • Мнения: 2 047
  Аз съм била кръстница на две деца и въобще не е ставало на въпрос родителите да не присъстват. Дори те държаха свещи наред с мен и после си обличаха детето. Да не говорим, че  едното се налагаше да го успокояват по време на церемонията...

# 7
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Няма такова нещо-как няма да присъствате на кръщенето на детето си?!А колкото до събличането на детето - също не се притеснявай-нали и свещеника е родител,няма да разболее детето ти,а и сигурно ще е затоплена църквата  по време на кръщенето!

# 8
  • София
  • Мнения: 143
За първи път чувам , че родителите не трябва да присъстват.
Дъщеря ми е кръщавана преди година и половина-в "Св. Неделя"- бяхме и аз, и татко и. Иначе попа  и топи само крачетата(беше по гащички и блузка)-за наша радост , тя изобщо не се разплака.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 958
Според един поп това с неприсъствето на майката е отживелица. Преди години децата (най-вероятно нашите баби и дядовци) са били кръщавани преди да станат на 40 дни, а тогава майката още не се е била изчистила след раждането (имала е още лохии) и заради това не трябвало да присъства в църквата.  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 511
Няма такова нещо-как няма да присъствате на кръщенето на детето си?!

Напротив - има!!!

Това е стара традиция,която за щастие днес не се спазва!
Повремето на баба ми и пра-баба ми точно така се е процедирало! Кумът е бил много важен човек за семейството и точно затова той е кръщавал детето! Заедно скумата и едната баба (най.често свекървата  Rolling Eyes) са отивали в църквата и са кръщавали детето! И именно кумът е избирал името на детето.Като най-често го е наричал с името на свекъра или свекървата!Като се връщат, кумът подава детето на майката през прага и казва "Ти ми го даде еврейче,аз ти го връщам християнче - Йордан (например)!"  
След това майката мие ръцете на кума и кумата и ги гощава с пиле!
Сами виждате колко абсурдно звучи този ритуал сега!

Според мен това е важен момент за родителите и те трябва да присъстват!
А колкото до топването в казана - не вярвам попа да е толкова смотан,че да изкъпе детето цяло,при условие,че вън са минусови температури! Naughty

Желая весело празненство!!!

# 11
  • Мнения: 1 493
Няма такова нещо-как няма да присъствате на кръщенето на детето си?!

Напротив - има!!!

Това е стара традиция,която за щастие днес не се спазва!
Повремето на баба ми и пра-баба ми точно така се е процедирало! Кумът е бил много важен човек за семейството и точно затова той е кръщавал детето! Заедно скумата и едната баба (най.често свекървата  Rolling Eyes) са отивали в църквата и са кръщавали детето! И именно кумът е избирал името на детето.Като най-често го е наричал с името на свекъра или свекървата!Като се връщат, кумът подава детето на майката през прага и казва "Ти ми го даде еврейче,аз ти го връщам християнче - Йордан (например)!" 
След това майката мие ръцете на кума и кумата и ги гощава с пиле!
Сами виждате колко абсурдно звучи този ритуал сега!


Може и да е абсурден, но ние го спазихме. Баба ми, не ни позволи нито на мен, нито на сестра ми, нито на братовчедка ни да присъстваме на кръщането.

# 12
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ние кръщавахме Марти в Петро-Павловския манастир и присъствахме и двамата.Такова нещо за сефте чувам.
Понеже беше хладно, попът каза, че ще му потопи само крачетата.Водата беше предварително затоплена от монахините.
 А и да добавя, страхотно място е този манастир, сега се върнах в спомени...

# 13
  • Мнения: 639
И двете деца кръстихме в Самоков в Девическия манастир - кръщелната ( стая специално за кръщенета) беше затоплена с печка на дърва като баня, на голямата попа натопи само крачетата, ръчичките, клавата, но малката ( беше на 5 месеца) изкъпа цялата. Като кръщавах племенницата си попа натопи само крачетата и намокри главичката, защото беше студено навън...

# 14
  • София
  • Мнения: 726
Кръстихме Жожо в Руската църква и присъствахме и аз и съпруга ми - въобще не е ставало въпрос да не присъстваме а и аз не бих се съгласила на такъв вариант newsm78. Колкото до събличането беше август и беше много топло, та не сме повдигали въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт