На работа с малко дете-малко невъзможно

  • 22 643
  • 183
  •   1
Отговори
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Здравейте Simple Smile

Надявам се да не ме разберете погрешно, за това ще бъда малко по-подробна и надявам се ще се изразя правилно.
Аз самата съм майка и едновременно с това съм и на работа - наистина доста трудно се съчетават, но няма да задълбавам...
Мисля, всичко тръгва от лош пример, който дават някои майки и от там всички ни слагат под общ знаменател, съответно е по-трудно за повечето от нас да се справим с общоприетото мнение и да си намерим работа. За да ме разберете правилно ще дам няколко примера.
Имам няколко колежки на работа, на които вечното извинение са децата. Ние сме в администрация и работния ден е от 8 до 16:30, което е супер като цяло. Обаче имам колежки, които си тръгват по-рано защото трябва да си вземат децата от градина или от училище!!! Аз не искам ли да си взема детето първо?! И аз искам разбира се... Същите идват на работа в 10 часа, защото трябвало да оставят децата....ми аз моя го оставям в яслата в 7:30 и в 8, най-късно 8:15 съм на работното си място. После се започват едни болнични, едни отпуски.... Например понеже организацията, в която работя е ориентирана предимно предлагането на услуга в туристическия сезон, не е желателно да взимаме дълги отпуски през лятото, което ако си съвестен ще го разбереш. Въпреки това шефът ни настоява всеки да си взима по 2-3 дни отпуск през най-натоварените месеци, за да си "изчисти" главата малко, съчетано с уикенда си стават 5 дни примерно и си е ОК. Само че колежките си взимат по 2 седмици!!! Стигна се до там, че когато трябваше да се свърши една определена задача друга бременна колежка пое работата на друга една, която трябваше пак да излезе по-рано. И това не са случаи 2-3 пъти в годината, както на мен ми се е налагало, а са системни отсъствия по 2-3 пъти месечно. Трябва да кажа, че шефът ми е много човечен и когато става въпрос за дете никога не е правил проблем, никога! Но просто поведението на въпросните госпожи дразни и ако аз бях работодател....ми сори, нямаше да го търпя. Само,че сферата ни на работа е много специфична и трудно се намират кадри, ако дойде нов човек трябва да се обучава поне година, за да влезе в час....
А и за малко да забравя, ако звъннете по вътрешната линия на въпросните колежки, тя винаги дава заето, отивате до кабинета и установявате, че те прекарват работното време в дълги разговори с детегледачката, бабата или някой друг...
И не на последно място първият учебен ден. Имах колежки, които предупредиха и отсъстваха до 9:30-10 часа,за да присъстват на първият учебен ден на децата си, след което се върнаха на работа и това е ОК. Други обаче изобщо не се появиха през целия ден....
И пак казвам не съм работодател, само ви представям друга гледна точка...
На мен самата за последната година ми се е налагало да отсъствам около 3 пъти за по 1 седмица, когато детето е било болно и пак казвам никога шефът не го е правил на проблем, но това, че си затваря очите за въпросните колежки, също не го одобрявам.

В офиса на моя съпруг картинката е същата.... Не беше почивал 1 месец, за да взима смени на колежки....Сега се очаква да отворят нова позиция в техния офис и всички стискат палци избраният кандидат да е мъж ....

# 1
  • Мнения: 549
TDI, просто си има един определен типаж, който винаги търси мекото на хляба - ако не е заради детето, е друго - университета, все някакви ангажименти. И не на последно място, наистина има родители, на които няма кой да им помага - никога и по никакъв повод.

Между другото, разбирам те, случвало ми се е да напусна, защото колежката отсъства 4 месеца (!?) с болничен по планова операция, като междувременно си работеше от къщи по други проекти. Върна се за малко, после пусна нов болничен...

# 2
  • Мнения: 245
Вече 4 месеца съм на борсата , не ме върнаха на работа след майчинството Tired сега дъщичката ми е на 2г. и половина и се опитваме на ходим на ясла(казвам опитваме ,защото от както е тръгнала началото на септември е ходила за по 2 дни само като и двата пъти се разболя и после по една седмица вкъщи)иска ми се да свикне и да не боледува толкова често за да може спокойно да си търся работа.досега съм ходила на две интервюта и само като  ме разпитат дали имам дете и има ли кой да го гледа ако се разболее(в случая няма мога само аз) изобщо не се занимават с мен.трудно е наистина , когато имаш малко дете Sad Вие бързо ли си намерихте работа , когато останахте без такава и на "ръце"носехте малко човече , което все пак трябва да има с какво да го гледате.
При нас мъжо работи , но колкото и странно да звучи за някой от вас заплатата му е 400лв(сега се чува и да ги орежат заради липса на работа) от малък град сме и нещата са си сериозни.Не знам как бихме се справили ако не почна работа и останем само на неговата заплата Confused иска ми се да споделите опит или поне мнение , защото съм изпаднала в една такава черна дупка и не знам просто какво ще правя

п.с.Само да уточня ,че наистина в момента е трудно да се намери тук работа , без лоши напатки от рода -който търси намира , защото не ме е страх да работя.

# 3
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Течен Шоколад Преди всичко трябва детето да свикне с новата среда в яслите, а това не винаги е мисия невъзможна.

Използвай момента докато я адаптираш да си търсиш по настоятелно работа, ако разбира се това ви е крайно наложително, но според написаното от теб за дохода ви виждам че е.

# 4
  • Мнения: 943
Аз съм в подобна ситуация , малката постоянно е болна , но си търся работа , не че има кой знае какъв избор.а съвсем друг е въпроса , че бягат като попарени щом разберат , че имам дете ooooh!

# 5
  • Мнения: 1 761
Поогледай се за някоя добра възрастна съседка, на която би могла да се обадиш,ако се наложи детето ти да си седи у дома при нужда.Дори и ако трябва да и предложиш някакво заплащане.
Така хем лека-полека малката ще свикне и няма да е все болна, хем ти ще можеш да си търсиш спокойно работа,дори и ако това значи малко пари за гледане при нужда.

Пожелавам ти детето да не боледува често и да се поуспокоиш!

# 6
  • Мнения: 245
Благодаря Ви , а трудно ли започнахте работа , как приемаха отсъствието ви от там колегите , шефа Thinking

# 7
  • Мнения: 1 567
по принцип е така, ако имаш малко дете работодателят си има едно наум.
Когато мен ме питаха, на този въпрос отговарях - "ако е необходимо ще си взимат дни от годишната отпуска". Както и стана. Mr. Green

За болни деца, допълнителни болнични не се дават 9поне в държавата, в която живея). Единственият вариант е от годишната отпуска.
Кофти и гадно е, но се свиква...

Другият вариант, който сме прилагали е почасова отпуска, за да може някой да се върне и да я гледа (мъжът ми и баба й)
Когато пък влезе в болница (дни от годишната отпуска нямах), си взех авансово от год. отпуска за следващата година.  Mr. Green

та така, давам ти идеи

П.С. - така зададена темата, в първият момент реших, че става въпрос за присъствието на детето на самото раб. място

# 8
  • София
  • Мнения: 12 554
Благодаря Ви , а трудно ли започнахте работа , как приемаха отсъствието ви от там колегите , шефа Thinking

Когато се върнах на работа синът ми беше на 1 година и 3 месеца. Два месеца по-късно се преместих на ново работно място. Не съм взимала болничен, синът ми го гледаха мъжа ми и баща ми - според работното им време. Когато тръгна на ясла, ако се налагаше болничен, го взимаше мъжа ми. Така прецених, че е най-добре за семейството и финансите, които постъпват в него.

А иначе - начини се намират - баби, дядовци, съседки, гледачки - кой както може и доколкото му позволяват силите и финансите.
Слава богу аз нямам проблем с работодателя, нито той с факта, че имам дете, но и никога не съм злоупотребявала и не бих си позволила да си взимам всеки месец болничен.

# 9
  • Мнения: 148
Не си длъжна да изпадаш в подробности, че имаш дете, и да, ако те питат, кажи че това те прави flexible още повече, и по-организирана Wink Ако си на постоянен трудов договор, имаш право до 40 дена болничен годишно, това без комисия, независимо за теб или гледане на болно дете.
Стягай детето, давай витамини, калявай, ще свикне, и търси упорито! Аз гледам сама малкият, работя, първолак ми е тази година, емоции и нагаждане на режим тепърва, но все светлина в тунела ще дойде, стикайте зъби и успех!

# 10
  • Мнения: 91
От 6 месечна възраст до неотдавна бях самотна майка на голямата си дъщеря. Ок 6 месеца ми помагаше майка ми, работехме на смени и така гледахме детето. Като останах сама, съм наемала детегледачки. Тъй като главно съм работела сервитьорка в онези времена, е било вечер от 6 до към 1. През повечето от това време детето спи, така че детегледачките не искаха много пари. В твоя случай, мъжът ти може да гледа детето, а ти да почнеш вечерна работа. Като гледам, нямаш много избор...

А какво си мислят шефа и колегите, това си е техен проблем. Естествено, че като ти плаща шефът заплата, иска да си на линия и да му работиш. Почти никога не съм отсъствала от работа заради детето - все съм имала резервен вариант детегледачка. Това, ако държиш да си запазиш работата, а аз съм държала, защото съм нямала дори и мъж с 400 лв да се облегна на него, ако ме уволнят!

# 11
  • Мнения: 943
Това с детегледачките ми е много сложно на мен Thinking да влезе чужда жена вкъщи Rolling Eyes друг е въпроса , че не познавам нито една пенсионерка на разположение ако ми се наложи да я викам...трябва да се поразровя из обявите във вестника
А колко излиза тази баба гледачка?
Аз също нямам баби и дядовци под ръка , майката на мъжо не е в БГ  баща няма , моите работят млади са на 50г и  дилемата с болничкия ми е доста тежка ако се налага.

# 12
  • Мнения: 91
Обикновено излиза по-удобно и по-евтино ти да закараш детето у тях. Не мога да говоря за бг лева, но като съотношение съм плащала 25-50% от заплатата си за детегледачка. Но... като нямаш избор... нямаш избор, нали?  Wink

# 13
  • Мнения: 4 965
А защо обяснявате на работодателите си за децата и семейното си положение?

# 14
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Най-вероятно , защото питат. Аз отгледах децата си в друго време/ соц-а/ и нямах проблем с работодателя, а с колежките - бяха забравили, че и те са имали деца и са излизали в болнични!

Общи условия

Активация на акаунт