Допълнителни платени занимания в държавните ДГ

  • 3 086
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 562
Към тези, които плащате по 25-26 лева за плуване - басейните са в самите ви градини, нали?
Ахам, в градината има басейн.
От средата на декември обаче нещо спряха заниманията. А почнаха супер стриктно веднага след 1-вата родителска в края на септември.
Учителката на щерката твърди, че ще имат плуване. Миналата седмица чистеха басейна. А вчера детето казва, че нямали. Днес-утре ще правим опити да разпитаме с таткото какво става.

# 16
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
В нашата детска градина тази година за пръв път няма допълнителни занимания.  Sad
Родителското настоятелство така и не одобри нищо....

# 17
  • Мнения: 15 379
Към тези, които плащате по 25-26 лева за плуване - басейните са в самите ви градини, нали?
Ахам, в градината има басейн.

Това обяснява ниската такса.
Аз плащах двойно, защото ги водеха в Спартак.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 358
и при нас басеина е в самата градина. Фирмата по плуване е много коректна, защото децата имаха допълнителни часове по плуване за декември, за да си направят 8-те занимания за месеца.
Писах до фирмата, която е с английския език, отговориха ми, че по договор с градината таксата е както следва:
"Благодаря, че се обръщате към нас по въпрос, който ви интересува, в случая засягащ заплащането на таксите на вашите деца.

Всяка фирма за допълнителна дейност сключва индивидуален договор с детското заведение. По този договор заниманията по английски език се провеждат два пъти седмично, като таксата е 20 лв. Никъде в договора не пише, че часовете се провеждат 8 пъти в месеца.
Като отстъпки от таксите следваме схема, която се прилага и в останалите заведения, с които работим, и досега не е създавала проблеми. Схемата е следната: 1 присъствие - такса не се заплаща; 2-3 присъствия - половин такса от 10 лв.; 4 и повече присъствия - пълна такса."


Ще говоря и с директорката, поисках договора и от фирмата да ми го пратят по мейла.

# 19
  • София
  • Мнения: 388
angala , права си да се интересуваш защо таксата за непълен месец е пълна. Леко нагъл ми се струва отговорът, че никъде в договора не пише за задължително провеждане на 8 занимания месечно.
Но! Октомври и ноември бяха по-дълги, събира се цяла седмица допълнително, която компенсира ваканцията през декември. Децата имали ли са занимания през тази седмица? Каква такса сте платили за тези два месеца? В нашата градина часовете над 8 се прехвърлят за следващият месец и така винаги се изравнява броя часове за месеца. Друг е въпросът, че таксата е на присъствие. Говоря за английския.
Що се отнася до договорите, то те са почти еднакви за всички градини и всички дейности. В повечето случаи са типови, съгласувани с общината. Винаги офертите на фирмите се предлагат на род. срещи, договорите се подписват от директорката и Род. настоятелство. Заплащането е или на присъствие, или  на принципа 1-2 посещения не се плащат, 3-4 половин такса и от 5 нагоре пълна. И е логично. За пет занимания минимум на месец, детето  е посещавало, запознато е с материала, все пак не се учи всеки ден нещо ново, повтаря се, затвърждава се. Има часове в които само пеят и играят и т.н.
А и в крайна сметка това са допълнителни занимания, по желание. Peace


# 20
  • София
  • Мнения: 9 517
и при нас басеина е в самата градина. Фирмата по плуване е много коректна, защото децата имаха допълнителни часове по плуване за декември, за да си направят 8-те занимания за месеца.
Писах до фирмата, която е с английския език, отговориха ми, че по договор с градината таксата е както следва:
"Благодаря, че се обръщате към нас по въпрос, който ви интересува, в случая засягащ заплащането на таксите на вашите деца.

Всяка фирма за допълнителна дейност сключва индивидуален договор с детското заведение. По този договор заниманията по английски език се провеждат два пъти седмично, като таксата е 20 лв. Никъде в договора не пише, че часовете се провеждат 8 пъти в месеца.
Като отстъпки от таксите следваме схема, която се прилага и в останалите заведения, с които работим, и досега не е създавала проблеми. Схемата е следната: 1 присъствие - такса не се заплаща; 2-3 присъствия - половин такса от 10 лв.; 4 и повече присъствия - пълна такса."


Ще говоря и с директорката, поисках договора и от фирмата да ми го пратят по мейла.
заплащането на английския при нас е по същата схема, но ни предупредиха изрично на родителската среща в началото на учебната година  Peace

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 358
missmarina моля те да споделиш коя фирма предлага англ.ез при вас, да ми дадеш координати ако имаш или поне да ми кажеш в коя градина сте и доволни ли сте от англ.ез.
Октомври месец децата ми боледуваха имахме 6 присъствия и съм им платила пълна такса, не съм имала претенции, отсъствали сме по болест, но декември просто да ме извинят, защото часовете не са проведени, за да ми искат такса. Другата седмица ще посетя директорката.

# 22
  • Мнения: 7 114
При нас, когато мисис Луиза отсъства, таксата се намалява. Обикновено когато няма стикерче на ръката, значи не са имали час. при болест има някакви намаления, когато ставъ въпрос за повече от 4 или пет дни. Не помня точно. Второ дете от семейството ползва 50% намаление.
За възрастовата група на малката (а и за всички общо взето) има народни танци, английски и таекуондо. В момента се преговаря за приложни изкуства и някакви модерни танци.
Иначе това, че примерно декември тази година се е случил с повече празници, едва ли е основание да се намаляват таксите, защото договорите са свързани с месечно заплащане. Както и работните заплати се изплащат за пълен месец въпреки официалните празници.

# 23
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 747
Тъй като съм част от родителския колектив присъствах и четох няколко такива оферти и договори за допълнителните дейности. Както е казано по-горе - директорката обявява конкурс в някакъв срок набира оферти, събира се настоятелстовото и решава. Бих искала да отбележа, че фирмите които предлагат такива услуги не са много. Изборът не е според цената, а според преценката на настоятелството - в нашия случай например едната фирма предлагаше и безплатно ползване на сценични костюми за децата и различни видове танци на по-висока цена и избрахме нея.
Офертите и договорите са с цена на месец, при нас при по-малко от 5 присъствия не се плаща за танците, но приложните изкуства се плащат, независимо от посещенията.
П.П. детската градина получава между 15-30% от събраните такси от допълнителните дейности.

# 24
  • Мнения: 7 114
Между другото - нашата градина е вързана към сайта на бгклас и всеки родител има достъп до нея. Съответно през системата може да пише лични съобщения на двете госпожи и на водещите допълнителните занимания. От същото място може да види и задължителната програма на детето си. Като дисциплина физическото възпитание си им фигурира и директорката още на родителската среща ни обясни, че държи на движещи се деца. Госпожите си им провеждат сутрин познатата от нашето време утринна ведрина. Преди около месец бяха наритали по-големите да си проведат гимнастиката навън. Когато времето беше хубаво, за да не лишават децата от излизане навън и сутринта, имаше случаи, в които народните им танци ги провеждаха на открито.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас има английски, народни и модерни танци, йога, приложни изкуства, плуване и футбол. Повечето са между 20 и 30 лв. само плуването е по-скъпо. За второ дете - 50%. Системите на плащане обаче са различни. При някои се плаща колкото си ходил. При други над 5 посещения плащаш пълна такса и т.н. Как се плаща и колко струва си определят тези, които провеждат дейностите. Това са частни външни фирми и сами си определят всичко. Градината само следи дали идват в заявените дни (продължителност на часа не вярвам някой да следи). За декември и ние платихме пълна такса за английски, но първите 2 седмици на декември баткото беше идвал всеки ден вместо 3 пъти седмично, така че си е взел часовете за празниците.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 358
savina_33 би ли ми казала колко пъти седмично е англ.ез, по колко минути е и каква ви е таксата?
Също така на посещение ли се плаща или по схема над определен брой присъствия пълна такса?
Знам, че фирмите са външни и те определят условия, но не би ли трябвало да има договаряне на условия с директора на градината?
От всички отговори до тук обобщението е, че има фирми на които се плаща на посещение и такива, на които се плаща нещо като абонамент. Защо и поради какви причини се избират фирми с по-лоши усовия незнам, може пък да не е имало по-добри. Много се надявам да ми предоставят договора да го прочета, както на фирмата с англ.ез., така и на фирмата с гимнастиката и плуването. Ако не ми предоставят информация ще пусна жалба в столична община, за жалост вече имам опит с това, но реагират бързо и при предишната ми жалба, която беше свързана с такса абонамент на 2-то дете в семейството беше в моя полза.
При всички случаи няма да отставя нещата така! Ще се боря за правата на родителите и децата. За мен най-справедливо ми се вижда такса на посещение, а най-добре да имаме право на избор - който иска купува си месечна карта и присъствал неприсъствал си я плаща, който иска си плаща на посещение, както е във всички фитнеси и клубове за танци, искуство и т.н.

# 27
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
При нас най-после от вчера имат танци и английски.  Peace

# 28
  • Мнения: 7 114
При нас най-после от вчера имат танци и английски.  Peace
Пожелавам да бъде много забавно и да бъде здравичка да си ги посещава.

Аз не мога да си представя индивидуални договорки в групова среда. Даже и извън градината не знам кой би се съгласил да се нагажда към удобството на потребителя и неговите настроения при провеждането на групов курс. Все пак се налага създаването на организация за ползване на помещения в някакво компромисно като часове време, за да не се нарушава графика на задължителната подготовка, както и времето за почивка и хранене на децата.
Иначе за достъп до договорите е право на родителя да ги изиска и да ги получи при спазване на конфеденциалност, когато консумира възмездно определена услуга.  Peace

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 4 482
При нас се плаща на посещение. Детето ходи на английски, народни танци, плуване, футбол. Таксите са между 16 и 20 лв. Има и приложни изкуства, те май са по-скъпи. На плуване го пускам когато съм сигурна, че е напълно здрав, плащам само за посещение. Басейнът е в градината. НЕ работеше две седмици. Отсъстваме средно по 4-5 дни месечно от градина, събират ми се към 50 лв. такси за всички занимания.

Общи условия

Активация на акаунт