Допълнителни платени занимания в държавните ДГ

  • 3 089
  • 31
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 358
Има ли във вашата градина допълнителни платени занимания? В нашата има и таксата за английски ез., гимнастика, футбол и танци е 20 лв. , за 2-ро дете има 50% отстъпка, таксата за плуване е 24лв. Моля споделете какви допълнителни дейности има във вашата градина и какви са цените? Някой знае ли кой определя цените за допълнителните дейности - има ли някаква наредба или закон. И кой трябва да отговаря за това дали съответните учители по допълнителните дейности си изпълняват задълженията - дали имат пълни часове от по 30минути, дали са си взели всички часове?
Мислите ли, че е редно в месец като декември да се заплаща пълна такса при положение, че има цяла седмица ваканция и са изпуснати 2 занятия? Кой защитава интересите на децата и родителите? Мога ли да поискам договора м/у дадената фирма и директорката на градината и ако условията не са благоприятни според мен към кой трябва да отправя жалба?
И още един въпрос, децата ми са в 3-та група, която се води 1-ва подготвителна група - трябва ли да имат задължително физическо възпитание и то да се осигурява от градината, а не да се заплаща от родителите? Изобщо къде мога да видя каква е програмата за децата в 3-та група, какви са задължителните предмети, които изучават и какво трябва да могат и знаят в края на 3-та група?
Благодаря предварително на всички отговори.

# 1
  • Мнения: 1 350
интересна тема.
допълнителните дейности при нас са по желание, обикновено 20 лв. е цената, не са задължителни за никого.
ще следя с интерес отговорите. но може би трябва да питате в министерството или в градината.

# 2
  • Мнения: 15 379
В нашата градина има допълнителни занимания - футбол, народни танци, латинотанци, плуване, английски език.
Цената е 20 лева за футбола и танците, 45 лева е за плуването -  път седмично ги водят в Спартак. Английският е 154 лева за цялата година - от октомври до май. Плаща се на 2 равни вноски.

Вчера платих таксата за декември. И тъй като детето ми посещава само футбол (не пожела на танци да ходи) си платих 20 лева, а детето е ходило до 21.12., но: по време на сборни групи нямат допълнителни занятия.
Плувната такса се дава директно на треньорката.

Кой да поеме допълнителните дейности по език, спорт или танци се определя от директора на градината. Той/тя обявяват конкурс през лятото и се явяват различни фирми. Би трябвало да спечели онази, която обяви най-достъпни цени.
Обявите за конкурсите се виждат в системата на ИОСДЗ на страницата на самата градина.

Още - синът ми също е 3-та група. Сутрин по програма се води някаква "физическа култура". В сайта на градината му е обявено така:

ОБРАЗОВАТЕЛНИ НАПРАВЛЕНИЯ СЪОБРАЗНО ДОИ:

Български език и  художественна литература

Математика

Природен свят

Социален свят

Физическа култура

ТКБД

Изобразително изкуство

Игрова култура

Музика

Ето и конкретно програмата на 3-та група, в която е той: СЕДМИЧНА ПРОГРАМА НА ПГ – 5 ГОДИШНИ


Изобщо къде мога да видя каква е програмата за децата в 3-та група, какви са задължителните предмети, които изучават и какво трябва да могат и знаят в края на 3-та група?

Програмата можеш да изискаш от директора или една от госпожите. На родителската среща е трябвало да бъдете запознати и по коя програма/кое издателство ще работят през учебната година.

За уменията - зависи. Някои могат да четат вече, други да смятат, други и това не могат.

# 3
  • Мнения: 1 350
в програмата на моята щерка, втора яслена група, също има физическо веднъж в седмицата.
и нас ни запознаха с програмата и разписанието кога кое на първата родителска среща - български език, математика, музика и тн, може да са малки, но и те имат програма, утвърдена от МОН съгласно държавните изисквания.

ето това може да Ви е от полза:
наредба 4 за предучилищното възпитание и подготовка


# 4
  • Sofia
  • Мнения: 358
Допълнителните дейности и при нас са по желание, но според мен, когато децата са във ваканция неможе да се иска цяла така, аз като съм неплатен отпуск неполучавам пари, защо съответните фирми да получават??? има и други проблеми при нас, ако детето е ходило повече от 3 пъти месечно по англ.ез. плаща пълна такса, което за мен не е правилно и ако така е сключен договора м/у фирмата и градината, значи никой незащитава правата на децата и респективно родителите. През декември бяхме няколко дни болни и като включим и ваканцията се получават 5 присъствия от общо 6, а в цял месец те са 8.
Друг е въпроса с гимнастиката, там имаме 4 присъствия, защото учителката единия път недойде и искат пак пълна такса да ни вземат, което е абсурд, но касиерката казва така ми е написано и точка.
Напълно съм съгласна, че допълнителните дейности трябва да се поемат от родителите, но някак си условията ми се виждат недобри и се интересувам има ли наредби и закони по темата.
Изобщо никой не ни обясни какво ще се изучава тази година, аз дори попитах на родителската среща и учителката ми каза "сега не ми се обяснява" пред всички родители, а директорката дори не се появи да се представи, тя е нова от края на миналата година. Скоро ще я посетя директорката, но искам да съм малко по информирана.
Относно това, че децата ще знаят и могат различни неща в края на учебната година - това е факт, но искам да знам какъв е минимума, ако някъде го пише Simple Smile
Момичета, щом в програмата на децата ви пише физическо занимание - то имате ли учител по физическо в градините или тези занимания се поемат от учителките в групите? трябва ли да има учител по физическо възпитание в ДГ, за да извършва тези занимания?

# 5
  • Мнения: 15 379
Момичета, щом в програмата на децата ви пише физическо занимание - то имате ли учител по физическо в градините или тези занимания се поемат от учителките в групите? трябва ли да има учител по физическо възпитание в ДГ, за да извършва тези занимания?

С госпожите се водят тези занимания.
Не знам да се отпуска щат за учител по физическа подготовка, както е в училищата.

# 6
  • Мнения: 1 350
за втория въпрос, angala, прочетете наредбата,
ето и по-подробен линк:
http://www.mon.bg/top_menu/general/doi/
така че може да попиташ експертите по образование в министерството.

а за договорите с фирмите не знам как стоят нещата и какво е записано в тях, можете предполагам да ги видите при директора.

# 7
  • Мнения: 3 927
Може би ти трябват държавните образователни изисквания според една Наредба №4 - http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … hilishtno_obr.pdf

Аз ги имам в един по-стар формат, разпределени по групи - от първа до 4-та. Ако ги намеря, ще пробвам да ги публикувам.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 358
Така, досега преглеждах наредба 4 и ето какво пише за физическото възпитание:
"Приложение № 6 към чл. 4, т. 6 чл. 4, т. 6
(Изм. - ДВ, бр. 70 от 2005 г.,
в сила от 26.08.2005 г.)
Образователно направление:
"Физическа култура"
Формираните интереси и мотивация, положителните само
изяви,взаимодействията, контролът и самоконтролът в игрови ситуации са
предпоставки за развитие на стремежа към физическо самоусъвършенстване, за
двигателна и личностна активност, за приложение на собствени идеи и опит в
разнообразни условия.
Ядро "Естествено-приложна двигателна дейност"
Познава и изпълнява естествено-приложните движения ходене,
бягане,скачане, хвърляне, лазене, провиране, катерене и вис.
Спазва основните изисквания за точно изпълнение на естествено-
приложните движения и двигателни дейности при безопасност и взаимопомощ.
Комбинира естествено-приложните движения съобразно задачите и разкрива
техните въздействия и особености.
Изпълнява двигателна дейност с организиращ характер
(строяване,престрояване и др.).
Прилага изучени физически упражнения в игри и в разнообразни условия.
Разбира значимостта на двигателната дейност за здравето и за
хармоничното физическо развитие, за спорта, за различните дейности и
професии.
Проявява активност при изпълнение на физическите упражнения.
Изразява удовлетвореност от индивидуални и групови изпълнения на
двигателни дейности.
Ядро "Спортно-подготвителна двигателна дейност"
Познава и назовава различни видове спорт.
Спазва основни особености и изисквания при изпълнения на елементи от
достъпни спортове.
Упражнява игри с елементи на детски спортове.
Разбира техни характерни различия, места и изисквания за провеждане.
Използва спортни обекти и съоръжения, спортни уреди и пособия за вида
спорт и спортен туризъм.
Различава спортни облекла (екипировка) съобразно вида спорт.
Познава и спазва основни правила в детските спортове и туризма.
Осъзнава значението на спорта и туризма за развитието на човека.
Проявява своето отношение към спорта чрез двигателна
активност,поведение и емоционалност.
Различава положителното и отрицателното в поведението на играчите при
съревнователни условия и игри.
Ядро "Физическа дееспособност"
Изпълнява самостоятелно комплекси от общоразвиващи физически упражнения
за повишаване функционалните възможности на организма.
Разбира разликата между двигателните качества бързина,
сила,издръжливост, гъвкавост и ловкост.
Проявява двигателна активност за физическо самоусъвършенстване чрез
системни целенасочени двигателни изпълнения.
Разбира връзката между двигателни способности, умения, навици и
качества и спортен резултат.
Определя значението на физическата дееспособност за здравето и
успеваемостта, и реализацията на човека.
Разбира приложението на двигателните качества в различни
спортове,туризъм, професии и ситуации.
Ядро "Игрова двигателна дейност"
Организира подвижни игри и участва в разнообразни двигателни изпълнения
и роли.
Прилага физически упражнения и изразява двигателни умения и качества в
игри и игрови ситуации.
Проявява инициативност за двигателни изпълнения в различни видове
подвижни игри.
Проявява положителни личностни качества при взаимодействия в подвижни
игри и игрови ситуации. Разбира двигателни задачи и правила.
Преценява играта по конкретни правила и показатели - за
точност,бързина, оригиналност, поведение и др."

Много, ама много се съмнявам всичко това да го правят госпожите в ДГ, най-малкото, че има и такива над 50 години и би им било невъзможно да тичат или да подскачат, а и мисля, че не е тяхна работа Simple Smile
Затова ми се струва, че трябва да има учител по физическо възпитание, който да ги обучава на тези неща, но дали е задължително или препоръчително или изобщо не е нужно кой решава?

# 9
  • Мнения: 1 350
Така, досега преглеждах наредба 4 и ето какво пише за физическото възпитание:
"Приложение № 6 към чл. 4, т. 6 чл. 4, т. 6
(Изм. - ДВ, бр. 70 от 2005 г.,
в сила от 26.08.2005 г.)
....
Много, ама много се съмнявам всичко това да го правят госпожите в ДГ, най-малкото, че има и такива над 50 години и би им било невъзможно да тичат или да подскачат, а и мисля, че не е тяхна работа Simple Smile
Затова ми се струва, че трябва да има учител по физическо възпитание, който да ги обучава на тези неща, но дали е задължително или препоръчително или изобщо не е нужно кой решава?
не е задължително това да го правят госпожите Wink това са изисквания за умения на децата  Mr. Green
всяка госпожа във физкултурния салон може да покаже нагледно с дете по желание или посочено от нея как да се качи на стената и да направи коремно набиране или вис там, примерно, или на двора от старт линията да нареди по 3 децата в колона и да им даде старт до финала, или да им начертае на дъската как изглежда топката за тенис или ракетата, да прочете правилата на играта, да ги нареди в кръг и да си подават топка, все примери за придобиване на подобни умения Wink
в някои градини може и да има учители, които да се занимават с това, както има обяви за учител по музика, по приложни изкуства и другите допълнителни занимания, не знам дали директорите имат такова право да наемат учител за това, нямам идея.
при Вас доколкото разбирам по-голям проблем е с плащането на пълни такси при отсъствия от допълнителните занятия.
иначе, няма нищо лошо да има учители и по физическо в градините, но пък мисля всичко е балансирано за тази възраст, има много умения и знание, които трябва да усвоят децата, пък и най-важно е детството им и игрите, в които също се учат, както и развиват физическата си форма.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 470
В градината на сина ми е определена цена за посещение на допълнителните дейности - примерно за футбол е 2.50 лв на посещение, за айкидо -3.50лв. Заплаща се колкото пъти е ходило детето. За декември имаше малко на брой занятия и съответно общо таксите са по-малки от предни месеци. Не е приемливо да заплащате пълна такса.
Физическо имат с техните учителки във физкултурния салон, музика имат с друга госпожа.

# 11
  • Мнения: 9 388
В нашата ДГ през ноември месец децата взеха по 1 допълнителен час от заниманията, без да се плати допълнително за него за сметка на непълните декемврийски часове. Иначе по принцип заплащането е при 5-9 занимания за месец - пълна такса, при 3-4 половин такса, при 1-2  - не се заплаща. Обикновено в зависимост от избрания ден повечето занимания са по 8-9 на месец. В някои месеци са по 8, в други 9 - но таксата е една и съща - 20 лв. Единствено за приложните изкуства се плаща по 24 лв, от които 4 лв. са за материали, основно работят с глина. Тук обаче се плаща на занимание по 6 лв., тъй като заниманията са по 1 път седмично и са по 1 час.

# 12
  • Мнения: 873
При нас е 10лв. за пълен присъствен месец. Ние ходим на английски, приложни изкуства, спортни танци. Когато боледува и не ходи, плащаме пропорционално на посещенията. Пада се по 1,50лв. на посещение. Освен това ходи и на баскетбол по проекта за спорт в ДГ и не плащаме нищо Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 4 566
При нас има танци, футбол, плуване, английски. Таксите се движат между 16 и 26, като плуването е най-скъпо - 26.
И при нас е като при Deni-meni   -1 път само не се плаща, 3-4 пъти - 1/2 такса и вече за повече от 4 пъти - цяла такса. Има отстъпка за брат/сестра.

За другите дейности не помня, но за плуването със сигурност треньора каза, че в края на май-началото на юни, прави нещо като 'изравняване'. Гледа кога е имало празници/почивки т.е. тогава не е имало занимания, и тези пропуснати занимания се компенсират с 1-2-3 ходения, които не се заплащат.
Миналия юни месец щерката няма отсъствия, ходи целия месеца на плуване в градианта и със сигурност платихме под 20 (при такса 26), но ще излъжа колко точно беше сумата...

# 14
  • Мнения: 15 379
Към тези, които плащате по 25-26 лева за плуване - басейните са в самите ви градини, нали?

Общи условия

Активация на акаунт