какво се прави ако изтече задграничния паспорт в чужбина

  • 10 685
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 146
като цъфнем в Канада (дай боже около март месец)  паспортът ми ще е валиден само още няколко месеца.какво трябва да направя ,за да ми издадат нов?трябва ли да се връщам до България само затова?

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Не можеш ли да го подновиш преди да zаминете? А и в доста случаи е необходимо паспорта да има поне 6 месеца годност. Иначе може да го подновиш и от Канада или пък чреz опълномощено лице в БГ.

# 2
  • Мнения: 3 146
не мога да го подновя, защото навсякъде , където съм попълвала формуляри(една камара са) съм писала номера на настоящия си паспорт.освен това доколкото знам не могат да ми издадат нов паспорт ако не е изтекъл стария.Като гледам оформя ми се проблем.

# 3
  • Мнения: 3 146
как от Канада?

# 4
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: mama kenga
как от Канада?

Чреz посолството. Тук може повече да прочетеш http://www.bulgaria-embassy.org/Consular%20Information/procedur.htm, http://www.consulbulgaria-ny.org/passports.htm, http://www.bulgarianembassy.org.uk/.

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
mogesh da go podnovish i bez da e iztekal. Tova liato se kanih da napravia taka i mnogo sagaliavam, che se otkazah. Dage hodih da pitam na miasto i mi kazaha che niama problem, a i formuliari za nov pasport si kupih...vig za dokumentite koito si popalnila moge i da e problem, no ti si vzimash novia pasport i si zapazvash staria nevalidnia. Taka che vinagi mogesh da predstavish dvata ednovremenno ako vaznikne problem. Magat mi taka s 3 pasporta se razmotava po otgovornite instancii. Te i trite si gi razglegdat podrobno ako ima nugda.

# 6
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: mama kenga
не мога да го подновя, защото навсякъде , където съм попълвала формуляри(една камара са) съм писала номера на настоящия си паспорт.освен това доколкото знам не могат да ми издадат нов паспорт ако не е изтекъл стария.Като гледам оформя ми се проблем.

Хм, аz съм си правила нов паспорт, още докато стария ми беше валиден. Не можех да чакам да му иzтече валидността и тогава да си направя нов. Старият пасторт обаче не го връщаш, а влиzаш в съответната страната с двата (в стария ти е съответно виzата или там каквото е). След това ти я слагат в новия. Какво каzват от канадското посолство?

# 7
  • Мнения: 3 146
Още си мисля, че има време и не съм проучила сериозно въпроса, ама до нова година трябва вече да съм наясно и да действам.Пуснах тук темата, защото се надявам някоя канадска мама с подобен опит да се включи също.

# 8
  • Мнения: 318
Разбира се , че не трябва да си ходиш до България само за един паспорт. Влизаш си с паспорта, нали е оше валиден. Като дойде време да го подновявяш, това го прави и българското посолство в Отава. Само, че отнема много време, а и там са големи смотаняци, аз съм си обещала повече  да не стъпя. Но няма друг избор. А в Канада ще ти издадат карта за permanent resident и паспорта няма да ти трябва. Само като искаш да пътуваш извън Канада.  Запази и стария и го показвай заедно с новия като влизаш и излизаш от Канада.
Само се осведоми дали БГ паспорта трябва да е валиден за определен период (примерно 3 или 6месеца) при влизане в Канада. Някои страни имат такива изисквания, ама не знам дали Канада е между тях.

# 9
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Понеже моят паспорт изтича след 7 месеца си направих труда да проверя какво и как точно се прави. Съжалявам, че докато си бях в България преди 2 месеца, не си извадих нов. Най-добрият вариянт за теб е да тръгнаш за насам с 2 паспорта, хич да не те притеснява това, че навсякъде по документите ти е вписан стария. Като проверих тук в консулството, се оказа, че издаването на нов паспорт отнема средно ШЕСТ-ОСЕМ месеца Shocked , защото имали само 2 пъти в годината дипломатическа поща. Третият вариянт е като дойдеш тук и свършиш с изкарването на местните документи, да направиш генерално пълномощно на името на някой в България и да му го пратиш заедно с паспорта по препоръчана поща. Аз лично няма нерви да се занимавам с БГ консулството и смятам да пратя пълномощно + паспортите на баща ми и той да ни извади нови - става мноооого по-бързо.

# 10
  • Мнения: 3 271
Ние сме в Канада, но не съм проучвала въпроса. Едният от паспортите ни изтичаше скоро, така че точно варианта с пълномощника мислех да ползвам и аз. Едва ли ще има проблем, това е рутинно.

# 11
  • Мнения: 966
Mi az iskarax niakolko mesesa bez da xodia vav USA pa i zima beshe styd ta ne me beshe mnogo iad. V Evropa xodia samo liatoto ili po niakoia Koleda e riskyvax i sega si mitkam sas canadski.

Ina4e veroiatno vav posolstvoto v Ottava mislia 4e imat i link she go potarsia ako go nameria sha ti go pratia.

# 12
  • Мнения: 3 634
Ми не става ли с продължение на стария паспорт с още 5 години от посолството? На мен така поне един път са ми го продължавали с 5 години от 96та до 2001 година. След това баба ми с пълномощно ми извади нов паспорт от България и ми го прати тук заедно с перфорирания ми стар задграничен паспорт, че него си го исках за спомен обратно...
Сега ми стана интересно, възможно ли е, ако паспорта ми изтича през 2006 година да си го продължа чрез посолството с още 5 години... или май някой каза, че не ги продължавали... Или как е?

# 13
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
И на мен ми стана интересно за удължаването. Паспортът ми изтича юни следващата година, а юли, живот и здраве ще искам да се прибера в БГ за около месец поне. Така че най ми е добре да ми го удължат за около 2 месеца и от БГ ще си го подновя.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт