Организация на сватба

  • 55 789
  • 347
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 992
Малко по малко ще ми се налага да започвам и с това мероприятие, макар че май ще се поотложи и няма да е първоначално избраната дата. Но все пак! трябва да започне човек да събира информация. Ако може булките от последните 1-2 години и тези, които в момента са по-напреднали с организацията, да се включат. Става въпрос за София, за около 60 души.
Интересуват ме следните неща - в кой ресторант сте били, каква е била цената на куверта и какво е съдържал (защото едно е кебапчета и картофи, друго телешки бифтек  Crazy).
За шиенето на рокля - къде, колко пари и какъв модел (защото пак предполагам, че различен модел за различни пари го шият). И въобще съществуват ли готови рокли с дълги ръкави, по сайтовете не виждам?
Торта - има ли вариант да не е с фондан, мразя фондан? А може ли въобще да не е торта, т.е. тортените фирми могат ли да изпълнят друго сладко нещо? (обмислям пай  Thinking) И от коя фирма поръчахте и справиха ли се  Simple Smile
Имахте ли сватбена агенция/агент - кой/я, колко пари взеха и какво направиха въщност?
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 785
Аз само ще се запиша, че бързам и после ще напиша пост по същество  Hug

# 2
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Ео, не мога да ти помогна с информация, че се жених преди 22 години. Ама много искам да те видя булка; да ми пуснеш снимка  Grinning

# 3
  • Мнения: 4 668
Аз съм се женила преди 10 години , т.е не съм много актуална към днешна дата , но ще споделя някой неща , които смятам , че ще са от полза :
- Много исках на моята сватба качеството да е за сметка на количеството , гостите бяха основно наши приятели и много близки роднини . Никакви лели , братовчеди и прочие ... Много рок музика и голям купон беше . За сметка на по - малкото хора избрахме скъпи храни и напитки и изискан ресторант със страхотен сервиз .
- В ресторанта се сервираха плата . Не отделни порции за всеки . Така имаше избор - и за вегетарианците и за тези , които обичат месо . Имаше топли хапки , сирена от всякакъв вид и още много неща . Оказа се , че този модел на сервиране много е допаднал на гостите .
- Уших си обувки по поръчка - меки и удобни . Цяла вечер не слязох от тях  Peace
- Тортата ми я направиха в "Папая" - спазиха всичките ми прищевки . Прослушай ги ...
- Роклята ми я шиха . Стана страхотна и излезе много добре като сума . В никоя от готовите не можах да се харесам .

# 4
  • BG
  • Мнения: 2 458
Аз се жених преди 19г., но само влязох да кажа - ако можеш да си позволиш агенция, непременно го направи! След сватбата не ми се гледаше нищо в бял цвят, и особено с формата на цветче. Толкова дреболии и джунджурии има да се свършат, че едва дочакваш накрая да мине тази галимация. Жалко, че навремето нямаше такава услуга!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Най-добрата инвестиция - хубава рокля и добър фотограф. От всичко останало може да спестяваш.

# 6
  • Мнения: 22 430
По въпросите...

1. За избор на ресторант, или изобщо място за провеждане на събитието, много зависи от гостите ти.
Какъв тип ще са, какви предпочитания имат, дали ще са от 3поколения (баби, родители, приятели), или само едно и т.н.
2. Същата работа и за храната
3. Рокля могат да ти ушият всякаква....зависи с какви пари разполагаш.
4. Тортите с фондан са издръжливи за пренасяне и изглеждат добре. Всяка друга торта няма да е подходяща за "разрязване на тортата". А и винаги можеш да имаш една мъничка торта за този ритуал (ако ще го спазваш) и нещо друго за десерт. (но хората си падат по тортата).

Ако сега се омъжвах, парите си бих дала за професионална фотосесия, за да имам свестни снимки....и бих събрала максимум 15човека.
Дори бих направила 2тържества от по толкова - на едното баби и родата, на другото приятели.
Трудно е да угодиш на хора в диапазона 20-70години.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Еовин, като прочетох темата и си те представих в подобна рокля... Hug
http://www.rivendellbridal.com/guenivere.html

За сватбата мога да коментирам само като гост. Била съм на няколко сватби, главно на приятели, но две бяха наистина прекрасни - едната на ресторант с басейн в София..разкошно, различно...Накрая всички гости бяхме в басейна..Simple Smile)) Другата - подписване, после обяд с родителите, и голям купон за приятелите /2-3 дена  Grinning/на една хижа на Витоша...

# 8
  • Мнения: 6 301
Записвам се, че може с някоя снимка да онагледите и да пропусна  Mr. Green Ако се женех сега, задължително бих наела добър фотограф - като гледам снимките преди години  и сега - от голямо значение е.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 176
Избери си добър фотограф, това първо. Много е важно, наистина.
Имаш време да си ушиеш мечтаната рокля, тук не мога да препоръчам шивач, защото моята рокля си я купих готова, само ми я вталиха. Купих я от Bridal Fashion, бутик на Оборище. Имаше и още един техен магазин, където също мерих рокли на бул.Васил Левски (попа), но преди седмица видях, че са го затворили.
Тортата ми я направи позната, има страничка във фейса, мога да ти пратя, за да разгледаш.
Мястото на моята сватба го знаеш, кувертите ги обсъдихме. Грим, прическа няма ли да си правиш, понеже не си питала?  Laughing Сватбата си я организарахме сами, дори букета, който хвана, го избра той.

С радост ще обсъдя всичко друго сватбено с теб.  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 22 430
А още по-добре, разгледай 1-2сватбени форума (те са толкова големите) и там ще се ориентираш във всичко. През ресторанти, цени, рокли, грим, прическа и т.н.

Миналата година станахме за 3ти път кумове с моя мъж....преживяването си е почти като да се жениш ти...
Мнението ми, поне за нашия град е, че нямаш ли познатите, които да ти направят тортата, прическата, грима и т.н....всеки някъде по веригата се опитва да те прецаква.
Единствения гаф при последната сватба беше фотографа....та понякога познанството играе и кофти номера. Бави снимки 3месеца, фотокнига - 7месеца. А за качеството на снимките...дори не искам да коментирам. Със сигурност щях да снимам по-добре, ако имах възможност и бях просто гост.

# 11
  • Мнения: X
Аз се омъжих почти преди година /само че в Пловдив/ - затова за ресторант не мога много да помогна, но за рокля както се знае меката на булчинските рокли е Асеновград  Flutter моята рокля също беше с болеро с дълъг ръкав, дантела цялото, избрах си модел, бях бременна в 6ти месец, цялата рокля ми излезе 300 лв  Peace За гостите ние поканихме само най-най-най близките..дори съученикът ми от гимназията, с когото бяхме неразделни 4 години не поканих, просто защото не се бяхме чували от 2 години..а бюджета ни беше стегнат да каним хора с които едно време сме били близки  Crazy и аз съм ЗА хубав фотограф, разгледай - поне в София има избор - мен много ми харесват снимките на "ели ме снима", ама не знам дали прави сватбени, май само детска фотография  newsm78
Тортата не ми беше с фондан, много вкусна бешееееееееее, на 3 етажа - не сме имали проблем нито с пренасянето и, нито с разрязването и  Peace - пак от Асеновград си я взимах обаче  Blush
Решихме, че ще се женим 3 седмици преди това/искахме септември, ама решихме, че с бебе ще е сложна работа/, аз бременна, пред завършване в университета и кума бях даже, НИКАКЪВ смисъл няма от агенция   Peace въобще не е трудно да си организираш сватбата, в интернет има толкова много неща, а ако ти се занимава може ръчно да направиш някои неща - аз написах ръчно поканите, направих табелки за гостите и подаръчета сама  Blush
Украсата най-вероятно ресторантът, който избереш ще ти предложи  Flutter дано съм била полезна   bouquet
Допълвам се, че преди няколко години бях на сватба, където нямаха торта, т.е. беше на три етажа, нещо като чашки - сладоледени, кремчета, с плодове, шоколадови, сметанови, разни такива и всеки отиваше и си избираше  Blush

# 12
  • Мнения: 123
Записвам се в темата, за да я следя  Peace
Нашата сватба е след 5 седмици. Решихме да е в много тесен семеен и приятелски кръг - около 15-20 човека.
Като организация за момента имаме единствено записани дата и час за церемонията  Laughing
Аз много пътувам, такава ми е работата и, честно казано, не разполагам с никакво време за обикаляне по магазини, за предсватбени истерии, ще си я организираме ние, колкото можем  Grinning
Важното е да има настроение и усмивка!  Hug
За роклята - мисля, че няма да не е традиционно бяла. Ще си купя готова  рокля или костюмче, искам нещо, което ще мога да нося и след това.
Халки сме си избрали, тази седмица ги поръчваме.
Ресторант - спряли сме се на един дивечов ресторант, близо до "Орлов мост". Те по принцип не предлагат сватбени менюта, но ще сме толкова малко хора, та решихме, че няма голямо значение. А ресторантът ни харесва, има и градина  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 6 992
голям купон за приятелите /2-3 дена  Grinning/на една хижа на Витоша...
Tова беше една от идеите на милото, да сме си занесели пържоли на една хижа и да си ги сготвим и да си вдигаме там партито. Аз леко останах  Shocked в частта за готвенето.  Joy Не че той не беше в шок от други мои гениални идеи Laughing
Иначе този вариант - почерпка с родителите и отделно парти с младите не звучи зле, трябва да го осмисля по-идейно. Тамън и две рокли  Twisted Evil Laughing Аз бях харесала много едно хотелче-винарна-ресторантче, но то събира само 30 души и се отказах, а ако се направи така по-отделно, може да се иде там, тъкмо някой друг ще им сготви пържолите Grinning
Грим, прическа няма ли да си правиш, понеже не си питала?  Laughing
А, чорлава ще си ходя  Mr. Green Въобще не се сетих, права си, и това си е важно Blush Трябва да се пробвам с грим с очила, и с грим с лещи, да видя как ще изглеждам по-добре. Не съм виждала много булки с очила, явно избягват  Thinking

# 14
  • Мнения: 779
Аз се омъжих през 2008 г. Роклята беше от Асеновград- нямах никакво намерение да я купувам от там, но в София продаваха или абсолютни боклуци, или бутикови модели за над 2000 лв. Не съм искала да я шия заради момента на евентуалната неприятната изненада- предпочитах да я купя готова и да я видя как ми стои вместо да се притеснявам до последно, че шивачката ще се изложи или модела няма да ми стои добре. Ресторантът беше този - http://www.meteor.bg/meteor_web.html, но за съжаление вече не съществува. Сега управителя се е преместил в този http://maki.bg/gallery.html, но там не съм ходила. От ресторанта съм много доволна- цената на куверта беше 25 лв., при стандартно 50 лв. на всички други места, а менюто беше съвсем ОК за мен (някакво пишешко филе с гарнитура мисля че беше). Позволиха да вкараме наш алкохол и не надписаха сметката, която мен лично много ме тревожеше (чувала бях ужасяващи истории за други популярни места). В последствие установих, че е много популярен ресторант за сватби. Персонала и управителя се държаха супер през цялата сватба. Единственото им условие беше да се ползва техен диджей и да не се пуска чалга, с което ние бяхме ОК, а и ди джеят се оказа много готин. Дадохме му като ориентир диск с примерни песни, които ние харесваме и си паснахме с него чудесно по вкус за музика.
Тортата беше от тук http://www.papaya.bg/katalog_svatbeni_sv-papaya.html. Аз също мразя фондан и държах на сметанова торта. Отидохме на място в сладкарницата, опитахме няколко от техните и си избрахме пълнежа. Понеже не ми харесаха техните модели си свалих от интернет снимка как искам да изглежда на външен вид тортата и им я занесох. Доста добре се бяха справили с модела, а на вкус беше уникално добра- някои гости даже бяха питали за второ парче.
Не сме ползвали сватбена агенция - всичко си организирахме двамата с мъжа ми, главно събота и неделя. То всъщност главната работа е свързана с обикаляне- примерно 2 дни ходихме по различни ресторанти да ги огледаме докато си изберем нашия. Ако сватбата е през лятото е добре това да е първото нещо което ще направиш, защото много бързо се заемат хубавите дати и места.

Общи условия

Активация на акаунт