За пътуване до България и камера, лап топ....

  • 2 508
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 257
Винаги се прибирам с лаптопа, камерата и фотоапарата - всичко това в ръчния багаж. Никога не са ми правили проблем. Една година даже нарочно отидох ей така, нарочно Laughing и питах двама чичовци/поотделно, какво да правя с тези вещи, казаха ми да си ги ползвам със здраве и че щом са за лично ползване, нямало проблем....Освен това ме питаха в Щатите ли живея - т.е. за постоянно ли съм, очевидно и това може да има значение в редки случаи. Толкова измислени истории съм чела, нищо подбно не ми се е случвало. Това лято замислям да си ходя с два комютъра по ред причини, ще видим как ще е.....

# 16
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз отивам при митничара и му викам имам това и това, трябва ли да декларирам?
приятен ден Laughing
мъжа ми всеки път казва, че тези вещи са му служебни и не е имал проблеми

# 17
  • Мнения: 1 017
аз отивам при митничара и му викам имам това и това, трябва ли да декларирам?
приятен ден Laughing
мъжа ми всеки път казва, че тези вещи са му служебни и не е имал проблеми

И ние така.
Но ако се притеснявате просто попитайте митничарите.

# 18
  • Мнения: 4 629
Ами от всичко прочетено до тук ми остава само да се надявам да случа на човек и да нямам проблеми  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 630
Ами от всичко прочетено до тук ми остава само да се надявам да случа на човек и да нямам проблеми  Simple Smile
Ми според мен вместо да се надяваш да случиш на човек, можеш да постъпиш както Надин каза и както и аз правя след онзи случай - с усмивка при митничаря го питаш дали да го декларираш
Тъй като след като си го питала той не може да те изнудва за пари те отпраща по живо по здраво.

Само за информация и моя лап-топ беше служебен, но това по никакъв начин не го интересуваше митничаря, който беше решил да се заяжда.
 

# 20
  • Мнения: 3 423

Ина4е вси4ки с 4ужди паспорт могат да си минат и с 5 лаптопа...

Ами да, на какъв език ще трябва да бъдат помолени чужденците да си декларират имането, питам аз.
Преди години мъжът ми бил заговорен от някакъв служител на летището и нашичкият разбрал-недоразбрал, последвал посоката на вдигнатата от служителя ръка. Вкарали го в някаква стаичка и взели да му говорят на български. Да, ама не. Още не знаехме български. Мъжът ми им предложил три възможни чуждоежикови варианта на общуване, ама пак не се получило. Повикали подкрепление да превежда. Пак не се получило. На третото подкрепление най-сетне се разбрали, че трябвало да декларира колко пари има. Показал им 20 ДМ в паспорта, а ония съжалили за изгубеното време.
Като в оня виц за милиционерите, дето свършва с мъдростта: "Е, като знае толкова много езици, разбрал ли се е."

Досега не съм декларирала никаква течника за лично ползване. Всичко - ръчен багаге.

# 21
  • Мнения: 1 215
За лаптопа, камерата, фотоапарата и друга такава, сравнително дребна техника никога не са ми правили проблеми, а аз пътувам доооооооста често.
Веднъж обаче, на връщане от Лондон, стана огромен проблем на летището. Носех с мен големия ми компютър, който трябваше от БЪлгария да замине за Полша. Тъкмо да изляза от летището и дойде една митничарка, спря ми с въпроса "Какво носите?" и след като й отговорих, че, видиш ли това е личния ми компютър, тя ми заяви, че трябвало да го декларирам, да платя мито и когато съм излизала от държавата щели да ми го върнат. Направи ми огромен скандал, задържаха ми компютъра, след това ходих до митницата да подавам декларации да го освобождавам, абе изобщо стана една ужасия. Накрая, като излизах след една седмица от България през Калотина, митничарите там почнаха да псуват тези от летище СОфия какви били тези идиоти да прибират личните вещи на хората и т.н.
Така че по закон, ако решат да се заяждат с теб могат да го направят.

# 22
  • Мнения: 1 393
Аз също не съм имала досега проблеми с пренасяне на лична фото камера или лап топ.

# 23
  • Мнения: 3 423
Така че по закон, ако решат да се заяждат с теб могат да го направят.

Дайте, да се уточним: или по закон, или да се заяждат.
Не може и двете.
Декларират се неща само ако са над определена парична стойност.
Примерно ако за баба Койна от Долно Нанагорнище и кафемашината
е скъпа техника, граничеща с лукс, то за млади оправни хора като нас
един лаптоп не е кой знае какво имане, а първа необходимост,
нещо като четката ни за зъби.

Преди години, спомням си, имаше някакви бланки, в които пишеше,
че трябва да се декларират суми над 1000 лв. Е, добре, попитах аз
митничарите веднъж, трябва ли всеки сутиен, всички бикини и
дънките си да декларирам, щото, кара-вара, надвишаваха тия 1000 лв.
"Айде, бегай" беше отговорът.
Да, ама сега може да са се овълчили и току-виж се заяли. Знам ли.
По закон или по Закона на Мърфи.

# 24
  • Мнения: 4 629
Така че по закон, ако решат да се заяждат с теб могат да го направят.

Дайте, да се уточним: или по закон, или да се заяждат.
Не може и двете.

И мен точно това ме интересува. Ама как няма някой митничар измежду нас да ни светне кое е по закон и кое според настроението newsm78

# 25
  • Мнения: 4 629
Ето какво е по закон:

http://www.customs.government.bg/index.php?lang=bg&op=goto;s … ul_info;viewid@91


Но не ми стана много ясно  newsm78От една страна това:

За стоки с нетърговски характер, чиято стойност е над 100 евро, но не превишава 1500 евро (или равностойността им в друга валута) за всеки отделен пътник, се прилага единна митническа ставка в размер 5% върху собствената стойност на внасяните стоки. Стоките се облагат и с 20 % данък върху добавената стойност - ДДС.
Единната митническа ставка не се прилага за стоките, внасяни при горните условия, ако преди облагането им деклараторът предложи да се определят митата съгласно Митническата тарифа, като се отчитат и споразуменията за свободна търговия.
Стоки, които по вид и количество нямат търговски характер и за които се изисква деклариране, ако не бъдат декларирани от пътниците, преминаващи държавната граница и бъдат открити на обичайни места при митнически преглед, се отнемат в полза на държавата, независимо чия собственост са, без да се налага глоба. Ако стоките са скрити на необичайни места, те се отнемат в полза на държавата и се съставя акт за митническо и /или валутно нарушение.



А от друга:

Преминаващите през държавната граница пътници имат право да внасят или изнасят без заплащане на държавните вземания и предмети за лично ползване, нови и употребявани, от които един пътник може нормално да се нуждае по време на пътуването си, като се отчитат всички обстоятелства на пътуването. Тези стоки се считат за поставени под режим съответно временен внос или временен износ. Декларирането им се счита за извършено чрез преминаването на пътника през така наречения "зеления" коридор или чрез устно деклариране.
Реекспортирането на личните вещи, внесени по този начин, не може да се осъществява по-късно от момента, в който лицето, което ги е внесло, напуска митническата територия на България.


Та трябва ли да си декларираме личните вещи? Трябва ли да плащаме мито? И как става декларирането -  това е цитат от закона:Декларирането им се счита за извършено чрез преминаването на пътника през така наречения "зеления" коридор или чрез устно деклариране. Не ми е ясно въобще Thinking

# 26
  • Мнения: 4 390
Виж тук - има дискусия по този въпрос.

Нормативна уредба/Правилник за прилагане на Закона за митниците

1. Влизане през летище София - митница: според чл.693-698 от ППЗМ всеки пътник може да внесе без мито в страната стоки за лично ползване, придобити в чужбина, на обща стойност 100 евро. За всичко над това се дължи мито + ДДС. Ако можете да покажете на митничарите документ, че пребивавате постоянно в чужбина (например американска зелена карта), махат с ръка и си влизате в България. Ако ли не обаче, могат да почнат да разпитват какво носите, за кого и къде са фактурите.
Ето още информация и тук
http://www.customs.bg/index.php?lang=bg&op=goto;section@useful_info;viewid@91

Зелен коридор - нищо за деклариране
Червен коридор - неща за деклариране. Simple Smile




# 27
  • Мнения: 4 390
Вземи си фактурите на камерата, лап-топ-а и пр. /ако ги имаш/, кажи че са вещи за лично ползване, ще те накарат да ги декларираш  при влизане и след като напускаш страната - ще трябва пак да ги впишеш  в декларация /за излизане от страната/.

# 28
  • Мнения: 2 257
Та трябва ли да си декларираме личните вещи? Трябва ли да плащаме мито? И как става декларирането -  това е цитат от закона:Декларирането им се счита за извършено чрез преминаването на пътника през така наречения "зеления" коридор или чрез устно деклариране. Не ми е ясно въобще Thinking

Минавайки физически през зеления коридор, без да питаш никой и без да попълваш нищо, ти вече декларираш, че нямаш нищо за деклариране. Личните вещи не са обект на декларация, включително бижута на висока стойност.
Точно този текст си нося в джоба в случай, че някой почне да ми се отваря в София - пише си ясно, че не могат да те безспокоят, ако вещите са лични, очевидно в употреба и нужни за престоя ти. Освен това ако живееш в Щатите за постоянно и си легална, няма да ти правят никакъв проблем, споко!

# 29
Не е задължително да ги включиш в митническата декларация, но аз го правя.
Записвам серийните номера на лаптопа и видеокамерата, митничаря си слага печата и влизам. Правя го на "червен коридор"(опашката е малка или никаква). На връщане минавам пак през "червен коридор"- подавам декларацията  и излизам,  никой не ме е проверявал. Причината да го права, е че минавам веднага през "червен коридор", на "зеления" чака целия самолет Joy . Втората причина е, навика от времето, когато се декларираха и ставаха проблеми.
Третата е, че лаптопа ми е пълен с информация и без него, трябва да съкратя престоя си.

Общи условия

Активация на акаунт