ВМ-НВХ, част 64

  • 34 466
  • 740
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 100
Аги,  Hug не се сърдя.
 Hug на всички и си почивайте с удоволствие. Сега, на тези години, установих колко е приятно да се мързелува Joy

А аз още като малка го разбрах това и все тъй си се скатавам.  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Една любопитна статия в бгсайт: http://e-zdravey.com/bg/slaninata-hranata-na-dedite-ni-regulira- … rola/#.UjntA9L5Lp

Това за чипса го казаха по ТВ онзи ден, ама то в него има всичко друго, освен наситени мазнини - скорбяла, глутен, глутамат, сол, соево олио за пърженето, консерванти, оцветители и т.н. и т.н. Няма чипс на пазара, който се прави с наситени мазнини, защото всичко се пържи в хидрогенирано растително олио.  Close

# 316
  • SA
  • Мнения: 3 196

Предлагам всяко едно проучване, споделено тук, да го разчепкваме до дупка, за да видим как ни лъжат гадините.  Joy

 newsm10 Много би ми харесало и като  W'A'S'P'  смятам, че би било полезно!
А това за чипса наистина е голям смях. Действително, ако имаше в него наситени мазнини, те щяха да са единственото полезно нещо в този продукт, но за сьжаление такива няма- просто картофите не сьдьржат такива, а за пьржене в производствени условия е всеизвестно, че се ползват хидрогенирани растителни мазнини.
Сьщо така е много странно да се счита, че елемент като наситените мастни киселини, които изграждат нормалните мозьчните структури, биха били вредни за мозька.
А сланината била полезна , защото имало много ненаситени мастни киселини в нея. ( от линка на Аги) hahaha Изобщо думата наситен, отнесена кьм мазнини, поголовно се счита за нещо убийствено за тялото.  ooooh!

# 317
  • Мнения: X
Крайно време е целият човешки род да се подложи на генетична промяна и вместо да се друсат наситени сланини да бълбукат ненаситени, човешкото олио е най-полезно все пак
 Mr. Green

# 318
  • Мнения: 493
След като сте готови да "нищите" и други теории  Laughing много ми се иска да чуя вашето мнение по тази тема- за арахидоновата киселина, садържаща се в животинските продукти .
И аз като mis_val бях привърженик на Зоната и се "зарибих" за нея от гостуванията на Д-р Папазова при Гала. Но и на мен ми дотегна това постоянно мерене и теглене (макар, че я спазвах близо 2 години), но някакси ми липсваха именно животинските мазнини. Затова и се спрях на ВМ-НВХ, че е доста близък до Зоната(защото не мога да си кривя душата видях големи ползи от този режим), но съществената разлика е именно в отричането на наситени мазнини в Зоната и наблягането на нискомазнинни протеини. И все пак Зоната е създадена от биохимик, изследвал доста неща за влиянието на храните върху организма.
Така, че моля за вашето мнение по тази тема  Hug

# 319
  • SA
  • Мнения: 3 196
Аз да се похваля, че днес най-после пробвах един наситено оранжев сладьк картоф ( по-точно едно парче от него) с една льжица масло и много ми допадна на вкус.  Simple Smile Смятам отвреме на време да хапвам по 100-тина грама, в които има 15-18 гр. вьглехидрати, но пьк сьдьржат три пьти повече вит.А от дневно препорьчваната.
А ето и малко мои разсьждения по темата, повдигната от dani1712.
Преди доста години бях чела една от книгите на Бари Сиьрс ( вероятно е била някоя от пьрвите му книги) и честно казано, написаното в нея ми изглеждаше умерено и разумно. До степен, че даже пробвах да се храня така няколко месеца. Разбира се, сравнително бьрзо се отказах, защото така и не можах да приема, че нормалното и здравословно хранене изисква постоянно мерене, теглене на грамчета и пропорции и хранене в определени часове, 5 пьти на ден. Познавам даже и лекарка, която препорьчваше тази диета и правеше сьответни изчисления с примерни менюта на пациенти. Имаше например рецепти , в които трябвало да се изядат 6 маслинки, или 7 зьрна грозде... и неща от сорта. Еми какво е това? Какво ще се случи ако примерно хапнеш 10 зьрна? Или пьк не изядеш 115 грама пилешко, а цели 150 гр.?
Сега се зачетох в линка кьм блога, който е посочила Дани и се изненадах, че този Сиьрс е издал нови книги, в които така страшно е залитнал в насока да обяснява затльстяването и почти всички болести единствено с наличието на арахидонова киселина, че направо се е забравил. Че той я демонизира по сьщия начин, по който отдавна се демонизира и холестерола. А арахидоновата киселина, както и холестерола са много важни структурни елементи на тялото. Не случайно ги има в достатьчно количество в животинските храни – просто те са техен нормален градивен елемент. Има ги и в нашето тяло по сьщата причина.
Арахидоновата киселина е есенциална за организма и липсата й води до болестни сьстояния. Тя има изключително важно значение за развитието на нервната система , особено пренатално и в пьрвите години след раждането. Не случайно кьрмата е богата на арахидонова киселина, а адаптираните млека се обогатяват с нея. Тя участва в изграждането на мозьчните структури, всички клетьчни мембрани я сьдьржат в сьстава на фосфолипидите . Има важно значение за мускулния растеж и мускулната регенерация при нарушения. Просто не мога да проумея как на едно толкова застьпено в тялото вещество може да се гледа като на токсин, едва ли не. Тялото дори може да си я синтезира при нужда  – от линолова киселина. Поради тази си функция линоловата киселина се смята за незаменима за човешкия организьм. Има животински видове, които не притежават механизьм, по който да преврьщат линоловата киселина в арахидонова – обикновено те са месоядни, защото това е единствения начин да приемат арахидонова киселина - наготово. Много смешен ми се видя примера, който е посочен в блога – сьс зайците – че умирали, ако им се влее венозно арахидонова киселина. Ами то и калий ако се влее венозно струйно, настьпва смьрт ( даже смьртни присьди са се изпьлнявали с него), което не пречи калият да си е нормален елемент в тялото и крьвта.
Обясненията пьк, че едва ли не затльстяването вьзниква единствено поради необходимост от това тялото да има кьде да складира арахидоновата киселина, са откровенни фантазии. Ами не, мастната тькан сьхранява запаси от излишна енергия, която може да се използва при нужда. Това, че при повишаване на арахидоновата киселина, мастните клетки се разболявали и умирали, сьщо звучи много лаишки.
Сега за другата функция на арахидоновата киселина, която обикновено поражда спор и заради която тя се обявява за вредна – участието й в синтеза на биологично-активни вещества , означавани като айказаноиди – простагландини, левкотриени, тромбоксани , простациклини и т.н. Сиьрс някак си много опростено ги е обозначил като „добри“ и „лоши“, като лошите са тези, синтезирани от арахидоновата киселина, а добрите - от DHA (от групата на омега-3). Да, но тези вещества не са добри, или лоши, а просто изпьлняват различни функции, от които тялото се нуждае в даден момент . И здравото тяло си подьржа тези вещества в равновесие.
Сьс сигурност хората отслабват, спазвайки Зоната и особено ако го правят с естествена храна, отчитат и здравословни ползи. Това обаче според мен не се дьлжи на факта, че полагат усилия да спазват някакво абсолютно точно сьотношение между В:Б:М, а на следните неща:
-   Зоната е диета с калорийна рестрикция – не сьм сигурна за точни цифри, но особено жени, които се хранят са 10-11 блока, едва ли приемат повече от 1300-1400 ккал дневно.
-   При Зоната все пак има и вьглехидратно ограничение – за посочените по-горе блокове се падат кьм 100 грама вьглехидрати. Много хора отслабват при такова количество, особено ако преди това са се хранили високовьглехидратно.
-   Препорьчва се да се консумират предимно надземни зеленчуци, да се приема рибено масло, зехтин , да се избягват други растителни масла – всичко това е благоприятно за организма. Сьщо и като цяло се избягва т.нар. джьнк – още едно хубаво нещо.
-   Включват се задьлжително протеини на всяко хранене – това сьщо смятам за положителна особеност на диетата, защото поне се приема достатьчно протеин за деня.
Сиьрс смята сьщо , че консумацията главно на животински продукти и яйца води до затльстяване и системни вьзпаления, но това си е негово лично схващане, защото до момента липсва дори и едно проучване, което да е доказало това. Дано само не е правил изследванията пак сьс зайци!  Simple Smile

Последна редакция: нд, 22 сеп 2013, 01:53 от kameloth

# 320
  • София
  • Мнения: 2 995
Добро утро!
Искам само да отбележа развитието на Сам Фелтъм от "The 21 Day 5000 Calorie CARB Challenge".

Днес, на 6-тия ден, той вече е наддал 2.5 килограма и 3 сантиметра на талията (За сравнение на 6-тия ден от 21 дневния му ВМ-НВ експеримент е бил с 0.1 кг и 1.5 сантиметра по-малко.)
Разбира се, това може да е разултат от задържането на вода, примерно в резултат на големите количества кола, които пие.  С нетърпение чакам развоя  Mr. Green

# 321
  • Мнения: 6 346
Кам, благодаря за информацията!  bouquet Бари Сиърс е залитнал доста в една посока, което се случва с много автори, разбира се... И наистина има полезни принципи в Зоната, но цялото това мерене и смятане няма как да се прилага дългосрочно, макар че определено може да доведе до значително намаление на теглото (за справка - Руслан Мъйнов).

Аз стигнах до момент в книгата, където Г. Т. разказва за хормоналната теория за затлъстяването, която се е била наложила до голяма степен в Европа преди Втората световна война. Основните поддръжници са били германски и австрийски учени и дори в САЩ се е бил породил известен интерес към тази теория (дотогава американците са били зациклили на калорийната теория). Но с идването на Втората световна война се слага край на работата на германските и австрийските учени, а още повече с поражението на Германия и с всеобщите антигермански настроения след войната всичко, постигнато преди това в областта на ендокринологията и затлъстяването в Германия и Австрия, бива отречено и забравено, до голяма степен по политически причини. Така че се налага калорийната теория, защото и Америка се налага като водеща държава във всички отношения, следователно и в областта на науката. Английският се налага като международен език, вкл. в науката, а всички статии и учебници, които са били написани на немски и са можели да бъдат много полезни на световната наука, просто биват забравени, защото вече все по-малко хора се интересуват от немски източници или дори четат немски, за да могат да ползват тази информация Rolling Eyes

И други интересни неща разказва Гари. Общата идея е, че всеки организъм си е малко или много програмиран колко мазнини да натрупва, какъв процент мазнини и какъв - чисто тегло, а също и къде да натрупва повече (дали под брадичката, дали в гърдите, дали около корема, дали в бедрата и по ханша). Това показват клиничните наблюдения и с реални пациенти, и животинските експерименти. Разбира се, влияят и хормоналните фактори. Това, което обаче практиката показва, е, че тази предварително програмирана настройка не се влияе особено от приема на калории и от разхода им. Ако организмът е настроен да натрупва мазнини, дори при нисък прием на калории, пак ще намери начин да ги натрупа, като ако няма достатъчно калории, ще разгради мускулите, но пак ще натрупа предварително зададения обем мазнини. Да, при много драстично ограничение може да се контролира донякъде общото тегло, но не и разпределението на мазнините (или както един учен се изразява, ендоморфът може да отслабне с глад, но пак ще си бъде измършавял ендоморф, а няма да се превърне в ектоморф или мезоморф, т.е. човек, склонен да има по-висок процент мазнини и по-нисък процент мускули, може с калорийна рестрикция да намали общото си тегло, но разпределението пак ще бъде в полза на мазнините, а няма да стане мускулест Херкулес).

Така че, да ме извинява Марк Сисън, но човек не може наистина да препрограмира гените си - гените са си гени, те са даденост. Това, което обаче може да се направи, е да повлияем върху експресията на гените - какво се проявява и какво се потиска. И начинът е на първо място с храненето. Ако човек, склонен към метаболитен синдром и развил диабет, започне да спазва НВ-ВМХ и така да поддържа нисък инсулин, в повечето случаи (освен ако не е много напреднала болестта или няма намесени други усложняващи фактори) ще може да неутрализира всички прояви на заболяването и да се върне към нормално тегло и нормално здраве. Но ако се върне после и към типичното високовъглехидратно хранене, ще си върне и диабета. Т.е. гените си остават и склоността към диабет си остава. Но с правилно хранене може да се контролира изявата на гените, т.е. конкретните прояви на здраве или болест.

Между другото, може да се гледа някоя от лекциите на Гари Тобс, например http://www.youtube.com/watch?v=bTUspjZG-wc - те са базирани на следващата му книга (Why We Get Fat), която е популярната, т.е. по-лека за четене и практически насочена, версия на Good Calories, Bad Calories, но застъпените идеи там са същите.

Последна редакция: нд, 22 сеп 2013, 09:25 от Cioccolata

# 322
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Добро утро!
Искам само да отбележа развитието на Сам Фелтъм от "The 21 Day 5000 Calorie CARB Challenge".

Днес, на 6-тия ден, той вече е наддал 2.5 килограма и 3 сантиметра на талията (За сравнение на 6-тия ден от 21 дневния му ВМ-НВ експеримент е бил с 0.1 кг и 1.5 сантиметра по-малко.)
Разбира се, това може да е разултат от задържането на вода, примерно в резултат на големите количества кола, които пие.  С нетърпение чакам развоя  Mr. Green

Хе хе.. Аз го очаквах това..  Laughing
Разбира се най-вероятно все още говорим за голямо количество задържана вода от високия прием на въглени.. Ама има още две седмици до края на експеримента му. Успокояващото е че бързо ще ги смъкне.

# 323
  • Мнения: 6 346
Само да уточня по моите писания от предишния пост (за ендоморфите и т.н.): имам предвид, че калорийната рестрикция не води до нищо хубаво Laughing Ако не се повлияе на естествената, независимо по каква причина, склонност за натрупване на повече мазнини и по-малко мускули, дори прием на съвсем малко калории няма да доведе до запазване на мускулите, а изчистване на мазнините, а точно обратното - ще се вземе от мускулите, но ще се запази по-голям обем мазнини, макар че общото тегло ще намалее. Така че калорийната рестрикция е крайно неподходящ начин за постигане на положителни промени в теглото, а по отношение на подобряването на здравето е още по-неправилен подход. Правилният подход е да се действа за подобряване на хормоналната среда в организма, което на първо място означава да се влияе върху инсулина и лептина (а хронично повишеният инсулин довежда до лептинова резистентност, така че двата са свързани). А вече с правилни тренировки (и с достатъчно протеин в храната) може да се въздейства за запазване или повишаване на мускулната маса и оформяне на по-добър външен вид. НВ-ВМХ и особено кетозата също щадят мускулите, а намаляват преимуществено мазнините. Но обикновената калорийна рестрикция, с или без тренировки, не води до толкова положителни промени, макар че е в състояние да намали общото тегло.

И още нещо искам да напиша. Многократно вече съм го писала в различни теми, но понеже надниквам и в други теми във форума, но обикновено успявам да се удържа да не пиша, искам поне тук да го напиша за други такива надничащи любопитковци като мен Laughing Има най-различни диети и всички могат да доведат до някакво намаление на теглото. Но това не означава, че всички са полезни за здравето. И освен това, макар че изглежда, че на един му влияе по-добре една диета, а на друг - друга, понеже уж хората сме различни, всъщност не сме толкова различни. Повечето хора, колкото и през годините да сме натрупали различия заради разликите в начина ни хранене и различни прекарани заболявания, а и заради различните гени, все пак имаме еднакво работещи организма, т.е. биохимия, физиология и т.н. са ни еднакви. Кръвната захар и инсулинът на всички се повишават от точно определени храни. Ако при мен инсулинът се повишава от хляб, при всички останали също се повишава от хляб, а не примерно от масло. Така че в наш интерес е да работим заедно с тялото си, така че да подобрим функциите му, а не да му пречим. Високовъглехидратното хранене не се отразява добре на никой организъм - не и в дългосрочен план, макар че има много хора, които дълги години могат да се справят с негативните последствия. Но повечето рано или късно си плащат цената за това. Няма магии, няма чак толкова големи индивидуални различия - в основата нещата са еднакви при всички, така че и правилното хранене е еднакво в общи линии при всички. Това, че един с неправилно хранене си е докарал жлъчни камъни и трябва да внимава с мазнините, не означава, че за него поначало мазнините винаги са били вредни или че са вредни за всички, защото той има жлъчни камъни. Надявам се, че се изразявам ясно Sunglasses

# 324
  • Мнения: 100
Честит празник на всички!   bouquet

Много интересни неща пишете! На мене ми е много любопитна генетичната експресия като тема. Аз съм съгласна с Марк Сисън, защото той не говори буквално за смяна на гените, за създаване на условия за правилна генетична експресия. Наскоро четох в един блог за една дама, която открива режима преди 10 години, когато била на 20г и имала ужасно затлъстяване (ок. 150кг). Има и снимки там. Та тя казваше, че нейната баба, когато е забременяла с майка й е била с леко наднормено тегло, майка й пък като забременявала с нея била с доста сериозно наднормено тегло (но в детството си е била слаба), а самата тя от малко дете била огромна като се хранела по същия начин, по който и брат си, който винаги е бил и сега си остава слаб. Тя обясняваше, че всъщност най-важно е теглото на майката преди забременяването и разбира се през самата бременност, защото това определя предразположеността към напълняване, тъй като дефектите в митохондриите се появяват заради грешки в храненето и се запаметяват във вече наличния генетичен материал. Т.е. ако една жена е била слаба на млади години, но примерно след 25 започва да пълнее, после забременява с вече наднормено тегло, това ще предразположи бебето й към известен дефект в енергийната обмяна на глюкозата, т.е. въпреки че тя си е била слаба като дете и си е яла каквото си поиска, детето й унаследява гена й в конкр. момент от НЕЙНИЯ живот, ще повтори този момент от нейния живот, когато тя е била дебела, а не детството й. То от мъничко ще има склонност към пухкавост. Ако това дете като пораства има наднормено тегло и във фертилна възраст поддържа това наднормено теглло, то ген. матр. ще му бъде с още по-голямо предразположение към дефекти и неговото дете ще унаследи нездравословното му моментно състояние. Майка ми като е била слаба е забременяла, а напълня след като ме е родила заради кърменето. Но баща ми цял живот е имал проблем с теглото. Всъщност до 7г. е бил много слабичко и хилаво дете, роден е в 8-я месец и т.н., та го завели на село баба да охрани добре. И така и станало - тя го тъпкала с банички, мекици, питки, обилно намазани със свинска мас, много попара със сирене и масло и като цяло много тестени, за да качи килограми, защото б ез тях не му се ядяло нищо по много (глупави селски разбирания, ама както и да е). И така оттогава той все се бори с килограмите, много са го тормозели в училище, в казармата е било ад, мислел е да се самоубива - толкова е било зле.  Cry После отслабва за първи път с хипокалорийна диета, но никога не е ставал атлетичен и мускулет, дори когато беше слаб. И аз помня как отслабваше на няколко пъти, но никога не е имал релеф, дори слаб беше закръглен. И понеже аз наследих от него този скапан ген и аз преминах почти по същия път и беше ужасно.

Така че, нашият генетичен материал за размножаване е този, който ни отразява в момента, а не някакви предишни неизвестни поколения. Той се влияе непрекъснато от средата, иначе нямаше да има еволюция и да се адаптираме към нови стимули на средата. Но смешното е, че в съвременната наука се смята, че човек еволюира само мозъчно, т.е. всичко засягащо интелекта - изобретения, компютри, телефони и т.н. Но нашата физиология също се променя и има нужда от време, много повече от интелекта. И световният проблем със затлъстяването и хроничните заболявания го доказва!

# 325
  • Мнения: X
Кам, благодаря за интересните разсъждения
Още когато навремето четох книгата за зоната чи направи впечатление колко много се е взел на сериозно авторът
А това, че е биохимик не го прави достоверен на 100% за съжаление

Шоки, така си е
Биохимичните закони важат за всички
Макар че има леко индивидуално значение заради гени и предистория, но с основата си е едно и също за всички хора
С тези откъси ме зариби отново да прочета книгата  Hug

Асос, интересно
Не съм го следила, но бях убедена, че нямаше да качи толкова много, с тази физика която има
Но ето че това не е достатъчно


Аги, забравих да си призная, че аз цяла година след първия аборт карах на намалени калории и много спорт
Без грам резултат, освен че станах по-силна и издръжлива
Стоях си все същото прас-сукалче
В момента, в който минах на НВХ под формата на Дюкан свалих само за два месеца първите излишни 10 и останалите 5 през следващите няколко месеца
И наистина беше трудно да се поддържа този режим, аз карах на доста кисело мляко преди и след тренировки, за да издържа

# 326
  • Мнения: 6 346
Аги, и аз съм съгласна с идеите на Марк, но не и с това, че може да се препрограмират гените. Т.е. това препрограмиране е рекламна фраза, избрана за по-голямо въздействие, но звучи малко подвеждащо. И затова дадох примера с диабетика: ако си подобри здравето с НВ-ВМХ, а после се върне към препоръчваното хранене с 55-60% калории от въглехидрати и максимум 10-15% от калориите от мазнини, ще се върне и към диабета. Така че гените ще си кажат думата - тази генетична склонност не можем да я препрограмираме. Но докато се храним адекватно, можем да контролираме конкретните прояви, а това е като да сме се препрограмирали на практика. Но не трябва да се приема, че "като свърши диетата, вече мога да си ям всичко" Peace

Иначе ти си права, че гените се унаследяват изменени, а и в хода на живота ни се променят (нали при близнаците в началото геномът е еднакъв, а на 60-годишна възраст вече има много разлики). Но все пак има граници колко може да се променят гените, затова мисля, че е подвеждащо да се твърди, че можем да се препрограмираме и после вече няма да има значение как ще се храним и как ще живеем, защото ще сме се отървали от неблагоприятните гени и ще сме ги заменили с благоприятни.

# 327
  • SA
  • Мнения: 3 196
Абсолютно сьм сьгласна с вас, че реално няма как да променим гените си, но в част от случаите можем да контролираме тяхната изява чрез сьзнателни избори - най-вече хранене, но и начин на живот, активност и т.н.
А по отношение на различните диети - тези дни, докато четях разни блогове, попаднах на една мисьл,която много ми хареса - " Най-лошата диета не е тази, която не работи. Най-лошата диета е тази, която работи удивително добре в краткосрочен план и се проваля в дьлгосрочен". Не си спомням кой беше авторьт, но моето мнение по вьпроса е доста сходно. Лошото в такива случаи е, че проваляйки се, диетуващия започва да тьрси вина в себе си, че нещо не вьрши правилно, че няма достатьчно воля, че не е стриктен. И в темите на форума ако се поразрови човек, ще види подобни абсурдни обяснения за липсата на ефект от дадена диета - като например , че вместо кекс някой ял тутманик, или пьк че вечерял в 8,15 часа, вместо в 8 , друг хапнал два вида протеини на едно ядене...
Това за мен са безумни и измислени неща. Човек го разбира обаче само, когато започне да се храни с подходящи храни, такива, които не водят до хормонални промени в тялото, предизвикващи пьлнеене. Нормалното хранене не е сложно и не изисква строги изчисления. Хареса ми и това, което е писала Шоки - за това, че колкото и да сме различни, все пак ние принадлежим кьм един вид, с общи метаболитни особености. Всьщност ние май наскоро дискутирахме този вьпрос. Високовьглехидратното хранене не е удачно за никого, независимо от генетичните му особености. Преобладаващата част от вьглехидратите, които ядем, реално са сьздадени от самите нас. Естествената среда, в която човек е вьзникнал и еволюирал, не е сьдьржала дори малка част от тях. То и като се замисля, не се сещам за храна, плод на човешкото вьображение, която да е донесла друго, освен болести.  newsm78 Сега е дори още по-лошо, защото поне в миналото хората са развивали земеделие, селектирали са разни култури по естествени начини, а сега се сьздават ГМО, изделия на химическата промишленост с названието "храна" и какво ли не.
Асос, и аз с интерес следя този експеримент. При това, става вьпрос за млад човек, с чудесен метаболизьм и липса на проблеми по отношение на тегло и здраве. Ще видим как ще завьрши.  Simple Smile
Скрит текст:
И за малко настроение- една снимка от маршрута, по който обикаляхме днес:


Последна редакция: нд, 22 сеп 2013, 19:26 от kameloth

# 328
  • Мнения: 6 346
Андреас е публикувал голямата новина, която обеща Simple Smile Анализът на шведските експерти, който има доста голяма тежест в определянето на практическите насоки и препоръки, показва, че нисковъглехидратното хранене е по-добро от всички други варианти за намаляване на теглото. Освен това пишат, че подобрява лабораторните показатели (повишава HDL, намалява триглицеридите, понижава кръвната захар). Също посочват, че не е установена никаква връзка и няма доказателства за връзка между този тип хранене и сърдечносъдовата заболеваемост. Но въпреки това препоръчват да се спазва известна предпазливост по отношение на препоръки за консумация на наситени мазнини, докато не стане ясно (от по-продължителни проучвания, защото просто няма направени такива) какъв е дългосрочният ефект от по-висок прием на наситени мазнини. Но например средиземноморски вариант на НВ-ВМХ, т.е. с повече зехтин вместо масло, е напълно възможен и спокойно може да се препоръчва по-широко в практиката.

Мда, новините са съществени Simple Smile

Между другото, преди 2-3 години същите експерти разгледаха обстойно препоръките за хранене при диабет (високовъглехидратно, с бавни въглехидрати, но нискокалорично) и установиха, че за тези препоръки няма никакви научни основания.

Друго заключение в доклада е, че физическата активност няма почти никакъв ефект за намаляване на теглото.

Последна редакция: пн, 23 сеп 2013, 08:56 от Cioccolata

# 329
  • Мнения: 1 280
Еййй, Шоки, Благодаря ти ! Наитина страхотна новина ... Особенно последното ти изречение на поста за Средиземноморският вариант , направо....  Hands Clap
Целият ти пост е страхотен! Тръгвам  да спортувам, само за удоволствие...вече си наредих часовете за  тази седмица, ще посещавам само нови класове, на които не съм ходила.... Laughing

Общи условия

Активация на акаунт