на кратко за "Сънят на бебетата"

  • 1 298
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 923
Избрах да започна нова тема, защото се събраха много такива за проблеми със съня на нашите бебета. Дано информацията, която имам е полезна и за вас.

Факти за детския сън
Искало ли ви се е някога да "спите като бебе"? Когато обаче научите как в действителност спят бебетата и защо това им е толкова трудно, със сигурност ще се откажете от желанието си. При идеята за спящо бебе неизменно си представяме пълен, ненарушаван от нищо покой. Но ето как всъщност бебетата прекарват нощите си и какви са причините за това.

Известно е на всички, че щом си легнем веднага можем да заспим без да ни е необходима помощ за това. Когато възрастният човек потъва в сън, центровете на висшата мозъчна дейност започват да се отпускат и постепенно се изключват. Той навлиза в състояние на дълбок сън, известен още като сън без БОД (бързи очни движения) или като бавен сън, наречен така, тъй като докато той трае, очите под затворените клепачи остават неподвижни.  В този период спим дълбоко. След около час и половина мозъкът преминава във фаза на лек сън или сън с БОД. В този режим човек сънува, движи се, върти се, мозъкът работи на пълни обороти. Този цикъл на бърз и бавен сън се повтаря многократно през ноща.

Бебетата спят по различен начин

Възрастните могат бързо да навлизат от будно състояние направо във фаза на дълбок сън, но бебетата не могат. Те първоначално преминават от фаза на лек сън, към дълбок. Фазите на съня при бебетата са по-кратки.  
Урок номер 1 по грижа за бебето през нощта: детето трябва да бъде внимателно обгрижено и въведено в съня, а не просто сложено да спи.
Урок номер 2 по грижа за бебето през нощта: бебетата спят (или будуват) по своя характерен начин просто, защото така са устроени.

Факти за детския сън, гарантиращи нашата умора

Скрит текст:
- бебетата навлизат в съня като първо преминават през фаза на сън с БОД; те се нуждаят от помощ, за да могат изобщо да заспят
- фазите на съня при бебетата са по-кратки, отколкото при възрастните; при бебетата преобладава лекият пред дълбокият сън
- нощем бебетата преминават през повече уязвими периоди на лесно събуджане, отколкото възрастните хора, а след това изпитват трудно при обратното заспиване
- онова, което родителите наричат сън на бебето "през цялата нощ", всъщност носи медицинското определение петчасов период
- сънят на бебето зависи в по-голяма степен от индивидуалния му темперамент, отколкото от способностите на родителите да се грижат адекватно за него нощем. Вие нямате вина, ако бебето ви се буди често
- даването на големи количества твърда храна на малките деца преди лягане пречи на продължителния сън
- няма проблем бебето да спи при вас в леглото ви.
- не можете да накарате бебето да заспи насила. Най-добрият начин да изградите у него дълготрайно здравословно отношение към съня е да създадете сигурна и спокойна домашна среда, която да позволи на съня да завладее детето постепенно.
- периодът на честите събуждания няма да трае вечно.

Ето на кратко стъпките, които може да следвате, за да помогнете на бебето си да заспи

Стъпка първа: Осигурете на бебето най-добрите условия за заспиване
- Развийте у себе си вътрешна настройка към грижата за бебето през нощта
- Изградете си такъв стил на грижа за бебето през нощта, който да работи лично за вас
- Пазете се от специалисти по съня
- Спокойни дни гарантират спокойни нощи
- Хранете детето по подаден от него сигнал
- Носене бебето през деня

Стъпка втора: въведете бебето в съня
- Установете непроменими часове за подремване през деня, или изберете онези часове, в които се чувствате най-уморени. Достатъчно е да го правите в продължение на седмица и детето ще свикне.
- Установете непроменим час за заспиване вечер
- Наслаждавайте се на повтарящите се предвидими ритуали по заспиването. Къпане, масаж, кърмене, гушкане, люлеене, пеене и т.н.
- Успокойте детето преди сън - успокояващ масаж или топла баня са чудесно решение за отпускане на мускулите и активно работетщото съзнание.
- Носете бебето на ръце преди сън.
- Кърмете бебето преди сън, или го гушнете с шишето в прегръдката си.
- Нека таткото успокои детето преди сън - те си имат свой собствен маниер на успокояване  Wink
- Гушнете се с бебето, люлейте го.
- Креватче на колеца, или с люлеещ механизъм
- Потърсете помощ от техниката - но само ако сте много уморени и не можете да приспите бебето, не е за препоръчване до леглото на бебето да има техника, заради вредните лъчения.
- Търсете ефекта на меките крайници - Всички изброени дотук съвети за приспиване отиват на кино в момента, в който се опитате да се измъкнете от стаята, а бебето все още не е дълбоко заспало. Наблюдавайте го, докато видите напълно неподвижно личице и отпуснати, меки крайници: това са знаци, че детето е навлязло в етап на дълбок сън. Тогава спокойно можете да го оставите в креватчето и да излезете.

Стъпка трета: ограничете причините за нощно събуждане
Физиологични фактори
- Болка от растеж на зъби - Дори и да не можете да напипате растящото зъбче, болките от растежа започват рано: на около тримесечна възраст!
- Мокра или наакана пелена
- Дразнещи дрешки
- Глад
- Запушен нос
- Топло или студено
Фактори от заобикалящата среда
- Промени в температурата и влажността на въздуха
- Дразнители пренасяне по въздуха
- Студено легло
- Скрити медицински проблеми
- Гастроезофагиален рефлукс
- Настинки
- Ушна инфекция
- Треска и температура
- Алергия и причинен от тях стомашно-чревен дискомфорт
- Глисти
- Инфекция на пикочните пътища
Емоционални фактори - ако сте твърде заети през деня и сте разделени от детето, очаквайте то да се буди нощем, за да си играе с вас и да търси близостта ви.
Фактори свързани с индивидуалното развитие - Когато дете, което доскоро е спяло спокойно и продължително, навлезе в период на сериозни скокове на индивидуалното развитие - например учи се да седи без помощ, да пълзи или да ходи, силно вероятно е да започне да се буди много често. Друга причина е стахът от раздяла с родителите. Тялото му нашепва, че вече може да се отдели от тях, но разумът му казва да не се отделя от тях.

Информацията е взета от: "Книга за бебето" автори: д-р Уилиям Сиърс, м.с. Марта Сиърс, д-р Робърт Сиърс, д-р Джеймс Сиърс

моля да ме извините, ако поста е станал много дълъг Peace

Последна редакция: нд, 29 сеп 2013, 13:29 от valentink-a

# 1
  • София
  • Мнения: 923
какви са вашите методи на приспиване на бебчетата ви? Доверявате ли се на инстинктите си или следвате точно определени правила и съвети дадени от баби, приятелки, лекари?

# 2
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
какви са вашите методи на приспиване на бебчетата ви? Доверявате ли се на инстинктите си или следвате точно определени правила и съвети дадени от баби, приятелки, лекари?
Водя се по детето си.
В началото е трудно,особенно в периода на колики.
Правилата са в училище и детската градина,''услужливи'' съвети пропускам покрай ушите си...
Идва  момента в който  разбираш ,че с много търпение си успял да нагласиш някакъв приличен режим и за бебето и за майката.. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт