За родния и чуждия език

  • 2 870
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 783
А нашата ситуация е още по-сложна - аз говоря на български, баща му на руски, а ние с баща му помежду си - на английски.  Не ми е ясно как ще проговори и на какъв език.   #Crazy Добре че поне бабите ще му говорят на български и руски.  Но е сигурно че ще научи английски най-добре.  Но засега сме далеч от тези проблеми  - той е още само на 3 месеца.

# 16
  • Мнения: 93
И ние сме само на 3 месеца но вече се замислям за езиците. И двамата с мъжа ми сме българи,така че български сигурно ще научи, с или без акцент не е толкова важно. Предпочитам обаче да научи местния език без акцент - все пак на този език ще учи, работи, ще се реализира по-късно... Надявам се ходенето на детска градина и училище да помогне за това.

# 17
  • Мнения: 1 366
Тема стара и предъвквана и едно общо мнение за нея няма. Аз далеч не съм пример, защото съм отдавна в чужбина и на моменти, на мен самата ми е по-комфортно да се изразявам на иврит. Да не говорим, че "високия" стил на български съвсем взе да куца.
Специално обаче за теб, се порових в един сайт, където бях прочела интересна статия. Добавям ти линка тук, ако ти е интересно. Темата няма пряка връзка с въпроса ти, но  е свързана с емиграцията като цяло. Имаше едно изречение в статията, което много дълбоко ми се е съхранило в съзнанието. Та казва там авторката, която е в ЮАР : "Ние сме емигранти от България, нашите деца ще са южноафриканци с български произход, а нашите внуци ще са южноафриканци."

http://www.ide.li/modules.php?name=News&file=article&sid=1036

С това искам да ти кажа, че знаенето на езика от детето ти до голяа степен зависи от това "къде" се намираш ти спрямо "твоята" България. Дано си ме разбрала правилно.

# 18
  • Мнения: 27 524
Разбрах,благодаря ти и за линка,много е хубава статията.Сигурно и книгата  Peace

# 19
  • Мнения: 27 524
А защо да не е перфектно и без акцент?Ние сме българи все пак.Не знам,за мен това е важно.За мен не е нормално да говоря с детето си на чужд език.Но,разбира се,всеки с разбиранията си.А и когато е смесен брак е по-различно,така е.

# 20
  • Мнения: 3 371
А защо да не е перфектно и без акцент?....
Защото и малцина в Бг го владеят перфектно и без акцент Wink. За писане - изобщо да не говорим.
В крайна сметка това си е ваше виждане на нещата.
За мен - не е проблем. Ако му трябва - ще го научи. Така си мисля аз. Но няма да седна да се кахъря отсега.

# 21
  • Мнения: 27 524
А,в такъв смисъл да,така е.Не че се кахъря,но ако не го почна от малък и говори само чуждия език,той сам няма да седне да полага усилия да го научи на дърти години  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт