Как да помогна финансово на приятелка без да я обидя?

  • 3 850
  • 55
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 30 209
здравейте,

моля за съвет. Искам да помогна финансово на приятелка, но без да я засегна.

Ситуацията е малко деликатна, тъй като става дума за здраве. Приятелката ми е малко особена по характер. Тя не желае да се знае за болестта й, не може да работи, защото заболяването не го позволява, живее с родителите си, защото има нужда от ежедневна помощ и не се справят финансово (или поне се справят много трудно). Последното го знам от сем-то й.
Миналият месец успях да дам сума, но с уговорка, че е за Коледен подарък, който тя сама да избере.

Сега искам пак да помогна, но тя не дава и дума да кажа по въпроса  Rolling Eyes

Чудя се как да постъпя   newsm78

# 1
  • Мнения: 10 547
Благодордно и похвално!
Предложи ги на семейството й.

# 2
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 698
Дай на семейството и  Peace
Като помолиш да не казват, че са от теб.

# 3
  • Мнения: 6 627
и аз мисля, че сама си намерила отговора - дай парите на някого от семейството ѝ, без да го караш да се чувства неудобно. просто кажи, че приятелката ти е много скъпа и много я обичаш и искаш да облекчиш някак си изпитанието, през което преминава. не е нужно да обясняваш, че помагаш и т.н., това е ясно. ако не искат да приемат пари така на ръка, може да платиш нещо вместо тях, напр. престой  санаториум, да купиш лекарства, дрехи или друго.  Peace

# 4
  • Мнения: 18
Всеки месец има някакви празници. Все ще измисляш някакъв повод за подарък и ще ги даваш на семейството и. Нямаш друго избор, щом тя не ще и дума да става. Разбери че тук говорим за достойнство и най-глупавото което можеш да направиш, е да се опитваш да го сломиш.

# 5
  • София
  • Мнения: 30 209
Говорих с майка й по този въпрос (преди около 2 месеца), но тя жената се притеснява:

1. Да вземе парите.
2. Страхува се, че приятелката ми все някога може да разбере и ще я обвини, че е взела без нейно знание.

Аз пък се притеснявам, че АКО разбере, ще си развалим приятелството  Rolling Eyes

Много деликатни хора са, не ми се иска да ги засегна, а искам да помогна, защото ежемесечно й се правят процедури, които се заплащат. Чудим се (с мъжа ми) как да стане  newsm78


Всеки месец има някакви празници. Все ще измисляш някакъв повод за подарък и ще ги даваш на семейството и. Нямаш друго избор, щом тя не ще и дума да става. Разбери че тук говорим за достойнство и най-глупавото което можеш да направиш, е да се опитваш да го сломиш.

Ето, това не искам да става т.е. да нараня достойнството й  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 6 214
Непоисканото добро е деликатна работа. Благородно е, но не се знае на къде ще избие.

# 7
  • Мнения: 6 627
ако притеснението на майката е, че приятелката ти може да разбере за даденото, я увери, че това си остава между вас двете, ако не излезе от нея самата, няма никой да разбере.
а не може ли някак да платите тези процедури напр. по банков път и да дадете бележката, ако майката не иска да взима пари.

# 8
  • Мнения: 6 636
Вариант да не е директно с пари ,а примерно отиваш да я видиш и носиш нещичко ей така ?

# 9
  • Мнения: 5 435
Missence, момичето има късмет, че има приятелка като теб! Много благородна и похвална постъпка.
Говори директно с приятелката си, настоявай, накарай я да те почуства още по близка.
Няма нищо срамно да приемеш помощ от приятел, още повече че става дума за здраве.
Дано има повече хора като теб.  Praynig


# 10
  • Мнения: 6 833
Доста кофти ситуация. И аз мисля, че е най-добре да ги предложиш на семейството й. Друг вариянт, който ми хрумва е да се опиташ да ги предложиш под формата на заем, в случай, че семейството се притеснява да вземе парите. Поговори с нея и се разберете, че сега здравето й е най-важно, пък когато се оправи ще ти върне сумата. Надявам се да намерите решение и приятелката ти да се оправи. Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 30 209
sylviana, процедурите се правят у тях т.е. плаща се след процедурата. Аз нямам възможност толкова често да я посещавам (за съжаление).

Вариант да не е директно с пари ,а примерно отиваш да я видиш и носиш нещичко ей така ?

Мислила съм го, НО те имат нужда от финанси за процедурите. Иначе аз при посещение нося, но то е нещо символично (почерка и т.н.).

Непоисканото добро е деликатна работа. Благородно е, но не се знае на къде ще избие.

Това имам предвид и аз  Embarassed

Dеssy Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ, за съжаление няма лек, но може да се забави развитието  Confused (но това е друга тема)

Още в началото (когато разбрах) бях дала на майка й една символична сума, защото уж нямах време да купя нещо за почерпка и тя жената се разплака  Rolling Eyes

Ох, мисля го от месеци и нищо не измислям  Embarassed

# 12
  • Мнения: 6 833
Съжалявам, че е такова положението. Възможностите ти са или да дадеш тайно на семейството, което според мен обаче не е хубаво, защото рано или късно приятелката ти ще разбере и мисля, че това ще я нарани и обиди, и то не само спрямо теб, но и  спрямо семейството й, което е крило от нея.

Според мен по-добре поговорете с нея, опитвай се  да я убедиш да приеме помощта. Като чета, няма да ти е лесно, но не знам как ианче де постъпиш. Ако имаш възможност посъветвай се и с психолог, който да ти каже как най-правилно и деликатно да я убедиш.

# 13
  • Мнения: 241
Според мен няма деликатен начин. Най-добре и кажи директно, че имаш нужда от приятелка като нея и че пари се изкарват, но приятелки не. Благородно е това, което искаш да направиш и не смятам, че и накърняваш гордостта. Никой не иска да е болен, а болестта не си избира да дойде в момент, в който си добре финансово.
Бъди честна и не приемай не за отказ. Ще има сълзи, ще има сърдене... но ако това е цената, за да и се запази живота, мисля че си заслужава.
Успех

# 14
  • София
  • Мнения: 30 209
За още едно даване ще измисля повод, защото има РД, но това не е решение.

Valya_P, постоянно се разправяме по този въпрос. Директно, недиректно...... Rolling Eyes Мисля скоро да я посетя и пак да бъда директна, пък да видим. В крайна сметка никой не знае, кога ще му потрябва помощ и от кого  Rolling Eyes Казвам й, че тя се е реванширала през годините с морална подкрепа (била е в хубави и лоши моменти до мен), но тя казва, че сега иска същото и от мен  Embarassed

Да не говорим, че постоянно се разстройвам при посещенията  Embarassed Опитвам се да се държа, но тя усеща и не й е приятно  Rolling Eyes

Нямам думи просто  Embarassed

Поне го споделих тук, че ми тежеше много  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт