Въпросче за цвета на очите на бебо

  • 2 303
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 781
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).
при двама синеоки родители -да(ако детето е с тъмни очи- работата на майката не е чиста  Wink ), но при двама тъмнооки - детето може да е със сини очи. Въпроса е да ги има и в двата рода.....
Едно от малкото доказани неща в генетиката е цвета на очите.

# 31
  • Мнения: 8 505
Дали очичките му могат да изсветлеят или задължително потъмняват с времето?

Ако окончателно ще е със светли очи,нормално е да изсветлеят.Моето диване се роди с много тъмносини (почти черни) очи,а сега са наситено сини.А това опровергава и споменатото по горе,че светлите деца се раждали със сиви очи.

# 32
  • София
  • Мнения: 596
Александър се роди със сини очи и светла коса, почти бяла. Засега е още такъв, може би косата ще потъмнее  Hug

# 33
  • Мнения: 2 407
До 6 месец ще разбереш, ако му останат светли, значи ще са светли!

# 34
  • Мнения: 318
Нашият татко е синеок, а аз черноока. На първото ми детенце си пролича цвета, чак в 6 месец макар, че бяхме на адаптирано мляко. Станаха тъмно кафяви като моите.
Сега татито има втори шанс за поправка, ще видим, с какви ще е бебчо.

# 35
  • Мнения: 1 422
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).

Доминантен ген означава, че има надмощие, но ако е предаден изобщо на плода.

Пример - Моят баща е тъмен и съответно с черни очи като е взел тази "окраска" от баща си, но майка му беше много светла жена и по този начин носи един доминантен и един рецесивен ген (един силен и един слаб). Майка ми е светла, двамата й родители са такива и следователно носи два рецесивни гена (два слаби гена). При нашето "създаване" и двете сме се сдобили само с рецесивни гени и сме със светли очи. Слаб не означава, че не се предава той, а че при наличие и на двата, силният ген надделява в своето проявление.

В този смисъл двама тъмни родители спокойно могат да имат светли деца, при условие че те самите са имали по едни светъл родител и именно този ген се е предал на бъдещото поколение. На предаването никой не може да влияе освен Дядо Боже  Hug Така в тъмни родове понякога се появява светло отроче, носейки някой отдовна забравен и промъкнал се във времето ген и от  двете страни.

Нашата раса - европеидната, е рецесивна. Най-силен ген при нашата раса е червеният - като на Пипи, след това идва тъмният и последен е светлият. Другите раси са доминантни - тези на азиатците и негроидната. По този начин ако човек от нашата раса има дете с човек от другите, тяхната особеност задължително ще се забелязва - в цвета на кожата, във формата на очите - това са най-типичните белези. Има и други. Като обаче доминантната в белезите различни от цвета на очите, няма да е чиста, както е при формата на очите, носа, устата.

# 36
  • Мнения: 1 422
Нашият татко е синеок, а аз черноока.... Сега татито има втори шанс за поправка, ще видим, с какви ще е бебчо.

В твоят род има ли светлооки? Ако не  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy - тъмноочко расте в коремчетоооо

# 37
  • Мнения: 4 358
При Оги цветът се оформи доста след като бях спряла да го кърмя, може би година. Роди се с тъмно сини очи, сега е с пъстри (зелено и кафяво).
Мъж ми се е родил с много тъмни очи, а в пубертета са му станали зелени с малко кафяво около зеницата... т.е. има време за пормяна  Wink

# 38
  • Мнения: 513
Малката се роди  с тъмно сини очи , впоследствие се изсветлиха .Аз съм с кафеви очи , таткото е със сини - знам ,че по принцип тъмния ген доминира над светлия , но в моя род баща ми е със сини и така малката извади късмет  newsm08

# 39
  • Мнения: 827
  Очите на Дани престанаха да се променят някъде към 5 месец. През това време минаха през всякакви нюанси- първо бяха небесно сини, после станаха много зелени  Shocked, а после и пъстри, докато накрая станаха кафеви. И така са вече повече от 6 месеца. Но от друга страна, детето на моя приятелка се роди с много светло сини очи и изобщо не се промениха и до сега-вече е почти на 1 год. Така че, май че точно правило няма.

# 40
  • Мнения: 449
Пълна мистерия!!! Shocked Аз съм със светли очи (както и целия ни род) и се надявах малката да вземе моя цвят, но ... уви! Таткото не ми даде никакъв шанс!

И при моята дъщеря беше така. Цвета на очите се промени, когато стана на 9мес. До тогава й бяха сини.

# 41
  • Мнения: 2 952
Пълна мистерия!!! Shocked Аз съм със светли очи (както и целия ни род) и се надявах малката да вземе моя цвят, но ... уви! Таткото не ми даде никакъв шанс!
Виж тук и тук Confused


WOW! Grinning

# 42
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Моят син се роди със сиво-сини очи и сега, 2 месеца по-късно, отново е със сиво-сини,но по-светли,какъвто всъшност е и моят цвят. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 910
Дъщеря ми се роди със сиво- сини очи и няколко месеца след това си станаха небесносини. Аз съм със зелени, а таткото със сини очи.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 308
На дъщеря ми очите още нямат определен цвят.Не мога да разбера кафяви ли са или зелени

Общи условия

Активация на акаунт