Детските ясли – въпроси, отговори, опит, споделяне и т.н. на едно място

  • 31 772
  • 726
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 540
Здравейте. Искам да попитам дали може детето ми да бъде отписано от градина/ясла ако не е посещавало нито един път ДГ. Приет е, но не желая да го пускам и искам да си пазя мястото. Не желая да си прекратя майчинството предварително, а чак догодина като направи 2г(което е март).
Пусковия срок е 15 ноември, но за да давам бележки от ЛЛ трябва да го пусна един ден. Ако го пусна, трябва да уведомя НОИ.
Също така детето все още няма последните две ваксини, които ще бъдат сложени по натам. Ако до пусковия срок детето няма сложени ваксини имат ли право да го отпишат те?
Благодаря ви.
Ами ако директорката прецени  може да ви махне .В крайна сметка как да съществува детската градина като от 30 деца по списък присъстват  не повече от 8 .Да не говор че има семейства които им е належащо децата да ходят на детска градина за да работят. Peace

# 481
  • Мнения: X
Здравейте, от вторник тръгваме на ясла- първа яслена група. Имат ли практика са ги хранят?

# 482
  • Мнения: 7 987
Хранят ги, разбира се Simple Smile

# 483
  • Мнения: X
Хранят ги, разбира се Simple Smile
Благодаря... Ние не се храним самички.. Още мама/тати ни хранят

# 484
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Моят беше от тези деца и донякъде все още е. Да речем понякога може да му се догади от супа, защото е рядка, а има парченца. Но допреди няколко месеца имах същия проблем с непасираната храна, просто отказваше да яде непасирана манджа. С гризането и дъвченето на банани, сухари, бисквити и т.н. нямаше проблем, но това, което се яде с лъжица трябваше да е гладко. Бях се хванала за главата буквално, до година и 7-8 месеца му вземах 1-ва група от ДК, защото втора отказваше да я яде. Постепенно преодоляхме проблема, просто в един момент привикна и към непасираното.
muguet,
не могат да го отпишат, просто може да си поседи гладен, докато свикне. Но мисля, че примерът от другите деца е голяма работа и скоро-скоро ще свикне да яде непасирано.

Благодаря за отговора. Това ме успокоява, че не могат да го изгонят. Но ние сме по-тежък случай - отказваме/повръщаме/ и солетки, бисквити, корички хляб, плод, всичко което може да стане на парченца в устата му... А в яслата, и аз се надявам на разбиране от страна на персонала и на примера от другите дечица.

Скрит текст:
Иначе баща му иска да го водим на специалист, защото това не било нормално за толкова голямо дете, но аз мисля, че  просто още не е готов. Като се има предвид, че все още няма нито един кътник в устата, то с какво да дъвче горкото.

# 485
  • Мнения: 7 987
Според мен е по-добре да го заведете на специалист и баща му да не се окаже прав, отколкото да не го заведете и баща му да се окаже прав.

# 486
  • Варна
  • Мнения: 25 241
По принцип има специалисти по проблеми с детското хранене. Проблем това е дотолкова, доколкото просто е трудно да го нахраниш такова дете Mr. Green А и съм чела, че проблемите с храненето (приемането на твърда храна) оказват влияние и на проговарянето, защото нещата са свързани. Аз се бях засилила на логопед зимата, защото и банани не искаше да яде, хапне парченце-две и започва да плюе. Бисквитите ги отхапваше и ги плюеше, ей такива неща. Дори не помня кога започна да яде човешки. В интерес на истината и с говоренето сме назад, сега започна да прави кратки изречения, да се обръща към хората конкретно - мамо, тате, дядо, досега по-лесно му беше да каже Ъъъъъъъ. Та така. Ако се притеснявате заведете го на специалист, просто за да ви даде насоки как да действате и по-бързо да привикнете към твърдата храна.

# 487
  • Мнения: 324
Това, че няма кътници още, не е от значение за приемането на храна на парченца. Те и един зъб да нямат, венците са достатъчно здрави, та да смачкват храната. (на моята първото зъбче й проби на годинка).

# 488
  • Мнения: 540
Здравейте
Искам да попитам, може ли детенце записано в ясла да бъде „изключено”, защото не е готово да я посещава?
Питам, защото от октомври тръгваме на ясла, а имаме проблеми с храненето и заспиването. По отношение на заспиването проблемът е, че следобед все още не може да заспива сам (вечерно време си заспива, но това не касае яслата   Simple Smile).
А що се отнася до храната - на 1г. и 7 м. сме и все още не може да яде храна, която не е гладко пасирана – не, че отказва или че е някакъв каприз, ами направо си повръща цялата храна заради парченцата. Случвало се е да повръща три пъти на фонтан по време на едно и също хранене… И ако на лелките не им се занимава да му мачкат храната с виличка, наистина не виждам как ще го нахранят. Сигурно след третото повръщане ще ми кажат да си го взимам и че те няма да могат да
го гледат.
Ами това е ваше задължение да си научите детето да дъвче.Ако е картоф да го смачкат ами я си представете грах боб как точно да стане.Пък и тази леля да няма едно дете за гледане .Значе хранене отучване от памперс си е задължение на родителя.А персонала в детската да подържа това на което е научено от вкъщи.Смятам че работат на радителя е да приучва детето на навици  а вие докато му пасирате няма как да очаквате персонала да ви помогне ....нищо лично Peace

# 489
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Който не се е сблъсквал с това лично просто няма право на такива категорични изказвания според мен. Какво означава, че е моя работа да го приучвам? Децата, изобщо хората са различни. Ако едно охотно приема парченцата друго се дави и плюе постоянно. Какво се очаква от майката - зорлем да му бута парчеляците, докато се отврати от храната изобщо? Много добре ми е ясно за какво става въпрос, минала съм през това. И не, не съм съгласна, че е моя вината, задето детето ми отказваше непасирана храна. Когато беше по-малък, докато връстниците му нагъваха той дори отказваше да вземе в ръка солета, бисквита, каквото и да е, отказваше и да опита, когато аз му подавам. Насила ли трябваше да му я набутам в устата? Просто има такива деца, рано или късно се израства, никой не е останал да яде пасирано до първи клас. Един специалист по храненето, ако е читав наистина би могъл да даде насоки на родителите как да преодолеят по-бързо и лесно проблема. Но със (само)обвинения не става.

# 490
  • Мнения: 7 987
Да, вярно е това, че който не се е сблъсквал, няма право на такова мнение, но... Моето дете също отказваше парченца като беше на 8 месеца и ако бях продължила да му пасирам, щяхме да стигнем до вашето полжение. С много търпетие и упоритост, детето ми се научи да дъвче. Не съм я насилвала или нещо такова. Просто много и обяснявах и правихме много опити.

# 491
  • Варна
  • Мнения: 25 241
А ако аз бях спряла да пасирам на моето дете, когато беше на 8 месеца щеше просто да откаже да яде и да мине само на кърма  Wink

# 492
  • Мнения: 7 987
Е, едва ли щеше да е точно така. Нали и каши е яло. Те са гладки. При нас ставаше въпрос само за обяда.

# 493
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
Децата в яслата толкова се променят. Стадното чувство е много силно. Вкъщи се давихме е повръщахме от почти всичко. Ядеше само пици и други глупости. А там яде всичко, абсолютно всичко. За 3 седмици почти махнахме памперса. Лелките ми казаха да не нося повече, а аз вече година се опитвам да и го махна. Вкъщи ходи с гащички, но така и не се научи да казва. А сега си казва сама. Заспива спокойно сама на яслата, а беше свикнала някой да я гушне. Даже започна да се завива, което също ни беше проблем..въобще според мен няма нужда от притеснения. Ние дълго пасирахме..може би до година и половина и после изведнъж мина в обратната посока. Само сухотии и без манджички..така, че според мен изчакай да видиш как ще понесе яслата. Съвсем възможно е да не си познаеш детето там Simple Smile

# 494
  • Мнения: 2 358
А ние за 3 дни на ясла върнахме напълно памперса. Както си ходеше с гащи вкъщи и пишкаше, когато го сложа на гърне, така сега като види гърнето или тръгнем към тоалетната и почва да пищи истерично да се дърпа, огъва и реве - ако успея да го сложа на гърнето става и бяга още в първата секунда, отива в някоя стая и се изпикава на пода. Е нямам намерение да му го причинявам, нито на него, нито на себе си. Надявам се скоро да забрави и да вземе пример от другите деца, но в никакъв случай няма да го натискам на гърнето, докато пищи....

Общи условия

Активация на акаунт