Подкрепа за Ели и Мегън

  • 39 875
  • 768
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2 849
Макарон, има ли разглеждан досега такъв казус в ЕСПЧ с насилствено осиновяване? Каква е практиката? Разбира се всеки случай е отделен и специфичен, но все пак.

# 766
  • Мнения: 5 018
Известни са ми три, сигурна съм, че са десетки, но не съм имала такъв случай и съответно не съм проучвала в детайли практиката на съда - която е пословично менлива така или иначе. При единия случай Австрия беше осъдена и детето върнато на биологичните родители, но особеното беше, че социалните бяха извели детето само и единствено поради бедност плюс сериозни съмнения за дискриминация - семейството бяха някакви имигранти от някоя балканска страна, забравила съм подробности.

Другите два случая напомняха повече този на Меган, единият беше от Англия, другият от Германия. Тезата на съда беше, че националните органи по закрила на детето разполагат с широка оперативна самостоятелност да преценяват интересите на детето и че имат повече капацитет, опит и знания да решат от съдиите на ЕСПЧ, съответно решението не беше в полза на ищците. И в двата случая беше важен член 6 - да се докаже, че биологичните родители са имали възможност да обжалват решението на социалните в съда и че делото не е било несправедливо /fair trial/. Като цяло, предполагам съдът не би се юрнал да анализира становището на социалните - те са юристи, не социални работници и психолози, нямат компетенциите да го правят и не знам за случай, в който са го правили.

Ако някой се интересува от имената на делата да ги чете, с удоволствие ще потърся как точно бяха, но в момента не мога да отворя HUDOC /базата данни на ЕСПЧ/ от офисния си компютър.

# 767
  • Мнения: 2 849
В момента единствения шанс Меган да бъде върната на Ели е ЕСПЧ. ЕСПЧ, ако намери нарушение, може да присъди три неща или комбинация от тях: 1) обезщетение, 2) преразглеждане на делото в съответната страна-членка, т.е. Англия, или 3) да присъди връщането на Меган на Ели. Последното е малко вероятно, но съществува като възможност, ако е имало наистина съществени пропуски при делото, както твърди Ели.

Все пак има възможност и вероятност да стане. Дано да успеят да придвижат случая и да бъде разгледан без да се губи време.

# 768

Общи условия

Активация на акаунт