ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 31]

  • 62 188
  • 790
  •   1
Отговори
# 75
# 76
  • Мнения: 2 487
Още снощи го разгледах и попаднах на добри предложения,  но досега не съм ползвала услугите на сайта и не знамм дали е надежден.  Имате ли опит с него?

# 77
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 592
Още снощи го разгледах и попаднах на добри предложения,  но досега не съм ползвала услугите на сайта и не знамм дали е надежден.  Имате ли опит с него?
Христос воскресе

Алетеа, сайта е един от най-сигурните,аз лично съм го ползвала без проблем,така,че,ако ти е харесало нещо не се притеснявай,а резервирай.
За този сайт също имаше добри отзиви
https://www.airbnb.co.uk/

# 78
  • Мнения: 99
amarinova smile3501 снимките са прекрасни. Даде ми страхотна идея с кафенетата до Сюлеймание за което благодаря. Вече и аз започвам да броя дните Hug

# 79
  • Мнения: 3 294
Здравейте и от мен , и нашия престойв Истанбул приключи ....и сега съм в лека депресия от това Wink
Ще разкажа набързо за третото ни посещение в този магнетичен град   Heart Eyes
Тръгнахме от Бургас рано сутринта , нямахме проблеми с преминаването на границата и се запътихме към магистрала и като ни заваля един дъжд , навсякъде около нас едни черни облаци ....можете да си представите какво ни беше  ooooh! но в момента в който наближихме Истанбул , времето ни се усмихна и през трите ни дни беше приказно , слънчево и топло  Sunglasses Буквално времето беше с нас  Party
Бяхме отседнали в нотел Кая , Аксарай . Стаите бяха по-добри от предните хотели в които сме били , но за сметка на локацията . Трамвая беше отново нашия най-добър приятел  Joy Веднага се отправихме към Емиргян , трамвая спирка Findikli и след това автобус 22 , който прави страхотна обзорна обиколка по крайбрежната .Таблото работеше , ползвахме Истанбулкарт , нищо друго не се приема , нито плащане на шофьора , нито билети . Един съвет като наближи тпирка Емиргян освен че ставате , натискате и бутона за да спре автобуса , НЕ спират ако не го направиш . Парка е наистина много хубав , но ще разочаровам тези които им предстои посещение следващата седмица , като кажа че там лалетата са почти прецъфтели , само на по сенчестите места са все още добре . Сравнение с другия парк Гюлхание , там са в пълната си красота и на мен като че ли ми хареса повече там , макар че Емиргян има страхотна панорама . Вечерта имахме платена ексурзия до Левент , Ортакой , качихме се отново на Сапвир и направихме обиколката с хеликоптер , който не го е правил горещо препоръчвам . На д угия дн доста изморих компанията ни , сутринта излязохме , закарахме ги до Долмабахче , там имаше огромна опашка и доста почакохме , след това тур по Босвора от Еминьоню , балък екмек Wink Султанахмед , Синята джамия , Света софия , парка Гюлхание , потеглихме към Таксим , използвах съвета от тук и отидохме с автобус до там от спирка Аксарай на Трамвая от кръстовището надясно , НО тук съвета ми е да махнете на автобуса който искате да хванете , понеже не спират на всяка спирка , отново саво Истанбулкарт приемат . Слязохме на Таксим , хапнахме на Истиклял в едно много приятно ресторантме и влязохме в тълпата по Истиклял Simple Smile Извървяхме я цялата , групата не искаше да търсим френската улица и я пропуснахме този път . Последва кулата Галата , точно преди залеза , но не успяхме да се качим , понеже имаше километрична опашка , моста Галата по залез .... уникално преживяване и хванахме трамвая .....събота вечер в трамвая е ...меко казано претъпкано и въпрос на оцеляване . Въоръжете се с доста търпение , бъдете по напористи при слизане и качване , и приемайте нещата с усмивка , защото ако се ядосвате на навалицата (а тя е навсякъде ) ще си развалите престоя . Вечерта ни завърши на МАДО , с торти , сладолед и кюнефе , напълно заслужени след 20те километра които извървяхме през целия ден  Blush
На следващия ден посетихме двата мола Форум и Флория , който не е ходил Флория е много красив Мол , на брега на Мраморно море , там пихме кафенце , понеже сме влизали в аквариума , влязохме този път в другия аквариум Тюркоазу , мое мнение е че новия Аквариум е по-добър и по красив .
По повод моловете Мол Истанбул ще отваря на 16 май .
Това е от мен , снимките все още не съм ги свалила . Дано не съм ви утекчила  Blush

# 80
  • Мнения: 222
 Hug Mindi много хубав разказ! Simple Smile

# 81
  • Мнения: 5 138
Минди  Hug откога те чакам  Laughing
страхотно , че времето е било с вас, дано и при мен е така, за Емиргян виждам от камерите , че лалетата преминават, но не се отказвам от него заради красивия маршрут по който вървят автобусите дотам, ако имам време ще скоча до Гюлхане.
Чакам снимкииии  Hug

# 82
  • варна
  • Мнения: 18
минди разказа ти е невероятен никакво отегчение Grinning напротив следва6тия уикенд и аз съм там за трети път малко големичка групичка сме  baby_neutral но да се надяваме че всичко 6те е ок нямам търпение после 6те разказвам

# 83
  • Мнения: 3 294
Дано съм била полезна с разказа си   Hug ( въпреки правописните грешки  Blush ....понеже пиша от таблета и не използвам проверката на правописа  Whistling )

Нели , наистина маршрута на автобуса до Емиргян е уникален , даже по-добре се запознаваш с крайбрежната от разходката с корабче , ние се качихме в празен автобус , седнахме от страната на къщите , а на връщане от страната на Босфора ...и гледахме  Heart Eyes Дано успеете за Гюлхание  Peace А за времето не се притеснявай , при прогноза 2 дни над 50% дъжд ...не ни валя нито веднъж , напротив върнахме се с тен на лицето  Mr. Green

Снимките и аз не съм ги видяла , а нямам търпение , дано днес ми остане време да ги сваля и пооправя  Blush

# 84
  • Мнения: 99
 Mindi много се радвам, че сте си изкарали добре. Аз вероятно съм пропуснала, но можеш ли да дадеш малко повече информация за този нов Мол Истанбул къде се намира и още един въпрос до Мол Флория с какво се придвижвахте?

# 85
  • Мнения: 3 294
Мол Истанбул се намира на главната артерия по която влизаме , смея да кажа , че е в началото на Истанбул , далеч от историческия център , но е Огромен  Shocked ..... ще бъде най-големия Мол в Истанбул , незнам какво ще има вътре , но предполатам предвид размерите му , че ще е доста впечатляващ , споменах го просто като факт , ако някой се интересува  Grinning Той е свързан и с един огромен комплекс от високи жилищни сгради ...целия проект и доста впечатляващ  Crazy
До Мол Флория ходихме организирано , и той и далечко от историческата част  ooooh!

# 86
  • Мнения: 0
Нова съм в темата, въпреки че многократно сме посещавали със семейството ми този забележителен град Истанбул. В началото на месец май отново сме организирали посещение в Истанбул. В тази връзка бих искала да помоля Минди да помогне с обяснение как се стига до МОЛ Флория /по възможност от отправна точка площад "Таксим"/.
Моля и за предложения за интересни и спокойни от туристи места, които можем да посетим, извън традиционните такива в Истанбул. Предпочитам места с изглед към Босфора.
Благодаря!

# 87
  • Мнения: 539

В миналата тема попитах някой знае ли метростанцията на Мармарай в Юскюдар дали е пешеходно близо до Кадъкьой, но не получих отговор.



Христос Воскресе!

Може би късно се включвам,но мога да споделя ще ако се ползва Мармарай е по добре да се слезе на последната спирка на азиатската част,която се оказа много по-близо до гара Хайдар паша а и от там до Кадъкьой.



И само да кажа тъй като нашия хотел беше от горната страна на Орду спирка Vezneciler се оказа много удобна.

# 88
  • Мнения: 5 173
Запис пак при вас.
На 5 май тръгваме. Запазихме за 3 нощувки в Емет хотел, беше препоръчан от 1 господин, ако не се лъжа.
Моля някой, който е пътувал от Пловдив да каже в колко часа тр да тръгнем г-д, за да сме там по обед. Ще водим и госпожицата в подписа ми, тя ми е голямото притеснение...

# 89
  • София
  • Мнения: 13 148
Христос Воскресе!   easter

Missmarina, пропуснала съм питането ти, но разстоянието между Юскюдар и Кадъкьой не е съвсем пешеходно. Крайбрежна алея има само между Харем и Юскюдар. Към Кадъкьой е нещо като индустриална зона и поне аз не бих се разхождала натам.

Шушулче, 6 часа е пътя. Тръгнахме в 11 и стигнахме около 5 часа. На връщане тръгнахме около 4 следобед и около 22,30 си бяхме в къщи, но чакахме доста на границата. В 19,30 часа нашите митничари се сменят и започват работа след 20 часа.  Sad

Didimitrowa, новият мол Истанбул няма как да не го забележиш, защото буквално вади очите.  Laughing От ляво на пътя е (при влизане в града). Но хич не ми се видя пред откриване. Не знам как ще се справят в оставащите дни. А за мол Флоря трябва да се гледа транспорта до Аквариума, защото доколкото знам са залепени. Или бъркам?  newsm78

И ние се върнахме преди 4-5 дни. Случихме прекрасно време, но се очакваше, защото резервирахме хотел в последния момент, след като видяхме, че според прогнозите има повече от 3 слънчеви дни. Отседнахме отново в Султанахмет, където може да се паркира безплатно на улицата. Хотелът беше леко разочарование, но най-вече защото имаше оценка 8,1, снимките му в Букинг бяха много "лачени" и нашите очаквания бяха големи. Мисля, че има някаква манипулация с цифрата. Преди 4 години и наша много отрицателна оценка за хотел в Алания беше изтрита. Аз бих дала оценка около 6. Ако нямахме големи очаквания, със сигурност щяхме да сме доволни, защото все пак сме платили 70 лева за стая с включена закуска и знаем как изглеждат хотелите от тази ценова категория. Иначе всеки ден сменяха чаршафи и кърпи, почистваха, но захабеното си оставаше. Хотелът се казва Фемили Истанбул и в стаите има много легла. Дори мисля, че всички стаи са фамилни, защото ние сме двама, а ни настаниха в стая със спалня и двуетажно легло с нормална дължина като за две деца. Учудихме се, а момчето каза, че всички били такива. Иначе беше на 4-5 минути от Синята джамия.

За лалетата момичетата вече са писали - попрецъфтели са. Белята, бяха по-зле и от миналата година.  Wink Емиргян беше пълно разочарование - увехнали лалета (очаквах го и не това ме разочарова), разнообразие най-вече като цветове, но не и като видове (сравнявам с миналата година) и безумно много хора. Задръстването започна 2-3 спирки преди Румели Хисар. Предположихме, че е заради светофара за улицата, по която се тръгва към моста. Подминахме го, но задръстването продължи. Не издържахме и слязохме от автобуса. Оказа се, че е заради Емиргян. На първата алея в парка имаше 2 колони от коли и автобуси   Shocked, чакащи да паркират. Опашката излизаше на крайбрежната улица. Съответно и хората в парка бяха многократно повече от миналите години.  Sad

Иначе видяхме много нови неща. Ще се опитам да ги изброя:

1. Музеят Карие/Хора - най-после му дойде редът и ни хареса много. Мозайките са великолепни. И все пак ме "гложди" един въпрос - не се ли влиза в нещо като централна зала на църквата? Това, което можеше да се види всъщност бяха по-скоро предверие и страничен коридор. Имаше скеле около самата църква и си личеше как се влиза през временен вход. Без да искаме се набутахме през някаква врата, където имаше табелка с името, влизаше се в двор и си личеше, че е имало каса за билети. Една жена ни изгони и ни посочи, че се влиза от другаде. В момента билети се продават в ламаринена будка на площадчето пред църквата.

2. До музея отидохме с ферибот и по пътя видяхме църквата "Мария от Влахерна" и културния център Молла, който се споменава често в темата като Езелското място.  Laughing Очаквах повече и от двете. Църквата е мноооого реставрирана и ако не беше аязмото вътре, по нищо не личи, че е стара църква. А от Езелското място очаквах по-хубава гледка. Бях се наточила поне кюнефе да пробваме, но беше 1 час след закуската в хотела и не можехме да хапнем каквото и да е.

3. От Карие се вижда крепостната стена. Отидохме и се качихме на едно от местата. Там вече гледката си заслужаваше.

Кварталът с горните забележителности е твърде "живописен" и може би бих си го спестила ако отново ходя в тази посока.  Mr. Green Близо до Карие има по-централни улици с автобуси. От ферибота се налага да се мине през доста мизерни местенца. Дори и котките бяха кльощави, мръсни, болнави и много страхливи.  Wink

4. Света Ирина (в двора на Топкапъ) - много впечатляваща, но 20-те лири вход са ѝ твърде много. За 15 лири в Карие се вижда многократно повече.  Wink Влиза се само в централната зала, в която има сцена и навсякъде другаде са навързали въженца, за да не се ходи. Има втори етаж като в Света София, където сигурно е хубаво, защото църквата е с доста внушителни размери, но и пред стълбите имаше въженца.  Sad

5. Малката Чамладжъ - бива, но голямата е по-впечатляваща. Гледката се вижда най-вече ако се седне в един от двата ресторанта. Няма площадка за наблюдение като на голямата. Добре че нямаше много хора и надникнахме между масите. Гледката е към Принцовите острови. Транспорт - от Кадъкьой 3А и 3В от по-близката автогара до Хайдарпаша, перон 2. Ако някой реши да ходи, първо да погледне разписанието на автобусите, защото са нарядко.

6. Паркът Гьозтепе - това беше приятната ни изненада тази година. Не е голям, може би е с големината на парка Заимов в София. Разположен е е между булевард Багдат (Баъдат), който е еднопосочен и е от Бостънджъ към Кадъкьой и булевард Opr. Cemil Topuzlu, който е близо до крайбрежието и е с посока Кадъкьой- Бостанджъ. Паркът е направен с много мерак. Освен многото лалета, които бяха и разнообразни като видове, имаше аквариуми с рибки, чудесен детски кът и т.н. Някога ще ви покажа снимки, за да се убедите сами.  Wink За парка има "залепен" и розариум. Входовете му са от Opr. Cemil Topuzlu Cd и някъде от средата на парк Гьозтепе. И той е мераклийски направен, но не му беше сезон. Ще е прекрасен когато дойде времето на розите.  Grinning Транспорт - 16 и 16Д от Кадъкьой. Спирката е на гърба на информационния център до пристанището.

Редеми, и аз си купих китки от Гьозтепе, от малките нарциси.  Wink Бяха прекрасни, но последния ден ги оставихме в колата сутринта, и в 14 часа като се качихме, за да тръгваме, се оказа, че сме ги "попарили".  Sad Още ме е яд, че не съобразихме, че колата се нагрява. Дано и догодина цъфнат така красиво.

7. Булевард Багдат (Баъдат) - ако някой ме пусне с вързани очи там или в Гьозтепе, със сигурност няма да позная, че съм в Турция. Не видях нито една забрадка, а хората имаха съвсем европейски вид. Хареса ми.

8. Парк Otag tepe - много приятно място. Гледката е чудесна. Обаче това е паркът с най-много забранителни табели, който съм виждала.  Laughing Имаше табели за всичко - забранено пушене, газене в тревата и т.н. Сигурно е пишело и че е забранено лягането на пейките, защото решихме малко да си починем, избрахме си една крайна сбутана пейка, на която мъжът ми си полегна. След 5 минути охраната ни се развика.  Laughing  Работното му време е до 19 часа - да не се излъже някой да гледа мост на светлини.  Wink

9. Hadiv kasri - приятно "дворче", направено на ресторант. Паркът около него беше приятен. Лалетата бяха съвсем прецъфтели. Не ни влизаше в плановете, но видяхме, че е на 2,5 километра от Otag tepe като се ходи през кварталите и няма изкачване. По пътя се минава по малък мост над магистралата и се вижда много хубаво моста Фатих.

10. Камладжъ - споменавам квартала само заради Илиева (да ме прощава ако съм сбъркала името). Така се получи, че видях квартала, слизайки от Hadiv kasri. Нищо особено. Дори нямаше много заведения за хранене, а бяхме гладни. Не бих си губила времето, за да отида там. Видях квартала и от ферибота, който тръгва от Истание, минава през Емиргян и последната му спирка е Ченгелкьой.

11. Ченгелкьой - бяхме си го набелязали от предишно пътуване, когато на път за Кючюксу ми направи приятно впечатление. И наистина е така. Много заведения, много оживено и прекрасни гледки от заведенията към моста.

12. Използвахме фериботът за коли на Идо - Еминьоню - Харем. Има крайбрежна алея до Юскюдар, която минава близо до Момината кула и заведенията с шарените възглавници. Препоръчвам като половинчасова азиатска разходка.

Да направя и малка равносметка за таблата в автобусите - возихме се 7 пъти и в 3 от тях не работеха таблата. За съжаление, единият път си пропуснахме спирката и ни се объркаха тотално плановете. Всъщност автобуса дори не мина по маршрута, по който трябваше да мине. Този ден решихме, че е наша грешката, но на следващия ден при "поправителния" специално гледахме по спирките за номера на автобуса - имаше го. Най-вероятно в часове пик някои автобуси имат промени в маршрутите, заради които не си пускат таблата. Същото се беше случило и есента при връщането ни от Миниатюрк към Таксим. И тогава таблото не работеше - беше пуснато, но спирките, които изписваше нямаха нищо общо с действителността. Тогава и автобусът не беше от тези, които отиват на Таксим, но шофьорът се провикна и всички от спирката се качихме.

За намаленията с картата съвсем ми се объркаха представите. Първи ден бяха ферибот за двама по 1,95, после автобус за двама по 1,35, още един автобус за двама по 1,35, още един автобус за единия 1,25, а за другия 1,95 и накрая ферибот 1,35 и 1,95. Как става, не знам. В следващите дни имахме само по едно намаление при повторно качване като понякога беше 1,25, понякога 1,35, а често и по 1,40.  Laughing  Вторият пътник беше за 1,95. С други думи - не търсете никаква логика.  hahaha

Последна редакция: вт, 22 апр 2014, 11:38 от Тaня67

Общи условия

Активация на акаунт