Православни пости - 5 тема

  • 62 906
  • 740
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 545
Трещи, правила съм и соево мляко и тофу.
Соевото мляко по принцип издържа в хладилник до 6 дни, а тофуто - тук вече не мога да бъда много точна, но вероятно седмица. При мен и двете бяха изконсумирани за доста по-кратко време Grinning

Домашно приготвеното тофу се оказа в пъти по-вкусно от това в магазина и "изчезна" за има-няма два дни. Изядох си го основно на препечена филийка, без сол и без никакви овкусители.

Чакам да дойдат Богородичните пости, за да си направя отново една доза. Този път ще направя цялото количество соя на тофу. От половин килограм соя се получават около 3 литра соево мляко. А колко тофу ще се получи от това количество -  не знам с точност. Вероятно около половин килограм. Ще докладвам в най-скоро време Grinning.

# 76
  • Мнения: 12 670
simpatikonia, благодаря много   bouquet Аз го правя за внучката, че не трябва да яде млечни. 

# 77
  • Мнения: 2 545
Правенето на тофу се оказа не чак толкова трудоемка работа.
С удоволствие ще се заема отново, но за следващия път съм си обещала да си подготвя съответното оборудване. Ще трябва да приспособя за тази цел някаква пластмасова кутия с дупки за оттичане на водата. На клипчето от Ютуб за правене на тофу използваха дървено сандъче на дупки, но едва ли ще намеря подобно, т.е. оригинално.

Някой има ли идея откъде може да се купи подобна дървена форма за тофу? newsm78

# 78
  • Мнения: 12 670
Виждала съм в комплект  под заглавието  - за правене на сирене + парцалче и мая . В някой голям супермаркет - Кауфланд май, може и Хит да е било.
Аз съм приспособила едни  малки цедки от магазина за 1 левче.

# 79
  • Мнения: 2 545
Виждала съм в комплект  под заглавието  - за правене на сирене + парцалче и мая . В някой голям супермаркет - Кауфланд май, може и Хит да е било.
Аз съм приспособила едни  малки цедки от магазина за 1 левче.

И аз съм ги виждала, но мисля, че комплектът няма подходящ съд.
А това с цедките е идея. На мен не ми е много важна формата, в която ще се получи тофуто, защото си го оставям мекичко. Формичката ми трябва по-скоро за удобство - да може лесно да се оттича водата и да имам подходящо на големина капаче, с което да затисна и да сложа тежест. На клипчето бяха показали, че се слага за тежест чаша с вода Grinning.

# 80
  • Мнения: 136
Здравейте!Искам да ви попитам по време на постите разрешава ли се яденето на миди,скариди...и къде може да видя рецептата за домашно тофу?Благодаря ви предварително!

# 81
  • Мнения: 2 545
Правих соево мляко по указанията на това клипче и се получи супер.
А тук можеш да видиш как се прави тофу.

Мидите и скаридите са безгръбначни животни и се разрешават по време на пост. Това се отнася както за Великия Пост, който е най-строг, така също и за Богородичния, който е втори по строгост след Великия.

Последна редакция: нд, 27 юли 2014, 20:28 от simpatikonia

# 82
  • Мнения: 427
Здравейте!Искам да ви попитам по време на постите разрешава ли се яденето на миди,скариди...и къде може да видя рецептата за домашно тофу?Благодаря ви предварително!


Аз не съм много просветена, но долкото знам  - да. Може да се ядат, защото са безкръвни - също охлюви, мед.
Мъжът ми пости от 5-6 години и яде охлюви и през Великденските пости без сряда и петък и строгите седмици.

# 83
  • Мнения: 9 991
Здравейте!Искам да ви попитам по време на постите разрешава ли се яденето на миди,скариди...и къде може да видя рецептата за домашно тофу?Благодаря ви предварително!


Аз не съм много просветена, но долкото знам  - да. Може да се ядат, защото са безкръвни - също охлюви, мед.
Мъжът ми пости от 5-6 години и яде охлюви и през Великденските пости без сряда и петък и строгите седмици.

Как така безкръвни  Shocked Имат и то синя  Laughing Wink

# 84
  • Мнения: 427
Ами не знам.  newsm78
Важното е, че могат да се ядат.

# 85
  • Мнения: 2 545
Водят се "безгръбначни", затова са позволени Grinning.
Рибата спада към друга категория и се позволява само в някои празници.
Така например през Богородичните пости е разрешено да се яде риба на Преображение Господне - 6 август, а също и на Успение Богородично - 15 август (защото празникът се пада в петък).

# 86
  • Мнения: 122
А може ли да попитам как стои въпросът с винцето? Ъм? newsm53 Кога е резрешено? По колко?  Laughing

# 87
  • Мнения: 2 545
В този сезон бих те посъветвала да наблегнеш на бяло и изстудено вино Grinning.
А то върви с риба. Така че на Преображение спокойно можеш да включеш и винце в менюто.

Принципно вино се разрешава винаги в дните, когато е позволено да се яде с олио - т.е. извън дните, когато се пости строго. Е, не бива да прекаляваме, разбира се - постът е време за въздържание, пък е и кратък - само някакви си 2 седмици.

# 88
  • Мнения: 122
simpatikonia, благодаря ти.  Hug
Много ми е приятно, че няма да си сложа още някой грях с чашка-две червено винце.(Знам за сезона, но какво да направя, бялото по не ми е на сърце).  Simple Smile Рибка няма да включа, вегетарианец съм от години, зер много обичам всякакви животинки, гадинки и зверчинки и ми е много драго да са си живи и здрави, да тичкат, да хвъркат, да плуват околовръз и ако може и аз край тях.  Grinning

# 89
  • София
  • Мнения: 864
Здравейте,
от известно време не съм се включвала в темата, но не ми остава време.
Обаче дойде момента отново да се включа в постенето и започвам от утре.
Успех на всички и лек пост!

Общи условия

Активация на акаунт