Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте,
синът ми е на година и един месец. Кърмя от изписването от болница, първите 6 месеца беше само на кърма, след което постепенно го захранвах. Като цяло, никога не е проявявал завиден ентусиазъм към твърдите храни, предпочитал е кърма. Това продължава и до днес. Има някои храни, които харесва и яде с по-голямо желание, но е изцяло непредсказуем. Има дни в които яде повече, но има дни в които отказва да се храни с друго освен кърма. Все още суче често, на поискване денем и нощем. Но с напредването на възрастта му, започват да се промъкват съмнения (със съдействието на всички около мен), че не е нормално той да е толкова злояд, че е недохранен, и т.н. Засега не мисля за отбиване - по-скоро се притеснявам, дали се храни пълноценно...
Според педиатъра ни, синът ми се развива нормално, на ръст и тегло е в границите на нормалното, по-скоро е "строен", не е едро бебе - но и аз, и мъжът ми не сме едри хора.

Четейки из форума, ми се струва, че има и други дечица като него.
Бих се радвала, ако споделите дали имате или сте имали подобни  вълнения, както и разни идеи как да се справяме с положението - и дали въобще е необходимо.
Мерси Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 913
Моя син някъде малко след годинката почна изобщо да отразява друга храна различна от кърма. Дотогава, ако се е случвало да изяде половин(малко) пюре съм го имала за някакъв недостижим връх. Хапваше обаче плодове, които съм му давала непюрирани, както и съм правила различни гризини, соленки, крекери и подобни подходящи за разходките ни. Обаче като се отбихме на година и 11м. имах чувството, че и мен ще изяде.  Laughing Къде съм виждала аз такова ядене. Винаги е бил в нормите, но в никакъв случай едър. Сега е 13.5кг, на фона на 95см. Според мен нямаш основания за притеснения. Wink

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 1 617
И моето чак след годинката започна да се храни с повече от 5 лъжички твърда храна.До тогава караше основно на кърма.Не се притеснявай,почти всички сме били така,особено пък сега в жегите и на мен не ми се яде манджа и карам на сухоежбина.След годинката обърнахме режима и то по мое настояване понеже беше смъкнал хемоглобина с това не ядене,та се наложи желязо да пие,пък аз започнах да му готвя богати на желязо храни.Всяко дете си е индивидуално,не можеш да сравняваш.

# 3
  • Мнения: 192
Ох, благодаря за отговорите. Действа много успокоително,че не сме само ние...
Започнах да си записвам какво е ял. Май все пак не е толкова малко, колкото ми се струваше. Тоест малко е, ама не е съвсем без хич Simple Smile


# 4
  • София
  • Мнения: 1 183
И моята дъщеря беше така и кажи речи си е така и до ден днешен. В началото и аз се притеснявах, водихме я при какви ли не доктори, защото тя не искаше и да ака, но с времето нещата все повече и повече се нормализират от само себе си. Сега яде по три пъти не ден, къде повече, къде по-малко, но само супи. Преди два месеца ядеше само картофи и ориз. Аз просто престанах да слушам кой, какво ми казва. Гледам си детето - игриво, щастливо. Кръвните му изследвания са в норма. Казах си какво повече да искам. Нима възрастните ядем по един и същ начин. Има хора ядат страшно малко, други много. Едни хапват само веднъж на ден, други го правят по 10 пъти и те така. До ден днешен си се кърмим, когато е болна, или и пораства зъб си кара само на мляко. Каквото, такова. Единственото, което бих те посъветвала е да се успокоиш, да не го насилваш с хранене и лека полека всичко ще си дойде на мястото

# 5
  • София
  • Мнения: 1 368
Хайде и ние в кюпа. На 11м, денонощно кърмене на поискване, 3-4 лъжички на ден я има, я няма. Не че не му харесва храната, по мои наблюдения, а не му харесва начинът, по който му я давам - с лъжичката. За това от вчера почнах да му сипвам в една купичка и той сам да си взима и яде. Е, стана голямо мазало навсякъде, но все нещо влиза в устата. Просто нямам сили да го храня по "нормалния' начин.
Теглото е под средното за възрастта, до сега качваше по 200-тина грама на месец, но последния е свалил 200 и сега съм в паника. Confused

# 6
  • Северозапада
  • Мнения: 5 475
И моята щерка хапва оскъдно твърда храна, но никога не ми е хрумвало да я нарека "злояда", все пак яде мляко.  Достатъчно ми е, че почти никога не отказва да хапне, пък макар и само 2-3 хапки, дояжда си с мляко (кърма, а понякога и АМ). Още нямаме хранене, което да нарека вечеря. Слагам я на столчето, когато вечеряме, и хапва по нещо подходящо от масата, често само малко хляб. Никога не съм се притеснявала от малкото количество. Бабите, когато ни видят, обикновено мрънкат, че яде малко, но не им обръщам внимание.

Общи условия

Активация на акаунт