Италия, 146

  • 49 574
  • 738
  •   1
Отговори
# 660
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не знам, големи цифри ми се струват на мен  Confused
да се надява човек да не му се налага.
аз съм ходила на частен гинеколог и с 2-те бременности, хирург като се оперирах по спешност и съм водила майка ми при ортопед (един от най-добрите в Ломбардия, не е между живите вече), но едно, че цифрата беше поносима, друго, че за 1-2 визити е ок, но ако трябва постоянно следене... не знам.

Азиа, викаш, цени се трудът, ми не знам, честно казано, на мен ми се струва, че и при лекарските услуги си е чисто лоби. сложили са си там разните цени, а човек като има нужда и няма избор, се охарчва.

ФФР и Барбич, ужасена съм от вас!
как пък не помислихте, че съм забъркала някаква каша, че съм счупила нещо, че съм си изпуснала влака и не знам още такива подобности!
все пак, ако някой се беше обзаложил, щяхте да спечелите  Laughing
прецаках си Калифорнията лятото, заради една седмица във Флорида, която никога не ме е привличала, а поради късна организация ще ми излезе през носа.
но, зарът е хвърлен, ще празнуваме РД на малката в Маями и после ще се разходим докъдето ни позволяват дните (и парите)  Wink

# 661
  • Мнения: 8 526
Фей,предвидима си хаха и аз си го помислих,но ме мързеше да пиша.

# 662
  • Мнения: 402


ФФР и Барбич, ужасена съм от вас!
как пък не помислихте, че съм забъркала някаква каша, че съм счупила нещо, че съм си изпуснала влака и не знам още такива подобности!
все пак, ако някой се беше обзаложил, щяхте да спечелите  Laughing


..............миии ,знаем си стоката.. Wink Peace Joy Joy Joy

# 663
  • Мнения: 1 545
Фей,предвидима си хаха и аз си го помислих,но ме мързеше да пиша.
И аз веднага си го помислих, но бях с телефона и още не му бях инсталирали кирилица, на латиница не обичам да пиша, та така си и остана....

# 664
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
и вие сте прави  Joy Joy

прибирам се сега от изложбата на Шагал и потвърждавам казаното от Барбич, не е за изпускане, мисля, че е една от най-хубавите, които съм виждала. как е възможно да не ми е харесвал, не ми е ясно!  Shocked ooooh!

(обаче опашките (нали и Ван Гог тече) в 10 бяха големи, а в 12.30 стигаха до Дуомото. добре че бях взела билетите он-лайн, иначе щях да се откажа)

# 665
  • Мнения: 2 258
Здравейте, отдавна не съм писала, но още ви пазя в листата Simple Smile Реших най-после да науча италианския, и се опитвам да открия читав курс в София. Имам минати 2 или 3 нива в Алианца, но така и не научих добре езика. Знам, че повечето от вас са за постоянно в Италия, но реших да ви питам. Ако поддържате връзки в БГ, или относително скоро сте били на курсове в София, ще съм много много благодарна, ако ми препоръчате нещо. Не знам, аз ли не се оправям с търсачките, но не мога да открия много препоръки. Иначе курсове бол, ама като нямам представа кой става...

# 666
  • Мнения: 26
Здравейте, отдавна не съм писала, но още ви пазя в листата Simple Smile Реших най-после да науча италианския, и се опитвам да открия читав курс в София. Имам минати 2 или 3 нива в Алианца, но така и не научих добре езика. Знам, че повечето от вас са за постоянно в Италия, но реших да ви питам. Ако поддържате връзки в БГ, или относително скоро сте били на курсове в София, ще съм много много благодарна, ако ми препоръчате нещо. Не знам, аз ли не се оправям с търсачките, но не мога да открия много препоръки. Иначе курсове бол, ама като нямам представа кой става...

Здравей! Наскоро и аз се оглеждах за курс по италиански по повод заминаването ми за Флоренция.
Аз така и не записах, защото ще уча във Флоренция по програма Еразъм и се оказа, че имам право на едно ниво италиански там безплатно.
Все пак обаче разпитвах доста хора преди това за курс по италиански и като най-удачен вариант ми се стори този в италианския културен институт. Изпращам ти сайта им:
http://www.iicsofia.esteri.it/IIC_Sofia/Menu/Imparare_Italiano/I_corsi_di_lingua/

Имам колежка, която е учила там, и е много доволна. Отделно знам, че са ги водили на европейското кино, за да гледат филми на италиански и да упражняват езика. Simple Smile

Поздрави и хубав ден!

# 667
  • MI
  • Мнения: 11 803
Здравейте, отдавна не съм писала, но още ви пазя в листата Simple Smile Реших най-после да науча италианския, и се опитвам да открия читав курс в София. Имам минати 2 или 3 нива в Алианца, но така и не научих добре езика. Знам, че повечето от вас са за постоянно в Италия, но реших да ви питам. Ако поддържате връзки в БГ, или относително скоро сте били на курсове в София, ще съм много много благодарна, ако ми препоръчате нещо. Не знам, аз ли не се оправям с търсачките, но не мога да открия много препоръки. Иначе курсове бол, ама като нямам представа кой става...

Зависи за какво ти трябва езика. Ако искаш да проговориш и не ти е толкова важен писмения като начало, моят съвет е по-скоро да си купиш самоучители с дискове, от личен опит ти казвам, че са много ефективни.  Разбира се, съчетани със слушане на телевизия, пробване да говориш, та макар и развалено в началото.
След това разбира се ще ти се наложи да залегнеш над граматиката, но то си е неизбежно, а и не е чак толкова трудна...

# 668
  • MI
  • Мнения: 11 803
Да кажа здравейте на всички останали Simple Smile Как сте? Мен ме беше хванал един грип, много неприятно  Sad

# 669
  • Мнения: 2 258
Мерси за отзивите, аз също си мисля за Италианския културен център... А езика не ми трябва с някаква практическа цел. Интересът ми към него започна преди години, когато работех в една италинианска фирма, но това отдавна се промени. Но имам вече някаква основа, и бих искала да се възползвам от възможността да науча втори език добре. С немския, на който също съм ходила 1-2 нива, ще ми е много по-трудно, италанския е по-обозрим. Но бих искала да наблегна на граматиката, за да си я подредя в главата, а и да се срещам с хора и да говоря по време на курса. Със самоучители няма да имам мотивация, вкъщи ми е трудно да се съсредоточа. От опита с английския знам, че после лексиката мога и самостоятелно да си я обогатя.

# 670
  • Мнения: 5 710
Честит имен ден на Ани! Пожелавам ти от сърце най-прекрасните неща, които можеш да си помислиш да си пожелаеш:-)

# 671
  • Мнения: 6 304
Честит имен ден на Ани! Пожелавам ти от сърце най-прекрасните неща, които можеш да си помислиш да си пожелаеш:-)
Оу йе! Мерси! Heart Eyes
Този път не ме изненадваш Laughing (обикновено от форума разбирам, че имам имен ден, вечно забравям). В София съм и доста хора ме поздравиха. Simple Smile Утре се прибираме, беше само toccata e fuga. Важното е, че видяхме сняг. Grinning

# 672
  • UK
  • Мнения: 1 918
Охо, Ани, и от мен подръпване на ушите! Здраве и късмет, където не става иначе! Hug
Така или иначе съм тук, а вие отбирате от изкуство. Трети ден ме мъчи един въпрос след посещението на Тейт Модърн в Лондон. Как може платно 5х5 в дюс сиво да се води изкуство някакво? Също и правоъгълно огледало в рамка. Бях възмутена.

# 673
  • Мнения: 5 710
Подобен ?с и мен ме занимава, но понятието не е изкуство, а култура Simple Smile

И днес си мислих, че  дали си предс. на комисията по култура и медии или предс. на комисията по спорт е всъщност подобно, защото спортът също е култура. И точно докато си мислих тези неща прочетох следното определение за култура, във връзка с това изказване на министъра на Културата направено не къде да е, а в Брюксел.

"Ако махнете Колизеума, ако махнеме Пантеона, фонтана Треви и още, които там обекти вземете, Ватикана, който също е паметник на архитектурата... Има 60 млн. италианско говорещи хора, които вървят по един път, асфалтено шосе и ядат и умират. Без идентичност. Няма Италия с една дума… Същото е и Франция. Ако махнеш Лувъра, Операта, каквото и да вземеш като паметник на културата, ако няма Мона Лиза, няма такава култура."

а определението за култура е:

Определение за култура на ЮНЕСКО: „Kултура е множеството от отличителни духовни, материални, интелектуални и емоционални черти на дадено общество, тя обхваща освен изкуството и литературата, начина на живот, формите на съжителство, ценностните системи, традициите и вярванията.“

 

# 674
  • Италия
  • Мнения: 490
Барбич, да е живо и здраво името ти!
 Ооох, култура...не ми се говори. Големи мизерии се случват в България от години по темата. Слави Бинев беше само черешката на тортата, а ми се струва, че предстоят още такива. Няма да има оправия и това си е.

Общи условия

Активация на акаунт