Студенти в UK - 2

  • 71 399
  • 744
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 2 361
Събрах малко информация и няколко линка относно здравеопазването в ЮК.
Студентите, които учат повече от 6 месеца в ЮК имат право да ползват безплатно някои здравни услуги в ЮК.
http://www.adviceguide.org.uk/england/your_family/health/nhs_cha … e_from_abroad.htm
Задължително е да се запишат при пристигането си при ДжП. Най-добре е да е в района, иначе може и да им откаже. ЛЛ трябва да осигури и здравно обслужване извън работното си време чрез колеги или мед. център. Имате право от ДжП да ви изпрати при свой колега за второ мнение.
http://infozauk.com/2013/03/14/%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8A%D0 … 1%86%D0%B8%D1%82/
http://infozauk.com/2013/02/06/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0 … 1%83%D0%B4%D0%B5/
http://infozauk.com/2012/10/17/%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0 … %B8-%D0%BC%D0%B5/
Имат 24/7 NHS Direct e услуга, която предоставя здравни съвети и информация на хората .Можете да се свържете с NHS Direct по телефона, на номер 0845 46 47; през уебсайта им, на адрес nhsdirect.nhs.uk, както и през специално разработените им приложения за Android смартфони или  iPhone и мобилен уебсайт.
http://infozauk.com/2013/03/05/nhs-direct/

За Шотландия услугата се нарича NHS 24 и също е 24/7, като може да се свържете на номер 08454 24 24 24 или да посетите сайта nhs24.com;
90% от направените обаждания към NHS Direct са от хора с оплаквания, като над 40% от тях са се излекували само чрез получената помощ по телефона, без да е необходимо посещение при лекар. Останалите 10% от обажданията са само за здравни съвети.

Ако се нуждаете от спешна медицинска помощ, веднага можете да отидете в спешното отделение (A&E) на дадена болница, без да ви трябва направление от личния лекар (GP). Не всички болници имат спешно отделение. Доста се чакало, но не могат да ви отпратят.
http://infozauk.com/category/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B … %BD%D0%B5/page/4/

Ако искате да имате по-бърз достъп до здравни услуги може да използвате услугите на частни застрахователи.
http://infozauk.com/2013/01/28/%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0 … 1%82%D1%80%D0%B0/

Относно стоматологичните услуги. Стоматологичните услуги са едни от малкото, които не се покриват изцяло от здравната каса (NHS) и се налага да плащате за тях. 
Има три стандартни такси, според услугите, които ще бъдат извършени спрямо вас:

Първа група (Band 1) – такса от 17,50GBP.
В тази група влизат прегледите, диагностика, рентгенови снимки, съвети как да избегнете бъдещи проблем, полиране, запълване на пукнатини и т.н.

Втора група (Band 2) – такса от 48,00GBP.
В нея влизат всички услуги от първа група, плюс пломба, запълване на канали и вадене на зъб.

Трета група (Band 3) – такса от 209,00GBP.
Покрива услугите от първа и втора група, плюс коронки, протези и мостове.
http://infozauk.com/2013/02/18/%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1 … %D0%BE%D1%82-nhs/

Последна редакция: нд, 09 ное 2014, 15:42 от zuri

# 721
  • София
  • Мнения: 2 361
Фокси, това намерих относно планиране на бюджета
http://infozauk.com/2013/02/08/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-% … 0%B0%D1%82%D0%B5/
И тук "калкулатор" за изчисляване на разходите на студентите.
http://international.studentcalculator.org/
Нямам представа дали върши работа.
Надявам се да споделите опит и до колко реално по това може да се пресметне.
Аз преди време попитах дали са реални сумите за година за общежитие или за квартира, дадени в унистатс, и ще съм благодарна да кажете в коя част на дадените граници сте намерили жилище на студентите.

# 722
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
zuri, много благодаря за линковете, ще ги разгледам и после ще споделя.  Peace

bloom, знам че е относително и лично, но ми се щеше да разбера дали в рамките на 200 лири е възможно да се вместят децата.


# 723
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
50 паунда на седмица ни бяха, сега не знам, защото сама се издържа. Направи ми впечатление, че в интервюто дето бяхте пуснали с момчето, което учи архитектура, също каза, че 50 паунда седмично са му разходите.  foxysilver би трябвало да се вмести, мойта щерка казваше, че 20 паунда на седмица са ѝ напълно достатъчни, без да гладува, но тя си готви.
Квартира в Манчестър 240-280 горе-долу.

zuri много полезна информация за здравеопазването.

Стажовете наистина са много важни, ние за това искахме да е с плейсмънт и бяхме включили Aston, именно защото бях намерила една статия, че е първенец по реализирали се студенти, именно по специалността, която завършват. Те повечето университети си работят с определени компании или може би компаниите си търсят стажанти от определени университети, защото горе-долу са запознати с нивото на студентите им и може би е по-лесно да ги обучават. И на двете пращаха имейли с имена на фирми, търсещи стажанти, имаха курсове как да си пишат СВ, как да кандидатстват за работа, имаха и срещи с работодатели. Малката ходи и на викторина организирана от една компания, беше спечелила ваучер за Амазон от тях, а най-важното е, че я помнеха, като отиде на интервю при тях.  Много е важно и с колко завършваш, защото ако си с 2.2 по-трудно се намира работа.
Всяка работа е от полза, даже и да не е по-специалността, така че консултанта е много прав.

# 724
  • Варна
  • Мнения: 3 359
И синът ми харчи около 50 паунда на седмица за храна. В тази сума не влизат учебници/ досега не си е купувал такива / и дрехи / те са допълнителен разход /. За квартира плаща 200 паунда на месец + 40 паунда сметки / ток и интернет / . Общежитието му първата година пак беше долу -горе толкова / 65 паунда на седмица / , но след първата година вдигнаха цената на 95 паунда на седмица и затова той се премести на квартира. Още нещо за общежитията, има такива ,които искат цялата сума  при потвърждение, има такива ,които се плащат на 2 вноски и такива, които се плащат месец за месец , така че трябва и това да се предвиди в първоначалните разходи  Peace

# 725
  • София
  • Мнения: 2 361
На 14-ти  в Амер. колеж София ще се представят различни университети от САЩ и Европа.
Изложението на университетите ще се състои във фоайето на Острандър Хол между 10:30 ч. и 11:45 ч. Събитието е отворено за родителите на нашите ученици, както и за гости от други училища. По време на изложението ще можете да се срещнете с гостуващите представители и да получите повече информация за техните училища, специалности и възможности за стипендии и финансова помощ.
http://www.acs.bg/NewsDetails.aspx?cat_id=2&news_id=549

# 726
  • Пловдив
  • Мнения: 98
 Да потвърдя и аз -200 паунда месечно са достатъчни/макар че всеки  сам определя бюджета на детето си ,според възможностите си/!
През първия месец/докато се ориентират/ харчат повече,после по - лесно им се отдава да влязат в бюджета!
При нас в тези 200 паунда влизат такса  спортни съоръжения 26 паунда  и 7.50 паунда-мобилен оператор, такса пералня + сушилня около 3 паунда седмично , и някоя друга бира!`
Но моята е девойка , при момчетата храната ще е повече предполагам!
Интересното е ,че съквартирантката на дъщеря ми /норвежка/е изнамерила някаква програма за здравословно хранене ,с която си правят седмично меню и програмата им смята необходимото количество продукти/да не разхищавали / !Пазаруват веднъж седмично !Засега се справят!

При нас извънредни разходи се появиха , но те бяха заради пътуване до Берлин ,за което трябваше да платим.
За сметка на това  пък разходите  за домакинството отпаднаха/купила е един чайник/,защото пристигна последна и се оказа ,че останалите съквартиранти/ирландец-родителите му са донесли една кола посуда,американец и норвежка бяха подсигурили/!

# 727
  • Мнения: 39
Момичета, за пореден път благодаря на всички. Толкова са ми полезни вашите съвети. За да не ви досаждам като изброявам всички, просто ще ви кажа БЛАГОДАРЯ!  newsm51
Въпросът за стаж по специалността и възможност за работа на територията на университета нямаше да ми хрумне, но сега няма да го пропуснем.
Всяка тема която обсъждате е толкова полезна. Дори разказите ви как децата ви ще са далеч за рождените си дни би трябвало да ме подготвят, макар че всъщност ме натъжават. Не мога да повярвам, че ще дойдат и такива моменти. Възхищавам ви се за силата, търпението, добронамереността да продължавате да помагате на нас стъпващите по вашите стъпки, а и да си помагате помежду си с текуща и много важна информация.

# 728
  • Мнения: 11
lnedialkov, стана ми интересно - студент ли си или си завършил?

С малко закъснение - завършил, магистратура Management of Technology в Delft University of Technology, Холандия

# 729
  • Мнения: 3 200
Първа реакция -  "ОбъркАл си рейса, пич" doh
Кажи сега за UK образованието, а ако нямаш такова - какъв ти е ентусиазма по тая тема (не темата в бг-мамма, а темата за бивши, настоящи, бъдещи студенти в UK).

# 730
  • Мнения: 11
Първа реакция -  "ОбъркАл си рейса, пич" doh
Кажи сега за UK образованието, а ако нямаш такова - какъв ти е ентусиазма по тая тема (не темата в бг-мамма, а темата за бивши, настоящи, бъдещи студенти в UK).
Grinning

Макар и да не съм се возил в тоз рейс е известно, че UK е една от основните дестинации на международни студенти както за българи, така и глобално. Ентусиазмът ми е по темата образование в чужбина (изобщо) и премахването на разни ненужни звена в този бизнес (огромен при това, особено пък в UK).

(Малко остаряло интервю за това какво точно правя, ако на някой му се слуша: http://radio.dariknews.bg/?page=audio&id=252998)

# 731
  • София
  • Мнения: 802
Квартирата на дъщерята (в Гласгоу) е 200 п месечно + 35-45 п. за консумативите (ток и интернет. Водата е безплатна за студентите в УК). Цената е за отделна стая в мезонетен апартамент, в която ползват с останалите обща кухня, баня, хол. На 20 минути пеша е от университета й, в тох район, където живеят предимно семейства с деца. Зная обаче, че това е доста изгоден вариант за квартира, а по-често се намират на цена от 250-300 п. Е, има и такива от по 120-150, но те са малко като след бомба и трябва да се нагърбиш да ремонтираш. Но има, изпадат!

Месечният бюджет е 120 п., като 80 са за храна, а останалото - за други разходи като телефонни сметки, транспорт (при нужда), книги (макар че май всичко се купи в началото на годината), парцали, веселби и т.н. Стигат й засега, а пък и ние на място проверихме дали ще може човек да се храни с 20п. седмично - абсолютно възможно, стига да не си свикнал всяка неделя да си на дивеч с трюфели  hahaha
Моята е и вегетарианка, което не бих казала, че е плюс за УК, напротив, нали зеленчукът е скъпичък там. Но не се е оплакала от глад. Готви, разбира се. Там и 100 на седмица няма да ти стигат, ако се храниш навън - дюнерите им на промоция бяха по 5 п. !!! В университетския стол най-евтината супичка беше 2,80. Но и отвън си взима нещо, доколкото разбирам. Пристрастила се към чийзкейкове, пастички и местни сладкишчета, та прави бузи. Картата й за университетските спортни зали е 60 п. за година (платена предварително и не влиза в този бюджет).

Dimivas, а тази програмка, за която говориш, е едно доста модерно и нашумяло приложение за умните телефони. Много го хвалят напоследък (от познати чувам) и дори се каня да го пробвам, ама все забравям. Пестяло било наистина. Та ми е интересно, ЩЕ ли е измислил човешкият гений няк'ва си джиджавка, дето да умее да пести повече от Сандалка!  Crazy

Синът пък ЩЕ кандидатства тази година. Мотка се, тутка сеее.... всяко едно състезанийце посети през последните уикенди, само не и да си поотвори мотивационното писмо!  #2gunfire Аз обаче гледам да не се ядосвам. Седя и си чакам. Нама да избухвам, няма да питааааммммм. ООООМММ.
(Да, и на мен ми направи кофти впечатление, че Гласгоу Уни си е повдигнал бая тазгодишните оферти за комп. науки, но.... оммммм)

# 732
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Квартирата на дъщерята (в Гласгоу) е 200 п месечно + 35-45 п. за консумативите (ток и интернет. Водата е безплатна за студентите в УК). Цената е за отделна стая в мезонетен апартамент, в която ползват с останалите обща кухня, баня, хол. На 20 минути пеша е от университета й, в тох район, където живеят предимно семейства с деца. Зная обаче, че това е доста изгоден вариант за квартира, а по-често се намират на цена от 250-300 п. Е, има и такива от по 120-150, но те са малко като след бомба и трябва да се нагърбиш да ремонтираш. Но има, изпадат!

Синът пък ЩЕ кандидатства тази година. Мотка се, тутка сеее.... всяко едно състезанийце посети през последните уикенди, само не и да си поотвори мотивационното писмо!  #2gunfire Аз обаче гледам да не се ядосвам. Седя и си чакам. Нама да избухвам, няма да питааааммммм. ООООМММ.
(Да, и на мен ми направи кофти впечатление, че Гласгоу Уни си е повдигнал бая тазгодишните оферти за комп. науки, но.... оммммм)

И на синът ми, квартирата е толкова, за отделна стая от апартамент, явно цената  в Глазгоу е горе-долу такава. Даже като го наеха миналата година, беше след ремонт и с нови мебели. Всичко е от хазяина -от пералнята до кухненската посуда. Синът ти за Глазгоу уни ли се е ориентирал също ?

# 733
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
zuri, разгледах линковете, които беше дала.
Конкретно за моя въпрос не са от полза, но предполагам, че ще свърши работа на тези, които са на квартира. т.е. и на нас, но следващата година.
Относно парите, които изпращате на децата си - беше ми неудобно да задам такъв въпрос, но пък е важно да знам дали детето ми ще успее да се вмести в това, което сме предвидили.
sandalka, valha, Сребърна паричка, , дано не пропускам някого, благодаря, че споделихте.   bouquet

# 734
  • София
  • Мнения: 802
Синът ти за Глазгоу уни ли се е ориентирал също ?


Не баш. Той иска най-много Единбург. Ама... де да знам, май там е въпрос на зарчета дали ще попаднеш, ако не си пълно шест. Много малки квоти за ЕУ студенти имат. Гласгоу уни му е второто желание. А за следващите желания не знам, докъде го е докарал. И към Холандия поглежда, но там съм тъмна Индия и дори не мисля да се образовам, стига ми толкоз!
Ще видим... Иска да учи нещо като Business in Computing, но подобна специалност май видях само в един уни и дали не беше английски...
Твърдо е решен за Шотландия обаче, понеже смята, че е грехота да се дават големи пачки пари за компютърна специалност в момент, когато такива кадри се търсят много. Прав е, съгласна съм!
Скрит текст:
Иначе, той ми е едно много надарено с ум и аналитика дете... честно, от малък е така. Аз затова все съм повтаряла в семейството да се приготвят, че ще живеем в големи лишения, но това дете заслужава да попадне поне в Кембридж... Е, през последните години той самият се отказа от К. (а знае всичкооо за тях, беше се запалил много!) точно поради причината, че в компютрите нещата се развиват ежеседмично и образователните програми във висшите уч. заведения просто няма как да догонят реалното състояние на нещата, а и тези суми за такси са безсмислени в неговия случай.
Е, за МТI си мечтае в момента съвсем истински, но... човек трябва да има и мечти, нали  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт