Въпрос относно регистрация на МПС

  • 1 665
  • 5
  •   1
Отговори
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Ще си купувам кола. Аз обаче все още съм русенски жител, а искам колата да бъде с  регистрация на моето населено място.  (Става дума за първите буквички, които пише на регистрационната табела на автомобила, да не е "Р", а например "ТХ")
За целта ще трябва да си сменя жителството с тукашно.
Това обаче ще ми отнеме около месец.
Мога ли да взема колата с пълномощно, в което да пише, че мога да я карам, продавам, включително и на себе си?
И след като си сменя жителството да я прехвърля на мое име с това пълномощно.

Дали няма да стане проблем, защото в пълномощното ще пише № на сегашната ми лична карта, а после като се прехвърля колата вече ще бъда с нова лична карта с друг номер?

# 1
  • Мнения: 2 141
Ако купувате кола нов внос, си я купувате на ваше име и си  вадите транзитни номера, които са с валидност 1 месец. Ако нещо се забави ваденето на лична карта може да си направите нови, отново с валидност месец.
Ако купувате регистрирана кола с пълномощно, продавача освен пълномощното трябва да ви даде и заверени нотариално декларация за семейно положение, декларация, че не дължи данъци, а ако е семеен същата декларация и от другия съпруг. Аз лично не бих продала така кола, и да очаквам, че купувача ще е съвестен и ще ми изпрати договор когато прехвърли колата на негово име за да мога аз да я отчисля от данъчното.
Най-добрият вариант, и най- евтин е да си извадите лична карта с бърза поръчка.
С номера на ЛК няма да има проблем, по ЕГН се вижда, че става въпрос за един човек.

# 2
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Колата е регистрирана. Със сигурност ще изпратя копие от договора след като прехвърля колата на мое име.
Декларацията за семейно положение и че не дължи данъци може ли да се напише и завери нотариално едновременно с издаване на пълномощното? Ако е семеен, а не спомене това пред нотариуса после ще имам ли някакъв проблем?


Ако все пак подпишем договор за покупко-продажба след това какво мога да направя, за да бъде колата на мое име, но с тукашна регистрация?
Знам, че имам двуседмичен срок да регистрирам колата в КАТ. Ще може ли през това време да си направя новото местожителство и лична карта и да я регистрирам? Без да съм сменила все още шофьорската книжка? Дали при това положение в новия регистрационен талон ще пише новата регистрация и адрес?

Колко ще ми струва в единия и в другия вариант?

Последна редакция: сб, 26 юли 2014, 23:09 от skarlet71

# 3
  • Мнения: 2 141
Забравих да пиша, че ако е семеен, пълномощното трябва да е от името на двамата съпрузи.
Не е редно да се подписват документи с невярно съдържание, а и не знам дали нотариусите нямат връзка с ЕСГРАОН. Декларациите  могат да се направят заедно с пълномощното.
Общинската такса, която се плаща за придобиване е процент, който е различен за всяка община. Обикновено е около 2% от данъчната оценка на автомобила. Отдавна не съм продавала регистрирани автомобили, но последния продаден сме го писали че е 700 лв, и нотариалната такса е била 46 лв.

# 4
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Благодаря Ви за отговорите!

Вие ми дадохте идея как да постъпя.

Ще купя колата с Договор за покупко-продажба. Още на другия ден ще направя бърза поръчка за смяна на лична карта, цената е 36 лв. и става за 3 работни дни.
Така ще успея да се вместя в срока за регистриране на МПС в КАТ.

А нотариалната такса и в двата случая няма как да избегна  Simple Smile

Желая лека вечер (нощ)   bouquet

# 5
  • Мнения: 2 141
Тогава всички декларации няма защо да са нотариално заверени, само се подписват пред нотариуса. Лека нощ, и успех.

Общи условия

Активация на акаунт