Храчат на пързалката пред детето ви. Ще мълчите ли?

  • 4 533
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 572
Случката е само повод да си задам някой въпроси.
На площадката дойдоха 3 момченца на различна възраст. Да речем на 7, 10 и 12г, сами без родител. Едното се изхрачи на пързалката и взеха да се хилят. Казах му да си избърше, защото там се пързалят малки деца, той скочи през 2 метровата ограда и взе да се хили от другата страна. Приятелите му започнаха да се оправдават, че никой нищо не е направил. Като повиших тон се изнизаха набързо и те.
Не коментирам хлапетата, станалото-станало. Гнусно и неприятно, но не са убили човек.
Нещото, което не проумявам е, че имаше още 4-5 майки  и 1 баща. Всички мълчаха и гледаха разсеяно. Никой не гъкна нито когато хлапетата храчеха, нито когато аз викнах. Абе как тоя баща не хвана някое за рамото и да го завърне да си изчисти!? Не става въпрос да го шамари, но поне да беше дал знак, че е там. Може да  не е видял храченето, но гарантирано чу моята реакция....мълчаха, всички мълчаха...Площадката е едва няколко метра и напълно оградена. Няма как да не видиш или да не можеш да реагираш...стига да искаш.
Как да е, хлапетата ги нямаше. Дойде една нова баба с внуче, то се качи на пързалката да се пусне.....огледах се дали някой най-после ще се събуди, поне да каже на жената да спре детето...мнеее.  Същото мълчание. Точно преди бабата мислех да почистя, но ме доядя на обкръжението и се отказах.... Просто си тръгнах, само предупредих новодошлата.
Случката не е кой знае какво Simple Smile и по-лошо може да се види, но какво стана с "възрастните"  и кога чак толкова абдикираха!

# 1
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Отдавна, защото "общо" и всички думи с него /"общество" примерно/ са им чужди, непонятни и нежелани.
Трагично.

# 2
  • Мнения: 3 031
Няма да замълча, разбира се.

# 3
  • Мнения: 4 708
Не бих замълчала, но вече нищо не би ме учудило. Същите тези възрастни, които мълчат и се скатават утре ще възпитават и своите деца. Така че проблема ще се задълбочава, но лошото е, че такива като мен и авторката са малко, а една птичка пролет не прави.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Честно - зависи в каква фаза ме е хванала случката. Поначало простоти не търпя и на възрастен човек съм правила забележка за това храчене по земята къде ли не.
Но, признавам си, чувствам се много уморена от ежедневната борба с простотията. Не мога повече. На моменти просто се изключвам, за да се съхраня, иначе трябва да си съсипя живота. За съжаление, когато се умориш да се опитваш да се бориш с нещо, време е или да го приемеш, или да го игнорираш. Така че, да, ако съм уморена в момента, може и аз да съм от родителите, които няма да реагират, на принципа - тя майка му като не го е научила, аз ли да го уча. Не се гордея с този факт, просто съм искрена.

# 5
  • Мнения: 5 513
Права си за овчедушието.
Но погледни из форума,колко много теми има от сорта-Чужди деца не се закачат,
Не се разправяй с деца,Те си имат родители и т.н.
Все на някой са му нарушени правата,все някой е дискриминиран..
Ако някой беше пипнал момчето можеше да ревне ,че го
биете.Ще каже у тях.Ще пуснат жалба родителите му.Ще осъдят някого заради
един зле възпитан келеш.И ще излезе -Ама той е дете.

# 6
  • Мнения: 1 308
Ми не, не бих си замълчала изобщо! Да не кажа даже, че бих се възмутила шумно и от околните!

Преди дни бях готова да направя забележка на жена, чието куче се изходи на пешеходна алея, но тя явно се усети и извади от чантата си списание и събра акитата...

Подобни случки ме отвращават и не си премълчавам
Peace

# 7
  • Мнения: 1 572
Пуснах въпроса си, отчасти провокирана от споменатите теми. Много родители не възпитават децата си, но и не дават косъм да падне от непослушната главица....Сакън!
Когато  хлапетата си тръгнаха помислих точно това. Ако бях хванала някое за вратлето и го бях завела принудително да си изчисти...уаууууу..... сигурно въпросните липсващи родители щяха да се появят за 60 секунди с орда правораздавателни органи, претендиращи, че съм го докарала до кома от бой.  (А и хлапетата нямаше да ми останат длъжни.)
Точно аз не бих прибягнала до насилие, но и не това е идята. Поне да станеш и да викнеш на келеша като знаеш, че собственото ти дете всеки момент ще се пързулне по лигите.

# 8
  • Мнения: 22 432
Как няма да си мълчат, когато знаят как те си възпитават децата.
И че е напълно възможно и техните да го направят това.
Мълчат като задници, държат се като пълни непукисти, оставят децата да правят каквото искат, а те през това време люпят семки, пият бира, пушат на детската площадка.
И да, за ССФ тук знаем, че не прави нищо подобно, а нейните деца са прекрасни. Дори и да е така на 100% и всички регистрирани във форума да го правят....то са една много малка част от родителите.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 282
И аз, опасявам се, бих отговорила като Белинда.
Иначе съм жалостива и не бих оставила друго детенце да се пусне без да кажа на бабата.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
И като му викнеш, какво? Днес ще викнеш, утре ще викнеш...и така десет години викаш, защото аз от толкова имам челен сблъсък с отказа на много хора да се занимават с децата си. И? Промяна някаква? Не, само дето на тебе нервите вече са ти на кълбо и постоянно си нащрек за поредната плюнка, лайно, кола върху велоалеята, вълма цигарен дим до катерушката и пр.
Не че съм се предала напълно, но ентусиазмът ми определено е намалял...

# 11
  • Мнения: 22 432
belinda, проблема е в това, не че някои е викнал, или не е.
А че когато един го направи, всички останали мълчат като задници. И при явно нередно, неправилно и невъзпитано действие...всички си мълчат. Или смятат това за ок, или са се превърнали в тотални тапири, които не различават редно, нередно.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
О, наясно съм къде е проблемът. Това, което не знам, е как да го реша.

# 13
  • Мнения: 2 022
това, което ни разпада като общество е не лошотията и беднотията, а безразличието. Има едни хора, които обитават общи пространства, но общество няма. Това се вижда във всички теми. Всеки гледа себе си и комфорта си. Преди години всички възрастни също бяха изнервени и уморени, но бранеха реда и порядките по площадки, в обществен транспорт и  навсякъде. Това дете сега се е изхрачило, не е голяма беля, това са неща характерни за възрастта и когато ние бяхме деца, и когато нашите родители са били деца и т.н. Но ако не му се каже, че трябва да се съобрази с другите, че тук ще се пързалят и други деца, то ще си израстне с това чувство постепенно, че всичко е позволено и няма нужда да се съобразява и зачита околните. Най-вероятно не бих си замълчала, но не бих вдигнала и скандал. Просто бих отбелязала да му влезе някъде в някоя свободна клетка на мозъка, че това, което е направило не е редно. Дали ще разбере сега няма значение. А най-правилното е да му се връчат няколко салфетки и да си почисти секретите. Следващият път ще си помисли.

# 14
  • Мнения: 2 850
Как няма да храчи, като и тати така прави? Flutter На един му се сопнах, че се изплю веднъж до количката с бебето, докато чаках на опашка за плодове, а той вика " това си е човещина". И какво да го правя оттам? Гнуслива съм много, тръгнах си Sick

Общи условия

Активация на акаунт