Избор на книга за деца, живеещи в чужбина

  • 1 486
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 071
Здравейте!
Моля за съвет. Утре ще се виждам с приятелско семейство, което е в БГ за лятото. Живеят в чужбина.
Сега ми хрумна, че на децата освен другите подаръчета мога да купя някакви интересни книжки с български приказки. Момчетата са на 5 и 7 год. Говорят български, но не много. Идеята е да избера приказки, които майка им да им чете.
Върти ми се нещо като Тошко Африкански, Патиланско царство, Ян Бибиян, Ането...
Но това е от моите детски спомени.
Препоръчайте ми, моля, какво да взема.
Условията са: български автор - класик, подходящо четиво за тази възраст, добре изглеждаща книга.

Благодаря!

# 1
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ако не говорят добре български, не съм сигурна, че книгите, които си иброила, са подходящи. Бих се спряла на книги с по-съвременен език  Peace


(моят опит е с по-малко дете, но все пак наблюдавам, че архаизмите в приказките го затрудняват)

# 2
  • Мнения: 1 071
Ако не говорят добре български, не съм сигурна, че книгите, които си иброила, са подходящи. Бих се спряла на книги с по-съвременен език  Peace

Именно, това е и моето притеснение. За това и се чудя, не са ли адаптирани тези приказки?
Не се ограничавайте до въпросните заглавия, те са първите, които ми изплуваха от детството.

# 3
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Дъщеря ми много се радваше на книжки със стихчета и песнички..На приказките не толкова.Но тя знае български и ходи на българско  неделно училище.Това лято сестра ми и подари книжка а приказки и сега всяка вечер им чете по една.(на 10 години е).Друга идея, която не би била лоша е един буквар,  за да направятт първи стъпки в езика.

# 4
  • Мнения: 7 837
Друга идея, която не би била лоша е един буквар,  за да направятт първи стъпки в езика.


А, ако не искат? Нека бъде подарък и да се усеща като такъв, не натрапване.

Най-добре питай майката.
Моите момчета са малко по-големи, но така и не се захласнаха по българските приказки, книгите ги раздадохме поетапно. Виж, ако има детски енциклопедии за ханове, история и т.н., това ми се вижда по-добър вариант, особено ако ги има на чужд език.
Също така, не е задължително да е книга. Тениска или шапка с надпис България или нещо тематично, ще им носи спомен много по-дълго време.

# 5
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Права си.Не е задължително да искат да знаят български.
Просто  не допусках, че може да има и такъв вариант.Но шарен свят.
Дъщеря ми не в родена в България нито живее там и има и друго гражданство, но държа тя да има ако не перфектен, то поне много добър български.Считам, че владеенето на още един език няма как да и навреди.

# 6
  • Мнения: 1 071
Благодаря, момичета!
Идеята с буквара щеше да е страхотна в случая, ама не се сетих.
В крайна сметка подарих един нелош сборник с български народни приказки - относително кратки и с много илюстрации.
Майката видимо се зарадва, т. като тя също държи децата да говорят и български.
Догодина, живот и здраве като си дойдат пак, ще ги препитам по книжката Simple Smile)))

# 7
  • На Дунава
  • Мнения: 268
То моят отговор е след дъжд-качулка, но пък може да свърши работа за в бъдеще. Моите деца също не са нито родени, нито растат в България, но много полезни при нас се оказаха книжки в комплект с филмче, в нашия случай - Франклин на ДВД, последван от няколко от българските издания на книжките с хубавите илюстрации. Грабна ги и още как! Това ни отвори вратичката към българските книжки. В началото само Франклин разрешаваха да им чета на български, но малко по малко се прокраднаха и други заглавия и вече не е проблем! Вечер сами си избират заглавието, което да четем, и то е винаги българско - за мой огромен кеф Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 071
Благодаря, Bibiana.
Ще имам предвид идеята за следващи подаръци за други дечица.

Общи условия

Активация на акаунт