Можем ли да четем наистина?

  • 18 029
  • 535
  •   1
Отговори
# 495
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ши добавим и  лебенсвелт. Мисля, че еднакъв ступор ще предизвика и като мерудията, и като всяка друга неизвестна дума.

Кафе, време е. ЛебенСпиринТ.
Скрит текст:

# 496
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
и да не гледа като теле в календар, като ги чуе.
Laughing

Аз се впечатлих онзи ден от едно детенце в групата на дъщеря ми (5 г.), каза ми: "Ако нямате ангажименти някоя вечер, бихте ли ни дошли на гости?" Аз, на мястото на ангажименти, ползвам работа или задачи, или просто заети, за пред детето ми.
Не знам, може би е по-добре да започна да си служа със сложни думи и чуждици, за да се учи.

# 497
  • Мнения: 6 365
Ако закъсаш, може да минеш на немски думи. Те значат само това, което значат и нищо повече. Ако не ти дразнят ушите- чудесни са:) разни такива: шаденфройде, ангст, билдунгсроман...

# 498
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Кафе, не е непременно да са чуждици, за
да се обогатява езикът. Точно чуждиците,
не от някаква патриотична езикова влюбе-
ност, не харесвам, а поради краткия живот
в езика - не са успели да погълнат повече
съдържание, не са обогатени. Не ги отри-
чам, трябва да се знаят, но ... играта с ду-
ми е по-добра със своиците  Laughing. А таки-
ва игри (не точно игри, а познавателни
пътешествия) са си голяма забава - като
да откриеш синонимите, като да откриеш
произхода на думата.

# 499
  • София
  • Мнения: 5 883
Естествено, че трябва, Кафе, то откъде иначе ще ги научи...

Майка ми беше в потрес скоро, един осмокласник я питал какво е "рафт", на последвалите лавица и полица гледал съвсем тъпо, чак на етажерка зацепил. Та не зная кои са тия думи от ежедневието, върху които според Анди следва да се ограничим... Rolling Eyes

# 500
  • Мнения: 6 365
Етажерката не е рафт, тя има няколко рафта. Рафт не е ли някакво немско такова?

Или както видях днес във Фейсбука:

- Защо ядеш само фидето от супата?
- Ама какво фиде, госпожо, това е нудълс!

Та новото поколение накрая ще се окаже, че знае какво е "нигири суши", ама не знае какво е сърми...

# 501
  • София
  • Мнения: 5 883
Абе знам какво е етажерка, ама нали трябва да го обясниш. Като си използвал всички синоними, остава с жестове и мимики.

# 502
  • Мнения: 6 365
С рисунка?

# 503
  • София
  • Мнения: 5 883
Айде гледай си работата и ти, сарми е, не сърми Flutter tooth

# 504
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Елица, за какво училище става дума?
В смисъл - какво е като ниво учили-
щето, в което думата "рафт" е загад-
ка неразгадана?

# 505
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
От вашата Мецана ми се дояде боб. Ама заради офсиния Мамасит, боба го изядох набързо, та не разбрах дали има мерудия вътре или не.

Мамасита, давай с немските думи, съвсем ще се разберем тогава. hahaha hahaha hahaha

# 506
  • София
  • Мнения: 5 883
Лоана, централна столична гимназия, някъде между 10-15 място са по бал за прием след 7 клас.

# 507
  • София
  • Мнения: 17 282
В тоя ред на мисли, чета сега на дъщря ми едни вълшебни приказки на Николай Райнов, много интересен език има. Четохме за топуз (с който мъжа на царкинята налага нея и любовника й, така да се каже  Laughing, докато тя се привързва към него и спира да бяга, много странна част от детска приказка, нищо франклинско няма в нея  Laughing); тас; момите Вчерница и Зорница и Самодивското царство ... абе, голямо богатство са тези приказки.
Само дето са много дълги, на 2-3 вечери ги четем.

# 508
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи какво мериш и как го мериш. Честотата на употребата на думите се  различава през десетилетията,. Аз не намирам някаква драма, че едно дете използва думата "ангажимент", защото по същия начин са навлезли всички нови думи. Едни ги има, други вече ги няма, нали затова казват, че езикът е жива система!

Колкото до вълшебния свят, дори бих казала, че е обратното - твърде много фантазни има, и то за големите деца, и което ми е още по-неприятно - някакви ужасни версии-бъркочи на класическите митове. В един момент вече съвсем шумно изразявах недоволството си

# 509
  • Мнения: 6 365
Е, ако не искаш да се срещат с бъркоч от митове и същества, да не четат за Нарния.

Общи условия

Активация на акаунт