За разликата между педиатрите в България и в чужбина????

  • 3 562
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208
Напоследък 4ета в отчетните теми4ки и се 4удя защо нашият педиатър не ни е карал да даваме никакви проби за урина, кръв и така нататък. newsm78 . Да не говорим че досега никога не са ни предписвали антибиотици (в България редовно се предписват), въпреки 4е малката беше много болна с висока температура???Чета, че в България педиатрите правят най-редовни изследвания на бебетата, а тук в Германия и Щатите не съм чувала за такива изследвания.  Знаете ли нещо по въпроса???? Благодаря ви предварително Hug

# 1
  • Мнения: 7 837
Чак на 1 г. му взеха урина за изследване, също и кръв. Резултати не съм разбрала, казаха, че ще ни уведомят, само ако има нещо обезспокоително.
Досега не се е разболявал и не ни се е налагало да пием лекарства, но знам от познати с деца, че антибиотици изписват трудно.

# 2
  • Мнения: 208
На нас дори и на годинка не ни правиха изследвания newsm78. Да сменям ли педито?

# 3
  • UK
  • Мнения: 1 334
и на нас не са ни правили още. защо да сменяш педито, сигурно е такава системата просто  Grinning за антибиотик, изчакват да видят организма ще се пребори ли сам, но днес например веднага ни дадоха-ушна инфекция, висока температура  Sad

# 4
  • Мнения: 7 430
И аз не съм доволна от педито (до сега сме ги сменили 5 #Crazy) не по наше желание, кръв - урина, никой не му е взимал  Naughty
Като навърши една година имаше ваксинация и после чак на 1.6г., после на 2 и така.
За настинка - простуда, нищо не изписват  Naughty казват "Ще се оправи" и за това, като се разболее - никъде не го водя, а си го лекувам с мои си бг елачи или по бабешки  Peace

Не мога да направя сравнение с Бг, но от отчетната темичка мамите постоянно пишат за ваксинации, прегледи, изследвания - тук нищо, за което мога да кажа, че и съм много непросветена.
Това хемоглобин какво е newsm78 Wink

Дано не ми се разболява по серизоно патето Praynig Praynig Praynig

# 5
  • Мнения: 293
Аз пък съм много доволна от детския лекар. Ние се родихме с много голяма трета сливица. При всяка една настинка,хрема, всичко отиваше в ушите, докарваше много големи възпаления и болки.Всеки път само антибиотици помагаха.След всичките тези проблеми, изчакахме 2 години и половина и направихме Операцията,по-рано не може.Махнаха я третата сливица. Сега да чукна на дърво, оттогава детето не се е обадило с проблеми.Също така, много често са взимали урина, кръв за изследвания, когато са се съмнявали в нещо докторите.Не мога да се оплача от педитата.За прегледите тук в Германия, детето си има картон,в който си има календар, кога отделните прегледи трябва да се направят.И така те са до 48-и месец.След това предполагам пак си има картон, но вече за по-големи.

Последна редакция: чт, 02 мар 2006, 18:33 от Ivanova

# 6
  • Мнения: 3 098
Системата е такава.Малко брутално,но вси4ко е назад към природата,който оцелее. CrazyДори не съм доволна и от мед.си застраховка тук,съЩата история както в държавните болници,без разлика. Crossing Arms

# 7
  • Мнения: 1 110
Дааа и при нас тук изобщо не са ни вземали нито кръв нито урина. А за "дребни" проблеми с температура до 39,5 изобщо не дават нищо, даже не и за сваляне на температурата. Съвсен 'назад към природата'.
А другото което ме учуди беше , че няма един педиатър за детето, на всяка консултация е различна кака - според месеците на бебето.????

# 8
  • UK
  • Мнения: 1 334
карилуис, все си мисля,че е според който е на работа. поне тук изобщо не е задължително да е педиатър. при педиатър се ходи с направление, ако има проблем.
поне в нашето сърджъри е така де.

# 9
  • Мнения: 5 183
Моя е на 3 години и кусур и НИКОГА не му е взимана кръв и урина. А, грешка, взимаха му урина веднъж, беше с ужасно продължително разстройство и се беше обезводнил ...

# 10
  • Мнения: 1 110
Ами не е баш които е на смяна. Миналия път ги разпитвах в Консултацията и според тях е по възраст т.е. за съответния ден има поне 3 души (доктори и/или сестри) и децата ги разпределят по докторите според това на колко месеца са. Другото е 4е не всеки път го преглежда и мери доктор/ка , принципът им е 1 път доктор, 1 път сестра, но сестрите по-често ни пращат при тях когато сме само за мерене и теглене, а не за имунизации или с някакво оплакване.

# 11
  • Мнения: 884
Педиатър личен в чужбина-само на частно(навсякъде е така ако не се лъжа) иначе GP/сестра и дават направление ако е необходимо.Аз съм с 2 ръце за частен лекар,ако имате добра застраховка.
 Аз в Лондон веднъж влязох в държавна болница с абцес и се опитаха да ме уморят за 1 вечер  Laughing (тогава хич не ми беше до смях)Бебо беше на месец и половина и ме сложиха в  инфекциозно отделение !!Имаше 1 лекарка на 27год за целия етаж!. натъпкаха ме с лекарства ,системи и искаха да ме режат.На сутринта ме прехвърлиха в частна болница и ме оправиха за нула време без да се налагат оперативни намеси. Да не се случва на никой!
А от педиатъра на бебо съм много доволна, отделя ни време за абсолютно всичко което ни интересува,мога да му звъня когато се наложи и най-вече не се притеснявам на какъв кукумицин ще попаднем ако бебо се разболее!

# 12
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз с педиатър в тази страна още не съм се срещала май  Laughing Дано и не ми се налага.
Само GPто, ако сме с оплаквания. Иначе сестри ни правят прегледите и ваксинациите.
kariluis, тук и при 40 нищо не дават. Лъжа ви де, Калпол и вода дават  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 7 803
zez аz пък не виждам смисъл да си водя децата всеки месец при педито zада ми ги премери да ми каже колко добре се раzвиват и т.н. щото в бг това правят
като погледнеш реално и бременните в бг са така постоянно се ходи по доктори шашкане иzследване прегледи тестове които не са наложителни и т.н
и в това не виждам смисъл да не говорим че точно zаради теzи неща докторите са толкова нагли в бг както и да е
на нас ни вzимаха няколко пъти кръв zащото сме недоносени и се предполага че ние ниско желяzото та го следят
zа ваксините мога да кажа че тук ни слагат 6 валентна в бг е 3 zа това и се налага другите неща да се дават отделно което и прави повече ваксинации
сори но в бг дават антибиотик zа щяло и нещяло трябва ли навсякъде да е така?

# 14
  • Мнения: 130
И тук практиката е много по-различна от тази в БГ. Rolling EyesНа нас също не ни назначиха изследвания за кръв и урина,докато аз не настоях пред доктора,че искам да проверим дали всичко е в норма,защото тук във форума постоянно чета на кое дете колко му е хемоглубина и.т.н. и се притесних ,че дъщеря ми е родена в 35г.с. недоносена и е възможно да има отклонения. Confused
Доволна съм от нашият педиатър,защото ми обясни че тук системата е такава и тези изследвания се правят на 1 годинка,но щом държа да проверим дали всичко е наред ще ми напише  направление.Слава Богу всичко е о.к. Heart Eyes

# 15
  • Мнения: 3 098
Моя е на 3 години и кусур и НИКОГА не му е взимана кръв и урина. А, грешка, взимаха му урина веднъж, беше с ужасно продължително разстройство и се беше обезводнил ...
Пак добре,4е са му обърнали внимание. ConfusedТук знам от докторка,4е такива деца ги взимат в болница (и то ако докторята са на кеф)едва тогава,когато дехидратацията е в много тежка степен_пла4е без сълзи,няма тургор,отслабнало е с 4_5 кила,ако е бебе би трябвало ве4е да е пред... #CrazyДо такава дехидратация в България не се стига,освен ако майката е немарлива и не е обърнала навреме внимание.
Не е ли куриозно'бедната България от третия свят'(както я нари4ат 'високоразвитите'държави)осигурява здравеопазване на светлинни години по_добро от тяхното?

# 16
  • Мнения: 7 803
Моя е на 3 години и кусур и НИКОГА не му е взимана кръв и урина. А, грешка, взимаха му урина веднъж, беше с ужасно продължително разстройство и се беше обезводнил ...
Пак добре,4е са му обърнали внимание. ConfusedТук знам от докторка,4е такива деца ги взимат в болница (и то ако докторята са на кеф)едва тогава,когато дехидратацията е в много тежка степен_пла4е без сълзи,няма тургор,отслабнало е с 4_5 кила,ако е бебе би трябвало ве4е да е пред... #CrazyДо такава дехидратация в България не се стига,освен ако майката е немарлива и не е обърнала навреме внимание.
Не е ли куриозно'бедната България от третия свят'(както я нари4ат 'високоразвитите'държави)осигурява здравеопазване на светлинни години по_добро от тяхното?

иzвинявай, но това zвучи несериоzно
само zащото някъде не ни карат да ставаме лекари от нужда и да zнаем медицински термини и референтни стойности не zначи zдравеопаzването е скапано
на спешен преглед преz нощта (нищо им нямаше слава богу) след кратък раzговор със сестрата ми каzа, че могат да ни приемат zада си почина аz имало си такъв вид приемане те гледат децата аz су почивам, zащото било много важно майкатас да е спокойна и сотпочинала  Hug

Последна редакция: пт, 03 мар 2006, 08:48 от MaмaНаБлизначки

# 17
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
дребното беше с кашлица и цифки Laughing три седмици, накрая направи ии лек бронхит и нашта педка ни даде само капки zа кашлица и zа носле....и да правим инхалации....но понеже от тях zапочваше по силно да кашля спрях всичко и zа една седмица се оправи...как стана, не zнам....но е факт, че и тука са на принципа "наzад към природата" и иzписват антибиотик само при трагично положение.....кръв ии урина никога не са му вzимали, хемоглобин също не zнам колко е, но явно не е толкова страшно, след като дребо е 9, 680 и 73 см. и папа каzо ламя....а неща като с какво и кога да zахранвам и как да си гледам детето ( както съветват в родината Tired ) никой не си поzволява  Naughty...дават ти препоръки и съвети, но решението си е на майката....от което съм беzкрайно доволна.....zа сега няма да сменям дофторката, zащото малкото я харесва, а и на мен ми е много симпатична...освен, че е младичка, има си и бебче на 16 месеца и е абсолютно в час с най новите неща.....

# 18
  • Мнения: 1 017
За съжаление аз имам практиЧески опит с педитата и на двете места...Много плюсове и минуси и в двете страни...но Че ми е било по спокойно в Бг, когато Гого е бил болен е факт. Не забравям, Че мама е педиатър, но в София си живяхме без нея, разЧитах на колеги, и съм среЩнала едни от най прекрасните и компетентни специалисти (за съжаление ни се налагаШе да ги търсим не веднъж). тук за да стигнеШ до педиатър минаваШ през ад. Не само Че ти губят времето, но и губят време за да реагират бързо... Сестра, оЩе една сестра, ГП, което и хабер си няма от леЧение на деЧковци (знам, Че преувелиЧавам, ама се разстройвам като се сетя за лекарство, коеот изписаха на Гого и беШе противопоказано и за възрастта и за състоянието му, добре Че има на кого да звънна в Бг да питам  Embarassed)...На педи бяхме веднъж, Частен, с оплаквания от каШлица (и обяснения за Гоговия хрониЧен проблем с дробовете). Погледна гърлото, уШите и ни каза, Че ниЩо нямало. Аз се осмелих (бях като гръмната) да попитам ами диШането няма ли да Чуете, при което му сложиха слуШалка, и казаха а, да, има малко хрипЧета, Ще изпиШем сиропЧе. По този повод на Коледа майка пристигна с куфар лекарства.
Та така. От друга страна винаги се карам с майка, като изписва антибиотик (все си мисля, Че може и без него).
Има и друга подробност: в Бг системата ни все оЩе е ... не искам да квалифицирам. Но не е редно да се купува антибиотик без рецепта. Да се пие 3 дни по съвет на фармацефт, и после деЧко да пристига в интензивно с инфекция, за която трябва венозен антибиотик... (прсто заЩото леЧението не е било направено адекватно в наЧалото)
Извинявайте, ама ми е болна тема. Много мога да проказвам, затова спирам  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 238
Ами аз незнам дали съм на ясно или не, но мисля, че при нас няма педиатри(детски лекари) по същият начин както в България. Тук личният ми лекар е също и личен на Оливия. Т.е, ако има нещо се обръщаме към него. На 2 години имаше консултация, където просто ме пита как е с развитието и тн. Урина , кръв и тн. досега не са ни вземали- на 2, 8 години е в момента. То според мен и консултациите като цяло тук според мен са малко. Но процедурата е такава, че просто се обаждаш ако има нещо или ако си неспокоен за нещо. Т.е ако аз смятам, че на Оли трябва да и се вземе урина за изследване, ще се обадя на лекаря, ще му кажа за притесненията си и той ако прецени ще вземе. Това е горе долу. Иначе имаме книжка, където пише за ваксините- на колко години трябва да ходим и тн.
Но аз лично тук не съм чула за титла Детски лекар. Може и да има примерно в болниците, училищата и тн, но не съм чула за практикуващ личен детски лекар. Ще попитам за всеки случай.

# 20
  • Мнения: 1 238
П.П Питах аз мъжо за педиатрите. Каза, че в болницата имало такива. И че първо се обаждаш на личния лекар и ако той прецени ще изпрати детето в болницата в детско отделение. Като един вид направление... Но по принцип личните лекари лекуват и деца и възрастни.

# 21
  • Мнения: X
Аз не мога да се оплача от педиатрите тук. Достъпа до педиатрите е лесен, понякога успявам да запиша час на детето за същия ден когато е болен.
Бебетата се преглеждат всеки месец през първата година, после прегледите се разреждат.Прегледите са си определено доста обстойни. Ваксинациите си се правят по схема, но взимат предвид и състоянието на детето в момента.
Изследвания са ни правили - и кръв и урина, но при здравен проблем, а не профилактично , както е в БГ.
Антибиотици Бобо пи едва преди 10-тина дни за пръв път. Направи отит като следствие от продължителен и силен вирус. Аз съм против това масово изписване на лекарства в БГ.
От друга страна всеки път като сме ходили на педиатър в БГ, съм оставала доволна. Имаме страхотни специалисти.

# 22
  • UK
  • Мнения: 1 334
 а ясно, Карилуис  Grinning при нас както и Мери е казала мерките и теглилките са за хелт визитърките. педиатрите си стоят в болниците и се занимават със сериозни неща  Wink
а за антибиотиците- леля ми е педиатър в БГ. тя ми разправяше, че много майки не приемат, че има друг вид лечение освен с антибиотици и ако им предложи хомеопатия или повече течности и Калпол Simple Smile) просто отиват при друг лекар или си купуват сами/ вземат от познати антибиотик и провеждат самолечение.  сигурно и тук би било така, ама не дават без рецепта  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 208
И аз съм останала с впе4атлението, 4е педиатрите в България са с много стари и грешни познания. От от4етните съм стиганала до следните изводи:

1. За най-малката кашлица  или настинка предписват антибиотици, които се дават само при бактериални инфекции и само когато организма на детето не може сам да се прибори с инфекцията. Затова съм благодарна, 4е нашия педиатър не ни тъп4е с антибиотици без при4ини.

2. Докторите се съмняват в рахит при потене на бебето и дават високи дози витамин Д, които са токси4ни и опасни за детският организм. Ве4е е доказано, 4е потенето при бебетата в много рядки случаи е признак на рахит. Педиатрите са длъжни да направат други изследвания за да потвърдят диагнозата преди да решат да подложат детето на ле4ение.

3. Да не говорим, 4е много малко педиатри в България са наясно, 4е кърмата е най-важната храна за бебето до 1 годинка. Съгласна съм, че е добре да се запо4не със захранването на 6 месеца, но защо педитата в България карат майките да дават сок4ета на децата си  на 3 месеца???? Да не говорим за даването на вода още в началото newsm78 ( това е друга тема)

Когато бяхме в България, Милена на 5 месеца беше само на кърма и бабите ми се развикаха защо не съм по4нала да я захранвам.  В резултат, майка ми и комшийките запо4наха да я хранят с какви ли не глупости зад гърба ми ( попари, кисели и тем подобни) и можете да се досетите, че Милена получи много лоша алергия. Заведох я на най-добрият според много хора педиатър в града и той ми се ядоса и ми каза 4е съм безотговорна майка, когато разбра 4е аз все още не съм давала жълтък на малката. Предписа  ми някакво лекарство и аз без да про4ета съдържанието на лекарството се доверих на педито и дадох на малката необходимата доза. След това малката заспа и спа цели 6 часа непробудно посред бял ден. Аз веднага се усъмних в лекарството и про4етох, 4е съдържа доста алкохол. Веднага спрях лекарството и ми идваше да #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Обадих се на педито в Германия и тя ми дади съвсем други препоръки...Каза ми да продължа да я кърмя, без никакви лекарства и храни....и малката веднага се управи. Колкото до жълтъка, педито ми обясни 4е има много по-полезни резурси на желязо от жълтъка и 4е жълтъка ве4е не се препоръ4ва на бебета, защото съдържа много холесторол.

Извинете за дългия постинг.  Peace

# 24
  • Мнения: 1 110
Аз също съм против даването на антибиотици за щяло и нещяло. На хомеопта бих приела предписанията само ако е препоръчан от доволни пациеннти и то на които аз вярвам Wink Досега на бебо съм давала само едни хомеопатични капки за успокояване на зъбоникненето.
Но за това как тук се отнасят към температурата не съм съгласна, за мен 39,5-40 е прекалено висока за малчовците. Та след разговор с педката ни изписа Панадол на свещички и каза ако толкова се притеснявам да ги слагам над 38,5 градуса.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз и на хомеопатията гледам с недоверие. Уж били билки и не били толкова вредни както лекарствата, обаче всички знаем че има билки които могат да те убият. Аз имам чай билков купен от БГ, на който пише да не се пие от бременни! Билките също натоварват черния дроб, а при неправилно изписване последствията са същите както и от лекарствата.
Много ме учудват хора, които гледат с недоверие на лекарствата, а се хвърлят сляпо на хомеопатичните такива, приемат без да се консултират със специалист и предозират за по-добър ефект  #Crazy

# 26
  • Мнения: 649
аз съм много доволна от нашата педка  Hug винаги има достатъчно време и те изслушва какви са болешките. иначе тук си има определени прегледи и се записват в един картон.
не са всеки месец, но аз бях  със сестра ми в бг на един преглед и бебо само го претеглиха, премериха и питаха за захранването- много рано тя беше почнала... а детето е с риск за алергии, заради таткото  Stop  та такива прегледи не ми трябват!!!!
иначе мисля, че антибиотици не са винаги необходими. ами ние също не се тъпчем при най- малката болежка с антибиотик  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 11 314
Точно се прибирам от преглед при детския лекар на децата.
Малкия беше 3 дена подред с много висока температура (39,8) и се притесних да не стане някоя вторична инфекция в ушите, заради тежката хрема, която кара.
Обадих се, каза ми веднага да ида, не сме чакали много. Прегледа го - преслуша гърдите, светна в ушите и в гърлото, премери сам температурата и прецени, че малкия се нуждае в момента само от отхрачващ сироп.
Много съм доволна от лекаря, грижи се и за двамата, рядко дава антибиотик и е също на принципа "Назад към природата". Винаги ми дава компетентни съвети, особено в началото и за кърменето и захранването.

# 28
  • Мнения: 3 098


иzвинявай, но това zвучи несериоzно
само zащото някъде не ни карат да ставаме лекари от нужда и да zнаем медицински термини и референтни стойности не zначи zдравеопаzването е скапано
на спешен преглед преz нощта (нищо им нямаше слава богу) след кратък раzговор със сестрата ми каzа, че могат да ни приемат zада си почина аz имало си такъв вид приемане те гледат децата аz су почивам, zащото било много важно майкатас да е спокойна и сотпочинала  Hug
Мойте уважения,но как на теб ти зву4и тук децата да умират от менингит,при вадене на предни мле4ни зъби моми4енце да по4ине от инфекция,да се слагат по два пъти една и съЩа ваксина,поради това,4е педито или не може да 4ете или е твърде разсеян и незаинтересуван?Как ти зву4и,4е видях със собствените си о4и в БП бременна жена,пострадала от катастрофа да 4ака 6 4аса с разпорен корем и да й се подиграват в о4ите?Как ти се струва това,4е мед.сестра на бившия ни педиатър дори не можеше да се оправи с термините,как да я оставя да прави неЩо на дъЩеря ми?
А през ноЩа да те приемат в БП,4е и да си по4иваш Laughing,тук е абсурд,само с полиция можеш да ги принудиш да направят това.

# 29
  • Мнения: 7 803
ами не ми иска да вярвам че в 21 век все още има такива неща  #Cussing out
това е ........... просто нямам думи  #Crazy

# 30
  • Мнения: 364
ние бяхме с 40 градуса температура и отидохме на спешен лекар.сара много кашляше от което и повращаше.отидохме и лекаря вика ,че всичко идва от гърлото и ни даде само сироп zа кашлица.прати ни да си ходим с 40 градуса и каzа да се мъчим някак да я сваляме.минаха 2 дни и тя ставаше все по zле.отидохме при нейната докторка и се окаzа,че вече си имаме бронхит #Cussing out предписа ни антибиотик и инхалационна помпа и ни прати да се лекуваме.на трагване от кабинета мъжа ми я пита дали да идваме пак и тя вика ,че няма нужда само да се раzкарваме и, че има много болни и няма време пак да ни преглежда.каzа да идем само в случай ,че не се оправи.и това не е първия случай в който ни оставят на проиzвола на съдбата  Close омръzнало ми е като ида да ми обясняват ,че 38 градуса не е температура,че няма да и дават лекарства zа да се бори органиzма сам и тн.мраzя им гадната система #Cussing out

# 31
  • Мнения: 2 567
Аз съм доволна от нашето педи досега. Естествено, би ми било по-драго, ако консултациите бяха по=често, но пък знам, че ако имам някоя тревога или въпрос мога да се обадя и да попитам. Освен това имам и мобилния и домашен телефон на педиатъра, това също ми дава някакво успокоение.
Лятото седяхме 3 месеца в БГ, като цяло бях доволна и от тамошното педи. Втрещи ме само с изказването си, че в 7.месец ни е рано за месо, а ако открием анемия, ще дадем Малтофер.  Rolling Eyes Тя двете си дъщери с него била отгледала.  Simple Smile
Подкрепям наблюденията ти, zez! Много съжалявам какво ви е сполетяло в БГ, аз доверие на бабата в такув слачай не бих имала повече  Stop

# 32
  • Мнения: 7 803
2fast4u смени си педито не е до система да ти каже ае няма време са теб  Shocked

# 33
Tova,che ne davat antibiotici e za predpocitane,zashtoto v Garcia ti davat dori i pri nastinka.I opravdanieto e -da ne stigne do pnevmonia.No,ne dai si Boje,da e neshto po- seriozno,neznam kakvo davat,zashtoto detskia organizam si e priviknal kam vsichki grupi antibiotici.Pocti vsiako vtoro dete e na inhalacii-t.e. s diagnoza astma.No lekaria se e prezastrahoval.A da ne govorim,che za lekarstvata,koito izpisva ot saotvetnata farmacevticna firma se praviat podaraci-domashna tehnika,ekskurzii i t.n.Neznam tazi praktika dali e svetovna,no tuk sistemata e dosta oporocena.I v kraina smetka pacientat se okazba edna torbichka za lekarstva.Tai-kato riadko davam na decata si izpisanitye antibiotici,ot sabranite lekarstva v kashti-sigurno moga da otkria ciala apteka.Zashto gi vodia na lekar togava?-po-skoro da chuia diagnozata i posle prodaljavam  s babeshkite ilaci.

# 34
  • Мнения: 1 465
Много съм доволна от нашата педиатърка.
Всеки месец от както се е родил имаме консултации, при които ни се отделя време от около минимум 30 минути. Консултацията включва преглед на бебко /уши, преслушване на сърцето, гърдичките, теглене, мерене, различни тестове за съответната възраст и ваксиниране/ + разговор с родителите. Пак повтарям, че съм страшно доволна. Дава консултации и по телефона - вече съм го правила.
А преди два дни на поредната консултация, понеже съм заплес голям, цъфнахме при нея ей така - без ваксините, без памперси, без здравния дневник на Поло, чекова книжка и т.н., при което жената каза "Добре че бебето не сте забравили или че имате консултация днес". Би ни ваксините, прегледа го, предписа ни необходимите витамини и ваксини за следващия път, поговорихме си и така.

# 35
  • Мнения: 7 837
че 38 градуса не е температура,че няма да и дават лекарства zа да се бори органиzма сам и тн.мраzя им гадната система

И тук е така. Детето на едни познати поддържа цяла седмица температура от този порядък и единствено, което предписват е Тайленол, който естествено не винаги сваля температурата.

# 36
  • Мнения: 4 390
Tova,che ne davat antibiotici e za predpocitane,zashtoto v Garcia ti davat dori i pri nastinka.I opravdanieto e -da ne stigne do pnevmonia.No,ne dai si Boje,da e neshto po- seriozno,neznam kakvo davat,zashtoto detskia organizam si e priviknal kam vsichki grupi antibiotici.Pocti vsiako vtoro dete e na inhalacii-t.e. s diagnoza astma.No lekaria se e prezastrahoval.A da ne govorim,che za lekarstvata,koito izpisva ot saotvetnata farmacevticna firma se praviat podaraci-domashna tehnika,ekskurzii i t.n.Neznam tazi praktika dali e svetovna,no tuk sistemata e dosta oporocena.I v kraina smetka pacientat se okazba edna torbichka za lekarstva.Tai-kato riadko davam na decata si izpisanitye antibiotici,ot sabranite lekarstva v kashti-sigurno moga da otkria ciala apteka.Zashto gi vodia na lekar togava?-po-skoro da chuia diagnozata i posle prodaljavam  s babeshkite ilaci.

Това, че не дават антибиотици е за предпочитане,защото в Гърция ти дават дори и при настинка.И оправданието е -да не стигне до пневмония.Но,не дай си Боже,да е нещо по- сериозно,незнам какво дават,защото детския организъм си е привикнал към всички групи антибиотици. Почти всяко второ дете е на инхалации-т.е. с диагноза астма. Но лекаря се е презастраховал. А да не говорим,че за лекарствата, които изписва от съответната фармацевтична фирма се правят подаръци - домашна техника, екскурзии и т.н . Незнам тази практика дали е световна, но тук системата е доста опорочена. И в крайна сметка пациентът се оказва една торбичка за лекарства.Таи-като рядко давам на децата си изписаните антибиотици, от събраните лекарства в къщи-сигурно мога да открия цяла аптека. Защо ги водя на лекар тогава?-по-скоро да чуя диагнозата и после продължавам  с бабешките илачи.

---------------------------------------------------------------
Моля, пишете на кирилица!

# 37
  • Мнения: 1 465
незнам дали знаете, че и най-силните лекарства против рак се правят от растения newsm78 Така че и хомеопатията е сериозна наука, стига да не се практикува от шарлатани. А тук не се плашат да изписват хомеопатични лекарства.

# 38
  • Мнения: 1 545
Ами тук децата си имат педиатри, и аз съм го записала, щом се роди, но за мой срам не съм отишла нито веднъж поне да го видя този педиатър, даже не знам каде е  Embarassed
ДОкато ходех на курсовете за след раждане към местната "здравна каса" там съм го мерила и теглила, имаше и педъатър, при когото ходих веднъж като се беше обринал по бузките, и ми казаха да спра ягодите и млечните продукти /беше само на кърма/. Ягодите ги спрях, ама останалото - не. ПАк си му мина след известно време.
ПО едно време миналата година имаше температура, диария и повръщане. Обадих се на приятел педиатър от Университетската болница /ние обслужваме компютрите на Педиатрията та ги познаваме всичките/, и той ми каза да му давам вода повечко, кърма повечко, и ябълка и варен ориз. И за над 38,5 Тахипирин /парацетамол/. ЗА ужас на майка ми никакви антибиотици. МИна му за три дена.
Та и тук никак не обичат антибиотиците, да не говорим сиропите за кашлица - мнението е, че кашлицата е защитна реакция на организма, който се опитва да изхвърли бактериите, и ако се подтиска, само става по-лошо.
МИ общо взето това е. Миналата седмица го видях доста топъл, успях да му премеря температурата със дигиталния термометър /който винаги показва около 5 десети от градуса по-малко от нормалния/ и беше според него над 38. Иначе нито беше отпаднал, напротив, много скачаше и играеше, нито имаше нещо друго. А същия ден бяхме на дестки рожден ден с карнавални костюми. Дадох му Тахипирин и въпреки всичко отидохме. Детето много се забавлява и игра, температура на пипане нямаше. Като се прибрахме вечерта пак беше топличък, но температурата не беше висока и нищо не му дадох. С това се свърши "разболяването".
Определено предпочитам тукашната система. Всичко, което чета и чувам да педиатрите в България, ми изглежда доста странно, това непрекъснато лечение с антибиотици, даването на сокчета на 40 дни и т.н.

# 39
  • Мнения: 1 910
Ами ние сме много зелени и не мога да споделя впечтление от холандските педиатри, но поне не съветват да даваш сокче на бебе на месец и половина, както правят някои в БГ.

# 40
  • Мнения: 1 110
Това което ме учуди при холандските педиатри беше , че до навършени 6 месеца казват нищо друго освен кърма или АМ. Това добре, но изведнъж след това казаха аиде даваи му всичко. А на 7 и 1/2 ми казаха даваи на бебето от вашата храна, даже не пасирана. Те това ме учуди. То захранването да не става за 1 месец....

# 41
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Аз нямам причини за оплакване от нашите. Досега съм ходила два пъти заради болежки и се набляга на хомеопатия, единственото странно нещо, беше , че заради бялата кожа на Мартин, реши, дане би да има анемия и прави изследвания на кръвта на 6 месеца и миналата седмица. Сакън укроти се, като излязоха отлични резултати, но и тя си е права за себе си, искаше да се презастрахова ...
Но моя позната синчето често боледува, но досега само 2 пъти са му изписвани антибиотици.
За храненето ...ми каза, че мога да давам месо, когато беше навършил 8 месеца, друго не ми е натрапвала

# 42
  • Italia
  • Мнения: 4 492
От скоро съм с нова педиатърка и съм много доволна...пу пу  Hug  bouquet Досега дъЩеря ми не е боледувала сериозно ( 4ук 4ук ) и май само два или най_много три пъти през живота си е пила антибиотик. Rolling Eyes
Стария ни педиатър като лекар не беШе зле,но нямаШе грам подход с малките деца и дъЩеря ми,която ина4е е много смело и контактно дете се запъваШе на вратата на кабинета и не ЩеШе да влиза. #Crazy

# 43
  • Мнения: 3 423
Изводът какъв е? Че единствено в Германия и Франция
има читава система на здравеопазването и педиатрите
са стока. Който дошъл, дошъл, който не, моля, насам, народе.

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Изводът какъв е? Че единствено в Германия и Франция
има читава система на здравеопазването и педиатрите
са стока. Който дошъл, дошъл, който не, моля, насам, народе.


Аааааа, цък , не ставангер  Naughty Wink Ще трябва да вклЮ4иШ и Италия в ранг листата.  Wink

# 45
  • Мнения: 1 465
ааа Макдирокче, то и аз съм контактна, ама мразя болниците от малка и всякакви лекарски кабинети - само като ми стъпи кракът там и качвам кръвното Shocked

# 46
  • Мнения: 934
За педиатрите в България всъщност не знам, щото децата ми са родени и расли навънка, но ми прави впечатление едно нещо като чета форума и говоря с приятели там. В България като че ли има някаква масова истерия по отношение на деца и болести. Като стане дума за ясли и детски градини, почти не става въпрос за друго, освен за болести. За всяка настинка - антибиотик. На бебетата задължително - витамин Д, независимо имат ли, нямат ли нужда. И други такива. По принцип предимството на България се състои в това, че, познавайки повече хора, е по-лесно да намериш свестен лекар. Някой, на който да можеш да разчиташ. Щото ако се оставиш на системата...

А антибиотик се дава при бактериална инфекция. При вирусна просто не помага. Така че няма смисъл.

В UK децата ги водиш на общ лекар. Имат много стабилна система, доста закостеняла, но върши добра работа по принцип. Кръв и урина не вземат ако няма защо, но правят задължителни подробни прегледи за всичко  - развитие, слух, зрение и какво ли още не. Синът ми като беше на една година имаха някакви съмнения че може да е леко кривоглед, пращаха ни в болница на тестове, и въпреки че се оказа, че нищо му няма, две години след това ни викаха на преглед (веднъж годишно), да не се изпусне някакъв проблем, щото тези неща трябвало да се оправят докато са малки. Ето такива превантивни грижи полагат за всичко. И раздават дебели информационни книжки, за да знае населението как да се здравеопазва. Проблемът е, че е страшно бюрократизирана системата, и не допуска никаква гъвкавост. Но определено е по-добра от системата (или липсата на такава) в България.

В Дубай пък  - пълно с частни лекари. Добри, лоши, всякакви. На каквото попаднеш. Има и държавни болници, май не са лоши. Ние имаме частна педиатърка (сръбкиня). Доволни сме.

# 47
  • Мнения: 160
че 38 градуса не е температура,че няма да и дават лекарства zа да се бори органиzма сам и тн.мраzя им гадната система

И тук е така. Детето на едни познати поддържа цяла седмица температура от този порядък и единствено, което предписват е Тайленол, който естествено не винаги сваля температурата.

трябва да кажа, че се убедих, че това е най-добрия начин за сваляне на температурата.  Теорията е, че ако се дава лекарство за смъкване на температурата, организма не може да се пребори с болестта, а температурата е само симптом, все пак. Малкия ми е вече на 3 1/2 и досега (да чукам да дърво) не е пил антибиотик. Щом видя, че започва да вдига температура, му давам вит. С и колкото се може повече течности - никакви лекарства за температура.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 423
Извинявам се, че се намесвам в темата, но бих искала да споделя.
Бях бременна 89-90г., единственото изследване което ми направиха ( кръвно) е за кръвна група. Родих дъщеря ми ( здраво и право дете) и не си спомням някой да й е правил профилактични кръвни картини ( беше на 7 год., когато заради сливици се наложи да й вземат кръв).
Мисълта ми е, че преди този бум на частни лаборатории ( лекарите са свързани почти винаги с тях), не е имало такова нещо, като тази истерия за профилактични изследвания и т.н.
Бремеността си изкарах страшно спокойно, без притеснения дали хемоглобина ми е висок или нисък, тромбоцитите в норма ли са, хематокрита как е.....
Отгледах детето си, с обичайните ваксини и прегледи, но без ненужния страх, има ли анемия, да не дава Господ нещо друго....
Сега почти цялата ми бременост е един кошмар - всеки месец кръв и урина, защо ми е паднал хемоглобина, какви са тези левкоцити в урината....
Вместо да се радвам, аз се притеснявам и изпитвам ужас от поредния път в лабораторията ( ужас какъв ще е резултата).
Извинявам се за дългия постинг, но много внимателно прочетох всички мнения и се сетих, че начина по който сега вашите лекари лекуват децата ви - без излишно натоварване и паника, без излишни изследвания (може би, защото не взимат процент от лабораторията), е лекувано и моето дете - бих искала това време и този начин на практикуване да се върне отново в България, но знам, че това е фантастика, за съжаление разбира се.
Желая много здраве и щастие на вас и семействата ви!  bouquet

# 49
  • Мнения: 1 216
Извинявам се, че се намесвам в темата, но бих искала да споделя.

Буболина, виждам, че лентичката ти се движи, движи, времето лети Grinning
Тук като бременна кръв съм давала 3 пъти, като вторият път беше за преценка на риска от аномалии, а третият за проверка на кръвната захар. Иначе урина давах всеки път/ в началото един път месечно, а след 6 месец по- често, накрая всяка седмица/, като лекарят преценяваше дали трябва да се изпрати пробата в лабораторията. Това всичко са стандартни изследвания при нормална бременност.

За децата - редовните имунизации и до 6 месец ежемесечен преглед от фамилния лекар за развитието на детето, след това веднъж на 3 месеца. Кръв вземаха само в болницата.

 Аз лично съм доволна от системата тук.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 423
Имаш право да си доволна, и аз бих била на твое място.  bouquet

# 51
  • Мнения: 1 465
Аз като бременна тук, всеки месец давах урина и кръв за изследване, но само за да следят дали имам албумин или токсоплазмоза /тя си е доста опасна за бебето/ + веднъж плазмена кръв за изследване на риска за Даун + веднъж изследване на кръвната захар /профилактично/+кръв на консултацията за епидуралната упойка. И на два пъти урина за изследване за бактерии и т.н. - задължително е. Като се замисля беше ми писнало да ходя в лабораторията за изследвания, ама не се оплаквам - като си види човек резултатите и действа много успокояващо.

# 52
  • Мнения: 486
Изводът какъв е? Че единствено в Германия и Франция
има читава система на здравеопазването и педиатрите
са стока. Който дошъл, дошъл, който не, моля, насам, народе.


 Stop А, моля, моля, аз също съм страшно доволна от нашите педиатри. Поеха дъщеря ми от деня в който се роди, винаги са били много внимателни, давали са ми и съвети по телефона, когато се е налагало. Консултациите включват преглед на детето (теглене, мерене,  преглед на ушите и гърдите, тестове за развитие на детето за съответната възраст, ваксинация) и разговор с родителите. Изследвания са ни правили (май само кръв, за урина в момента не се сещам), когато е имало проблем. След първата година ни правиха тест за туберкулоза, а също за ниво на хемоглобина и за олово. След третата година профилактичния преглед включва и тест на слуха, зрението, урина. Антибиотици не се предписват за щяло и нещяло, но аз одобрявам тази практика. Достъпа до педиатрите е лесен - обикновено мога да запиша час за същия или най-късно следващия ден. Ако детето е болно мога да отида и без да имам час. Офиса им работи всеки ден с изключение на неделя следобед, но имат 24 часов телефон, на който мога да опиша симптомите и те да преценят дали може да се изчака до следващия ден (ако недай си боже нещо се е случило през нощта или в неделя следобед) или да тичам към болницата, където ще ме чака лекаря.

Общи условия

Активация на акаунт