Случай с дете

  • 1 581
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 347
Държа да споделя един случай от днес - не толкова за да си излея гнева от неуредиците, който, признавам, още не е утихнал, но за да привлека вниманието върху един много сериозен проблем, който редовно подминаваме. Та ето я и случката:
Пия кафе с приятелка, докато си чакаме децата, които са на приложни изкуства. На долния етаж в кафенето пък учителка провежда курс по руски език с малки деца. Изведнъж тя дотичва и моли сервитьорката да звънне на 112, защото едно от децата е получило гърч. Оказва се, че таткото си е отвън в колата и веднага идва; аз също слизам да видя дали детето се нуждае от първа помощ и евентуално да помогна.
Детето (5 г.) е посиняло и не диша, почти в безсъзнание. Учителката - паникьосана. Таткото го хваща и се опитва да му разтвори зъбите и да му извади езика; аз не успявам да го убедя, че това не е най-ефективната мярка, но той все пак успява и детето си поема въздух. Учителката трепери все повече.
Какво се случва нататък?
Първо, от 112 не отговарят. Коментар - излишен.
Таткото решава да закара детето в болница, което и според мен е най-доброто решение, предвид че е с кола и се намираме на пл. "Македония", т.е. на 5 мин. от "Пирогов". Тръгвам с него, за да наблюдавам детето. По пътя то неколкократно губи съзнание за секунди, после се освества за малко, после пак... Трябва да отбележа, че според бащата това никога не се е случвало до момента, т.е. не говорим за обичаен пристъп на вече установено заболяване, детето е здраво, а учителката твърди, че в мига на гърча детето е "пламнало". Влетяваме с него на ръце в детското на "Пирогов", където въпреки обясненията ми какво се е случило и че трябва много спешно да го види лекар, сестрите се заемат с дълго и протяжно записване, мерене на кръвно и температура (която е под 38, но то се тресе много силно). След поне 10-15мин. най-после признават, че всъщност педиатър те НЯМАТ и че могат да извикат детския хирург, ама така или иначе проблемът не бил за тях и родителите да си го заведат, забележете, в мед. център, с който личният им лекар има сключен договор. Не издържах и се намесих, че много по-добре да го заведат в Педиатрията на "Гешов", а сестрата ми се накара да не ги плаша. Родителите (вече беше дошла и майката) си взеха детето и поеха към детската болница. Надявам се всичко да е наред с детенцето.
Обаче нещата у нас за всички деца не са наред.
1. Учителите - 99 % от тях - не умеят да оказват първа помощ. Това е абсолютно недопустимо в коя да е развита страна. У нас закон за това няма, но няма и никакво желание от страна на повечето хора, работещи с деца, да направят нещо по въпроса. С децата ми сме сменили вече две забавачки и две училища, всеки път се МОЛЯ да направя БЕЗПЛАТНО обучение на учителите и възпитателите за най-елементарните мерки в първата помощ, познайте какъв е интересът. Девизът е: "Абе да не се случва!". Да, но се случва.
2. Тел. 112, както казах, няма какво да се коментира.
3. Как е възможно в най-голямата спешна болница, в която има и специализирано детско отделение за спешна помощ, да не могат да помогнат и поне да преценят дали състоянието на детето позволява то да пътува с родителите си до специализирана болница? Защо мед. сестра си позволява да губи времето при очевадно тежък случай и да насочва родителите към стандартен дежурен МЦ, в който най-вероятно също няма да има педиатър и в който не разполагат нито с животоспасяваща апаратура и медикаменти, нито с възможности за изследване?

# 1
  • Мнения: 618
Чист късмет, че Вие и бащата сте били достатъчно близо за да реагирате, но ако не бяхте...?
Абсолютно съм съгласна, че всички педагози и хора работещис деца трябва да имат изкаран курс за първа помощ. За телефон 112 не ми се коментира. И без това сме малко българите ами умираме по пътя като кучета. Веднъж се наложи да звъня на спешния телефон пиян циганин се разхождаше по Цариградско шосе, накарах ме да давам обяснения на колко години е с какво е облечен и тн все едно на платното има хиляди луди пияни цигани и се наложи това обяснение да го дам първо на диспечерката която ме свърза с РПУ и там отново същите въпроси и накрая им казах че са луди и след 10 минутния ни разговор сигурно вече някой го е блъснал и затворих.
За болниците също няма какво да коментираме. Безобразие е особенно когато става въпрос за дете. Недопустимо!!! Подсъдимо!!
Цялата ни държава е такава за жалост. Нямаме една институция която да работи адекватно и хората също станаха неадекватни.  ooooh!

# 2
  • Мнения: 1 959
Искам само да уточня, че във Великобритания, която е развита държава, учителите не са длъжни да имат обучение за оказвана на първа помощ.
Във всяко училище има по няколко подготвени учители или от администрацията, които се викат при нужда.
Иначе съм съгласна, че е по-добре хората, разботещи с деца, да имат.
Аз сама поисках да изкарам подобен курс, след като един от учениците ми се задави жестоко и се почувствах напълно неподготвена.

# 3
  • Мнения: 1 347
Задължителността може да е с различна степен, но точно във Великобритания изкарването и редовното опресняване на такива курсове страшно много се насърчава като цяло. Това е една от страните с най-развита първа помощ и популяризирането й от страна на Британския червен кръст, St John Ambulance и др. Аз не бих казала дори, че законовата задължителност е най-важната; много по-съществена е обществената нагласа и възпитаването на лична отговорност.

# 4
  • Мнения: 1 959
Да, това е така.
Но ти в първия си пост си написала, че в развитите държави, липсата на обучение първа помощ за хора, занимаващи се с деца, било недопустимо.
Аз уточнявам, че това не е вярно.

ibm ,
Съжалявам, съвсем добронамерено написах горното, не искам да отклонявам темата в неправилна посока.
Повдигнатият от теб въпрос е много важен и мисля, че заслужава повече обществен интерес.
 Peace

Последна редакция: сб, 25 окт 2014, 22:56 от zlatnata tolumba

# 5
  • Мнения: 1 347
Ако пък трябва съвсем да уточним, съм написала, че е абсолютно недопустимо 99 % от учителите да нямат такива умения. Сама казваш, че и във Великобритания има "по няколко подготвени учители или от администрацията". Тук в най-добрия случай има една мед. сестра, която може дори никога да не е преминавала курс по първа помощ, защото той не е присъствал в програмата, когато е завършвала, или е съдържал мерки, които науката и статистиката отдавна са отхвърлили и заменили с по-ефективни.

  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 727
Аз също бях изумена, когато моето дете получи гърч и го закарахме в Пирогов - оказа се, че не могат да му помогнат  Shocked иначе извикаха линейка и спешно ни преведоха в Педиатрията на Гешов /не можело с наш транспорт  Shocked, та почакахме 20 минути някъде линейката/.
Но да, най-близко до ума е човек да отиде в Пирогов - а защо и как там не може, незнам ... не ми се и коментира ...
Горките родители, искрено им съчувствам, знам какво са преживели, дано се оправи детенцето.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 271
Случката е ужасна и проблема не е, че учителите не са изкарали курс по първа помощ, а че няма адекватна спешна помощ изобщо в страната. В педиатрията ми се е налагало да чакам преди много години с дъщерята - същите неуредици бяха. Сега малкия ако се наложи го карам в спешното в Токуда - поне педиатър имат винаги и не се чака.
Преди време имаше случай на човек починал от алергичен шок в центъра на София, линейка нямало.

# 8
  • Мнения: 1 347
Това със спешната помощ е така, но нали разбирате, че ако бащата не се беше намесил, детето нямаше да има нужда от никаква друга спешна помощ...

# 9
  • София
  • Мнения: 1 271
Да, така е. И добре, че е знаел какво да направи. Хубаво е да има такива курсове за учителите. Не съм много сигурна дали няма просто да се усвоят едни пари и толкова. Още по-хуваво е да има такива курсове за родителите. Провеждат се курсове и към БЧК, но не знам никакви подробности.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е вярно това за учителите. Според мен учителят е постъпил както трябва - извикал е помощ. Учителят не е лекар, че да прецени какво е състоянието на детето. Има медицинско лице в училището.
Аз съм учител и съм била на обучение за първа долекарска помощ. Щях да направя същото - да повикам помощ.
Още това, което разбрах на обучението е, че няма такова състояние - "гълтане на език".

Освен това доколкото разбирам случката не е в училище, а в някакви школи или курсове. искайте си медицинско лице. В нашето училище освен сестра, има и лекар дори. На дежурства е, не е цял ден, но я има.

Не хвърляйте вината към учителите. Не може навсякъде, където си оставите децата да ви осигуравят медицинско обслужване. И вкъщи ако се беше случило, реакцията щеше да е същата. От такива, които се правят на големи разбирачи, може да стане по-голям проблем и вместо помощ да стане вреда.

# 11
  • Мнения: 1 347
Точно така, няма "гълтане на езика".  Радвам се, че сте преминавали относително съвременно обучение:)
По другия въпрос - не става дума за "медицинско обслужване", а за елементарни мерки за помощ. Първата помощ не  е предназначена само за медицински, а напротив, най-вече за немедицински лица. Статистиката отдавна е показала, че колкото повече хора в една общност са обучени дори на елементарно ниво, толкова по-малко са смъртните случаи и тежките последствия от инциденти. Разбира се, много по-лесно е да "не пипаш" и само да звъннеш по телефона, но всеки, който желае, може да усвои достатъчно лесно и някои мерки, с които да спаси живот. Тук говорим за животоспасяващи мерки в първите минути след настъпване на инцидента, когато решаващи са действията на очевидците. Никоя линейка, мед. сестра или училищен лекар не могат да реагират толкова бързо. И да, "вкъщи" може да стане същото, ако родителите не са имали отговорността да преминат подобно обучение или поне сами да се образоват от надеждни източници.

# 12
  • Мнения: 19 296
Ужас!
Поне от 112 могат да насочат накъде да се тръгне при такъв проблем, за да не се губи ценно време.

Преди години бях в двора на болница в провинцията, когато млад мъж падна изведнъж и се запени. Веднага изтичах вътре да повикам помощ, но ми казаха, че ще се обадят на спешния център, от който да пратят линейка, която не разбрах къде ще го откара. Направо не можех да повярвам на ушите си. Оказа се, че спешното с линейките е на другия край на града. Развикахме се няколко човека и дойде някакъв лекар да погледне човека. Така и не разбрах какво е станало и дали оживя.

Общи условия

Активация на акаунт