Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 487
  • 136
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 308
Използвано олио/зехтин - също.

Това ми стана интересно, би ли обяснила?

Изхвърляме разделно боклука, но не живеем в България.
Лекарствата с изтекъл срок на годност, носим в аптеките. Батериите ги изхвърляме в контейнери из супермаркети или офиси на мобилни оператори. Хартия, пластмаса, стъкло в определените контейнери.

А отскоро има контейнери за дрехи, обувки и аксесоари, в които, разбира се, не се изхвърлят мръсни, скъсани боклуци, а неща, годни за употреба. В тях аз лично съм хвърляла дамски чанти и якета.
 

# 76
  • В мечтите
  • Мнения: 639
♥Nimfea къде е това?Информативно питам  Peace

# 77
  • Мнения: 1 308
Крит, Гърция Simple Smile

# 78
  • Мнения: 2 352
Да, преди няколко месеца започнахме. Лесно свикнахме. И детето няма проблем да си селектира изхвърлянето по вид.
Обаче преди 2 седмици ни подмениха контейнерите и сега са с едни малки отвори за пълнене, което е доста досадно. Веднъж разделен боклук да минава още веднъж през ръцете.  Tired

# 79
  • София
  • Мнения: 3 291
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

Моля, моля.
В квартала няма кучета, които да се интересуват от хартия.
И не, не правя аз боклука около кофите. Оставам само пластмаса и хартия, и веднага биват прибирани. Прибирани от тия същите, заради които подмениха хубавите контейнери с такива без капаци.

# 80
  • Мнения: 34
Те кучетата разкъсват като има органични отпадъци, я кокалче, я остатъци от храна. Даже и в кофите влизат.......

# 81
  • София
  • Мнения: 3 291
Ми освен да запушите и малките отворчета, друг вариант не виждам. Така и кучетата , и ромите, няма да припарват до контейнерите. Тъй и тъй ние вече сме затруднени.

# 82
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някой в друга тема беше показал някакви къщички за боклук в чужбина. Всеки от квартала има ключ и си отключва. Явно и при тях е имало такова разпиляване и са се принудили да си ги затворят и да са недосегаеми. А аз бих им сложила и аларма.

# 83
  • Мнения: 3 031
Има разпиляване, затова или са заключени в метални заграждения или са във вътрешните дворове/мазетата на кооперациите. Вадят се в определения ден за събиране на боклука и после пак обратно. В Холандия пък са под земята, но този вариант мисля беше доста скъп.

# 84
  • Мнения: 22
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

Моля, моля.
В квартала няма кучета, които да се интересуват от хартия.
И не, не правя аз боклука около кофите. Оставам само пластмаса и хартия, и веднага биват прибирани. Прибирани от тия същите, заради които подмениха хубавите контейнери с такива без капаци.

Ами аз съм виждала около нашите контейнери кучета да си играят с празни бутилки. Дъвчат ги, гонят ги. И дрехи и обувки съм виждала да развличат. Но наистина основно търсят храна. В нашия квартал е застроено основно с къщи за по 2-3 фамилии. Всяка къща си има гюм, от тези малките, който плътно се затваря с капак. Дори някъде си го държат вътре в двора и го изкарват, когато минава камиона. Но на няколко места по улицата има и от големите контейнери и там става ужас.

# 85
  • Мнения: 34
Варианта с подземните контейнери е най-добрия,най-екологичния и най-красивия. Проблема е че наистина излиза най-скъпо и само държави с много висок стандарт и много пари могат да си го позволят. Тук е неприложим, те кучетата и стълба да имат не могат да влезнат в новите контейнери (тип иглу май се водят) те влизат в металните и покрай тях правят мизерия, при разделните нямат работа, за съжаление не ядът хартия, стъкло  и пластмаса. Ако го правеха щяхме да имаме 100% рециклиран отпадък и щяхме да внасяме за да храним кучетата  Joy
Вчера трябваше да получа отговор от общината, но имам само входящ номер. Ще чакам до сряда и ще звънна.

# 86
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Някой в друга тема беше показал някакви къщички за боклук в чужбина. Всеки от квартала има ключ и си отключва. Явно и при тях е имало такова разпиляване и са се принудили да си ги затворят и да са недосегаеми.

по друга причина се заключват - идва някой и си слага неразделения боклук в твоята кофа. идват да вдигат боклука и при сканирането се установява, че боклука не е разделен и ти оставят кофата пълна, т.е. не я изпразват!
и затова - ключ, само ти си хвърляш боклука и ти е мирна главата.

# 87
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 051
Аз спрях да събирам разделно след ето тази случка ( писах я и в друга тема и ще я копна оттам ) :
От няколко месеца си хвърлям боклука разделно . ММ ми се подиграва и ми вика , вс отива на едно място , ако ли пък не- циганите го разделят вече в кошовете . Обаче аз викам не ,ще имаме 2 коша - един за биологичен отпадък и един за рециклиране . И той какво да прави и той хвърля с мен разделно . На всичкото отгоре въпросните кошове за рециклиране са на ок 200 м. от блока ни , т.е. полагам и някакво усилие да отида до там , въпреки ,че имаме нормални кошове пред нас . И така днес , отивам аз с двете торби към кошовете и виждам боклукчийската кола до тях. Когато се разминавам с нея , шофьора ми вика , момиче дай си боклука на момчетата направо. .Отзад на камиона 4 мангала се нанизали , подавам си аз едната торба и им викам : " Това е за рециклиране " . И оня ми ти мангал ме погледна с един поглед , все едно съм чисто луда , обърна се към др цигани и им вика : " Тая каза ,чи туй било за рициклиранИ " и се започна един луд смях , хвърли си чувала в камиона и си заминаха сред смях и подигравки за моя сметка . Направо ми прикипя ! Защо по дяволите се харчат неимоверно много пари за различни кошове , за кампании по тв-то , за насърчаване на гражданите да хвърлят разделно , а всичко това да е напразно ? И напразно ли е ? В смисъл , дали тия мангали не правят квото си знаят , и така да нарушават задълженията си ? Някой има ли представа какво се случва с отпадъка от кошовете за рециклиране ???

# 88
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Сортира се. Предимството му пред този от общите кофи е, че не е замърсен и че общината не плаща за извозването му до сметището.

Това, което разбирам от темата е, че липсва най-базово разбиране защо се събира разделно, налага ли се наистина това, кой печели ако се прави, кой губи ако не се.

# 89
  • Мнения: 34
Да, също така след сортирането годната за рециклиране суровина се подава към фирми и заводи и СЕ РЕЦИКЛИРА. Лично съм виждал пластмасов сив съд ( като кова) направен от рециклирана пластмаса в България. Ще кача копиран текст от едно интервю на фирма Екопак, става на въпрос за гр. Плевен. В интервюто са написани имена на фирми към които се подават сортираните и годни за рециклиране суровини:

''Написано от Кремена СЛАВКОВА   
Петък, 06 Юни 2014 08:16
Темата за разделното събиране на отпадъци не е само изискване към България като член на ЕС. Тя е жизнено важна за всички нас, за всеки човек като жител на улицата, квартала, града, държавата, Земята. Всеки ден всяко домакинство „произвежда” солидно количество „боклук”, по-голямата част от който би могъл да се превърне в суровина и да се оползотвори, вместо да замърсява околната среда. Специално по отношение отпадъците от опаковки, статистиките на ЕС сочат, че на един жител се падат средно по 168 кг годишно. За България тази цифра е далеч по-висока - в зависимост от големината на населеното място тя достига до над 300 кг годишно!
Какво се случва с разделното събиране на отпадъци от опаковки - както конкретно в община Плевен, така и в по-голям мащаб, попитахме специалистите от “Екопак” - Борислав Йорданов, експерт по разделно събиране, който отговаря за община Плевен, и неговите колеги от пресцентъра на дружеството.


- Подобрило ли се е разделното събиране в Плевен? Какво сравнение може да се направи спрямо началото на въвеждането на практиката?
- “Екопак България“ АД постоянно работи в посока създаване и развитие на екологична култура и трайни навици в гражданите, отнасящи се до разделното събиране на отпадъци от опаковки. Неминуемо това е довело до подобрение, но все още има какво да се желае за постигане на очаквания ефект.
 - Обяснете какво точно се случва с отпадъците, които се събират в цветните контейнери, защото много хора смятат за безсмислено да разделят отпадъците, като посочват, че са виждали как съдържанието на трите контейнера се смесва в камионите. Ако действително човек стане свидетел на подобно нарушение, какво може да направи?
- Контейнерите от трите цвята се обслужват по определен график, който се изготвя предварително, утвърждава се и се упражнява контрол относно стриктното му изпълнение. Графикът, разбира се, е по цветове и е недопустимо смесването съдържанието на контейнери от различни цветове. Разделно събраните отпадъци от опаковки от контейнерите се транспортират до площадка за сортиране, която се експлоатира от „Астон сервиз - РСО”, на територията на град Плевен. Събраните отпадъци се сортират на отпадъци от опаковки и отпадъци, които не са опаковки. Следва сортиране на годни и негодни за рециклиране. Годните за рециклиране се сортират по вид материал. Отпадъците от пластмасови и хартиени опаковки се балират преди транспортирането им до преработвателните предприятия.
Ако човек стане свидетел на некоректно обслужване или каквато и да била нередност винаги
може да сигнализира на зелената линия
на “Екопак България“ АД, която е изписана на стикера на всеки един контейнер - 0 800 1 5253, безплатен за цялата страна. Всеки постъпил сигнал се обработва своевременно, предприемат се адекватни за всяка ситуация действия, след което се осъществява обратно комуникация с лицето подало сигнала - за предоставяне на информация относно взетите мерки за разрешаване на проблема.
- По какъв начин може да се подобри разделното събиране? Има ли сериозен напредък в други общини и ако да - на какво се дължи това?
- Ако всеки спазва стриктно задълженията си, а именно: Общината да определи правилно адресите за разполагане на контейнерите за разделно събиране, като до тях е задължително да има съдове за битова смет; Гражданите да използват системата за разделно събиране на отпадъци по предназначение; “Екопак България“ АД да извършва задълженията си качествено и в срок; осъществяване от страна на Общината на контрол относно спазване на приетите наредби и нормативни актове, касаещи разделното събиране. Проблемите в Плевен не са изолирани, те стоят пред всички общини.
- Какви механизми могат да бъдат използвани, за да усетят реално хората ползата от разделното събиран, по-конкретно, с какви мерки може гражданите да бъдат стимулирани да събират разделно? Предлагали ли сте ги и на кого?
- Основният механизъм, който е проработил в страни като Германия и Австрия, е финансови стимули и глоби.
Този механизъм е работил близо 20 години, за да станат тези страни за пример в сферата на управление на отпадъците
В България, както знаете, подобни механизми липсват. До момента разчитаме на добрата воля на хората, като основният инструмент са образователните и информационни кампании. Считаме, че е голям успех промяната на Закона за местните данъци и такси, чрез която
начинът за изчисляване на такса смет се променя след 2015 г.
и тя вече няма да се определя в зависимост от площта на жилището. Ангажимент на държавата и общините е да предложат справедлив начин на изчисление, който максимално да отразява реално генерираните отпадъци. Ние, разбира се, сме на разположение за участие в експертни работни групи - с нашата експертиза и практически опит.
- Одобрявате ли санкциите за “кражба на боклук” и какво мислите за ролята на клошарите и ромите, които опразват контейнерите, но също така изпълняват ролята на сепаратор за другите съдове за смет?
- Въпросът е във възприятието на отпадъка като „боклук“ или „суровина“ и третирането на деянието на изземване на материали от цветните контейнери (собственост на “Екопак България“ АД) като кражба. Тук своята работа трябва да вършат и органите на реда, които да не допускат подобни посегателства, както и нерегламентирания превоз на отпадък от контейнерите за разделно събиране чрез ППС /каруци, МПС и др./, чрез пригодени за целта ръчни колички и транспортиране без документ за произход на отпадъка и разрешително за дейности с отпадъци на транспортиращия съгласно Закона за управление на отпадъците /ЗУО/.
- Какви проблеми среща “Екопак” при работата си конкретно в Плевен? Как могат те да бъдат разрешени?
- Има един особено тревожен факт, наложил се за съжаление като тенденция през годините, в които работим в партньорство с Община Плевен в сферата на разделното събиране на отпадъци от опаковки, а именно -
палежите на контейнери за разделно събиране - само за няколко години над 130 контейнера тип “иглу” са унищожени чрез палеж
Тук става въпрос за понасяне на огромни загуби на финансов ресурс за “Екопак”, но също и невъзможност за нормално провеждане на работния процес, както и подронване авторитета на отговорните институции, съблюдаващи опазването на обществения ред на територията на община Плевен. В дух на коректно отношение и водени от стремежа си да вършим работата си по най-добрия начин, защитавайки името и реномето си на водеща организация в бранша, “Екопак” възстановява според възможностите си унищожените контейнери в интерес на гражданите, които имат желание да използват системата за разделно събиране по предназначение.
Друг въпрос, върху който искам да обърна внимание, е
посегателството върху годния за рециклиране отпадък
в контейнерите, който системно, ежедневно дори, бива ограбван с цел облагодетелстване от страна на недобросъвестни граждани. При неспиращите набези над контейнерите те биват обръщани, като съдържанието им се изважда навън, годните отпадъци се обират, докато негодните се оставят, което води до замърсяване на околната среда. Това е още един компонент, по който организацията търпи загуби в голям размер - от една страна откраднатата суровина и, от друга страна, извънредно почистване и обслужване извън графика на фирмата изпълнител.
В тази връзка, на 26 април тази година беше проведена работна среща в общинска администрация Плевен, относно
вземане на мерки, касаещи посегателства върху контейнери
за разделно събиране собственост на “Екопак България“ АД с участието на всички страни, имащи отношение по поставените проблеми - Община Плевен, ОД МВР, пожарна и аварийна безопасност и др. След провеждането на задълбочен разговор, обхванал детайлно всички наболели проблеми, всяка от страните изрази ясна позиция относно вземането на спешни и адекватни мерки за силно ограничаване и преустановяване на посегателствата върху контейнери за разделно събиране собственост на “Екопак България“ АД. В хода на разговорите бяха взети важни решения, изпълнението на които се надявам да доведе до нужния ефект, за да бъде системата за разделно събиране в град Плевен работеща и ефективна. Те са: промяна във вътрешните наредби, третиращи незаконното изземване и нерегламентирания превоз на отпадък от контейнерите за разделно събиране като кражба и посегателство върху имущество собственост на “Екопак”; при констатиране на нарушения и транспортиране без документ за произход на отпадъка и разрешително за дейности с отпадъци на транспортиращия съгласно Закона за управление на отпадъците (ЗУО), да се пристъпва към конфискация и изземване на суровината в полза на общината до предаването й на площадка за предварително третиране, посочена от “Екопак”; изпълнение от органите на ОД МВР на мерките, които ще бъдат заложени в нормативните актове в изпълнение на решенията на Общински съвет Плевен.
Така поставени нещата мисля, че ако успеем да обединим усилията си и всеки спазва стриктно задълженията си, ще успеем да направим системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки наистина действаща.
- Къде отиват годните за рециклиране отпадъци? А негодните?
- “Екопак България” АД
запазва собствеността си над сортираните отпадъци и възможността да избира преработвателите, към които да бъдат насочени
Основно отпадъците от хартия и картон се предават в завод “Дуропак“, Пазарджик, пластмасовите отпадъци се транспортират в Горна Оряховица, София и Пазарджик, а стъклените отпадъци от опаковки търпят предварителна подготовка на инсталация в с. Равно Поле и се предават на „Дружба Стъкларски заводи“ АД.
Негодните за оползотворяване отпадъци или тези, чието оползотворяване или рециклиране е свързано със значителни затруднения, се транспортират за сметка на “Екопак България” от фирмата подизпълнител и се депонират на депо за неопасни отпадъци, посочено от общината и за сметка на Община Плевен.
- Предвижда ли се и кога и в Плевен да бъдат въведени новостите, които “Екопак” стартира в други големи градове, като най-новата ви кампания „Празната опаковка е пълна с ресурси“ и други? А също така инициативите „Книги за смет” и „Стара хартия за нова книга”, в които сте съорганизатори. Предвижда ли се отново да се проведе в Плевен кампанията „Архитекти на бъдещето”?
- Тази година за пръв път планираме провеждането на кампанията „Книги за смет” извън София - във Варна и Бургас. Ако тези инициативи са успешни, ще помислим и за разширяване на обхвата им. Специално за Плевен през месец октомври тази година
планираме провеждане на много интересна кампания - “Моята зелена мечта за България”
В девет общини: София, Варна, Добрич, Бургас, Русе, Велико Търново, Перник, Плевен и Враца ще се организира детски конкурс за рисунка, стихотворение или есе със задание към учениците да изобразят своята мечта за зелена България. На подходящо централно място в общинския център, на малък подиум ще бъде разположена инсталация. Децата ще могат да изберат с какво да се включат в конкурса, като ще могат да закачат своето произведение на едно от трите дървета на “Екопак” в специални пликове. Жури от няколко експерти ще разгледа творбите на децата. Най-добрите ще получат награда, а избраните произведения ще бъдат затворени в капсула на тържествена церемония. Капсулата ще бъде отворена след 10 години, за да се види реализираната визия на днешните деца.
- Подкрепя ли компанията ви частни граждански инициативи и по какъв начин? Например съседи/ученици желаят да почистят - като при това събират отпадъците разделно - междублоково пространство, парк, детска площадка и т.н. По какъв начин “Екопак” може да съдейства в такива и други случаи?
- “Екопак България” АД е основен партньор на кампанията „Да изчистим България“ и предоставя на общините-партньори чували и ръкавици - само за тази година предоставихме над 40000 чувала и още толкова чифта ръкавици. Когато е възможно, съдействаме за подобни инициативи, но все пак трябва да се има предвид, че работим в 70 общини с население над 2.8 млн. жители.
- Има ли ефект разделното събиране на отпадъци по време на кампаниите „Да изчистим за ден”? Намалява ли с годините обемът на изхвърляния нерегламентирано боклук?
- Подобни кампании, освен че намаляват нерегламентираните сметища, имат и възпитателна цел.
Този, който е почиствал градинката до блока или парка в близост, трудно ще ги замърси пак и ще следи и други да не го правят
Така се привлича вниманието на хората към факта, че да живеем в чиста и приятна среда зависи от самите нас, не от Общината или държавата. Неслучайно мотото се промени и вече включва и „Да пазим България чиста!“
Още въпроси и отговори по темата за разделното събиране - в следващ петъчен брой на „Посредник"

Общи условия

Активация на акаунт