Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 17-та тема

  • 200 528
  • 530
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 22 867
galaUSA, първо предложение - тестото от рецептата за тутманика, но изчакай, предполагам ще има и други. Майка прави страхотни питки от него, съвсем обикновено е, пък стават чудесни. Може и защото са от от майка, затова да ми харесват толкова.  Peace И аз съм го ползвала, оформяш си както решиш, а украсата за която питаш е предполагам от , соленото тесто, има го и в нашите теми, просто нямам време да търся в момента. Аз лично не го предпочитам, защото не става за хапване, но пък може да изпишеш нещо красиво с него или да направиш фигурки за украса. Ако го открия, ще добавя линк.
Всъщност, ако си имаш любимо тесто с мляко, просто го замести с вода, газирана вода също става, останалите компоненти ги запази. Peace

Последна редакция: пн, 19 сеп 2016, 19:06 от labrex

# 436
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Здравей GalaUSA!


Съветите на Labrex са безценни! Дано не бъде нахално, че след нея си позволявам и аз да дам съвет.
Можеш да сложиш кокосово мляко или просто вода. Мляко от соя не ти препоръчвам, защото вкусът се променя много. Аз лично не го харесвам. Предлагам кокосово мляко, защото то е растително, но ако и растително не иска, остава само вода. То може и сок от компот, но някак не мога да си представя такава питка, но защо пък не, ще е малко сладка, а и въпреки всичко си пасва със сирене. Simple Smile
А тези бели цветя за които питаш, не бих ти ги препоръчала. Те се правят само от вода и брашно, може и малко сол, но нищо друго. Красиви са като украса, но не са вкусни. После се хвърлят. А ако правиш питка слънце, е зависи кое слънце, може и без цветя. Мое лично мнение е това, но ти си знаеш.

Последна редакция: пн, 19 сеп 2016, 21:42 от Venetta

# 437
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Благодаря ви, дами Simple Smile

Лабрекс, трябват ми точните грамажи на продуктите - иначе нищо няма да направя.
Питката-слънце, която имам у нас на рецепта ВИНАГИ става, но рецептата ми е дадена до абсолютна точност  Embarassed

Не знам що съм такава, ама като меся тесто, не мога да го усетя кога да спра да му слагам брашно или вода Sad

# 438
  • Мнения: 22 867

Лабрекс, трябват ми точните грамажи на продуктите - иначе нищо няма да направя.

Е, тук вече ме излови, трудно ще дам точни мерки. Когато се учех да меся, майка много ме ядосваше, питам я колко течност, колко брашно, а тя - ами на око, абе какво око, аз, докато не премерех продуктите, нищо не захващах. Тя пък все ми се присмиваше, че всичко меря, а повечето пъти резултатите ми не бяха кой знае какви. И така, докато не усетих тестото, да е мекичко, но да не лепи и все пак да запазва формата си на топка след измесването. Абсолютно точни мерки е трудно да се дадат, защото брашната са различни, или по-сухи, или по-влажни и поемат различно количество течност. Обикновено на чаша течност слагах преди две чаши брашно, в повечето случаи се налагаше да добавя още малко, веднъж помня, че в замесеното тесто вода доливах, твърдо стана, абе големи експерименти бяха. Просто се пробвай по-често да месиш, ако обичате тестени неща, разбира се. Погледни и тая рецепта, хубава питка става по нея, правих я с газирана вода и все се каня с лимонада да пробвам, но още не съм. Тук има подобна рецепта, отзивите под нея са много добри, ако искаш, ползвай една от двете като дадени количества продукти, пък ще стискам палци да стане питката, въпреки че направо съм сигурна, че ще стане. Peace bouquet

Вени, ласкаеш ме! Simple Smile bouquet

# 439
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Лабрекс, много ти благодаря  Hug
От пръв поглед, първата питка фвана окото веднага и ще правя нея. Но като се зачетох, втората звучи ВКУСНООООО, та нея си планувам да я направя след това, за у нас си Simple Smile

Хайде, стискайте ми палци. Ще правя, ще снимам накрая. Дано стане  Praynig

# 440
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728

Не, Labrex, не те лаская, истина казвам.  Heart Eyes Много съм научила от теб и съм ти много благодарна.  Hug Колкото и пъти да ти го кажа, все си мисля, че не е достатъчно.  Two Hearts

# 441
  • Мнения: 1 934
galaBG, аз най-редовно правя постна питка само с вода и си е супер. Украсата винаги можеш да я направиш по-така, въпреки че според мен изчистената пита е най-изкущаваща  Simple Smile
 
Можеш да я оформиш като "короната на готвачката" например и пак ще бъде впечатляваща.

# 442
  • Мнения: 378
Здравейте, момичета!
Ето тук съм постнала видове декроация: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=522312.msg32709862#msg32709862
Сега ги правя с по-нова рецепта и експериментирам постоянно. Може да е вкусна, кой писа по-горе, че не била. Има десетки рецепти, които може да се изпробват и не е задължително да се лепи, а  да се пече с питата. Руснаците залагат голям % на декорацията. За тях това е красотата на питката. В някои краища на България също, защото е прието питката да е цяла, а не на елементи и затова я украсяват повечко. Разбира се, че не на всички ще се хареса, особено, ако не са свикнали. На мен в началото ми излеждаше доста цинга-минга, но постепенно ми стана любопитно рецептите за декроация и как се изработват различите фигури и се започна с листенца, после розички и тн... Постепенно се улисваш
Иначе някои наистина изглеждат на торти. Аз например съм против използването на оцветители, това не ми излежда добре, но някои жени и мъже изработват декорацията перфетктно като форма и я оцветяват, вкарват много труд и време, а това не мога да подмина с лека ръка и не мога да не го оценя.
Самия начин на украсяване е доста деликатна работа за мен. Не на всеки модел отива, трябва да се внимава къде се поставя и в каква комбинация ще се наредят елементите.
И не е нужно да е "плоска", може да е дебела или средна или по-ниска, но вкуса е един и същ, рецептата също, тук става въпрос за визия и оформляние и точно как човека вижда резултата накрая. В каква тава да оформя тестото, колко да сложи. Един и същ елемент изглежда различно, ако тежи към 50грама или 250гр. Не е нужно човек да се ограничава, така не може да се развива. Разбира се, че не всеки резлултат е хубав, но така се виждат грешките. Пък е не може вкусовете да са еднакви и на мен това най-много ми харесва-разнообразието. Както казва мой близък: "Свят като цвят".



Онзи ден ми се обадиха и ме помолиха да направя пита с Рог на изоблието и питката да е много богата на декорация отгоре, направо да е затрупана и в никакъв случай изчистена. Ама..нали см с 2 малки дечица вкъщи и си "нямам" работа  Crazy





# 443
  • Мнения: 378
Това са питки от някои руски конкурси и изложения:



# 444
# 445
# 446
  • Мнения: 385

Една питка която правих скоро.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2016, 23:23 от vasileva

# 447
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Беше крайно време да направя козунак. Simple Smile
Двата са без пълнеж, а единият е с пълнеж от сладко от сини сливи.










# 448
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Момичета, не ми остана време да ви пиша Sad
Значи, направих питката, стана страхотна. По рецептата от първия линк, пратен ми от Лабрекс  Hug
Не снимах, защото не остана време Sad - направо от печката я извадих, дори не я изчаках да се изпече (оказа се после, че била готова и страхотна) - увих направо с тавата в кърпи, огромни пазарски пликове и така отидох на гости  ooooh! И пак бях закъсняла Sad

следващия път - със снимка Simple Smile

Много ви благодаря  Hug
Лабрекс -  bouquet

# 449
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
Момичета, не ми остана време да ви пиша Sad
Значи, направих питката, стана страхотна. По рецептата от първия линк, пратен ми от Лабрекс  Hug
Не снимах, защото не остана време Sad - направо от печката я извадих, дори не я изчаках да се изпече (оказа се после, че била готова и страхотна) - увих направо с тавата в кърпи, огромни пазарски пликове и така отидох на гости  ooooh! И пак бях закъсняла Sad

следващия път - със снимка Simple Smile

Много ви благодаря  Hug
Лабрекс -  bouquet

Знаех си аз, знаех сииии! Simple Smile Хич не съм се съмнявала! bouquet

Общи условия

Активация на акаунт