Продукти за самотна възрастна жена - какво да купя?

  • 2 931
  • 12
  •   1
Отговори
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Здравейте, искам да купя продукти за една възрастна жена-съседка. Тя живее сама доста бедно- настанена е в една стая (мисля, че общинска) единственото й другарче е едно бездомно кученце, което приюти. Много е мила, но и самотна. Преди имаше друга баба, която и помагаше - виждала съм да й носи супа, ядене, но тя почина. Тази година починаха и другите 2 жени, живеещи в другите стаи на жилището.   Реших да и купя продукти. Не знам обаче какви, не знам и има  ли хладилник изобщо. Каза, че съседка и дала печка за да се топли. Моля за съвет - какво ще е полезно. Не искам да питам, за да не я обидя. Мислех и просто да й оставя продуктите пред вратата...

# 1
  • Мнения: 5 462
Първо проучи как е с електроуредите - готварска печка, хладилник с камера има ли ? newsm78
И все пак кажи до каква сума да са продуктите които би искала да и дариш . Peace
Аз бих и напазарувала продукти които рядко може да си позволи най общо казано.
Браво за идеята ти .
Много ми е мъчно за старите хора които мизерстват или направо бедстват . Confused Sad

# 2
  • Мнения: 9 487
Здравей! Включи се в инициативата "Бъди човек" ! Те дават храна на песионери в нужда.На страницата във фейсбук има списък с храните,от които обикновено имат нужда.Стойността е около 15 лв.   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 042
Адмирации!Мисля си за такива продукти-олио,брашно,ориз,картофи,други зеленчуци,месо,боб,леща,макаронени изделия,млечни,плодове,а и идеята за неща,които абсолютно не може да си позволи ми харесва!Не знам,но си мисля дали не е по-добре да и ги занесеш,а не да й ги оставяш пред врата,но зависи все пак,може би има и нужда да си поговори с някой...

# 4
  • София
  • Мнения: 39 809
Говорете с нея. Попитайте я от какво има нужда.
Попитайте я дали има нужда от продукти 1ва необходимост, хигиенни средства и т.н.
Ако другата баба ѝ е носила готова храна може би тя няма на какво да си приготви храна. Попитайте я дали има печка за готвене и хладилник.
Предполагам и на вас ви е неудобно да ѝ предложите помощта си, защото може да тя да се почувства неудобно. Но в същото време и тя се чувства по този начин когато приема помощта.
Говорете с нея и не оставяйте продукти пред вратата.

# 5
  • Мнения: 2 755
За мен е грозно оставянето на продукти пред вратата. Пък и така не се знае кой и каква храна може да подхвърли анонимно. Жената може да има нужда от лекарства или да не и стигат средствата да си плати тока. Най-добре я заговори, като се разговорите може да ти сподели или да попиташ.
   За човек, който няма какво да яде, социалния патронаж е добър вариант, вместо да разчита на милостта на съседи.

# 6
  • Мнения: 2 886
Аз бих купила продукти, от които винаги има нужда - олио, захар, ориз, макарони, кутия прясно мляко, кисело мляко, някакъв траен месен продукт, плодове и т.н., но непременно бих добавила хубаво масло, кутия шоколадови бонбони, сладкиш. Не бих ги оставила пред вратата. Личното предаване, няколко топли думи и мило отношение ще стоплят душата на възрастната жена, още повече, че през тази година другите жени са починали - не искам и да си представям колко самотна се чувства и какви черни мисли има... Старост плюс бедност плюс самота е ужасяващо. Идеята да се говори със Соц. патронаж също е добра-понякога възрастните просто не знаят към кого да се обърнат. Поздравления за авторката!

# 7
  • Мнения: 15 262

   За човек, който няма какво да яде, социалния патронаж е добър вариант, вместо да разчита на милостта на съседи.

 Peace

Това е добър вариант за самотни хора и цените не са високи. Бих проучила въпроса за какъв период от време е възможно да се направи нещо като абонамент и да съм сигурна, че примерно за половин или една година на жената е осигурена храна.
Иначе продукти, които са трайни - консерви, мед, макарони ......

# 8
  • Мнения: 1 358
Идеята за социалния патронаж е много добра.

Най-добре вземи нещо готово за хапване и иди и поговори с жената. Бананите са калорични, полезни за възрастни и съм забелязала, че много ги обичат - това го давам само като идея. Прецени дали има възможност и желание да си сготви. Второто често е свързано със здравословното състояние. Ако жената има прояви на старчески заболявания, може да не е в състояние да готви. Най-доброто за такъв човек е ежедневно да има някой, който да го посещава и да носи нещо готово за ядене, но дори и само да и занесеш килограм плодове пак ще и помогнеш.

# 9
  • Мнения: 5 462
Освен соц. патронаж , може да се възползва от помощите които се дават на самотни и бедни хора .
Доколкото съм запозната два пъти в годината получават продукти от първа необходимост като -ориз, боб, леща ,брашно, олио ,захар , бисквити , мармалади, мед и консерви .
Изобщо не е за пренебрегване тази помощ и се възползват от нея всички на които държавата им плаща дърва за огрев или електричество.Количеството от въпросните продукти е доста голямо и според мен напълно покрива нуждите им.Само трябва тя или някой близък да провери дали и се полагат .

# 10
  • Мнения: 5 462
Най общите условия за получаването на тези помощи са
-ниска пенсия , малко жилище , самотно живеещи стари хора. newsm78
Полага им се по право , но трябва да подаде някакви документи и молба за такива помощи .

# 11
  • Мнения: 550
Освен всички предложения на момичетата можеш и от време на време да и носиш по една кутийка топла храна. Когато готвиш супичка или някакво крехко месце можеш да наминаваш на бързо  Peace
Поздравления за инициативата!   bouquet Hug

# 12
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Благодаря за съветите. Говорих с жената - няма хладилник, изгорял бил и стои като шкаф. Ще го имам предвид и това. И реших да не оставям пред вратата - по ваша препоръка, въпреки че не ми е комфортно така публично.  Ще отидем уикенда да напазаруваме до някой хипермаркет. Хареса ми и идеята за неща, които не би си позволила. Благодаря отново.

Общи условия

Активация на акаунт