диета при метфогамма

  • 8 817
  • 16
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 159
3дравейте аз съм момиче на 16 години и тежах 75 кг. и не можех да отслабна каквото и да правех. Отидохме в София в края на този октомври и след много изследвания в  "Майчин дом" се оказа, че някои хормони са ми под долната граница, а други над нея. Също така имам поликистоза на яйчниците, пред диабетно  състояние и инсулинова резистност (въпреки,че захарта ми беше в норма). Е, изписаха ми дуфастон и метфогамма от 500. Дуфастона го изпих и предизвика менструация, сега пия метфогамма като съм стигнала по едно и половина 3 пъти на ден. ( трябва да стигна три пъти на ден по три хапчета). Та, започнах да отслабвам, в момента съм 68 кг. ( за периода от края на октомври, след изследванията, - т.е. свалени са  7 кг.), но в момента от две седмици седя на тези килограми(не съм променила това, което ям). В  началото ми се гадеше, но вече не и най-вероятно организма свиква. (увеличението е през 2 седмици).Моля ви, препоръчайте ми някаква диета в комбинация с тези лекарства.  Embarassed Embarassed

Последна редакция: сб, 03 яну 2015, 18:37 от kavak_yelleri_fan

# 1
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Ендокринолозите не ти ли казаха кои храни да ограничаваш? При мен добър ефект преди имаше ограничаването на тестените храни и всичко, в което има захар-шоколади,  сладки и всякакви десетрчета, сокове и газирано. Мисля, че това ти е достатъчно на този етап. Все пак си малка още и имаш нужда от достатъчно хранителни вещества, за да растеш. Можеш вместо хляб да ядеш овесени ядки или пълнозърнест Peace

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 159
Ендокринолозите не ти ли казаха кои храни да ограничаваш? При мен добър ефект преди имаше ограничаването на тестените храни и всичко, в което има захар-шоколади,  сладки и всякакви десетрчета, сокове и газирано. Мисля, че това ти е достатъчно на този етап. Все пак си малка още и имаш нужда от достатъчно хранителни вещества, за да растеш. Можеш вместо хляб да ядеш овесени ядки или пълнозърнест Peace

Не, не ми казаха. Бях при др. Недева, казаха само, че трябва диета. Аз ям хляб грахам, който е нещо смесено между черен и пълнозърнест хляб. Диетата, която аз си направих и имаше ефект допреди около две седмици:
Сутрин - препечена филийка от този хляб, малко пилешка шунка и чай.
Обяд - пиле/риба и салата
Вечер - мандарини или салати и оризовки.
И горе долу това, също така ям понякога активия, овесени ядки варени, кюфтета (на фурна) и месо само на фурна, понякога варен ориз  и имаше ефект, но сега няма и не знам каква диета е подходяща за тези лекарства, защото в момента организма ми заби на тези кг.  Sad

# 3
  • Мнения: 6 346
Щом са минали само 2 седмици, откакто не си свалила нищо, е прекалено рано да се отчайваш. Помисли, че през това време вероятно си си хапвала повече заради празниците. Просто си продължи да се храниш нормално. Най-важно е да ограничаваш тестеното, сладкото, картофите, ориза. Спокойно яж месо, яйца, зеленчуци. Мазнините не е нужно да ги ограничаваш - слагай зехтин на салатата, яж храна, приготвена с нормално количество мазнина. И не стой гладна - яж достатъчно количество храна, за да се заситиш. Не брой калории, а просто си яж нормално количество, без да се тъпчеш.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 159
Може  и да е заради празниците, но въпроса е, че нито съм качила, нито съм свалила. Аз дори не знам дали това, което ям е подходящо за тези лекарства. (въпреки, че всичко е на фурна). Имаше ефект, но спря да действа.  Моля, ако някой ги пие да сподели какво  си прави за ядене. Лекарките там ми казаха ограничи сладкото, тестото, но всички го знаем това  Grinning

# 5
  • Мнения: 6 346
Миличка, не очаквай светкавичен ефект. Мисля, че представата ти е нереалистична. Ако бяха минали поне 2 месеца без никаква промяна, тогава щеше да имаш минимални основания да се притесняваш. Но още е прекалено рано. Не става бързо - не и по здравословен начин.

А диетата е тази, която ти казах: месо, яйца, сирене, кисело мляко, зеленчуци, умерено ядки (до една шепа на ден - бадеми, лешници, орехи, кашу, но не фъстъци - всичко да е сурово и без сол), малко плодове (за удоволствие, не за засищане). Тестеното, сладкишите, бобовите, картофите и оризът да са ти по изключение, а не да са основа на храненето. Ти имаш инсулинова резистентност - това означава, че организмът ти се затруднява да преработва въглехидратите. Затова трябва точно тях да ограничиш, за да си запазиш здравето. Храните с големи количества въглехидрати са тестено (дори овесените ядки и черният хляб), картофи, ориз, бобови (тях ги дават белтъчни, но съдържат повече въглехидрати от белтъчини), плодовете, както и всякакви сладкиши - това са храните, които са вредни за твоя организъм. Ако ги ограничиш, без непременно да ги спираш напълно, няма да загубиш никакви хранителни вещества - всичко можеш да си набавиш от месо, яйца, сирене, кисело мляко, зеленчуци и ядки. И ще се чувстваш по-добре, и ще си спасиш организма от диабета, и постепенно ще отслабнеш.

# 6
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Здравословното отслабване е 5-10 % за година. Сметни си на твоите килограми колко е това. Всъщност погледнах-ти вече си ги свалила почти. Нормално е тялото ти да се настройва към сегашното положение. Освен това първите кг падат най-бързо, след това се получава застой, после пак спад. Спокойно ще ги свалиш. Важното е сега да се храниш здравословно, не да отслабнеш светкавично, а още по-важно е да задържиш на свалените кг.
Овесените ядки са въглехидрати, но те са бавен въглехидрат и все пак на 16 трябва и да се поема енергия, за да не гладува организма. Не може да е напълно безвъглехидратна диетата.
Аз също съм с ИР и никога не са ми забранявали картофите и ориза. Не съм ги спирала изобщо и въпреки това имах прекрасни резултати преди да забременея първия път.  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 9
Ендокринолозите са ти дали само общи насоки какво да ядеш и какво не, но ако искаш да отслабнеш и то трайно, би трябвало да спазваш някои правила при хранене. Ако искаш, мога да ти дам точни насоки какво е добре за теб и как ще имаш резултат.

# 8
  • Мнения: 6 346
Бавните въглехидрати са равни на бързите при човек с ИР. Wink Това дали дадена храна е бърз или бавен въглехидрат, се определя от личната ти инсулинова чувствителност. Изследванията за гликемичния индекс (бързи/бавни въглехидрати) са правени при хора с нормална инс. чувствителност, а не при хора с ИР. При ИР инс. чувствителност е значително намалена, поради което въглехидратите не се усвояват добре, затова и инсулинът е повишен. Точно затова и бавните въглехидрати действат като бързи на такъв организъм - той просто няма способността да ги усвоява в мускулните клетки. Затова е препоръчително да се ограничат всякакви въглехидрати, не само бързите.

А енергията за тялото идва много по-ефективно от мазнините, отколкото от въглехидратите, включително от собствените складирани телесни мазнинки. Но за целта е необходимо въглехидратите да са минимално количество. Именно това е правилният начин на хранене при ИР, но за съжаление все още сред лекарите познанията по въпроса липсват. ooooh! Обаче има информация, макар и предимно на английски, включително си има вече един куп публикации в реномирани медицински списания, но отново и нашите, и повечето чужбински лекари изостават с материала. Здравето на всеки човек е до голяма степен в неговите ръце. Информирайте се. Wink

Последна редакция: нд, 04 яну 2015, 08:36 от Cioccolata

# 9
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Хубаво обаче говорим за дете на 16 години. Пиша дете, защото на 16 тялото още расте и има нужда от всичко. Има си детски ендокринолози-диетолози  и аз специално бих се обърнала към такъв, за да ми се направи режим на хранене, а не да се мятам от диета на диета и да се чудя какво става и защо нещата се объркват.
Бих препоръчала още да се влючи и малко спорт. Понякога спорта има по-добър ефект от пиенето на хапчета Peace

# 10
  • Мнения: 6 346
На 16 вече тялото е почти напълно пораснало. Wink Освен това, както вече казах, ако ограничи тестеното, картофите, ориза, бобовите и сладкото, няма да загуби нищо - всички вещества ще си ги набавя в по-големи количества и в по-усвоима форма, ако наблегне на месото, яйцата, сиренето, киселото мляко и зеленчуците. Ендокринолозите, уви, не могат да й помогнат за храненето, защото самите те не са достатъчно добре информирани - тъжно, но факт. А спортът наистина няма да навреди, но той е на второ място - на първо място е храненето. Тя има сериозен проблем и ще трябва до края на живота си да внимава какво яде, за да избегне още по-сериозни заболявания - диабет тип 2, инсулти, инфаркти, Алцхаймер/деменция (тези по линия "само" на ИР), стерилитет, рак на матката/яйчниците/гърдите (по линия на поликистозата). Ключът е ограничаване на въглехидратите, няма как иначе, независимо от възрастта. До момента храненето й явно е било безобразно, за да се стигне до това положение. ooooh! Не казвам, че няма намесени и други фактори - кофти гени, стрес и т.н. Но основното, което е било сгрешено и трябва да бъде поправено, е храненето. И тези промени трябва да бъдат до живот, иначе лошо.

Да допълня: и за инсулинова резистентност, и за поликистоза има хранителни добавки, които могат да бъдат от полза:
1. Витамин Д3 (Вигантол) - може да се започне с 5000 единици (10 капки). Това е доза, на която може да се стои по принцип неограничено, но след време, ако при кръвни изследвания се установи, че нивото на витамина в кръвта е достигнало поне 50 нг/дл, дозата може да се намали примерно на 3000 единици/ден. Вит. Д подпомага и инсулиновата чувствителност, и конкретно хормоните при поликистозата, а също и куп други функции, например укрепва имунната система.
2. Магнезий - задължително и за ИР, и при прием на вит. Д3 във високи дози. Магнезият трябва да бъде във форми, различни от оксид - например може да бъде цитрат, оротат (Магнерот), аспартат (Магнерич), глицинат, малат. За съжаление у нас изборът на такива варианти е малък, а цените са високи, но магнезият е много важен за подобряване на инс. чувствителност, а също и за подпомагане на активацията на вит. Д. Като количество трябва да се гонят високи дози, например от магнезиевия оротат минимум по 6 таблетки на ден (затова казах, че излиза скъпо...).
3. По принцип приемът на вит. Д върви и с прием на вит. К2 - по минимум 45 мкг на ден. Той е полезен за насочване на калция към костите, но и за предотвратяване на калцирането на кръвоносните съдове и така предотвратяване на сърдечносъдови проблеми.
4. Омега-3 от рибено масло (не от ленено) - по 2-3 или дори повече капсули на ден.

Ще спра следенето на темата, защото не ми се влиза в безкрайни спорове с радиото. Wink Написала съм факти. Оттам нататък авторката на темата трябва сама да си поеме отговорността за здравето и да търси да събере максимално количество информация, а после да си вземе своето решение.

Последна редакция: нд, 04 яну 2015, 11:37 от Cioccolata

# 11
  • Мнения: X
Напълно подкрепям написаното от Чоколата - за съжаление практиката изостава значително от нивото на днешното знание и на всички ни е много трудно да приемем този дисонанс, но... трябва да го приемем.

# 12
  • в колонките
  • Мнения: 510
 Аз също подкрепям мнението на Cioccolata ,  не е малко момичето, на 16 години е, Peace. Пък и наистина трябва да ОГРАНИЧИ ( не съвсем да спре) въглехидратите. За българските ендокринолози не желая да коментирам, една приятелка на майка ми си замина на 64 години, защото ''спазваше'' диетата на ендото си.  Peace

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 159
благодаря на всички за съветите, започнах да свалям отново(грамове, но все пак е нещо за мен и моето състояние) Hug Искам да ви попитам дали метфогамма има разхлабително действие, защото при мен така действа..  Thinking

# 14
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Понякога да. При мен това се влияеше и от храната,която ям.

Общи условия

Активация на акаунт