Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 1 691
Няма нищо страшно в къпането на бебето, както и не мисля, че бабите ще се справят по-добре от вас.
Педиатърът би трябвало да ви покаже как става, когато дойде непосредствено след раждането, но и без да знаете нищо пак ще го изкъпете.
Няма нищо по-специфично от това да го хванете в удобна за вас позиция и да не го удавите  Laughing Laughing Laughing
Намокрянето на пъпчето е голям ужас за родителите, но няма никакъв проблем, ако това се случи - в болницата да не мислите, че им пазим пъповете, всички 40 деца се измиват под чешмата хубаво със шампоан за 1-2 минутки и готово.
Важното е добре да се обработи със спирт, който веднага изсушава мястото и премахва останалата вода.
Също така по неонатология професорката каза, че вече е отречено пазенето на пъпчето от мокрене и няма проблем да се потапя на всяко къпане във вода.

Може да сложите бебето във ваничката, ако е анатомична или с подложка, като го придържате за рамото. Водата във ваничката трябва да е около 5 пръста, не до горе  Laughing
Така сложено ще го полеете хубаво навсякъде, ще нанесете шампоан първо на главичката, после на тялото и дупето (то е винаги последно). Като е насапунисано привиквате таткото с каничка с вода, да ви полива. Изплаквате косичката, раменцата, вдигате бебчето над ваничката и таткото полива останалите части на тялото... готови сте Simple Smile
Така се придържа бебе във ваничка:


ВИДЕО http://youtu.be/3aSyPi8G3tQ




През първите дни ще е по-лесно да го миете под чешмата, както правим в болницата, хващате го за гърдите, ето така:


ВИДЕО - http://youtu.be/JOLC3zYbnI4

Нагласяте си температурата на водата, взимате бебчето така хванато - дланта ви на гърдичките му, палеза под едната мишничка, а другата мишничка е между показалеза и средния пръст.
Главичката е отпусната надолу между палеца и показалеца, дупето и краченцата също висят надолу.
Тоест държите бебчето по този начин с едната ръка, с другата сапунисвате и плакнете. Отново - първо главичката, след това гръбчето, ръчичките, краченцата и накрая дупето. Не връщате ръката нагоре към главата и лицето, след като се измили с нея дупето.
Изплакването по същия начин. Така има по-малка вероятност да намокрите пъпчето, ако това ви притеснява, тъй като водата пада откъм гърба на бебето.

Моята майка ще си вземе отпуск и ще идва чат пат да помага в домакинската работа и готвенето първите седмици. С бебето ще си се занимавам аз.

Последна редакция: чт, 12 фев 2015, 12:54 от vitaminka

# 481
  • Варна
  • Мнения: 117
Супер описание, Витаминка! Много полезно!!!
Ние също се справихме с баткото сами - с единствената разлика, че ММ вършеше почти всичко, аз само изполивах с канчето. Нашето рогато много ревеше първия месец докато не му хванахме цаката. В началото го къпех малко преди часа му за хранене, за да не е на пълен стомах. Ама явно пък той тогава е бил и гладен човека и посиняваше всеки път в коритото от рев. После почнахме да го къпем 1 час след кърмене, играех си с него поне 15-20 мин докато го разсъбличах и той се поуспокои.

За бубата - ние още забелваме. Т.е. той човека сам си го прави, всяка вечер като се къпем си я дърпа малко назад, голям спец е станал Simple Smile Педиатърката каза, че до 4 год трябва да се покаже там каквото трябва да се показва  Embarassed

Да се оплача, аз продължавам да мисля и разсъждавам по цели нощи. Не мога да заспя и това е, само мисля..... Има ли начин да затъпея по-бързо, че да го нямам тоз проблем  Rolling Eyes

# 482
  • София
  • Мнения: 1 691
Нормално е да плачкат, не се шашкайте на всеки рев... те не реват за това, че не се справяте добре, а защото това е единствената им реакция, за всяка една промяна, която усещат.
Всички новородени плачат, ако не при къпането, то в края му и докато го обличате, нормално е, така реагират на разликата в температурите, докато ги подсушите хубаво. С времето свикват и всичко се успокоява Simple Smile

# 483
  • Варна
  • Мнения: 117
Да, то рев има винаги. Баткото имаше лошия навик обаче да посинява - захласваше се. На ден поне по веднъж ми го е правил, ама като четох и слушах лекции по темата се поуспокоих. Това си е вид нервна система и няма опастност реално за детето. И сега и сега ако много нещо се афектира посинява, майка ми си изкара акъла даже преди няколко седмици - остави за него, ами се притеснила да не се шашна и аз и да стане нещо с бебето. Пък аз с пълно спокойствие му духнах няколко пъти в носа, гушнах го и се оправи - вече съм свикнала и съм пълен непокис Simple Smile Та и аз подкрепям Витаминка, няма страшно от рева Simple Smile

# 484
  • Мнения: 320
Много ви благодаря за споделянето момичета!   bouquet
vitaminka  Hug много благодаря- доста подробно- направо си спестих лекция Simple Smile

# 485
  • Мнения: 1 358
vitaminka,чудесно си го обяснила браво.Аз смятам,че суматохата около къпането е наслагвано с времето,я от свекърви ,я от майки и едва ли не е едно от най сложните неща на света:)Аз не обичам някой да ми се пречка и не съм видяла нищо сложно и с първото и сега не смятам,да допускам да се суетим 10човека около едно мъниченце.Винаги много съм се дразнила тихичко естествено,като на някоя родилка се описва къпането ,като не посилен за нея процес.На братовчед на мъжа ми ,скоро се роди бебче и ,докато им бяхме на гости по повода тъй като са ни доста близки,майката на жена му  всяка вечер тичаше от единя край на града до другия да къпе малката.После през деня идваше да пуска пералня ,да показва как се глади и вечерта пак да къпе.Момчето в чудо се беше видяло от таз баба,каза че това продължава цал месец,и колкото и тактично да обяснявал.че могат и сами ,все си намирала повод тя да дойде да го свърши.Е аз бях там 2 дни,и едва издържах да не ми проличи ,че това е абсурдно.Хихих там бяхме две млади жени,аз все пак имам и дете на 3 и нещо тогава,свекърва й и тя беше там,живее при тях и двама мъже,но майка и си идваше да показва,и най странното да и показва ,как да пере и глади.Ми ,че ти ако на толкова години ,чакаш да родиш,че да те учат да переш и гладиш,какво говорим.Но за съжаление това го има масово,я от майки ,я от свекърви.

# 486
  • Мнения: 320
vitaminka,чудесно си го обяснила браво.Аз смятам,че суматохата около къпането е наслагвано с времето,я от свекърви ,я от майки и едва ли не е едно от най сложните неща на света:)Аз не обичам някой да ми се пречка и не съм видяла нищо сложно и с първото и сега не смятам,да допускам да се суетим 10човека около едно мъниченце.Винаги много съм се дразнила тихичко естествено,като на някоя родилка се описва къпането ,като не посилен за нея процес.На братовчед на мъжа ми ,скоро се роди бебче и ,докато им бяхме на гости по повода тъй като са ни доста близки,майката на жена му  всяка вечер тичаше от единя край на града до другия да къпе малката.После през деня идваше да пуска пералня ,да показва как се глади и вечерта пак да къпе.Момчето в чудо се беше видяло от таз баба,каза че това продължава цал месец,и колкото и тактично да обяснявал.че могат и сами ,все си намирала повод тя да дойде да го свърши.Е аз бях там 2 дни,и едва издържах да не ми проличи ,че това е абсурдно.Хихих там бяхме две млади жени,аз все пак имам и дете на 3 и нещо тогава,свекърва й и тя беше там,живее при тях и двама мъже,но майка и си идваше да показва,и най странното да и показва ,как да пере и глади.Ми ,че ти ако на толкова години ,чакаш да родиш,че да те учат да переш и гладиш,какво говорим.Но за съжаление това го има масово,я от майки ,я от свекърви.

Леле, звучи ужасно- ама както си ги научиш близките.... Моята майка е в др. град и въпреки, че е лекар не ми дава акъли (поне към момента), а свеки сме я отбичили отдавна по други причини- и аз не обичам да ми се бъркат, по-добре сама да се оправям. Аз съм настроена позитивно и мисля, че всичко ще си тръгне както трябва Simple Smile

# 487
  • burgas
  • Мнения: 192
М.г. няма за какво  Hug
 Честити близначета на априлките, да со живи, здрави и много да радват всички  Heart Eyes сега отивам да чета и там
За къпането, разбрах че има акушерки по домовете и като наближи времето живот и здраве смятам да се уговоря и да дойде първите два-три дни да ни покаже всичко. Честно казано не мисля, а и не искам бабите да къпят, ние ще се справим добре

# 488
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
StellaI, това със забелването при баткото го започнахме още през първия месец, но без натиск и напън. Лекичко само измивахме с вода до където е възможно и съвсем малко придърпвах назад. Исках нещата да се случат от само себе си.
Когато стана обаче на 2 г. и половина се появи едно бяло образувание, като топченце отстрани на главичката, което е пълно с консистенция точно като грис и вече нямаше за къде да отлагаме, та отидохме на уролог. Там доктора го дръпна и за една секунда го забели нацяло. После само промивки с тетра, слагах го в едно корито с тетра и вода и го оставях да си играе. Там пишкаше, защото иначе щипе, а между временно сам си забелваше чурката до края. Не съм мазала с нищо. Още на следващия ден беше по-добре. За 3-4 дни приключи одисеята, от която така се притеснявах. След това го карах сам да си я придърпва при всяко къпане.
На мнение съм, че не трябва да се насилват нещата, освен ако не се появи някакъв проблем, както при нас.  Peace

За къпането, когато се роди баткото живеехме със свекитата, та свекървата държеше бебето, аз поливах. Къпахме го, както правят в болницата и както Лили е показала на втората снимка, хванат през гърдите. Така пъпчето нямаше никакъв начин да се намокри. Но пъпчето например си го оправях сама и си въртях много смело щипката. Свекървата категорично отказваше да пипа там и изпитваше ужас от огромната щипка. Една сутрин намерихме щипката паднала в памперса, а пъпчето на сина ми е перфектно и бях много горда, че сама съм се справила  Embarassed

shanny29, и нашия батко така се захласваше като беше малък. Духвах му в устата аз. Нямам идея от къде съм го научила това  newsm78 но имаше ефект.

Последна редакция: чт, 12 фев 2015, 14:54 от Никки

# 489
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Няма как да не оставя майка ми да ми дава насоки в къпането и да ми показва  Naughty

# 490
  • София
  • Мнения: 357
За къпането - и при нас мъжът ми го държеше като на втората снимка с ръка на гърдичките и аз поливах, че много ми беше хлъзгав и мъжът ми с голямата ръка по-добре и стабилно обхващаше телцето. Не е чак толкова страшно, но си трябва 2-ма души. Макар че на чешмата сигурно и само човек може да се справи.

За контрациите - не помня тук или в априлската тема 1 мама се беше похвалила, че прави 4-5 дълбоки вдишвания с корема и и минава. И аз пробвах от 2-3 дни и наистина след 5-тото вдишване се отпуска корема и като цяло по-рядко ми се втърдява.

# 491
  • Мнения: 673
За къпането миналия път ММ я къпеше аз поливах. Много мразя да ми се бъркат други хора. Живи и здрави и сега ще е така. То като има някой в къщи става лудница още сега, а аз обичам спокойствието.
Честити близначета на априлките bouquet

# 492
  • Мнения: 61
МОМИЧЕТА АЗ СЪМ ТАТКО НА МАЛЪК МЪЖ ,ЩЕ НОСИ ИМЕТО БИЛЯН,Е ТЕЖИ 1680гр
видях го пишлето му стърчи ,може да плаче ,и то ядосано,мама е в реанимация и преливат кръв,
ами вие стискайте,защо аз родих три пъти преди да дойде синковеца,ей ,че бързак се показа младежа ми
другите подробности като мама излезе от реанимация и си хване таблета,
отивам да и търся перла да и подаря,измъчи се видях я през стаклото спинкаше

# 493
  • Мнения: 1 442
Честит малък мъж! Да ви е жив и здрав, и бързо да качва килограмите, а на мама - бързо възстановяване!   bouquet

# 494
  • burgas
  • Мнения: 192
МОМИЧЕТА АЗ СЪМ ТАТКО НА МАЛЪК МЪЖ ,ЩЕ НОСИ ИМЕТО БИЛЯН,Е ТЕЖИ 1680гр
видях го пишлето му стърчи ,може да плаче ,и то ядосано,мама е в реанимация и преливат кръв,
ами вие стискайте,защо аз родих три пъти преди да дойде синковеца,ей ,че бързак се показа младежа ми
другите подробности като мама излезе от реанимация и си хване таблета,
отивам да и търся перла да и подаря,измъчи се видях я през стаклото спинкаше

ЧЕСТИТО НА МАМА И НА ТАТКО!!! Малкият мъж ще е нашето късметче! Бързо възстановяване на Виниани и много много целувки!

Общи условия

Активация на акаунт