Помощ за кекс

  • 9 027
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, искам съвет за печенето на кекс по следната рецепта.

400 гр кисело мляко
1 с.л. сода бикарбонат
3 яйца
1,5 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
100 гр олио
1 ванилия
канела и какао на вкус

Досега винаги съм го пекъл на незагрята фурна на 180 градуса и след като започна да се изпича го намалям на 160. Отначало се надига много хубаво и започва да се изпича и намалям фурната, за да не изгори, но в последствие кекса спатъхва, а отвътре остава сплескан и лепкав, колкото и да го пека. Пробвал съм и на загрята фурна, но тогава изобщо не се надига. Помогнете по тази рецепта как трябва да го изпека правилно, може би да не намалям фурната, но тогава няма ли да изгори. Пека го на отгоре и отдолу с вентилатор, фурната е на 5 нива и аз го слагам по средата.
Благодаря предварително.  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2
Здравей, аз го пека на загрята до 180 градуса фурна, без вентилатор, след като го сложа пускам само долен реотан, за 15-20мин. като се надигне и от страни е позапечен, пускам и горният.

# 2
  • Мнения: 788
Не съм правила кекс по тази рецепта, но винаги се пече отначало само на долен реотан на слаба фурна , почти до готовност и тогава се включва и горния .

# 3
  • Мнения: 25 685
На 180 градуса се пече без вентилатор, с вентилатор - на 150-160. Това е на моята фурна, на твоята ти трябва да ѝ хванеш цаката.
За рецептата нищо не мога да кажа, но ми се струва, че млякото е много за това количество брашно. Съветвам те да смениш рецептата и да пробваш някоя друга.
Аз пека на най-долното ниво, ти защо по средата? Виж в книжката с инструкции на печката, там трябва да пише кое къде и как се пече.

Я пробвай с тази лесна рецепта, не може да не стане:
4 яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
1-2 ванилии
1 ч. ч. прясно мляко (айрян)
2/3 ч.ч. олио
3 ч.ч. брашно
1 бакпулвер (вътре в брашното)
2-3 с.л. какао

Ванилиите се прибавят към разбитите със захарта яйца. След това се добавят постепенно млякото, олиото, брашното. Част от тестото се отделя и към него се прибавя какаото.
Изсипваш във формата бялата смес, върху нея в средата - кафявата, разбъркваш леко и мяташ във фурната, предварително загрята до 180 градуса. Печеш на най-долното ниво. Проверяваш с клечка за зъби или бамбуково шишче. Ако излезе сухо, значи кексът е готов. Изключваш фурната, оставяш го вътре още 2-5 минути и тогава го изваждаш. Оставяш го да изстине напълно във формата.
Ако пак не стане, пиши да го мъдрим.


# 4
  • Мнения: 7 006
Здравейте, искам съвет за печенето на кекс по следната рецепта.

400 гр кисело мляко
1 с.л. сода бикарбонат
3 яйца
1,5 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
100 гр олио
1 ванилия
канела и какао на вкус

Досега винаги съм го пекъл на незагрята фурна на 180 градуса и след като започна да се изпича го намалям на 160. Отначало се надига много хубаво и започва да се изпича и намалям фурната, за да не изгори, но в последствие кекса спатъхва, а отвътре остава сплескан и лепкав, колкото и да го пека. Пробвал съм и на загрята фурна, но тогава изобщо не се надига. Помогнете по тази рецепта как трябва да го изпека правилно, може би да не намалям фурната, но тогава няма ли да изгори. Пека го на отгоре и отдолу с вентилатор, фурната е на 5 нива и аз го слагам по средата.
Благодаря предварително.  Simple Smile
Поне 2,5-3 чаши брашно,зависи от брашното,големината на яйцата и това колко вода има в млякото,ми отиват за таи рецепта..

160-170 незагрята с вентилатор,180 незагрята без вентилатор

# 5
  • Мнения: 10 073
При това малко количество брашно, както и да го печеш, все ще спадне след изваждане от фурната.
Моите кексове ги правя в съотношение: захар 1 част, брашно 2 части и издънки не съм имала.
Авторът не посочва от къде е взел рецептата.

# 6
  • Мнения: 46 552
Моя приятелка един ден пита колко мляко се слага. Казвам й - николко. Всеки път като ме види ми благодаря за тази "тайна"  Laughing докато махнем проклетото мляко такива фризбита правехме с мъжа ми, че всеки път се съревновавахме кой ще направи по-спаднало  hahaha

Това е нашата рецепта, ако някой иска да пробва.

2 яйца
200 грама захар
2 чаши брашно (около 200 мл всяка, но е горе долу, гледаш да стане необходимата гъстота)
2/3 същия размер чаша топла вода
2/3 чаши олио
3 лъжички конфитюр
1 равна чаена лъжичка сода
2-3 чаени какао

1. Разбиват се яйцата със захарта
2. Добавя се водата
3. Брашното постепенно
4. Олиото
5. Кюнфитюра и какаото
6. Содата

По избор можеш да добавиш стафиди и орехи.

Пече се на 170 градуса на долно с вентилатор за 30 мин., след това още 5 мин. вътре на изключена фурна.

# 7
  • Мнения: 3
Моя приятелка един ден пита колко мляко се слага. Казвам й - николко. Всеки път като ме види ми благодаря за тази "тайна"  Laughing докато махнем проклетото мляко такива фризбита правехме с мъжа ми, че всеки път се съревновавахме кой ще направи по-спаднало  hahaha

Това е нашата рецепта, ако някой иска да пробва.

2 яйца
200 грама захар
2 чаши брашно (около 200 мл всяка, но е горе долу, гледаш да стане необходимата гъстота)
2/3 същия размер чаша топла вода
2/3 чаши олио
3 лъжички конфитюр
1 равна чаена лъжичка сода
2-3 чаени какао

1. Разбиват се яйцата със захарта
2. Добавя се водата
3. Брашното постепенно
4. Олиото
5. Кюнфитюра и какаото
6. Содата

По избор можеш да добавиш стафиди и орехи.

Пече се на 170 градуса на долно с вентилатор за 30 мин., след това още 5 мин. вътре на изключена фурна.

На загрята или незагрята фурна се слага.

# 8
  • Мнения: 9 991
Здравейте, искам съвет за печенето на кекс по следната рецепта.

400 гр кисело мляко
1 с.л. сода бикарбонат
3 яйца
1,5 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
100 гр олио
1 ванилия
канела и какао на вкус

Досега винаги съм го пекъл на незагрята фурна на 180 градуса и след като започна да се изпича го намалям на 160. Отначало се надига много хубаво и започва да се изпича и намалям фурната, за да не изгори, но в последствие кекса спатъхва, а отвътре остава сплескан и лепкав, колкото и да го пека. Пробвал съм и на загрята фурна, но тогава изобщо не се надига. Помогнете по тази рецепта как трябва да го изпека правилно, може би да не намалям фурната, но тогава няма ли да изгори. Пека го на отгоре и отдолу с вентилатор, фурната е на 5 нива и аз го слагам по средата.
Благодаря предварително.  Simple Smile

Понякога мелката са по-воднисти, също яйцата са различна големина, което влияе на количеството на брашното.  Peace

# 9
  • Мнения: 46 552
На загрята или незагрята фурна се слага.

Незагрята Peace

# 10
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 814
Аз правя кекс по следната рецепта:
4 яйца
1 кофичка кисело мляко
2 кафени чаши олио
4 кафени чаши захар
7 кафени чаши пресято брашно /с 8 чаши става по-хлебен, затова го правя със седем/
1 бакпулвер
1 чаена лъжица сода бикарбонат
В тестото слагам - или част от тестото с 2 супени лъжици какао, да стане шарен, или сладко от печени сини сливи, или ядки и стафиди, или.... каквото ви роди въображението.
Пече се на 175 градуса за около 50-60 минути. Слагам в студена фурна на горно и долно печене без вентилатор, слагам най-отдолу във фурната върху решетката. Няма издънки, става винаги пухкав и вкусен. Не намалявам фурната, не отварям въобще. Пече се до тъмно кафяво, но не изгоряло Simple Smile. Става наистина страхотен.

# 11
  • Мнения: 211
Да ви напиша и нашата любима рецепта за кекс:

6 яйца
2 чаени чаши захар
6 супени лъжици олио
6 супени лъжици вода/ когато имам, слагам прясно мляко/
2 чаени чаши брашно
ванилия

Пека в загрята фурна на 160 градуса с вентилатор, но всеки си познава печката. По желание се поръсва с пудра захар.

Става пандишпанов и невероятно вкусен!  Party

# 12
  • Мнения: 2 644
Киселото мляко е много, а брашното малко. Затова не ти се получава.
Аз слагам 1 ч.ч. кисело мляко и 2ч.ч. брашно. Разбира се, киселото мляко не е задължително, вода или лимонада върши същата работа. Пробвай други рецепти, експериментирай, все ще ти се получи. Аз пека първо на долен реотан, в студена фурна, като видя, че се е надигнал и зачервил отдолу, тогава пускам и горния реотан.

# 13
  • Мнения: 4
Мами, може ли да ми кажете защо като пека кекс кората става много тъмна почти черна и защо и вътре става тъмна все едно съм сложила какао, а не съм? И как мога да оправя проблема? А съм виждала на една моя позната кекса - пухкаф, със светла кора и жълт! Точно така искам да ми стане и моя, но нз как да го направя за да постигна този резултат? Моля ви помогнете. Благодаря!

# 14
  • Мнения: 25 685
Дай рецептата, по която го правиш.  Simple Smile
Ако слагаш орехи или друг вид ядки, нормално е да стане по-тъмен. По-жълт кекс става с повече яйца и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт