Частни училища - информативна тема 6

  • 64 512
  • 808
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 301
малката кандидатства за ПУК

Понеже каза в предишната тема, че не си си представяла, че няма да го приемат в Питагор, а ще го приемат в СС, а точно така е станало - хората са казали - човек предполага, Господ разполага!

Успех! И двете училища по всички отзиви и инфо са очевидно много добри.

# 16
  • В офиса
  • Мнения: 4 016
Интересно... http://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2015/04/17/2 … -_napravi_si_sam/
Какво мислите? Аз ще ги следя, любопитно ми е какъв заек ще изскочи от това. На първо време се чудя как и дали са взели лиценз от МОН.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Интересно... http://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2015/04/17/2 … -_napravi_si_sam/
Какво мислите? Аз ще ги следя, любопитно ми е какъв заек ще изскочи от това. На първо време се чудя как и дали са взели лиценз от МОН.
Лично аз им пожелавам успех, най-вече защото са узрели, че идеята не е в спасението поединично, а в масовото и добро образование.

Надявам се да работят наистина в тази посока, а не да преплитат фрази за IB, Jump Math и мрежа от публични училища. На пръв поглед несъвместими категории, дано намерят себе си, на мен интуицията ми подсказва, че го правят с добри намерения. Съответно ще се радвам да успеят.

# 18
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Да се запиша в новата тема  bouquet.
Също и да отбележа, по повод дискусията относно "добри" и "лоши" училища като абсолютна стойност - ами не е съвсем така. Давам пример с така абсолютизирания АК - приема се кто безусловно добро училище. Може и така да е, но специално за нас никога няма да е целево училище, по простата причина, че нямам никакви амбиции децата ми да получат американски дипломи. В същото време съм свидетел какви хора, чиито деца са абсолютни дупки, дадоха мило и драго да ги набутат там....  ooooh! Та така, няма абсолютна стойност дори АК. За мен, де.

# 19
  • Мнения: 6 301
Ама работата въобще не е в американската диплома и едва ли някой от родителите иска заради нея детето му да учи там. А искат заради самото образование, АК дава и българска диплома и точно с нея децата кандидатстват после. Американската само евентуално за САЩ може да е полезна.

Разбира се, че АК е безусловно едно много добро училище и това не се променя от това, че може за някого да е неподходящо. Например ако аз бях сега в 7 клас, за нищо на света не бих искал да отида да уча там, от това, което съм чел тук. Но не защото училището не е добро - то сигурно е най-добрата гимназия в България - а защото няма да ми харесва реда и бръчкането там и пълната липса на всякакви компромиси или прошки дори и за дребни издънки. А пък знаеш ли колко го бърка АК дали за някой си Мецан или Вълчан е подходящо - те си работят както си знаят и са добро и желано училище, което дава много добро образование, независимо дали харесват или не на някои горски обитатели Laughing

Та в този смисъл Кодбг е напълно прав.

# 20
  • Мнения: X
За мен АК е ценно училище защото дава различното образование като система и качества изграждани у възпитаниците си. И всъщност не е важна дипломата от това училище, а че учениците излизащи от него са значително по подготвени не само по езика, но и за системата на обучение и изпити в английските и американските университети. Освен това ми се струва без да имам личен опит все още, че децата там са с по широк мироглед и обща култура. Разбира се такива деца има и в другите добри гимназии, както и в АК има черни овци.

А дисциплината и реда за мен са важни качества, които бих искала да възпитам у детето си.

За Явор Джонев и идеите му - ще следя с интерес. Практиката показва, че подобни идеи (макар и в други възрастови групи и насоки) излезли от тези среди дават невероятни резултати.

Последна редакция: сб, 18 апр 2015, 12:16 от Анонимен

# 21
  • В офиса
  • Мнения: 4 016
Bib.Bib, точно същите са и моите мисли. Аз имам и още две деца, които трябва да прекарам през месомелачката на образователната система с минимални последствия, та и от тази егоистична гледна точка им желая успех.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 025
Лично аз им пожелавам успех, най-вече защото са узрели, че идеята не е в спасението поединично, а в масовото и добро образование.
+1

# 23
  • Мнения: 1 091
tzvety26, в кое ЧУ е тази ужасна учителка, ако искаш да споделиш, разбира се? Дано не прозвучи като нездраво любопитство, но всички искаме да предпазим децата и от лоши учители. Макар че  подкрепям мнението на Prizma, че за различните деца са подходящи различни учители и подходи. Но информацията никога не е излишна.  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 118
tzvety26, в кое ЧУ е тази ужасна учителка, ако искаш да споделиш, разбира се? Дано не прозвучи като нездраво любопитство, но всички искаме да предпазим децата и от лоши учители. Макар че  подкрепям мнението на Prizma, че за различните деца са подходящи различни учители и подходи. Но информацията никога не е излишна.  Simple Smile
Наистина би било полезно да знаем за такива учители повече, колкото и да е относителна подобна квалификация. Най-вероятно в такива случаи ще пишат и родители, които са доволни, та всеки би могъл сам да прецени по изнесените доводи или при посещение в съответното ЧУ доколко да се довери на написаното във форума.

# 25
  • Мнения: 8 462
Възможно ли е да се коригира инфото за Веда на 1.страница? За гимназията храната не е включена в таксите, а само за основното училище. Учебниците по немски пък за гимназията са до 100-120 лева по груби сметки за 8.клас и до 50 лева за 9./12., а не 200-300, както е написано.
Благодаря!  bouquet

# 26
  • Мнения: 6 301
Emia, ако имате дете във Веда, напишете нещо, никаква информация няма за това училище.

# 27
  • Мнения: 74
Помагало за първи клас е да. Но първата книжка е по лесна и дъщеря ми се справяше с нея с лекота. Има едно помагало на Моливко с тестове 5-7 г. Него също мина без проблем. Та точно там ми е въпроса с нивото на децата и изискванията към тях на изпита.

Явно децата отиват много подготвени. Нашето дете почнахме да го готвим около 12-18 месеца по рано. Минахме книжките, които са от детската градина, първите 2 книжки от Азбука на мисленето, Крокотак 5-7 години, Мисли бързо, решавай бързо, бъди пръв, половин книга за шах и още един куп интересни книжки, които жената взимаше (аз съм фен на Азбука на мисленето). Около 1 кашонче с книжки сме минали, като не прескачаме а всяко нещо се обяснява и решава. Отделно пъзели, развиващи игри като лабиринт например...
В Питагор като ги питах какво трябва да знае и на какво да наблегнем при подготовката ми отговориха, че това което се учи в детската градина е достатъчно (не искали напомпани деца). Въпреки усилената подготовка, особено последните 6-8 месеца преди изпитите, в Питагор детето беше едва 7-ма резерва, а очаквах да е първо. Аз присъствах на разговора с психоложката и детето се представи много добре, беше спокойно и си казваше нещата с лекота. Явно конкуренцията е огромна.
Предполагам, че резултатите много зависят от пола на детето и кога е родено. Момченцата и родените в края на годината имат по-малък шанс.
Когато заведох детето на изпит в СС ги питах кога ще може да видим резултатите му. Отговориха ми: края на Април след като минат всички изпити. Аз още не съм звънял да питам кога ще мога да ги погледна. Разбираемо е да не могат да се видят веднага резултатите. Все пак ако имаш да препиташ 200-300 деца си отнема много време. Отделно ако трябва да отделиш и 200-300 часа след това да събеседваш с родителите едва ли ще имаш възможност да го направиш веднага.
Като цяло не ми харесва начина на прием в СС и Питагор. Някак си скрито-покрито, без да се разбере какво точно става. В Питагор поне изнесоха резултатите и може да си видиш колко си изкарал, ама това че крият имената?!?! Някъде бях чел, че предимно момичета взимат в малките класове, защото по-бързо се развиват, а и като цяло са по-послушни. Дали е така не мога да кажа, ако има родител с дете учило в ПУК в Питагор да каже.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 014
За "Питагор" няма смисъл да сравняваш с опит на родители от предходни години. Училището е ново и все още нещата се променят динамично.Силният и все по-нарастващ интерес няма как да не повлияе на процесите в едно училище. В Питагор би трябвало този засилен интерес през тази и миналата година все още да има  положителна роля заради възможността да формират класовете на базата на някакви критерии. Ако не се лъжа, преди две години имаше випуск с нулев прием в ПУК, а сега вече приемът е със списък с резерви. Само родители на деца, които са кандидатствали миналата година за ПУК и първи клас, биха могли да споделят актуални впечатления.
Ако има нещо, което е неизменно в това училище, въпреки новостите в него, това е прекрасната работа на г-жа Димитрова по ЧП, г-жа Райчева по история и още някои учители, с които сме имали по-малък досег и затова няма да изреждам и техните имена.

Последна редакция: пн, 20 апр 2015, 08:29 от Prizma

# 29
  • София
  • Мнения: 1 374
В Питагор взимат по равно момчета и момичета - в нашия първи клас са 8 на 8, в съседния баланса е същия. И изобщо не е вярно, че момичетата се развиват по-бързо в първите класове. По моите наблюдения голяма част от момчетата се развиват даже много по-бързо от момичета и показват много добри резулатати. Това го казвам от наблюденията на класа на щерката.

Общи условия

Активация на акаунт