Аз карам велосипед – последвай ме!

  • 3 237
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 840
Официален старт на кампания 2015

На 21.04.2015 г. официално бе обявен стартът на второто издание на кампанията „Аз карам велосипед – последвай ме!“. Силвия Лулчева, ВасилВасилев-Зуека и Диляна Попова са първите посланици на велосипед на кампанията за тази година. Общо девет обичани и популярни български личности ще дадат личен пример с подкрепата си за каузата. Те записаха своите истории с велосипед, за да вдъхновят повече хора да превърнат карането на колело в ежедневие през летните месеци.

„Аз карам велосипед – последвай ме!“ стартира през 2014 година, като над 20 известни личности от различни сфери казват "ДА" на карането на колело и застават с личния си пример зад каузата на този екологичен и здравословен начин на придвижване.



България често попада на челни места в негативни класации по отношение на здравето и околната среда. Статистиката сочи, че 78% от българите не спортуват, а при работещите този процент е 94%. Парадоксално е, че България е петата страна в ЕС по производство на велосипеди, а българите са на дъното на класацията за каране на велосипед в града или за използването му за спорт и отдих.

Кампанията е инициирана от MAXEUROPE – производител на велосипеди, лидер у нас и с водещи позиции в Западна Европа, и има за цел да популяризира дългосрочно карането на велосипед в града. Тази година активностите ще се извършат в партньорство с европейската информационна кампания „Do the right mix – Придвижвай се разумно”.

„Придвижвай се разумно“ започна преди две години с различни акценти за придвижване в града: от комбиниране на вървене пеша, градски транспорт, велосипед и личен автомобил, през преход към споделено пътуване с автомобил, към финалния акцент за насърчаване на карането на велосипед в града.

Съвместните активности на родната и европейската кампания за лятото под шапката „Аз карам велосипед – последвай ме!“ стартират с изложба на открито в Пловдив и с градска игра за събиране на печати в София. Играта "5-те ГРАДСКИ ТОЧКИ" ще се проведе в рамките на месец май, като всеки жител или гост на столицата ще може да стане съпричастен към каузата, като обиколи 5 локации, за да получи печат от всяка от тях на специално направена карта. Наши партньори в играта "5-те ГРАДСКИ ТОЧКИ" са НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов“, + TОВА, Betahaus, Инфоцентърът на МОСВ и веломагазин Maxbike.

Всяка седмица в настоящата тема ще бъде представян по един от новите посланици на велосипед и неговата видеоистория с колело. Финалът на кампанията за тази година предвижда изложба на открито в София и масов велопоход през септември в столичния Южен парк.

Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница, както и на www.dothemix.bg

Последна редакция: пт, 24 апр 2015, 15:43 от Pедактop

# 1
  • Мнения: 7
Зуека споделя детски истории с велосипед!
Обичаният актьор отправи предизвикателство за подобряване на културата ни за движение на пътя.

Актьорът Васил Василев – Зуека се включи в кампанията „Аз карам велосипед, последвай ме!“. Известен със страстта си по велосипедите той отправи лично видео послание към активните хора в България за каузата да превърнем карането на колело в ежедневие през летните месеци.


„Спомням си, когато ме научиха да карам колело. Това беше един „Школник‘без калници, тъмно зелен. Колелото беше на братовчед ми, а вуйчо ни тръгна да ни учи и двамата как се кара колело. Първи започнах аз като по-голям. В момента, в който се качих, най-странното беше, че го подкарах. Да, беше под ъгъл и беше само десет метра, след което имаше обелени колене, ръце  и  нос, но най-хубавото беше, че усетих колелото.  И до ден днешен този спомен не се е изличил от съзнанието ми.“, споделя с усмивка Зуека, който е един от посланиците на кампанията „Аз карам велосипед,  последвай ме!“.

Давайки личен пример той апелира към шофьорите и велосипедистите първо да се опитат да мислят за безопасността на околните и после за себе си. Цялата история на Васил Василев-Зуека можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg

Последна редакция: пт, 22 май 2015, 12:19 от Аз карам велосипед

# 2
  • Мнения: 7
Силвия Лулчева: "Аз съм от поколението, за което колело и часовник беше най-голямата награда в детството."
За актрисата карането на велосипед може да бъде чудесен повод за общуване.

Силвия Лулчева, която също се включи в кампанията "Аз карам велосипед, последвай ме!",  харесва европейските градове, в които велокултурата наистина е на почит и мисли, че София има потенциал да се превърне в столица на велосипедния транспорт. Самата тя се придвижва предимно с велосипед в града и се опитва да пренесе любовта към колелото и към дъщеря си и околните.



„Много специална мисия има колелото в моя живот. Първо, защото: щом карам колело – значи съм млада, щом карам колело, значи съм здрава, щом карам колело, значи съм слаба, щом карам колело, значи обичам своя град и опазвам природата на моя град. Всеки път, когато се налага да карам собствения си автомобил сама и съм сам човек в автомобила, изпитвам неистови угризения към околната среда и чистия въздух на моя град. С колелото, то прави от мен здрав и активен, фит човек, а пък аз правя града си по-чист и по-приятен за обитаване. Така че колелото има своята специална и важна мисия в моя живот. С колелото общувам, пазарувам, пътувам и опазвам околната среда.” Нейната история с велосипед можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

# 3
  • Мнения: 7
Йордан Йовчев: „Най-лесният начин да започнете да спортувате е да се качите на велосипед“
Последвай ме, за да бъдем заедно в един по-активен начин на живот!"

Йордан Йовчев е един от новите посланици на кампанията „Аз карам велосипед – последвай ме!“.Според него карането на колело може да се превърне в част от ежедневието ни и е изпитана рецепта за отпускане след натоварен работен ден.



За успелия български гимнастик това е подходящ начин за поддържане на физическа кондиция, нещо, в което родителите трябва да възпитават децата си - да обръщат повече внимание на масовия спорт. „Човек, когато иска да кара велосипед и това нещо му доставя удоволствие,  намира къде и как. Да караш велосипед – то е кеф и е здраве.”, споделя Йовчев, който е сменил доста колела от дете и винаги намира време да покара в края на работната седмица. Цялата история на Йордан Йовчев можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

Последна редакция: вт, 09 юни 2015, 08:37 от Аз карам велосипед

# 4
  • Мнения: 7
Свилен Ноев: „Хора, карайте колело, защото ще бъдете в страхотна форма и ще имате постоянно усмивка на лицата си.” 
Последвай ме...докато слушаш rock 'n'roll!

Вокалистът на група „Остава“,освен музиката, обича и да кара колело. Свилен Ноев се вдъхновява от движението и иска да сподели усещането за свобода, което велосипедът му дава с повече хора.



 „Колелото, най-често го използвам, когато пиша текстове за албумите ни. Спомням си, че имах цяла седмица трип с колело. Когато записвахме албумът „Моно” трябваше да напиша 5-6 текста много бързо. Тогава отидох на гости при майка ми. По цял ден карах колело и слушах на слушалки парчетата, които нямаха текстове и така успях да ги напиша.”, споделя Свилен.

Посланието му и любопитни случки от детството, свързани с велосипед, можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

# 5
  • Мнения: 7
Диляна Попова: „Мисля, че велосипедът е едно прекрасно средство за по-бързо придвижване. Дава ти много повече свобода, начин да спортуваш, да поддържаш тялото и тонуса си. Това е много важно във времето, в което живеем, с храната, която поемаме, и всичко останало, което в по-голямата си степен е вредно. Едно от основните неща е, че велосипедът наистина ще те върне към детството ти. Към детството ти и към това, че наистина можеш да се почувстваш свободен”
Последвай ме, ще те накара да се почувстваш по-свободен и малко по-щастлив!

Актрисата и модел Диляна Попова се присъедини към посланиците за 2015-та  на инициативата „Аз карам велосипед, последвай ме!“, която се провежда от MAXEUROPE и европейската информационна кампания „Do the right mix – Придвижвай се разумно“.

                 

Диляна кара колело от малка и свързва с него едни от най-милите си детски спомени. Любимото й забавлениебило да сядат заедно на едно колело с приятелката й и да прекосяват малкия град, в който е израснала. Играта навън, истинските приятели и свободата, която дава карането на колело, е нещо, което ни връща към спомените от детството и разбираме колко е важно да можем да осигурим на собствените си деца възможност да усетят същото. Въпреки че нейният син все още е много малък, тя няма търпение след 2-3 години да пробва да го качи на колело и да карат заедно.

Посланието й и спомени от детството, свързани с велосипед, можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

Последна редакция: чт, 02 юли 2015, 10:49 от Аз карам велосипед

# 6
  • Мнения: 7
Владимир Пенев: "Никога не си купих кола,  но за сметка на това винаги съм имал колело"
Последвай ме, за да бъдеш здрав, усмихнат, весел, бодър, щастлив и успешен!

Актьорът Владимир Пенев, който днес е превърнал велосипеда в основно средство за предвижване в града, също се включи в кампанията „Аз карам велосипед, последвай ме!”. За него колелото е най-хубавият начин да разгледаш непознат град, особено ако има развита велосипедна мрежа. Той може да се похвали, че е  карал велосипед и на неочаквани места.

               

„Научих се да карам колело, в центъра на София, преди много години на улицата. Тогава това беше възможно, за разлика от сега. Сега не е възможно да си намериш място да си паркираш колата, а камо ли  да пуснеш някое дете да се учи да кара колело на улицата. Но ето, аз бях от тези щастливи деца.“

Дори като Министър на културата в служебното правителство от 2013-та година Владо Пенев се придвижваше с велосипед и не ползваше полагащите му се служебен автомобил и шофьор. През летните месеци, а и не само, ще можем да го видим качен на две колела.

Посланието му и спомени от детството, свързани с велосипед, можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

# 7
  • Мнения: 7
Николай Урумов: "Колелото възпитава по един съвсем друг начин човек."
"Последвай ме, за да настигнем вятъра!"

Колелото има специално място в детството на обичания актьор Николай Урумов, който е последния посланик на кампанията "Аз карам велосипед, последвай ме!", в нейното издание за 2015 г . Без да преувеличава той описва привързаността си към него като към брат и най-верен другар. „Колелото стоеше в спалнята, до моето легло. Вечер си го прибирах. Това ми беше станало навик и доста дълго време си прибирах колелото вътре - или в спалнята при мене, или в коридора.” Дълги години кара само него и трудно преминава към друго превозно средство. Става шофьор чак на тридесет години, а дотогава се придвижва навсякъде само с колело и за това има особено отношение към велосипеда.

               

Апелът на известния актьор към всеки, който се чуди дали да посегне към колелото, е, че „то възпитава по един съвсем друг начин човек. Първо, ти си внимателен към себе си, второ, внимателен си към околните. Добре е чисто от здравословна и медицинска гледна точка: развива добре и мускулатура, и кръвообращение, а дробовете се напълват с въздух. Мисля, че е удоволствие да караш велосипед. Без да осъзнаваш това, ти всъщност работиш и за своето здраве.”

Посланието му и спомени от детството, свързани с велосипед, можете да видите тук:



Всичко за кампанията можете да следите на www.azkaram.eu, официалната Facebook страница: https://www.facebook.com/azkaram.eu, както и на www.dothemix.bg .

Общи условия

Активация на акаунт