Кърмене

  • 29 014
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
А с хомеопатия пробва ли?

# 61
Ne ne sam probvala, t.k. tuk kadeto jiveem nyamam predstava ima li voobshte homeopati i ako ima kak bih mogla da gi namerya. Dnes potarsih iz razni ukazateli i spravochnici no oficialno nikade ne e ukzan lekar homeopat. Ako nyakoy znae homeopatichno sredstvo koeto bih mogla da potarsya iz aptekite moga da probvam, vapreki che mnogo se samnyavam da go namerya. Povecheto lekarstva tuk sa ili pod razlichno ime ili voobshte drugi.
Vse pak blagodarya

# 62
  • Мнения: 503
Поздравления, Боо!
Много се радвам, че си подела тази тема, защото тя е много важна, а културата на кърмене у нас никаква я няма! За съжаление, унищожиха я почти напълно. А съветите, които даваш, се чудесни - за всекиго по нещо, и то вярното, а не широко разпространените у нас измислици!
Аз, също като теб, оставих дъщеря си само на кърма до 6 месеца. Тя вече е на година и 1 месец, но още си суче. Точно както пишеш ти, почти всяка здрава жена може да има достатъчно кърма, но някои трябва да кърмят по-често. Проучванията показват, че две жени, които в рамките на 24 часа произвеждат едно и също количество кърма, могат да "съхраняват" различно количество кърма в гърдите си. Тези разлики варират до 300%! Затова едната може и да кърми успешно на 3 часа, а другата да се наложи да кърми само през час.
Много ми е неприятен и фактът, че нашите лекари препоръчват кърменето през първите 6 месеца от живота на бебето. Наистина, в препоръките на Световната здравна организация има такъв срок, но се препоръчва изключително кърмене през първите 6 месеца, тоест детето да е само на кърма, вода да се дава само в горещите летни месеци, и на детето да се позволява да суче толково често и толкова дълго, колкото иска, вкл. през нощта. Което няма нищо общо с кърменето у нас.
Според това, което съм чела, кърменето през повече от 3 часа, напълно противоречи на биологията. Големите интервали между кърменията намаляват съдържанието на мазнини в кърмата, което води до слабо наддаване на тегло. Нека да дам и един пример: Две мои познати имаха един и същ проблем - кърмят през 3 часа, но бебето се буди по-рано, гладно е и не наддава на тегло. Едната реши да послуша лекарите и започна да дохранва. В резултата отби детето си на 4 месеца, а то боледува 2-3 пъти през първата година. Другата започна да кърми по-често, денонощно. Тя все още кърми детето си, което е вече на 1 година и 4 месеца, а то не е боледувало. Това е ефектът от продължителното кърмене в краткосрочен план. В дългосрочен, изкуствено хранените деца боледуват много по-често от болести на храносмилателната и дихателната система и страда от алергии 10 ПЪТИ по-често.
Още един пример, ако ми позволите да ви досадя: Аз съм отгледана и захранена по нашата си, българска система. Имам проблеми с храносмилателната система, както и с дихателната. Познавам хора, които са били изключително кърмени до 6 месеца, кърмени са малко повече от година (аз също съм била кърмена 1 година), и въпреки че са два пъти по-възрастни от мен, нямат такива проблеми и боледуват рядко - 1 път в годината им е много. Ето един ефект от ранното захранване.
Причината? Организмът на бебето не е готов за захранване толкова рано. Между 4 и 7 месец, храносмилателната система на бебето преминава през период на много бърз растеж. Тогава тя започва да произвежда имуноглобулин А, който я защитава от алергиите, и се научава да прави "подбор" - кои храни да допусне в кръвоносната система и кои - не. А за да предизвика една храна алергия, тя трябва да стигне до кръвоносната система. Имуноглобулин А пък образува нещо като защитен слой от вътрешната страна на червата и допълнително пречи на потенциалните алергени да достигнат кръвоносната система. Макар кърмата да съдържа имуноглобулин А, той не е достатъчен, за да защити още незрялата храносмилателна система на бебето и да предотврати алергиите.
Май това е засега. И без това стана доста дълго. Laughing
Боо, ще се радвам да ми пишеш! Като администратор, вероятно имаш достъп до личните данни - там го има моят и-мейл адрес.

# 63
  • Germany
  • Мнения: 224
zdravei bubu
ne pishesh kade giveesh
i az tuk ne sam sreshtala homeopati, no osobeno za malko bebe, kato otideh na lekar ili akusherkite, pyrvo homeopatiq mi predlagaha (i az ne giveq v BG) i ako ne pomaga, 4ak togava neshto drugo.
no i men si me uspokoiha lekarite, 4e lek za kolikite nqma!! akusherkata mi dade nqkakvo maslo da mu maga stomah4eto, kaza mi za topli karpi ili greika, da go origvam, koi hrani da izkliu4a ot meniuto si...i t.n. No koliki si imahme. lekarkata mi pyk beshe absoliutno protiv da mi izpishe kapki protiv koliki (az nastoqvah, ponege znaeh 4e v Bg se davat), kato argumenta i beshe, 4e ne pomagat a i ne bili qsni posledstviqta v po-kasen period za bebeto(?!)taka 4e si izstradahme kolikite okolo 3 meseca i posle vsi4ko vze da se regulira. i az 4esto sam obarkana ponege v Bg i 4ugbina deca se gledat po absoliutno razli4en na4in i lekarite davat razli4ni saveti-ponqkoga si protivore4at i ne znaq koi da priema za veren. no mai v pove4eto slu4ai, kogato ne sam poslushala tukashnite sam sgreshila. za nqkoi neshta ne sam bila saglasna s tqh, no vsqka maika si znae deteto i vzema nai-dobrite resheniq za nego.
mnogo e hubavo 4e vav forumite mogem da se dopitame do drugi maiki-ot opit 4ovek znae nai-dobre.

# 64
Цитат на: mama_p
Затова едната може и да кърми успешно на 3 часа, а другата да се наложи да кърми само през час.
 
 Аз съм отгледана и захранена по нашата си, българска система. Имам проблеми с храносмилателната система, както и с дихателната. Познавам хора, които са били изключително кърмени до 6 месеца, кърмени са малко повече от година (аз също съм била кърмена 1 година), и въпреки че са два пъти по-възрастни от мен, нямат такива проблеми и боледуват рядко - 1 път в годината им е много. Ето един ефект от ранното захранване.


Относно първия цитат - аз съм кърмила 2 пъти. Така според това, което си написала аз и 2та пъти съм млякообразувала по един и същи начин. Което си беше точно така - имах много кърма и 2та пъти. ОБАЧЕ - 2те ми деца имаха коренно различен начин на кърмене. В резултат на различния начин на сучене на второто ми дете, млякообразуването ми се промени, пригоди се към детенцето ми. Така че всяко кърмене като майка и дете е строго ИНДИВИДУАЛНО - не може да правиш обобщения на базата ан частни случаи. Което води до втория цитат.  Недей да правиш  обобщения на база ЧАСТЕН СЛУЧАЙ. Защото аз мога да ти дам много контра примери на това, което си написала. Ето аз самата съм кърмена до 6 месеца само, захранена съм на 2 месеца (не с луканка, boo да не подскочи  Grinning ). Изключително здраво дете съм била. Нямам грам алергии и хранителни смущения. Родната ми плът и кръв - баща ми е доволно сукал до 3 години (късно е захранен също!) - познай - цял живот страда от стомашни болежки, като включително е опериран от язва.
Имам братовчед, който е кърмен до година, е по-болнаво дете от него не познавам. И до ден днешен си е такъв един кекав.
И още и още има...но няма никакъв смисъл да се посочват, защото пак ще бъде обобщение на база частен случай Simple Smile

# 65
Цитат на: Shanya

Недей да правиш  обобщения на база ЧАСТЕН СЛУЧАЙ. Защото аз мога да ти дам много контра примери на това, което си написала. Ето аз самата съм кърмена до 6 месеца само, захранена съм на 2 месеца (не с луканка, boo да не подскочи  Grinning ). Изключително здраво дете съм била. Нямам грам алергии и хранителни смущения. Родната ми плът и кръв - баща ми е доволно сукал до 3 години (късно е захранен също!) - познай - цял живот страда от стомашни болежки, като включително е опериран от язва.

Напълно права си, че става въпрос за мои лични наблюдения, които не могат да бъдат обективни. От друга страна обаче, те потвярждават това, което съм чела. Докато случаи като твоя са рядко срещани - обикновено изкуствено хранените деца боледуват много повече. Много неща зависят от наследствеността, от това, какъв ген ще наследиш. Но и много неща могат да бъдат повлияни от нас - и защо да не го направим.
Ти си кърмена до 6 месеца - това е много добра основа. Но ако не беше кармена изобщо, дали щеше да си толкова здрава? Много важно е сащо как си кърмена.
Племенникът ти е кърмен 1 година - но как? по нашата си, българска система? С даване на водичка през нощта, сокчета от 2-ия месец и ранно захранване? Тогава нищо чудно, че е болнав.

# 66
хе-хе не ставай смешна.
да речем, че аз и братовчед ми сме захранвани по една и съща схема, но аз съм кърмена 6 месеца по-малко - тогава защо той да е по-болнав? Нали кърма е равна на имунитет? Той би трябвало да има 6 месеца повече имунитет от мен??!!!
ами баща ми - до 3 години, като е бил изключително на кърма в началото - той защо има язва? Би трябвало по твоята логика да е здрав като камък?
Ето сега се сетих и за нашето съседче - кърмено е до 2г и 10 месеца, захранено е след 10 месеца, има алергии и е болнаво - боледува почти всеки месец, тъй че пак ти казвам Не прави обобщения на база ЧАСТНИ СЛУЧАИ.
Казах вече, не съм против кърменето, но не бива да се прекалява Laughing
Аз съм чела и други неща, така че и това няма значение  Laughing

# 67
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Shanya
хе-хе не ставай смешна.
да речем, че аз и братовчед ми сме захранвани по една и съща схема, но аз съм кърмена 6 месеца по-малко - тогава защо той да е по-болнав? Нали кърма е равна на имунитет? Той би трябвало да има 6 месеца повече имунитет от мен??!!!
ами баща ми - до 3 години, като е бил изключително на кърма в началото - той защо има язва? Би трябвало по твоята логика да е здрав като камък?
Ето сега се сетих и за нашето съседче - кърмено е до 2г и 10 месеца, захранено е след 10 месеца, има алергии и е болнаво - боледува почти всеки месец, тъй че пак ти казвам Не прави обобщения на база ЧАСТНИ СЛУЧАИ.
Казах вече, не съм против кърменето, но не бива да се прекалява Laughing
Аз съм чела и други неща, така че и това няма значение  Laughing


"...и храната ще бъде вашето лекарство..."
                                                                             Хипократ

# 68
  • Мнения: 3 379
Здравей Боо,

Аз съм бъдеща майка, влизам в 7-ми месец. Но въпреки това съм категорична, че искам и трябва да кърмя детето си. Единственото, от което се притеснявам е, че може да нямам кърма. Не знам дали има признаци, по които мога да "предвидя" това отсега... Знаеш ли нещо по въпроса? Засега гърдите ми са значително нарастнали, но нямам изтичане на течности от гърдите - коластра и т.н. Дали има някаква връзка с идването на кърмата после?

# 69
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
99% процента от родилките имат кърма. Изобщо не се безпокой, отсега няма да търсиш признаци. Кърма ще имаш, само трябва да се научиш как да я поддържаш и как да кърмиш правилно.

# 70
Zdravey Kalina,
blagodarya za otgovora i se izvinyavam za kasnoto mi vkluchvane. Absolutno sam saglasna s teb otnosno razlikite pri otglejdaneto na deca sazdadeni vav vsyaka strana. Az jiveya v Republica Dominikana / na Karibite/ i tuk sazdadenite tradicii v otglejdaneto sa mnogo razlichni ot nashite tradicii v BG. Tuk mnogo kopirat ot USA i kato pribavim tehnite si metodi preporachvani ot lekarya, a az i moite poznania i prochetenoto v BG knijki  ponyakoga mnogo se obarkvami naistina ne znam kak da postapya. V tezi sluchai kakto i ti kazvash karam po uset koe bi bilo nay-dobro za bebcho, s misalta vinagi dali vse pak ne gresha. Grinning

# 71
Напълно съм съгласна, че в България бъдещите майки не са подготвени за кърменето. А впоследствие нещата се решават от педиатри, които дават съвети, базиращи се на вредни митове от 60-те години или когато там са въвели хранене с режим.

Моята майка не ме е кърмила, защото както тя твърди не е имала кърма. Аз вярвам, че всяка жена е създадена да има кърма. Това, което се изпортва в България е даването на адаптирано мляко преди още да е потекло млякото на родилката. Опитите да се въведе режим на кърмачето, да се откаже нощното кърмене и да се дава на кърмачето друго освен кърма още след първия месец.

Моят опит: радостна съм, че имам много силна вяра в собствените си сили, разбиращ съпруг и приятелки, които са кърмили до година, година и 4м., които ме съветват. Аз кърмя сина си скоро ще станат 5м. Не съм се консултирала с българските педиатри макар и да живея в София, а с приятелки, които живеят в чужбина, както и с книги и сайтове на английски.

Забелязала съм, че в България трябва дори да се уточни какво се разбира под кърмене и отбиване. Сега ще обясня. Тук приятелки ми казват, че кърмили до 5м. примерно. Но като се разговорим, става ясно, че кърмата им окончателно е пряла тогава, а те са започнали отбиването (или захранването, както по-често се нарича в България) още след първия месец. Когато аз кажа, че кърмя, имам пред вид ще детето е само на кърма (и за вода и за храна) и че ще пробвам да го отбивам след навършване на 6 м.

Е нека и други се изкажат по темата. Аз си запазвам правото да инициирам нова подтема на тази за кърменето.

# 72
Цитат на: SZA
Здравей Боо,

Аз съм бъдеща майка, влизам в 7-ми месец. Но въпреки това съм категорична, че искам и трябва да кърмя детето си. Единственото, от което се притеснявам е, че може да нямам кърма. Не знам дали има признаци, по които мога да "предвидя" това отсега... Знаеш ли нещо по въпроса? Засега гърдите ми са значително нарастнали, но нямам изтичане на течности от гърдите - коластра и т.н. Дали има някаква връзка с идването на кърмата после?


Здравей,
Веднага искам да те подкрепя в решението ти да кърмиш. Няма как да нямаш кърма. Просто трябва да се подготвиш психически и "тактически" На български можеш да прочетеш "Книга за кърменето". Тя дава изключително правилни насоки. Има и друго. Но затова ще пиша пак.

# 73
  • Мнения: 237
Иска ми се да кажа, колко добре съм се чувствала докато кърмих детето си, но уви не мога да го направя. Двайсетте дни кърмене, които издържах като истинска героиня ми се сториха голям кошмар. Просто беше ужасно. Рани, кръв, болки......не, това не беше за мен, а си мислех, че кърменето е прекрасно нещо.....И не си мислете, че не бях подготвила гърдите си, напротив, старателно ден след ден преди да родя правех необходимите процедури, но нищо не ми помогна, дори и по време на самото кърмене мазах кремове и какви ли не други неща правих, само и само да издържа още малко. Слава богу, въпреки, че детето ми е кърмено само 20 дена, не е имало сериозни здравословни проблеми до сега, надявам се и в бъдеще ... Laughing

# 74
Здравейте, на всички, които са в този чудесен форум!
Имам хлътнали зърна на гърдите си, а много искам да кърмя. Четох, че има създадени силиконови зърна за тази цел, но не съм ги виждала по аптеките, а и не зная какво представляват и как се използват. Благодаря Ви предварително.

Общи условия

Активация на акаунт