Добър вечер Мамита, имам буца в гърдата, моля за съвети

  • 2 538
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Привет на всички. Онзи ден сутринта се събудих с буца в гърдата и ме болеше много, също и температура имах. Пих панадол и повече темп не съм имала. Оттогава кърма малката доста често от тази гърда, разтривам я, взимам си топли душове, правя топли компреси И НИЩО...Ходих на лекар тя каза, че щом не ме боли и нямам темп няма да пия антибиотик, само ако вдигна тогава. Каза, че от честото кърмене най-ще се махне, но буцата си седи същата големина.. Не знам какво да правя

# 1
  • Мнения: 11 382
Една лелка акушерка ме научи как да се справя с такъв проблем. Чакаш бебчето да наближи времето за хранене. Трябва да е доста гладничко. 30 минути преди кърменето вземаш средно голяма хавлиена кърпа. Намокряш я с много гореща вода, изцеждаш я и увиваш гърдата. Ясно е, че не бива да те изгори, но трябва да е доста топла кърпата. Като поизстине отново мокриш с гореща вода и пак цедиш кърпата и увиваш гърдата с бучката. Това го правиш минимум 30 - 45 минути - гърдата видимо става по-червена и кърмата почва да тече. Слагаш бебока да суче докато иска и после дохранваш с другата гърда. Затоплената гърда пуска много мляко и бебето може да се дави повече, но ще се справите. Нахранваш си детето и почваш да цедиш на ръка. Цедиш докато гърдата съвсем се изпразни.
Правиш това на всяко хранене без пропуск. Между храненията начукваш зелев лист и го слагаш над бучката. До 3 дни се маха.

Знам, че е досадно и тия три дни е само затопляне, кърмене и цедене, но ако не махнеш бучката може да се стигне до цепване.  Rolling Eyes Гърдата с бучка не се мачка и натиска - така не се разбива, а се създават травми вътре в тъканта, които са опасни. 

# 2
  • Мнения: 7 325
Аз се сдобих с такава екстра с първото дете. Майка ми нагряваше с ютията хавлиени кърпи и ги слагах на гърдите. Кожата ми се смъкваше, но ме оправяха. Кърмих 40 дни и всичко приключи.

# 3
  • Мнения: 45
Благодаря много, таа ще напрая, само едно въпросче а възможно ли е да не боли буцата от кърма> Понеже първия ден ме болеше, но сега изобщо

# 4
  • Мнения: 11 382
Благодаря много, таа ще напрая, само едно въпросче а възможно ли е да не боли буцата от кърма> Понеже първия ден ме болеше, но сега изобщо

Ами доста момичета си имат такива бучки като спрат кърменето и доколкото знам, не ги болят. Мен също не ме болеше като се появи, имах малко Т, но ме плашеше, че е там.  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 45
Аз ходих вчера при една лекарка, но тя каза че не е сериозно щом нямам температура, след няколко дни си заминавам на Б-я и най-добре там да си ида също на лекар. Много хора подценяват лекарите в Б-я, но това е огромна грешка, има много по-компетентни и умни лекари от тези в чужбина.

# 6
  • Мнения: 7 325
Възможно е и да боли и да не боли. С второто ми дете също ми се появаха буци, но вече знаех какво да правя за да не се задържат, та в началото ме болеше доста, дори исках от докторката да ми даде нещо да спре кърмата, но след време болката престана. Кърмих почти 10 месеца. Важно е да да изцездаш добре кърмата, т.е това което бебето оставя да несе задържа в гърдите и няма да се образуват буци.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 788
Ще преместя темата ми в "Кърмене". Там ще ви дадат най-точни съвети.

Посетете лекар, но не личната. Може да направите консултация с мамолог.
Аз две седмици се мотах и не ходих на лекар... и стигнах до мастит и операция. Температура нямах. Болката си я имаше.

# 8
  • Мнения: 45
Добро утро. Ами детето яде от нея яде и накрая почва да се дърпа, че не пуска нищо, натискам я да суче след малко пак се дърпа после пробвам с помпата да се изцедя и едва две капки се изцеждат и нищо друго колкото и да пробвам. А относно лекарите, тук няма лични само частни.След три дни си отивам на Б-я и ще ида при някой лекар

# 9
  • Мнения: 11 382
А можеш ли да се цедиш на ръка?

# 10
  • София
  • Мнения: 8 664
Нормално е гърдата да спре да пуска при запушване. Тов ане трябва да те спира да слагаш бебето на гърда и да цедиш с помпа.
Аз съм се обливала с топли душове преди кърмене, но казват, че е по-добре топлината да бъде "суха". Затоплена кърпа в печка, на радиатор, в микровълнова.А не напоена с топла вода.
Та слагаш, после даваш на детето първо от болната гърда. Като започне да мрънка и да не търпи-храниш с другата. След кърмене цедиш с помпата, колкото можеш от болната. При мен се налагаше на всеки 2 всмуквания да махам и пак да слагам помпата, за да пуска нещо.
Купи си лецитин, взимай по 4-5 капсули на ден. Няма как да предозираш, лецитин има в много от храните, които купуваме.Разгражда мазнините, помага за отпушване на каналите.
Докато бебето суче може да правиш масажи-внимателно, без да натискаш грубо, плъзгаш пръст от над бучката към зърното...с кръгови движения също. 
Ето тук има информация
http://www.podkrepazakarmene.com/155-155.html
https://missby.wordpress.com/2013/03/28/bf-pain/
 
Като се прибереш в България е хубаво да отидеш при мамолог, колкото да те види на ехограф и да каже дали има проблеми вътре в гърдата.
При мен се оказа, че фиброаденомът, който си имам от преди бременността е пораснал значително. Прави ми проблеми редовно  Tired

Общи условия

Активация на акаунт