Проблем с едното око

  • 7 272
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 168
Здравейте. Дъщеря ми от известно време усеща дискомфорт и болка в лявото око и слепоочието. Каза ми, че когато си затвори дясното око, не си вижда носа с лявото, и вижда черно. Също така понякога се появява сърбеж и парене в двете очи.
Преди няколко месеца бяхме на очен лекар, за контролен преглед, при който лекарката ни каза само, че на лявото око има слабо късогледство - 1.50, на дясното - 0.75. Дали това късогледство е причината за ''черното петно''?
Дали е възможно да е глаукома? Не и е мерено вътрешноочното налягане, за това не знам какви са му стойностите, но някой от симптомите съвпадат. Никой в семейството няма глаукома, няма травми на очите или главата, казвам го, защото четох, че това са едни от рисковите фактори за развитие на глаукома.
На 16 години е и като малка имаше страбизъм, ако това има общо.
Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 35 961
разширяване на зениците и преглед с апарат на Голдман
може да са един куп други неща, но няма да те стряскам

# 2
  • София
  • Мнения: 168
Какви други неща може да са?
А не трябва ли лекарят да прави тези изследвания попринцип, на нея нито зеници са и разширявали, нито очно налягане са и мерили.

# 3
  • Мнения: 35 961
не, не ги прави поликлиничния очен лекар, но отиваш при него и искаш направление 3А /три а/ - с него отивате в специализирана очна клиника

# 4
  • София
  • Мнения: 168
При частен лекар ходим, не в поликлиника.
А извинявам се, но какво е това направление 3А?

# 5
  • Мнения: 35 961
направление за специализирана помощ
в кой град си?
редакция, видях - София

аз ходя в тази п-ка http://www.bolnica-zora.com/doctors-svetlina.php про д-р Холевич
обади се и поговори със сестрата й - много е учтива и ще ти обясни всичко, работят и със ЗК

# 6
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Мелек, аз се досещам какви са притесненията на Бубанка.
За да ти е спокойно отиди и направи консултация.

# 7
  • София
  • Мнения: 168
Добре, много благодаря.  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 480
Очното налягане трябва да се измери. Ако излезе глаукома, положението може да се овладее с капки, рядко се стига до операция(ако капките не действат). И с нея ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се занимава глаукомен специалист, а не обикновен очен. Учудвам се, че не са измерили налягането при такива оплаквания. Това невиждане също е притеснително. Дано да има начин да се оправи. И моята глаукома е от детските години, но се разбра едва след завършването на университета. Вече доста години я крепим успешно с подходящи капки и способни специалисти, разбира се. Възможно е късогледството да е следствие от глаукомата. При мен се получи така. Но не се знае, невинаги идва заради глаукома. И в нашето семейство няма глаукома, но аз я имам.

Последна редакция: пн, 17 авг 2015, 00:01 от vl

# 9
  • Мнения: 13
Глаукомата се проявява в по-голяма възраст, т.е. след 50 години. Според мен трябва да го изключите като вариант, а след като са й направени някакви изследвания и не се е установило нищо притеснително, може тази болка да е следствие на друго нещо.

# 10
  • Мнения: 2 480
Глаукомата се проявява в по-голяма възраст, т.е. след 50 години. Според мен трябва да го изключите като вариант, а след като са й направени някакви изследвания и не се е установило нищо притеснително, може тази болка да е следствие на друго нещо.

Това ваше включване показва незнание! В случая очното налягане не е измерено!

Глаукомата е 4вида:детска, юношеска, ювенилна и старческа.

Старческата над 60г. е най-често срещана.

# 11
  • Мнения: 13
http://www.dnesbg.com/obshtestvo/d-r-emil-nikolov-vsled-50-godis … -v-godinatav.html

http://www.borbabg.com/?action=news&news=32667

http://www.health-in-germany.com/uploaded/pdf/69-Glaukoma.pdf

Аз казвам кога има най-голям риск, не говоря за вродени заболявания. Най-големият риск е след 40 години, малък е процентът на заболелите в юношеска или детска възраст.

# 12
  • Мнения: 2 480
Неслучайно стандартната профилактика е да се проверява очното налягане след 40г. възраст всяка година, дори и да липсват очни оплаквания. Повечето хора не знаят това.

Но, когато при дете се случи описаното по-нагоре, налягането НЕПРЕМЕННО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗМЕРИ! А не да се разчита на това, че глаукомата при деца била рядкост. Заради такива виждания аз щях да остана без зрение!


"Факт е, че глаукомата е едно коварно заболяване, което се развива без някакви симптоми, които да доведат пациента в кабинета на лекаря. За това е наричана “тихия крадец”, защото без някакви субективни оплаквания човек губи зрението си. При нея намалението на зрението започва в отделни участъци, повече периферно, и тъй като зрителните полета на двете очи се припокриват, човек не обръща внимание. Едва когато започне да страда централното зрение, тогава търси лекарска помощ."-цитат от линка Ви

Написаното в линковете е вярно, но не включва написаното от мен. А то също е вярно. Многократно сме го коментирали със специалистите, които се грижат за мен вече 18г.

Последна редакция: пт, 21 авг 2015, 16:34 от vl

# 13
  • Мнения: 57
Аз от малка съм с късогледство и бих ви посъветвала да следите детето си.Искайте мнение от различно специалисти за да не се задълбочат проблемите и да се повишат диоптрите. Аз съм страшно доволна от детската очна клиника в София квартал княжево -клиника "Визус" там се специализира основно за късогледство, кривогледство, астигматизъм и всяка една област .

# 14
  • Мнения: 9
Здравейте внучката ми е с артрит на две години и половина отскоро все едно намига с едното око ходихме на очен уж засега няма проблеми но това намигане ни притеснява

Общи условия

Активация на акаунт