Уважение, толерантност, такт

  • 12 492
  • 172
  •   1
Отговори
# 165
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Ами както виждаме по горните коментари точно това означавало. Важно било сервитьора да е мил с теб, ама това че ти плюе в кухнята в манджата нямало значение.  Grinning
Това къде го написах? Много богата фантазия имате Laughing. А нещата са толкова базови, разбират се от самосебе си.

# 166
  • Мнения: 14 629
От много толерантност ,прочетете какво ни очаква и нас в скоро време .
http://glasove.com/categories/na-fokus/news/novoto-prishestvie-za-stariya-svyat ooooh! Twisted Evil

Тази ''толерантност'' е политика и е наложена насилствено на местното население в европейските  страни!Не смеят да гъкнат срещу несправедливата,откровенно прекалена ''толерантност'' към различните раси,вероизповедания и''културни'' различия.Не смеят да направят основателна забележка,защото може да ги обвинят в расизъм и какво ли още не.Ако кажа,че имам нетърпимост към мюсюлмани и техните традиции ще има лоши последствия.НО ако допълня,че съм еврейка,няма проблем с това. Mr. GreenА ако някой се опита да ми направи проблем с това,ще опищя целият свят и въпросните ще бъдат публично порицани.Винаги е имало и ще има двоен стандарт!В Европа хиляди женоря се увиват в бурки,но само във Франция ги забраниха и глобяват.Толерантни ли са французите? newsm78

# 167
  • Мнения: X

Ами както виждаме по горните коментари точно това означавало. Важно било сервитьора да е мил с теб, ама това че ти плюе в кухнята в манджата нямало значение.  Grinning
Това къде го написах? Много богата фантазия имате Laughing. А нещата са толкова базови, разбират се от самосебе си.
Бъркаш, не се разбират от само себе си. Важно ми е готвачът и сервитьорът да изпитват уважение към мен като клиент, не просто да са външно любезни. Липсата на уважение към клиента си личи по много неща и в хотела и в кръчмата, независимо как ми говорят и ми се усмихват.

# 168
  • Мнения: 4 300
Не знам защо тук масово под възпитание разбирате само демонстрирането на някакъв етикет в обществото. За мен възпитанието се състои основно във възприемането на основни човешки ценности, а не толкова в научаването да говориш на "Вие" и да не блъскаш с лъжица по супника. Възпитан ли си, ако правиш мили очи на някого, а зад гърба му плетеш интриги? Възпитан ли си, ако не си слагаш лактите на масата, докато ядеш, а подминеш загубено дете на улицата?
Защото в повечето случаи се обсъжда отношението към непознати. За мен без значение дали и в каква йерархия си  по високо от друг е редно да осъзнаваш, че той има точно толкова право колкото теб да диша, да седне в автобуса, да му спасят живота, да му продадат хляб, да му се извинят ако го настъпят и т.н.

Плетенето на интриги освен че изисква близък контакт не го приемам като нарушение на основна човешка  ценност, а и често е доста субективно.

# 169
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не мисля, че готвачът и сервитьорът биха имали време да уважават всеки персонално. Да си вършат добре работата не включва плюене в супата. И да, не ме интересува какво мисли за мен - ако гледа да си върши добре нещата, няма да има време да мисли каквото и да е, а и не ми е нужно.

# 170
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Въпрос на добро възпитание и професионализъм е да се свърши добре работата. Уважавам или не клиентите си, това няма никакво значение. Важното е че имам договор с тях, и съответно трябва да си свърша работата като хората. Никой не ме кара да ги харесвам, обичам, уважавам, или да ставаме приятели. Всеки да си върши работата както трябва, това е.

Отново, за мен неща като да не се блъскаме в автобуса, да не стресираме шофьора и т.н. - това са все примери за възпитан човек.
Правото на някого "да диша, ... да му спасят живота"?! За какво говорите? Това няма нищо общо с уважението, а с ценностната система на хората.

Много хора не се замислят че с "уважавам правото" всъщност се казва "признавам правото", което (отново) няма връзка с уважението като отношение към конкретен човек, а с правилата на които се повчиняват същите тези хора за да са приети в дадена общност от себеподобни.

# 171
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Уважавам хората, които са спечелили моето уважение. Примерно с интелигентност, нестандартно мислене, доброта, някакви други качества, които съм видяла във времето.

Толерантна съм към всички хора по принцип. Толерирам направени грешки. Толерантна съм към различните от мен, но тук има едно уточнение, стига да не засягат моите лични интереси. Тогава се опитвам да се защитя и дори да преубедя другия човек.

Тактична съм към близките си, към колегите и шефовете си. Дори да имам да кажа нещо неприятно и/или болезнено, търся най-лекия, приемлив и спокоен начин да го направя. А ако не е нещо важно, дори си премълчавам. Не обичам излишното напрежение и дрязги. И не ми харесват хората, лишени от такт.

Според мен някои понятия са близки, затова се и бъркат понякога, нормално е.

Например въпрос на възпитание е да поздравиш човека до теб, да отстъпиш място на старец/старица, бременна жена или майка с бебе. Елементарни неща, които ни правят част от общност, от общество.

И да, приемам всички хора за имащи права - да се образоват, да бъдат лекувани при нужда, да имат подслон и храна. Но в момента, в който даден човек наруши правото на друг човек, тогава ставам нетолерантна към нарушителя.

# 172
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
За мен всеки човек по презумпция притежава ценност, добродетел или качество, заради които да заслужава уважение. Уважавам по презумпция до доказване на противното. Някой трябва много яко да омота конците и доста недостойни неща да натвори, за да го зачеркна като човек незаслужаващ уважение.

Общи условия

Активация на акаунт