За повтарянето на семейния модел

  • 8 855
  • 60
  •   1
Отговори
  • Nice
  • Мнения: 946
Обръщам се към семейните във форума с въпроса дали сте се опитвали да избегнете пренасянето на семейния модел на вашите родители към вашето собствено семейство? Имало ли е ефект? Има ли такива които пък, обратно, опитали са се да приложат всичко положително видяно от родителите и да копират техния семеен модел?

Темата ми е првокирана от опитите ми да избегна грешките на родителите ми, чиѝто модел в никаккъв случай не искам да следвам. Макар, че много ги обичам и уважавам, осъзнавам, че тяхната връзка не е положителен пример за мен, а е по-скоро предупреждение как да НЕ правим. Въпреки това за пореден път получавам упреци от сегашния си приятел, все за поведение което искам да избегна.
Как може да се оттърсим от зависимостта на семейния модел според вас?

# 1
  • Мнения: 10 604
Трудно е и не знам дали е възможно да се избегне напълно. В някои случаи несъзнателно повтаряме неща, които се стремим да избегнем или заприличваме на родителите си. Вероятно самонадблюдението, самоанализа и психотерапията биха помогнали.

# 2
  • Мнения: 89
Добре ще е да посетиш специалист - психолог или семеен терапевт, с който да обсъдите притесненията ти и да изкоментирате подходяща стратегия за справяне с този проблем. Ако не можеш да си го позволиш, потърси подходяща литература, обърни много голямо внимание на емоционалния си свят и инвестирай време в опознаване на вътрешните ти мотиви и стратегии при вземане на решения. Това няма да стане за една нощ, месец или година. Нужна е доста работа. Права си, че несъзнавано следваме модела на поведение на родителите си и копираме техните семейни отношения във връзките си/семейството си. Но подобно копиране може да не е най-доброто за теб като личност, въпреки че е най-лесното.
Би могла да излезеш от това емоционално блато с целенасочени услилия и работа върху себе си. А не със писане по форуми /макар че тук ще получиш много съвети и стратегии за справяне със ситуацията/.
Лично за себе си мога да кажа, че семейството ми е съвсем различно от това на родителите ми. Целенасочено съм търсила съпруг, който да НЕ е типажа на баща ми. Както и аз полагам старания да съм себе си, вместо да копирам модела на поведение на майка си. Аз също обичам, уважавам и разбирам родителите си и семейството, което са успели да създадат, но съм преценила, че имам нужда от съвсем различно разпределение на ролите в собственото ми семейство.

# 3
  • Мнения: 4 418
Дори и да приложиш същия модел, то хората са различни, обстоятелствата са различни, много неща са различни.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 476
От една страна го повтарям, като стабилно семейство с две деца /даже се повтарят като ред и пол/.
От друга страна - гледам да избегна лошите страни.

Има изследване някъде, че много често повтаряме модела на родителите си - т.е. децата от непълни семейства създават пак подобни модели. Ще го потърся.

# 5
  • Мнения: 3 944
Не. При моите родители моделът е патриархален, вкъщи сме равнопоставени. А това стои в основата на всичко.

# 6
  • Мнения: 6 694
За съжаление досега не съм видяла някой да избяга от семейния модел.
Даже е депресиращо, но е истина.
Един 25 години беше пълната му противоположност и после на близо 50 се завърна с гръм и трясък към модела на родителите си.
Потърси специалист и успех.

Последна редакция: ср, 26 авг 2015, 23:35 от Dincho

# 7
  • Мнения: 475

Като дете на разведени родители и аз желая нещо повече за моето собствено семейство.
Ходила съм на психотерапия, била съм и на групова терапия, купувам и чета доста литература по темата за да опозная Себе си, родителите си и техните мотиви. Моят мъж е частично копие на баща ми, отговорен е на 100% за разлика от моят баща обаче. От толкова групови терапии се научих да наблюдавам другите и първата им среща бе наистина доста впечатляваща. Но ако аз се опитвам да се измъкна от модела на семейство, програмиран в главата ми, то все повече забелязвам, че ме втъкават в чуждия модел ( моделът на семейство на моя партньор). Е да, ама не - аз имам мои разбирания, в контраст с тези хора. Не казвам, че са по-добри, просто по-различни разбирания за живота. Зад ширината на които разбирания естествено стоят моите разделени родители. Моят партньор не ме отказа от терапията, но не пожела да се включи. За двойка е повече от задължително, защото ако аз прерязах пъпната връв с родителите, то той още има какво да направи в тази насока. В България здравословно действащите родители набор 1940-50 са единици. Децата до гроб са деца, просто не ни дават да пораснат. Не приемат, че самите ние имаме деца и наше пространство. Действат с манипулации подмолно, внушаване на вина и прочие. Но най-голямото престъпление към нас е че са ни възпитали послушни и примерни, смачкани вътрешно до неузнаваемост, която смачканост избива в болести, агресия и депресия.....Завършвам с един цитат на Достоевски по памет - Ако победите себе си, то ще победите целият свят....
Дерзайте! Защото и аз дерзая!

# 8
  • Мнения: 2 562
Не мисля че децата повтарят семейния модел.Поне не всички де.Все пак разни хора,разни идеали Wink Аз лично съм на светлинни години от моите родители и семейството което имахме.Моя съпруг и сестра му също коренно се различават от модела на техните родители.Имам още куп подобни примери край мен...За да се избегне нежелания модел не мисля че е нужна психотерапия.Чак такава крайност пък...  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 4 349
След като времената са коренно различни, не може да повториш модела на родителите си  newsm78 newsm78

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Повтарянето на семейния модел е нещо съвсем естествено според мен. Но не е неизбежно, ако човек положи усилия в тази посока. Просто трябва да отделиш време, да помислиш кое ти харесва и кое - не, какви са причините за нещата, които не харесваш и какво трябва да направиш, за да ги избегнеш. И след това да полагаш усилия, за да не правиш същите грешки. Усилията понякога са повече, понякога по-малко, зависи от грешките. Но непоправими грешки няма. При всички положения обаче това е активен процес, не става от само себе си.
Лично аз като се гледам повтарям 1:1 модела на моето семейство, като съчетавам някои черти на баща ми и някои на майка ми. Което вероятно е съвсем нормално. Но в моя случай това не е лошо и не се боря срещу него. Срещу модела в семейството на мъжа ми обаче съм се борила много, кога успешно, кога не толкова. С всеки вреден навик трябва да се бориш поотделно. Примерно беше научен да излиза от къщи без да се обади, което ме побъркваше. У тях всеки яде когато му скимне и няма такова нещо като семейна вечеря. Преборихме се.
С всичко можеш да се пребориш, ако знаеш точно с какво се бориш.

# 11
  • Мнения: 10 993
родителите ми са разведени. майка ми е сама като куче. не желае да ми е подкрепа, но за сметка на това постоянно ме поучава. със драми ме върна от чужбина и настояваше да се омъжа. послушах я, в последствие започна - развеждай се.
свекърите ми са заедно само за пред хората. иначе не могат да се траят буквално. свекърва ми не иска да ходи никъде с мъжа си,нито да говори с него - за сметка на това търси компанията на сина си и моята, което пък мен ме вбесява защото не ми е приятно да общувам с нея и го правя по задължение.
Ето ги двата примера, които аз лично ще се старая да не повтарям в моя живот.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 476
Ето това много искам да избегна - да сме семейство колкото за пред хората. И баба ми, и майка ми са така - живеят заедно, а почти не могат да се понасят.
За съжаление, го виждам и при много приятелски семейства.

# 13
  • Мнения: 10 604
Темата е за лошият модел, който авторката иска да избегне, а не за добрия.

# 14
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
Не мисля че децата повтарят семейния модел.Поне не всички де.Все пак разни хора,разни идеали Wink Аз лично съм на светлинни години от моите родители и семейството което имахме.Моя съпруг и сестра му също коренно се различават от модела на техните родители.Имам още куп подобни примери край мен...За да се избегне нежелания модел не мисля че е нужна психотерапия.Чак такава крайност пък...  Peace

Психотерапията не е крайност. Тя е нещо напълно нормално. При нас обаче се схваща за крайност. Доста ограничено мислене.




divata kalinka много хубаво е обяснила. Личи си, че е чела по въпроса, а не приказва празни приказки.

Naddya, времето и строят нямат нищо общо в семейните отношения.Някои жени продължават да са мачкани, а децата да порастват в строго патриархален модел, където жената е едно нищо.



Моето мнение-кратко- може да се избегне модела, но трябва много труд и от двамата партньори, както и желание. Много често възприемаме нашето семейство и отношенията в тях като нормални отношения в едно семейство, което е изначално грешно, защото има много модели и не винаги нашият е най-ефикасен.

Общи условия

Активация на акаунт