Пролапс след раждане

  • 2 788
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 586
Здравейте, родих нормално преди 10 месеца. Оказа се,че съм се сдобила с пролапс на предната влагалищна стена и малка част от шийката. Постепенно се прибира, все още излиза като се претоваря физически (въпреки постоянните ми Кегелови упражнения, все пак има голям ефект от тях). Доскоро не можех да използвам тампони, сега бавно нещата се нормализират. Казаха ми,че не съм за операция, но ако се реша на пластика, следващото ми раждане ще е задължително със секцио. Та имам 2 въпроса:
1. При следваща бременност трябва ли да се прави серклаж заради този пролапс?
2. Преди 3-4 месеца прокървих след полов акт. Не обърнах внимание, защото имаше 2-3 капчици кръв след като се изпишках по тоалетната хартия. Но започна да ми се случва 1 път месечно еднократно, оказа се,че няма връзка с полов акт. С огледало виждам, че в този момент пак съм пролабирала и точно върху него кървяща раничка, като рагади. Вижда се с просто око, ходих при АГ- нищо не се виждало. Не ми създава дискомфорт, но май пак ще се ходи на лекар. На някой случвало ли му се е?

# 1
  • Мнения: 3 506
Здравей, писах преди време по подобна тема тук, но вкратце - не мисля, че серклаж се прави профилактично при пролапс; поне при мен никой от лекарите, които са ме проследявали при следващите (две) бременности, не е давал такава препоръка. От това, което съм чела по темата, също не съм попадала на информация/препоръки за профилактично поставяне на серклаж.

На втория въпрос - на мен това, което описваш, ми звучи точно като малка раничка, която може би заздравява, докато стигнеш до доктор. Ако са ми казали, че няма нищо тревожно, не бих го мислила толкова, макар че такива изненади са доста неприятни.. Но ако те човърка, може да си направиш някакви изследвания (примерно микробиология и цитонамазка) за твое спокойствие. Прости инфекции (напр. кандида) може да направят тъканите по-"раними", съответно от няма нищо да се получи леко кървене.

Общи условия

Активация на акаунт