Искам да кажа ... (57)

  • 34 761
  • 747
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 14 378
Янче, и аз на това се надявам, защото сме на първия етаж, краен апартамент с 2 северни стаи от 3. Ужасен ужас е зимата. Мъчихме го 3 зими, но това е единствения начин да го стоплим целия. Поне се надявам да го стоплим де  Laughing Остава и пелетите да дойдат и да успеем да ги съберем в мазата, че иначе ще настане цирк  Joy

# 661
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Напомнихте ми вчера за мусаката, та днес и аз готвя.
Понеже всички много я харесват, давам рецептата в спойлер, ако някой се интересува.
Скрит текст:
400-500 г кайма свинска или смес
7-8 средно големи картофа (около кг)
1-2 глави лук
1-2 домата или малко бурканче
червен и черен пипер, сол, олио или зехтин, градинска чубрица
Изсипвам в тавата мазнината и нарязания лук. (Фурната загрята на макс.).Слагам тавата на дъното във фурната и разбърквам от време навреме, да не загори лукът по ъглите на тавата.Каймата с две-три лъжици студена вода раздробявам с вилица. Като омекне лукът, добавям каймата, разбърквам добре и връщам във фурната да се позапържи каймата. В това време си подгодвям картофите - нарядвам ги на дребни не точно кубчета, по скоро малки плочици със страна 1-2 см, дебели 3-4 мм. Като се позапържи каймата, да замирише приятно, изваждам тавата, слагам 1 сл.червен пипер, малко вода(около 1 чаша) и я връщам във фурната. Тъй като на картофите им трябва по-малко време, отколкото на каймата, около половин час оставям каймата да се готви. В това време картофите ми са нарязани и стоят в студена вода. Като мине този половин час, изсипвам картофите, двата домата настъргани, сол , черен пипер, чубрица, доливам вода да покрие, разбърквам и връщам във фурната. На 200 градуса. Два три пъти разбърквам. Като изври водата, покривам със заливката.
Заливка: Приготвям си да ми е под ръка около половин литър студено прясно мляко. В тендежерка стапям масло колкото яйце, добавям две пълни супени лъжици брашно и бъркам бързо до порозовяване на маслото. Изсипвам млякото по малко, бъркайки непрекъснато. Ако не сте много опитни, по-добре бълкайте с тел, да не станат бучици. Бъркам, докато "клокне" - да почне да ври. Трябва да се получи гъстота като палачинково тесто, т.е. малко по-гъсто от боза. Отстранявам го от огъня, слагам съвсем малко сол, малко черен пипер и две-три стърготинки индийско орехче (може и без него, разбира се). Разбърквам го, колкото пъти мина покрай него, за да не хване кора.

Когато мусаката е готова - картофите сварени, водата извряла почти до края, изваждам тавата отгоре на плота, да е равно. През това време бешамелът (заливката) е вече поизстинал, чуквам две яйца в него и бързо разбивам с телта. Намазвам мусаката със заливката, заглаждам равномерно и настъргвам отгоре кашкавал - не много, колкото да придаде приятен зачервен вид на ястието. Връщам тавата във фурната - вече на средно ниво - да се запече.
Две важни неща има: да не ви загори лукът в началото и да уцелите количеството олио или зехтин. Не тряба да е много мазно, но не трябва и да е малко мазнината, че ястието става "промито" и водняво, ако е малко. Не мога да кажа точно колко, защото не знам колко ви е голяма тавата, но при всички случаи трябва да покрива дъното.
Другото важно нещо е да отчитате количеството сол - ако доматите са ви консервирани, опитайте дали има сол в тях, а също дали има сол и в каймата. Тъй като и в бешамела има малко сол, имайте предвид и това.

Написах много подробно всичко нарочно - защото има хора с по-малко опит, именно за тях е тази рецепта. Другите и без това вече си имат отработени навици.

Честит рожден ден на Цвети! Здраве, здраве, здраве и много любов!

# 662
  • София
  • Мнения: 10 825
Честит рожден ден, Цвети! Всичко най-хубаво ти пожелавам и най-вече здраве!



Аз просто ще се гръмна вече. Емма кашля постоянно от както е станала сутринта. И като казвам постоянно имам предвид че не е спряла дори за 2 минути - правих инхалация с вентолин, давах небетшекер и бонбонки за смучане, и пак инхалация само с физиологичен разтвор и чайче и водичка и исла и какво ли още не. И няма и няма  Tired Реве ми се вече от безсилие

# 663
  • Мнения: 14 378
Онна,  Hug Може да опиташ такъв чай да и даваш, не е гаден, може с небет шекер: http://bilki.pharmacy-bg.com/2548-draka.html

# 664
  • Мнения: X
Благодаря на всички за пожеланията. Много сте мили! bouquet

# 665
  • София
  • Мнения: 10 825
В аптеките ли да го търся или в някакви билкови магазини?

# 666
  • Мнения: 14 378
В аптеките ли да го търся или в някакви билкови магазини?

Не знам, баба ми го бере, но предполагам, че е по-вероятно да го има в билков магазин  newsm78

# 667
  • Мнения: 9 577
Онна,аз в момента пия чай от жиловляк точно заради кашлица и хрипове,които ми останаха след грипа.Откакто го пия има огромен напредък,усетих го още на 2 ден  Peace

# 668
  • Бургас
  • Мнения: 7 422
Честит рожден ден Цвети! Много здраве!  bouquet

# 669
  • София
  • Мнения: 7 136
Onna,дъщеря ми е от малкият процент деца, при които инхалациите, независимо с какво,само влошават положението и засилват пристъпите, на докторите им отне около 18 месеца да го установят. Имай впредвид, че има и такива деца.
Тя приема вентолин сироп.
Цвети, честит празник! Бъди здрава, щастлива и много обичана.

# 670
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Понякога, особено сутрин, заседнал жилав секрет раздразва гърлото и предизивква верижно тежки дълговремнни кашлици. Гаргара и почистване на носа са много полезни в такива случаи.

# 671
  • Мнения: 10 874
Цвети, честит рожден ден!  bdbaloni
Здрава и обичана бъди! Весел празник! Hug

# 672
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 252
Честит рожден ден, Цвети!  bouquet

Мина поредният мач. Хлапето е доволно - игра добре и биха.
Сега ще пише/м подробен преразказ - голяма мъка  ooooh!

# 673
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Цвети, бъди здрава и щастлива.

Аз и днес няма да имам време да си прехвърля саксиите и накрая ще взема да ги раздам. При прехвърлянето половината ги махнах, другите вече цял месец се каня да прехвърля в нови и все не им идва ред. Хем ми се иска някои да си ги запазя, хем изобщо не ми се занимава с такива неща.

# 674
  • В Космоса
  • Мнения: 9 884
Цвети, честит рожден ден! Да си жива и здрава, щастлива и обичана! bouquet

Онна, а за тестовете трябва да е напълно здрава, нали? И ние затова не успяхме да ги направим, защото все я чакаме да оздравее или да се изчисти от лекарства, или сме някъде на път... Засега се закрепи уж. Уж, защото се мъчи да кашля и тя отвреме-навреме. Не мога да я разбера.

Общи условия

Активация на акаунт