Морски свинчета (тема 5)

  • 69 494
  • 751
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9
mariqivanova799,благодаря за помощта.Мисля да запиша всичко на списък и като отидем в магазина почвам подред да проверявам,освен това смятам от там направо при ветеринар.Май аз съм по ентусиазирана от децата,цяла седмица чета,гледам,слушам,мисля...дано всичко да е ок. Joy

Последна редакция: чт, 12 ное 2015, 15:28 от VIKIS

# 61
  • Мнения: 5 022
Това са хубави вълнения, много е приятно да доведеш вкъщи животинка.  Laughing Мак ви завиждам мъничко благородно.

Ако свинчето е видимо добре, не виждам причина да го водиш на ветеринар още първия ден. И още един съвет, ако ми позволиш - набави клетка, храна, постелка от предния ден. Свинчето ще е достатъчно стресирано, така че най-добре от вратата директно да го пуснете в подготвената клетка да си почине от стреса. Нека има къщичка или поне някаква кърпа метната на единия край, за да се чувства защитено. Първите два-три дни ще е уплашено, ще стои настрани и няма да му е приятно да го пипате. С малко търпение и деликатност ще ви обикне бързо.  Heart Eyes

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
VIKIS,чудесно е,че си ентусиазирана,морските свинчета са много мили животинки,аз през юни купих едно,а сега на осми взех и второ и много им се радваме.Сигурна съм,че ще се справиш с грижите,а ако децата са малки не им давай да го стискат,защото свинчетата имат крехки кости и може да го смачкат.Моето момченце е на девет години,но не му разрешавам да хваща свинчетата,защото малко го е страх и се притеснявам,че ако свинчето мръдне и той се стресне може да го изтърве.Но пък ги гали колкото си поиска,а и му ги пускам в стаята,хем те да се разходят,хем детето да им се порадва.Сега с малкото е още по-забавно,защото следва по петите голямото и на нас ни е много весело да ги наблюдаваме.

# 63
  • Мнения: 9
Да,много се вълнувам и нямам търпение да изляза в отпуск.Ще му приготвя всичко преди да го купим,но се чудех в какво да го сложа докато стигнем до вкъщи,дали ще е удобно в кутия от обувки и да сложа някаква пеленка да го завия?Колкото до ветеринара ще ви се доверя,но в такъв случай кога е редно да го види профилактично?

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами първото ми свинче,което наричам Пуци ни го сложиха в кутия от вафли и понеже беше паянтова я залепиха с тиксо,магазинът с по-евтини клетки ни беше на път,взех клетка,сложих вътре кутията и така го носих пеша,а малкото го взех от по-престижен магазин и ми го сложиха в хубава кутийка за пренасяне от картон,с хубави дупки за въздух,но хванах такси,защото този магазин ни е доста далеч.Не го завивай в пеленка,а му я постели ако желаеш да му е мекичко,според мен важното е да се транспортира възможно най-бързо.

# 65
  • Мнения: 5 022
Може да го пренесеш в кутия от обувки с нещо мекичко отдолу, за да се чувства добре. Аз имам транспортна кутия и ми е много удобна.
 

За ветеринар - когато се поотпусне малко, това е индивидуално. Например 2-3 седмици, освен ако нещо не те тревожи преди това, разбира се. Воденето на ветеринар профилактично има смисъл само при лекари, коиро са специализирали болести на гризачите и имат опит /а тези ветеринари са за съжаление ужасно малко/. Ако си от София, препоръчвам с две ръце Централна ветеринарна клиника и д-р Георгиева и д-р де Мул, за други градове не зная.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф,това с ветеринарите навсякъде е проблем,на две места съм ходила,казват,че най-често лекуват кучета и котки.Пуци знаете,че има крива лапичка,носих го на лекар,много бях притеснена дали не е някаква форма на рахит,исках изследвания,но ветеринарът ми каза,че единственото,което правят с морските свинчета е да ги мажат,ако имат гъбички и им бият антибиотик,ако са болни,с друго не могат да помогнат,не ги оперират,не правят изследвания,ако страдат и собственикът реши могат да ги приспят.После ходих до клиника и ветеринарна аптека,оттам купих капките с витамини,които слагах във водата,но още там видях,че витамин Д в капките няма и помолих за витамин Д за свинчета и ме гледаха като объл камък.Исках и витамин С за свинчета,но ми казаха да купувам от аптеката(с лекарства за хора).Поради тяхната"компетентност" отказах да обезпаразитяват Пуци,а малкото също е здравичко миличкото,дано не се разболяват.Поради липсата на опит с гризачи също не съм съгласна и да ги кастрират,защото според мен няма да оцелеят.

# 67
  • Мнения: 9
Здравейте,не знаех,че да се намери добър ветеринар е такъв проблем.Може да попитам една приятелка да ми препоръча някой,че тя има магазин за храни и преди продаваше и животни.В София сме но Централната ветеринарна клиника ми е доста далече.Лека вечер и ще пиша когато има нещо ново bouquet                                                                                                                                                                                         

# 68
  • Мнения: 5 022
За София - не съм намирала лекар, на когото наистина бих имала доверие с гризачи, освен в ЦВК. На мен също ми е много далеч, за съжаление. Чувала съм нелоши отзиви за Син Кръст, но не мисля, че дори там има лекар, който специализира родентология. Всеки преценява, но предвид, че цените на прегледите са сравнително еднакви /20-30 лв/, за мен да заведа свинчето на ветеринар, който не разбира от свинчета, би било равносилно да ги метна на вятъра. 30 лв са парите за хубаво сено за няколко месеца и има и по-добри начини да бъдат изхарчени пак за свинчето.

ПС - в темата ни пише и ветеринарен лекар, ако тя пожелае, предполагам на всички ще ни е полезно, ако ни препоръча свои колеги или клиники.

# 69
  • Мнения: 30
VIKIS,
малкото свинче се събира в дланта,хубаво го огледайте да няма плешиви участъци ,да няма гурли по очите,дори поискайте да му видите дупето,трябва да е чисто.И му купете поилка с метална тръбичка с метално топче,което да бута с езиче,но поискайте да ви я напълнят с вода и се уверете,че не тече,защото имах една,която просто си капеше и беше много лошо,мокреше постелката на свинчето,за щастие ми я смениха.Също така я пробвайте дали пуска вода,бутнете няколко пъти топчето с пръст,трябва да ви намокри леко пръста.Купете и специална купичка,която не се обръща,моите свинчета  се хранят в купички и майка ми често казва,че били по-културни от баща ми,детето ми и мен Joy Така е по-лесно да видиш колко хапва,а също и да прецениш кои семенца и гранули обича.Чакам с нетърпение да разкажете за новия член на семейството bouquet


Само да уточним за новия потребител, че плешивинката зад ушите на свинчетата си е нещо нормално и не е признак на заболяване. Ако има плешиви места другаде или корички, тогава вече може да говорим за проблем. Освен всичко друго носът на свинчето трябва да е сух (без секрети), а самото животинче да е жизнено (дори това да означава, че се плаши и бяга), а не апатично.
П.П. Аз моето веднага го заведох на ветеринар, тъй като ми е близо, прегледът беше точно 5 мин.
VIKIS, ако имате малки деца, е добра идея преди прегледа да ограничите контакта на детето с прасенцето, тъй като много често в магазините продават свинчета с гъбични инфекции (които се лекуват, де, но не е там въпросът). Също бих посъветвала купуването на свинчето да стане от добър зоомагазин, в който полагат необходимите грижи за животните - мястото трябва да е чисто, в магазина да няма неприятна миризма, постелките да са сменени, на има сено, гранули, вода и все пак някаква адекватна по размер клетка, също така може да попитате дали животните се преглеждат редовно от ветеринар. Считам, че е изключително важно бъдещите (а и настоящите стопани) да насърчават съвестните продавачи. Имала съм случай, в който в квартален магазин продавачката ми обясни как не пипала свинчетата, защото й били гнусни Sad Може да си представите какви грижи е полагала за тях Sad(( 
Успех с намирането на вашето свинче и ще чакаме снимки!

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Малко колеги разбират от гризачи. В Пловдив аз не попаднах на такива в две от най- големите клиники. Лечението при проблем беше изцяло симптоматично без диагностициране.  И до ден днешен не знам дали Рафи сама се излекува или терапията и помогна. Пак ако е зле положението (да те се случва) ходим на лекар - но всичко там е антибиотик, пробити и хидратиране с подкожни системи.
Моя колежка в студентските години имаше свинче, на което и двете предни лапички бяха криви (с увредени стави) по рождение. Беше си перфектно здраво и щастливо животинче, просто не можеше да бяга.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
poohito,сега като гледам лапките на Пуци са закърнели,а и двете крачета са деформирани.Просто преди не съм виждала лапички на свинче,а сега сравнявам с малкото.Не знам как да го опиша,лапички имам предвид края на крачетата,тези,които приличат на ръчички,с пръстчетата.Колко живя свинчето на твоята колежка?Пуци въпреки дефекта расте,доста е натежал,играе си,според мен не го боли,не знам как тичат свинчетата,той понакуцва,но може и да подскача.От какво се деформират или увреждат ставите?

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Свинчето не живя много, но причината за смъртта му не е някакво увреждане или проблема с лапичките. За жалост почина поради невнимание на майката на това момиче. Жената изкарала Свинка в градината на пролет на чист въздух и слънчице, но се залисала да си оправя нещо цветята и слънцето напекло и свинчето май починало от прегряване.
Вродените дефекти при животните са си просто вродени. Не се считат за заболяване, което се лекува. Знаете, че за жалост се раждат и бебенца /хора/ с различни проблеми. Според мен не малка причина за вродени дефекти може да бъде, че при гризачите /хамстери и морски свинчета/ много често има близкородствено размножаване и това не се контролира от стопани или развъдчици. Когато, като деца ние гледахме хаместери първият ни хамстер роди /бяхме я купили бременна/ от там ни останаха мъжко и женско хамстерче /братче и сестриче/, които бяха родоначалници на всичките ни други хамстери, на хамстерите на всички приятелчета в квартала, на хамстерите на братовчедките ми и на баба ми и дядо ми в Хасково. При такава линия е високо вероятно да се раждат увредени индивиди, а и трябва да се подчертае, че гризачите са много плодовити и единични приплоди с увреждания не представляват проблем за популацията или например, ако някои ги развъжда да ги счита за сериозна икономическа загуба. Това може и да звучи грубо, но е една от причините на тези неща да не се обръща внимание. Доколкото при котките и кучетата процеса е доста по регулиран в това отношение.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
poohito,благодаря за отговора.Жалко за свинчето,мен ме предупредиха изобщо да не ги напича слънце,особено през лятото,а също и да не стоят на течение.
Обаче все още се учим,например майка ми преди няколко дни прави кисело зеле и донесе по огромно листо от зелка за всяко свинче,но я помолих да не им го даваме,защото не знам как ще го понесат,а баща ми се намеси и каза,че едно време на село зайците са умирали от зеле и нямам никакво намерение да давам дори в малки количества.
Все се каня да попитам за люцерната по колко да давам,купила съм един пакет,но понеже не знам не съм давала до сега.Четох,че за малките свинчета била полезна.Вие какво ще кажете?

# 74
  • Варна
  • Мнения: 62
Здравейте bouquetДокато държах Мишел снощи забелязах на гръбчето й и от страни по корема,че има малки ранички. Единственото ми обяснение за това е,че докато се е чесала може да си ги е направила самичка. Бих искала да ви помоля за съвет как да се справя с тях,мислех си да сваря лайка и да ги намажа с памуче,но не ми се иска да се правя на доктор,за това реших да попитам вас,или да изкажете мнение от какво друго може да са причинени.  Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт